Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2011., 21:33   #941
Quote:
minutus kaže: Pogledaj post
kad ne znam, ne berem
Jel smijem ja to napisat na majicu il ti moram platit nekih deset somova dolara za autorska prava?
Zvučiš kao neki antički filozof, a opet tako svježe i originalno...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 23:04   #942
[QUOTE=musae;36590013]bokic!
need help.. jesu ovo suncanice ili eventualno neke druge jestive gljive?

Bokic i tebi , nadam se da glive nisu konzumirane . Prema trecoj fotografiji , najvjerojatnije se radi o haringaci - Lepiota cristata - o t r o v n a !!!
Prema ruci , vidljivo je da se radi o manjim gljivama ,jestiva - macrolepiota procera je visoka i ima veliki klobuk , veci od dlana !!!

Preporuka - pravac u glivarsko drustvo i educirati se !!!Suncanica ima puno vrsta , nazalost i nejestivih !
rosa canina is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 16:01   #943
Quote:
Nikolajeva kaže: Pogledaj post
Na Krku ovaj vikend puno lisičarki, sunčanica i prosenjaka.
Našli smo i blagve ali nismo brali, ja sam mislila da su one na crvenoj listi...
Što ti znači to na crvenoj listi?
dambaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 16:15   #944
da su otrovne
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 21:23   #945
Daj ne zezaj čovjeka.

Na crvenoj listi, tj. u Crvenoj knjizi gljiva, znači da su ugrožene i zaštićene.

Romantica, ima li bukovača kod tebe?
Nikolajeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 21:39   #946
nisam znao
http://www.dzzp.hr/vrste/crveni-popi...46.html#Crvena knjiga
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 21:43   #947
Aha, samo si bubnuo.
Neka, i ja često to radim.
Nikolajeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 22:06   #948
ma ne.
onda su otrovnice na crnoj listi?
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 12:12   #949
Samo da se pohvalim: prekjučer sam nabrao pol kile bukovača na jablanovom panju u svom dvorištu.
Veli mi žena da sam totalna legenda; više ne moram ići po gljive u šumu, dolaze mi same...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 17:58   #950
Pozdrav.

Evo danas se setao po sumi na jednom otoku u vecinom borovoj sumi i naletio sam na par gljiva pa me zanima znate li o kojim vrstama se radi.

Jedna vrsta:



Druga:






Treca:






Cetvrta, ovih ima jako puno:







Ima jos par ali nisam sve bas dobro slikao.

Nadam se da ce netko znati nesto o ovim gljivama i jesu li jestive/otrovne ili sto vec.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 18:05   #951
ova druga ti je nekakav Boletus, cini mi se onaj sluzavi ali to ne vidim, i sigurno je jestiv. Boleti spadaju pod vrganjevke.

za ostalo nisam sigurna.
ona prva lici na neku vrstu suncanice ili mozda pecurke, ali se ne vidi dobro i nemoj ju jesti
ova zadnja se isto ne vidi optimalno, je li nekakva truba ili samo razrasla neka drga gljiva ne znam..., ne jesti


btw lijepo je znati da rastu i na otocima.
pitam se samo jesu li imalo drugacije nego iste/srodne vrste na kopnu (zbog izolacije)

Zadnje uređivanje Marica Carica : 28.11.2011. at 18:15.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 18:55   #952
Imam jos dvije malo mutne slike od ove crvene pa cu staviti, mozda pomogne.







A ima i jos neke, kad ih se dotakne gore jako su suhe.
ove:








Eto, nikad nisam gledao gljive tu di zivim ali eto naletio na ovu temu slucajno pa isao gledati
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 19:21   #953
Te crvene s prve dvije slike u postu 952 bi mogle biti Omphalotus olearius, jako otrovne. Možeš znati i po tome ako ih duže nosiš u ruci ruka se oboji crveno.

Druge dvije slike iz istog posta bi mogle biti neke rujnice.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 19:28   #954
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Evo danas se setao po sumi na jednom otoku u vecinom borovoj sumi i naletio sam na par gljiva pa me zanima znate li o kojim vrstama se radi.

Jedna vrsta:

Lijevo možda neka Agaricus sp., možda i nešto otrovno, slabo se vidi. Desno mislim neka nejestiva Tricholoma sp.

Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Druga:



Neki Suillus, jestiv


Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Treca:



Neki Lactarius, nejestiv


Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Cetvrta, ovih ima jako puno:







Ima jos par ali nisam sve bas dobro slikao.

Nadam se da ce netko znati nesto o ovim gljivama i jesu li jestive/otrovne ili sto vec.
Bježi od ovih, izgledaju na Omphalotus olearius, jako otrovne.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 19:46   #955
Hvala na brzim odgovorima. Dakle samo jedna je jestiva od svih.

Kud bas ona crvena koje ima najvise najotrovnija
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 23:26   #956
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Samo da se pohvalim: prekjučer sam nabrao pol kile bukovača na jablanovom panju u svom dvorištu.
Veli mi žena da sam totalna legenda; više ne moram ići po gljive u šumu, dolaze mi same...
Nisi ti legenda nego je to panj.

Da ti nije žena rekla da si panj?
Nikolajeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 11:21   #957
Pa kako kod vas ima već svega. Kod nas u Istri ništa, ali doslovno ništa, čak ni otrovnih nema, možeš ih na prste nabrojati!

Ok, ima šampinjona, ali već mi na nos izlaze.
I kad će već jednom ta kiša, malo vlage!?
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 12:49   #958
Quote:
Nikolajeva kaže: Pogledaj post
Nisi ti legenda nego je to panj.

Da ti nije žena rekla da si panj?
Drop ded, spodobo zavidna...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 16:37   #959
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Hvala na brzim odgovorima. Dakle samo jedna je jestiva od svih.
Možda dvije, naime ove
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
A ima i jos neke, kad ih se dotakne gore jako su suhe.
ove:




ako ispuštaju kapljice crvenog ili narančastog soka kad ih ubereš, i imaju intenzivan miris na breskve ili slično voće, mogle bi biti jestive Rujnice (googlaj Lactarius).

I naravno pazi, svaka konzumacija divljih gljiva ISKLJUČIVO na vlastitu odgovornost.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein

Zadnje uređivanje rakijetina : 29.11.2011. at 16:44.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 17:11   #960
Naravno da je na vlastitu odgovornost. Jos cu se dobro raspitati, ima nekih ljudi kod nas koji se razumiju u gljive iako to tu nije bas neki sport, rijetko tko ide u gljive. Tako da ce konzumacija jos pricekati.

Zanimljivo mi je kako vi tu to tako prepoznajete, meni sve to slicno izgleda
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.