Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2021., 11:00   #1
Dobitak kilograma iako je strog režim prehrane

Poštovanje,

Nisam inače na dijetama, ali evo dogodilo se nešto čudno (barem meni) pa da pitam stručnjake.

Već 2 god imam isti broj kilograma, a to je 88kg na 179cm visine i bio sam ajmo reći zadovoljan. Ipak odlučio sam se na dijetu.

Rekao sam da ću probati dukan dijetu.
Jeo sam 8 dana sljedeće i svaki dan isto.

Jutro - tuna u vlastitom soku - 120kcal
2x 100 grama purećih - 200 kcal
Kava crna bez šećera
1 čaša vode - 3 dcl

Ručak - 2x 100grama prečenih purećih prsa - 200 kcal
2 čaše vode - 6 dcl

Večera - 1 tuna u vlastitom soku + 2x 100 grama purećih - 300 kcal
2 čaše vode - 6 dcl

Kalorije: 820 kcal,
Voda 1,5dlc

Nakon 8 dana pao sam 7 kg težinom.

Nastavio sam sada još 5 dana isto kao sve gore, ali sam dodao 200 grama proteinskog sira (170 kcal) i dodao sam 1 jabuku kao međuobrok (100kcal)

Znači u sljedećih 5 dana sam dodao 270 kcal na onih 820 kcal

Moj bazalni je 1960 kcal, a dnevno radimo do 15 000 koraka jer mi posao to zahtjeva.

Vagao sam se jutros i ja sam DOBIO 1,5kg

Znači prvo izgubim 7kg, pa dobijem 1.5kg, 5 dana sam unosion manje od 1000 kcal i još imam barem 1000 kcal koje gubim na poslu.

Kako je to moguće?
Nisam jeo slatko, nisam ništa dodao da ne bih znao, nisam ni povećao vodu

Ovo ne mogu objasnit osim što sam jakooo ljut.
mirosla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 11:11   #2
Razlog je jednostavan. Da bi izgubio 1kg tjelesne mase trebas potrositi oko 7500 kalorija vise nego uneses. Ti si za 8 dana bio u deficitu 15 000kcal sto su zapravo 2 kile, a ostatak do ovih 7 je zapravo promjena u kolicini vode koju tvoje tijelo zadrzava, a kod ovakvih agresivnih dijeta moze itekako jako varirati. Kada bi ti sada vratio unos kalorija u balans i kada bi ti se popunile zalihe glikogena skupa s vodom koju to zahtijeva itd, uredno bi dobio jos kila.
Uglavnom, ovom dijetom si u najboljem slucaju izgubio 3 kile mase (i to ne samo sala vec dijelom salo, dijelom misici), kad se vratis prehranom u ravnotezu to je rezultat koji mozes ocekivati.
bLah. is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 11:42   #3
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post
Razlog je jednostavan. Da bi izgubio 1kg tjelesne mase trebas potrositi oko 7500 kalorija vise nego uneses. Ti si za 8 dana bio u deficitu 15 000kcal sto su zapravo 2 kile, a ostatak do ovih 7 je zapravo promjena u kolicini vode koju tvoje tijelo zadrzava, a kod ovakvih agresivnih dijeta moze itekako jako varirati. Kada bi ti sada vratio unos kalorija u balans i kada bi ti se popunile zalihe glikogena skupa s vodom koju to zahtijeva itd, uredno bi dobio jos kila.
Uglavnom, ovom dijetom si u najboljem slucaju izgubio 3 kile mase (i to ne samo sala vec dijelom salo, dijelom misici), kad se vratis prehranom u ravnotezu to je rezultat koji mozes ocekivati.
Poštovanje i hvala,

Moram dodati, kako mi se vratilo, ako nisam unio niti jedan dan balans hrane. Znači ja sam i nakon skidanja početnih puno kg i dalje imao isti režim, zar ne bi trebao ostati onda na izgubljenom? Kako sam uspio dobit kg nazad ako niti vode niti hrane nisam unio u sebe niti u 50% koliko trebam

Ja na poslu hodam puno jer dostavljam, imam uređaj koji prati korake i inače radim 15 000 koraka na poslu + doma pitaj Boga koliko, siguran sam da imam svaki dan 20 000 koraka ili 15 km pod nogama što je samo po sebi 1000-1500 kcal ili više kcal nego što unosim.

Znači na koji način je moje tijelo vratilo kilograme ako mu nisam dao više vode i hrane? Pa nije moje tijelo moglo samo proizvesti višak kg ili zadržati vodu koje nema.

Čak ako i je moguće, kako onda ja sad mogu nastavit dijetu, ako sam sa ovim strogim režimom ishrane i sa puno hodanja uspio vratiti kilograme gore.

Da nastavim isto, 1000 kcal ishrane i hodanje jos 30 dana, hoće li postepeno to pasti ili je moguće da ja ostanem na ovome.

Pitam jer svuda nešto piše da kortizol ne da tijelu, a ja na poslu imam stresa pa da nije do toga?
mirosla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 11:54   #4
Potrosnju kalorija tokom hodanja racunaj otprilike "tvoja tezina u kilama * 0.65"
A sto se tice tog da tvoje tijelo "vraca kilograme", moras shvatiti da je 60% tijela voda, ona itekako utjece na tvoju tezinu. To kad tvoje tijelo "vrati kilograme" moze znaciti i jednostavno da si manje vode ispisao nego prethodnih dana.
Nije svaki kilogram isti, racunaj gubitak mase i pij vise vode jer ako hodas 15km i pijes onoliko vode koliko si napisao vec si na razini potencijalne dehidracije i to bi moglo uzrokovati druge probleme.

Dakle, ti ovim rezimom stvaras deficit od oko 2000 kalorija dnevno i mozes ocekivati gubitak 1 kile mase za 4 dana. Sva ostala promjena tezine je uzrokovana vecinom promjenom kolicine vode koje tvoje tijelo ima i taj dio zanemari, dakle ti nisi ni "izgubio 7kg" niti "dobio 1.5kg" jer to je otprilike kao da sad popijes 2 litre vode i kazes da si "dobio 2kg". S druge strane ne preporucujem uopce ovako agresivne dijete jer u tih 1kg mase gubis u omjeru dosta i misicne mase u odnosu na salo. Isto tako apsolutno radi neke vjezbe pa makar samo sklekove, zgibove i slicno jer ce to dati signal tvom organizmu da prioritizira ocuvanje misicne mase.
bLah. is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 12:18   #5
blah, kad si već tu ... ja sam se udebljala par kila i relativno sam zadovoljna, osim sa stomakom. ne vježbam, ali sam stalno u pokretu ... postoji li nekakav način kako se udebljat još kilo-dva-tri, a da ne izgledam ka trudnica? ne znam ima li pitanje ikakvog smisla, ali se nadam da postoji način prehrane i/li vježbanja koji će mi dopustit da se još malo udebljam, a da ne izgledam ka pivopija. nisam tašta, ali navikla sam da mi je stomak ravan i sad mi smeta šta više nije.
kavopija-14 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 14:05   #6
Prehrana i dijeta kod tog nece puno pomoci jer je genetika daleko najbitniji faktor za to gdje ce ti se salo u kojim fazama nakupljati, ali vjezbanjem mozes to donekle oblikovati, gledaj to na nacin kao kad stavis kosulju na onu vjesalicu od zice ili siroku vjesalicu pa koja je razlika, tako i ostatak tvojeg tijela lezi oko kostiju i misica, sto vise misica imas to ce i salo biti ravnomjernije rasporedjeno, sto zbog tog sto ima veci potporanj, sto zbog tog sto ti se popravi opcenito drzanje itd. Nema tu realno neceg specificnog sto mozes raditi, pogotovo oko trbuha jer npr.bildanje trbusnih misica nece nista pomoci, jedino sto oko izgleda skembe pomaze je kad ubildas sve ostale dijelove tijela pa se tada i skemba malo razvuce znaci ono, opca tjelovjezba s opterecenjem, od vjezbi pod tjelsnim opterecenjem tipa cucnjevi, sklekovi itd, do tog da si nabavis par utega, rastezljive trake, mozda girju kakvu i malo krenes. Najbitnije je da nadjes nesto sto ti je donekle zabavno i da ti moze uc u rutinu, ne moraju to bit jaki treninzi, moze i po 10min al si odredis kad ces radit i ides redovito, jer rezultati se ionako vide tek kroz duze razdoblje i treba ih odrzavat, tako da je besmisleno sve sto ti nije dugorocno rutinski odrzivo.
bLah. is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 14:13   #7
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post
Potrosnju kalorija tokom hodanja racunaj otprilike "tvoja tezina u kilama * 0.65"
A sto se tice tog da tvoje tijelo "vraca kilograme", moras shvatiti da je 60% tijela voda, ona itekako utjece na tvoju tezinu. To kad tvoje tijelo "vrati kilograme" moze znaciti i jednostavno da si manje vode ispisao nego prethodnih dana.
Nije svaki kilogram isti, racunaj gubitak mase i pij vise vode jer ako hodas 15km i pijes onoliko vode koliko si napisao vec si na razini potencijalne dehidracije i to bi moglo uzrokovati druge probleme.

Dakle, ti ovim rezimom stvaras deficit od oko 2000 kalorija dnevno i mozes ocekivati gubitak 1 kile mase za 4 dana. Sva ostala promjena tezine je uzrokovana vecinom promjenom kolicine vode koje tvoje tijelo ima i taj dio zanemari, dakle ti nisi ni "izgubio 7kg" niti "dobio 1.5kg" jer to je otprilike kao da sad popijes 2 litre vode i kazes da si "dobio 2kg". S druge strane ne preporucujem uopce ovako agresivne dijete jer u tih 1kg mase gubis u omjeru dosta i misicne mase u odnosu na salo. Isto tako apsolutno radi neke vjezbe pa makar samo sklekove, zgibove i slicno jer ce to dati signal tvom organizmu da prioritizira ocuvanje misicne mase.

Hvala puno, u pravu si.

Gledao sam sad baš obujam i ruke (biceps) kada napnem je pao sa 40,5cm na 38.9 cm, znači mišić/masa, oboje sam izgubio.

Što se tiče ovoga težina * 0.65 kako to misliš da računam, na na 1h hoda ili na?

Mislim koliko potroši moje tijelo onda na 85kg na 11km/15 000 koraka?
Otprilike?
mirosla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 14:35   #8
Quote:
mirosla kaže: Pogledaj post
Hvala puno, u pravu si.

Gledao sam sad baš obujam i ruke (biceps) kada napnem je pao sa 40,5cm na 38.9 cm, znači mišić/masa, oboje sam izgubio.

Što se tiče ovoga težina * 0.65 kako to misliš da računam, na na 1h hoda ili na?

Mislim koliko potroši moje tijelo onda na 85kg na 11km/15 000 koraka?
Otprilike?
sorry nisam napisao, racunas po kilometru. Okvirno gledajuci trcanje trosi tvoju tezinu po kilometru, a hodanje oko 65% tog broja. Naravno tocna brojka ovisi o puno faktora, ali okvirno se mozes time voditi da trosis 50-60kcal po kilometru hoda.
bLah. is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 15:28   #9
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post
sorry nisam napisao, racunas po kilometru. Okvirno gledajuci trcanje trosi tvoju tezinu po kilometru, a hodanje oko 65% tog broja. Naravno tocna brojka ovisi o puno faktora, ali okvirno se mozes time voditi da trosis 50-60kcal po kilometru hoda.

Super hvala ti, ja sam krivo mislio da je to 1000 kcal, znači i to sam se isto zeznuo. Hvala ti za sve ove savjete.

Ja ću nastavit još cijeli svibanj do max 1500 kcal, povećam unos vode kao što si rekao/la i nastavim ovako sa koracima i nadam se onda 2-3kg još do lipnja skinuti.
mirosla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 15:47   #10
a, ja se nadam udebljat još dva kila i izravnat stomak. tnx, blah.
kavopija-14 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 16:18   #11
Quote:
mirosla kaže: Pogledaj post
Super hvala ti, ja sam krivo mislio da je to 1000 kcal, znači i to sam se isto zeznuo. Hvala ti za sve ove savjete.

Ja ću nastavit još cijeli svibanj do max 1500 kcal, povećam unos vode kao što si rekao/la i nastavim ovako sa koracima i nadam se onda 2-3kg još do lipnja skinuti.
Obavezno ubaci neki oblik tjelovjezbe, znaci ako nista drugo onda barem par puta tjedno sklekovi/cucnjevi i slicno, to je kljucno kod vecih kalorijskih deficita kako bi tijelo prioritiziralo ocuvanje misicne mase, inace bi mogao doci u situaciju gdje je manje od pola svake izgubljene kile salo, a ostalo misici sto ce se lose odraziti i na tvoju snagu/izdrzljivost, a bome niti izgled nece biti kakav prizeljkujes.
Sretno
bLah. is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 17:15   #12
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post
Obavezno ubaci neki oblik tjelovjezbe, znaci ako nista drugo onda barem par puta tjedno sklekovi/cucnjevi i slicno, to je kljucno kod vecih kalorijskih deficita kako bi tijelo prioritiziralo ocuvanje misicne mase, inace bi mogao doci u situaciju gdje je manje od pola svake izgubljene kile salo, a ostalo misici sto ce se lose odraziti i na tvoju snagu/izdrzljivost, a bome niti izgled nece biti kakav prizeljkujes.
Sretno
Hvala ti za savjete.

Ubacio sam 20km biciklom 5x tjedno

Rezultat na sve je to da sam sad 14kg lakši, imam osjećaj da sam full zdrav, hitar, agilan. Malo su mi žile poskakale po rukama i nogama, pogotovo na listovima, kvadricepsi su daleko izraženiji kao i gluteus.

Eto, transformirao sam tijelo totalno od mojeg zadnjeg komentara ovdje.

HVALA!
mirosla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 17:24   #13
Bravo, jos lako za sam izgled ali za samo zdravlje apsolutno nema boljeg poteza od povecanja aktivnosti i gubitka viska kila
bLah. is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.