Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2008., 17:35   #41
još jedan copy-paste o mogućim zamjenama za jaja u kulinarstvu:

1) Metoda s lanenim sjemenkama. Umjesto jednog jajeta uzimaju se 4 čajne žličice lanenih sjemenki i 80 ml vode. Ta smjesa lagano treba kuhati 5-7 minuta, pustiti da se ohladi i zgusne, te smjesu propustiti kroz gazu i stisnuti dok se sva tekućina ne iscijedi. Kao jedno jaje koristi se oko 50 ml te tekućine.

2) Metoda s mljevenim lanenim sjemenkama. Za jedno jaje uzima se 1 žlica mljevenih sjemenki pomiješana i odstajala s 3 žlice vode. Razlika od prve metode je ta da kolači i kruhovi poprimaju lagano orašast okus, pa je taj recept najbolje korisiti za kolače koji u svom sastavu trebaju ionako sadržati neke orašarke. Lanene sjemenke obavezno treba čuvati na hladnom i tamnom mjestu.

3) Kremasti tofu. Sojin sir ili tofu u svrhu zamjene jaja treba biti svjež i mekan, pošto poprima specifičnu aromu kako stoji duže vrijeme. Jedno jaje mijenja oko 50 g tofua, ili na 100 g brašna ide 70 g tofua. U svakom slučaju tofu mora biti kremasto izrađen mikserom na štapu ili u blenderu.

4) Miksane banane. Kada se zrele banane dobro izrade u blenderu može se zapaziti sva sila mjehurića koji su zarobljeni u kaši. To banane čini izvrsnima za umješavanje u brašno, i to za 1 jaje ¼ do 1/3 šalice kaše. One su također odlične stoga što zadržavajući vlagu dugo održavaju kolač svježim. Mogući nedostatak ove metode je taj da ćete banane uvijek osjetiti u jelu kao – banane.

5) Maslac od orašida, bio on od sezama, kiki-rikija ili slično, dobra je smjesa za povezivanje komponenata u kolaču, premda mu ne daje potrebnu lakoću. U svakom slučaju, smjesa za kolač bez jaja mora biti daleko gušća (automatski je i teža) od one u koju jaja idu, tek toliko da se izljeva na pleh. Jedini oprez kod ove metode preporuča se osobama koje su alergične na orašarke.

6) Instant formula – gotova industrijska zamjena za jaja u obliku praška. Može se nabaviti u bolje opskrbljenim trgovinama zdravom hranom, a koristi se prema uputstvima za uporabu. Takva formula u svom sastavu najčešće sadrži škrob, tapioka brašno, sredstvo za dizanje (kao prašak za pecivo), te neku gumu iz skupine ugljikohidrata kao što je guar guma.

7) Jednostavna formula koja dodatno učvrščuje smjesu, a koristi se u kombinaciji s nekim od navedenih postupaka zamjene jest ta da od svake šalice brašna 1-2 žlice budu zamjenjene s škrobom (gustinom) ili brašnom od tapioke (manioke). Da biste dobili rahlu smjesu koja se diže, upotrijebite kao tekućinu gaziranu mineralnu vodu.

8) Kada se u receptu rabi 1 –2 jaja, pogotovu za kruhove i peciva, ona se mirne duše mogu potpuno izostaviti, te smjesa nadopuniti s 1- 2 žlice obične vode.

9) Kada je riječ o kuhanju, a ne slatkišima najčešće se koristi formula:
2 žlice brašna + ½ žlice vrhnja + ½ žličice praška za pecivo + 2 žlice vode

10) U smjesama za burgere i popečke umjesto jaja možete koristiti: pastu od rajčice, pire krumpir, vlažne krušne mrvice ili nemočene zobene pahuljice.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 11:33   #42
„medeni“ kolač

2,5 čaše brašna (od 2 dl)
1 čaša šećera
1,5 čaša mlijeka
5 žlica pekmeza
3 žlice ulja
1 žlica mješavine začina za medenjake
1 čajna žličica sode bikarbone
Pola smjese uliti u namazanu i pobrašnjenu protvu, ispeći na pola, premazati pekmezom, posuti ribanom čokoladom, preliti sa ostatkom tijesta i ispeći do kraja
Pečeno i prohlađeno preliti glazurom od čokolade; 10 dkg čokolade, 1 dl slatkog vrhnja, 5 dkg putra, 1-2 žlice šećera
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 15:07   #43
polly crnac je zakon, svima se svidio

E sad, jel zna tko kako bi se napravio biskvit za Kinder pungui kolač? Dakle vrsta malo žilavog čokoladnog biskvita

U receptu piše 6 jaja to mi se čini preteško.

Znam da je ovo "bez jaja" topic, ali prihvaćam sve prijedloge, bez ili sa manjim brojem jaja od 6
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 15:32   #44
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post

E sad, jel zna tko kako bi se napravio biskvit za Kinder pungui kolač? Dakle vrsta malo žilavog čokoladnog biskvita
Pogledaj
ovdje

pravim ga često, ili kao kakao-kocke, ili kao podlogu za kolač od sira.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 09:04   #45
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
Pogledaj
ovdje

pravim ga često, ili kao kakao-kocke, ili kao podlogu za kolač od sira.
"2 čaše brašna"...kakvog? glatkog, oštrog, integralnog?
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 20:01   #46
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
"2 čaše brašna"...kakvog? glatkog, oštrog, integralnog?
Nije moj recept da bih znala na koje je brašno autor mislio - kod mene nema dvojbe - isključivo integralno.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 16:21   #47
Smile Domaći sladoled bez jaja

Pročitala sam ovaj post i vidim da se može

Ako imate recepte podijelite molim
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 23:22   #48
mama kaže:
slatko vrhnje
jogurt (ne tekući)
šećer po želji
voće po želji
smiksati
zamrznuti
jesti
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 10:07   #49
maloprije ja napisala recept na gastronomiji,domaci sladoledi,pa da ne prepisujem
neiskusna domina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 15:29   #50
Ima li tko ideju kako napraviti kolačiće punjene suhim voćem a la makrolacici od mavrovica? Makrolacici su mi izvrsni, ali voljela bih napraviti svoju varijantu doma, s nadjevom po mom izboru...
korason is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 16:51   #51
Evo dva ljetna, jednostavna kolača koji se ne trebaju peći ako je prejednostavno nek modovi prebace na Lijene vegetarijance topic

KOLAČ S PUDINGOM I BANANAMA

Na dno tepsije se poslože Petit Beurre keksi ili piškote,
to se zalije sa (ne previše) mlijeka + ruma u kombinaciji,
da keksi omekane.

Preko toga se poslože narezane banane.

Gore se zalije pudingom od čokolade i na kraju šlag.

KOLAČ S PUDINGOM I ANANASOM

Isto kao i kolač gore, samo što ide ananas i puding od vanilije kuhan s tekućinom od ananasa iz konzerve.
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 16:58   #52
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Evo dva ljetna, jednostavna kolača koji se ne trebaju peći ako je prejednostavno nek modovi prebace na Lijene vegetarijance topic

KOLAČ S PUDINGOM I BANANAMA

Na dno tepsije se poslože Petit Beurre keksi ili piškote,
to se zalije sa (ne previše) mlijeka + ruma u kombinaciji,
da keksi omekane.

Preko toga se poslože narezane banane.

Gore se zalije pudingom od čokolade i na kraju šlag.

KOLAČ S PUDINGOM I ANANASOM

Isto kao i kolač gore, samo što ide ananas i puding od vanilije kuhan s tekućinom od ananasa iz konzerve.
Može i varijanta da se na kekse (poškropljene mlijekom ili nekim sokom) stave višnje (dovoljno je jedno pakiranje smrznutih višanja, ako već prođe sezona svježih), odozgo tučeno slatko vrhnje. Kolač je vrlo osvježavajući, upravo zbog višanja i idealan za ljetno vrijeme.

P.S. Puno je bolji kad se na dno stave piškote, ali one na žalost imaju jaja.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 17:01   #53
Bluebox, mislim da ove jednostavne recepte ipak neće prebaciti na topic "za lijene vegetarijance", jer bi u tom slučaju recept glasio: kupim baklavu ili namažem nutelu na kruh.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:10   #54
Casopis Desserts je citav broj posvetio veganskim desertima Mozete ga pogledati/skinuti ovdje:
http://www.dessertsmag.com/magazines...-Magazine3.pdf
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:36   #55
Hvala.... ima zanimljivih receptića
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 03:06   #56
Prekmurska gibanica

količina za protvan srednje veličine:

350 g tankih kora bez jaja
1 šalica preprženih i mljevenih lješnjaka
400 g jabuka
prstohvat soli
malo cimeta
½ šalice grožđica
100 g tofua
½ šalice pšeničnih klica
100 g maka
voda (1/2 dl)
ulje (1/2 dl)

preljev (prokuhati):
sok ½ limuna
¾ šalice slada
1 šalica vode (jos bolje nezaslađenog soka od jabuka)

Prvo pripremite preljev i pustite da se hladi.
Mak prelijte vrućom vodom; grožđice namočite da malo omekšaju; jabuke ogulite i naribajte.
Nauljite lim i svaku koru premažite smjesom ulja i vode.
Poslažite na lim četiri kore i stavite naribane jabuke i mljevene lješnjake. Pospite cimetom i dodajte prstohvat soli.
Stavite dvije kore na jabuke, a na kore smjesu tofua i pšeničnih klica.
Ponovo stavite dvije kore, a na njih smjesu maka i grožđica. Na to stavite četiri kore i premažite uljem.
Izrežite na kocke pa pecite u zagrijanoj pećnici 30 minuta na 180° C.
Dok je još vruće prelijte hladnim preljevom.

Finiji je drugi dan...


Jadranka Boban Pejić, Prirodno i slatko (ovo je prepolovljen recept)

(nisam isprobala)
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 21:50   #57
Kupila sam zamjenu za jaja u Mercatoru u Brezicama (a gdje drugdje ). Zove se Orgran No Egg Natural Egg Replacer (zadnji proizvod na ovoj stranici) i sadrzi:
potato starch
tapioca flour
vegetable gum: methylcellulose
calcium carbonate
citric acid



Jedna zlica praha + dvije zlice vode mijenjaju jedno jaje. U kutiji je ekvivalent 66 jaja, ne sjecam se cijene, ali nije vise od 5 eura, tako da je mozda cak onima koji jedu jaja isplativije kupiti ovaj proizvod (pogotovo jer ne sadrzi kolesterol).

Konacno cu moci peci sve kolace koji me zanimaju Moze se napraviti i snijeg od bjelanjaka - 2 zlice No Egg-a i 1 zlica vode.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 11:55   #58
Krivo sam napisala gore, 1 zlicica (za caj) praha + dvije zlice vode mijenjaju jedno jaje.

S No Egg-om sam dosad samo radila Dr. Oetker muffine u koje bi trebalo dodati jedno jaje, dobro su ispali, cokoladni mi se nisu digli koliko sam ocekivala, ali vidjela sam da se to dogadja i onima koji stave jaje.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 16:10   #59
mislim da je neko pital za poriluk recept a da nije varivo?

torta od poriluka

tijesto
20 dag psenicnog brasna
cetvrt kocke kvasca
pola zlice ulja
pola zlicice soli
vode po potrebi

nadjev
25dag poriluka
6dag louka
12.5dag tofu
2dag indijski orah
1žlica limunoivog soka
6.5dl vode
pola zlicice mljevene slatke paprike
sol

od brasna, kvasca i soli zamijesite tijesto, ne pretvrdo. poriluk narezite na koloutice i pirjajte s lukom na malo vode 5min. zaicinite i stavite na stranu.tijesto razvaljajte i stavite u lim oblozen papirom za pecenje. ohladjeni poriluk rasporedite po tijestu. izmiksajte kremu od tofua, indijskog oraha, limunovog soka i vode pa prelijte po poriluku.pecite u pecnici 30min na 180C dok lagano ne porumeni
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 11:33   #60
Pita od sira i maka

isprobano i odlično!



Za prhko tijesto:
250 g brašna 850
prašak za pecivo
125 g maslaca
1 dL tekućeg jogurta
malo soli
2 žlice šećera
(ja stavim još mljeveni kardamom)

Za punjenje od maka:
200 g maka
2,5 dL mlijeka
žlica gustina
šećera po želji

Za kremu od sira:
500 g svježeg kravljeg sira
2 dL kiselog vrhnja s 20% m.m.
pola pudinga od vanilije ili malo gustina
šećera po želji

Zamijesiti prhko tijesto. Od smjese uzeti malo, oko 1/5 ukupne količine i staviti u foliju ili vrećicu u duboko zamrzavanje. Ostatak smjese onako u kugli staviti u hladnjak.

Punjenje od maka napraviti tako da se u zakuhano, slatko mlijeko doda mak izmješan s gustinom. Kratko prokuhati i ohladiti.

Sir izmješati s ostalim sastojcima za kremu.

Tijesto iz hladnjaka razvaljati u pleh, na njega rasporediti mak, pa sir. Iz zamrzivača se izvadi ona mala kuglica tijesta, koja se zatim nariba po vrhu kolača.

Peče se na 180° dok ne zažuti tijesto s vrha.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.