Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2003., 11:00   #1
Angry Ligamenti

No, uglavnom, istegnuo sam ligamente koljena / tako kaze doktorica/ i hodanje boli ko vrag. Mirujem vec nekoliko dana ali se situacija ne popravlja bitno. Koljeno mazuckam ledom i nekakvim gelom koji sadrzi analgetik + gutam 1 dnevno Artrocam tableticu koja je u principu isto analgetik.
E, sad ima li netko ideju kolko ce ovo trajati. I kako skratiti postupak ? Neka druga mast, tableta ? Da li je cemu koristan onaj elasticni zavoj za koljeno ?
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 11:41   #2
Ja nisam istegnula, vec pokidala ligamente koljena svojevremeno. Za potpuni oporavak mi je trebalo 2 godine i dan dans imam posljedice i nije vise kao sto je bilo. Budi sretan da se radi samo o istegnucu. Nemam pojma koliko ti to moze trajati.
__________________
Ljudi koji tvrde da sve znaju idu na živce nama koji sve znamo.
sotona69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 13:26   #3
Nekoliko tjedana (4-6 tjedana), ovisno o tezini distenzije ligamenata. Jesi dobio uputnicu za ortopeda?

Mozes koristiti elasticni zavoj, ali samo prvih par dana. Nije preporucljivo predugo imobilizirati koljeno jer to moze dugorocno djelovati na slabljenje misica i nestabilnost. Uostalom, ako ti je preporuceno, onda ga koristi, ali nije - nemoj. Ja tesko mogu ovako napamet nesto reci.

Nakon pet dana od ozljede trebalo bi poceti sa fizikalnom terapijom, prije svega jacanjem kvadricepsa.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 16:49   #4
Talking

Bas ti fala na utjehi
Nisam dobio uputnicu za ortopeda.
Nisam koristio niti mislim koristiti elasticni zavoj osim u krajnjoj nuzdi da moram van iz kuce.
Zasto jacanje kvadricepsa ? Atrofija ? Mislim da se toga ne moram bojati. Da li smijem voziti sobni bike bez opterecenja ?
Inace, danas sam prvi put prezivio od jutra do sad (skoro 17:00) bez bilo kakvih dodatnih tableta protiv bolova i bez gela i leda. Bol se dosta smanjio ako pokrecem nogu a nestao ako mirujem. Nadam se da nije zavaravanje neprijatelja
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 17:05   #5
Vjerojatno je to ipak lakse istegnuce ako se bol smanjuje.

Mozes voziti sobni bicikl, a inace se i rade staticke vjezbe kvadricepsa jer je on ipak glavni i odgovorni misic koji kontrolira koljeno.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 17:42   #6
Sori, ne znam anatomiju, a ne da mi se sad ici kopati po knjigama: kvadriceps je gornji ili donji misic ?
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 19:08   #7
Quote:
Juraj kaže:
Sori, ne znam anatomiju, a ne da mi se sad ici kopati po knjigama: kvadriceps je gornji ili donji misic ?
gornji
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 19:17   #8
Fala
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 00:34   #9
Angry ligamenti

Istegla sam ligamente koljena. Osim sto me zivcira sto ta glupa i naizgled minorna ozljeda tako sporo prolazi, zanima me i cemu uopce sluze ti vrazji ligamenti. Zna li netko?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 11:38   #10
Ligamenti ti ucvrscuju zglobnu cahuru. Tak nekak!
E, davno je bilo kad sam anatomiju polagala...
LordOfTheDance is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 13:47   #11
Svašta o ligamentima

Miruj, toleriraj, trpi, pati, ispaštaj, ispovijedi se, pokaj se i proći će.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 14:06   #12
Kestenche, srce si!
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2004., 13:21   #13
Quote:
Kesten kaže:
Svašta o ligamentima

Miruj, toleriraj, trpi, pati, ispaštaj, ispovijedi se, pokaj se i proći će.
Jos si joj mogao reci da ce to potrajati par mjeseci
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2004., 14:29   #14
Znam...
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 14:47   #15
Jos patim.

Na prosloj kontroli mi je doktor rekao da to nije zalijecilo kako treba (i da nije normalno da mjesec dana nakon ozljede jos uvijek ne mogu ispravit nogu) i pitao me koliko sam dugo nosila longetu... Longetu?! Koju jebenu longetu?! Onu koju nisam dobila? Hmmm... kad malo bolje razmislim, i elasticni zavoj sam stavila zato sto mi se ucinilo da treba, a ne zato sto mi je bio propisan... ne zelim ni zamisliti sto bi bilo bez njega. E, da, i kaze da je to sad (p)ostalo kronicno istegnuto. Fizikalna terapija, blah, blah... Uglavnom, mijenjam ortopeda. I trazim fizioterapeuta.

Ima li tu netko sa sjebanim ligamentima da mi kaze koliko ce jos to trajati i kakve su posljedice?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 14:57   #16
Dugo, jako dugo. Strpljenje je key word. Mic po mic oni će se vratiti na svoje (ako nešto nisi zajebentala u prethodnom razdoblju i s obzirom na nelongetiranje).

I vjeruj mi, ligamenti su ti jaaako potrebni i teško popravljivi. Ne forsirati i drži taj zavoj ol dej long!

A pored 2nd opinion, traži i 3rd! I ako ti predlažu kakve agresivne mjere to odjebenzi...

Kad sam je (i to samo umjereno) istegnula ligamente, vraćanje je trajalo 2-3 mjeseca. Najprije je prolazilo ok ritmom, i onda mi je jedan rođak na plaži stao na nogu i jopet mi ga istegnuo . Eee, drugi put je to trajalo i trajalo... Nadajmo se samo da ti izostanak longete nije stvar jako usrau...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 15:24   #17
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Jos patim.

Na prosloj kontroli mi je doktor rekao da to nije zalijecilo kako treba (i da nije normalno da mjesec dana nakon ozljede jos uvijek ne mogu ispravit nogu) i pitao me koliko sam dugo nosila longetu... Longetu?! Koju jebenu longetu?! Onu koju nisam dobila? Hmmm... kad malo bolje razmislim, i elasticni zavoj sam stavila zato sto mi se ucinilo da treba, a ne zato sto mi je bio propisan... ne zelim ni zamisliti sto bi bilo bez njega. E, da, i kaze da je to sad (p)ostalo kronicno istegnuto. Fizikalna terapija, blah, blah... Uglavnom, mijenjam ortopeda. I trazim fizioterapeuta.

Ima li tu netko sa sjebanim ligamentima da mi kaze koliko ce jos to trajati i kakve su posljedice?
Oporavak istegnutih ligamenata bi trebao trajati oko 6 tjedana. Za to vrijeme se mogu raditi statičke vježbe kvadricepsa, što je i nužno da ne bi došlo do atrofije mišića (a zapravo je kvadriceps aktivni stabilizator koljena, dok su čahura i ligamenta pasivni stabilizatori i tek "druga linija obrane"). Čim se stanje malo popravi počinje se i sa drugim vježbama. Potpuno se miruje samo prvih nekoliko dana i to s potpuno ispruženim koljenom, a mogu se koristiti ledeni oblozi i ako jako boli TENS što je malo komplicirano jer za to treba imati uređaj. I Voltarenčići eventualno.

To što ne možeš ispraviti nogu mi je jako čudno, zar je nisi držala ispravljenu tijekom prvog procesa mirovanja? To su ti trebali reći. Ako nisi, onda je jasno zašto nema potpune ekstenzije i bit će malo muke oko vraćanja u prijašnje stanje (ali to zapravo ne predstavlja ogroman problem i može se). Nikako nemoj mirovati sa koljenom u polusavinutom položaju (odnosno sad kad već ne ide do kraja, kad miruješ drži nogu ispravljenu koliko ide, ali ništa na silu). Jastičučići ispod koljena su apsolutno zabranjeni, to vodi u kontrakturu (kontraktura ti je to neprirodno ukočenje kad je ograničen opseg pokreta).

Malo mi je čudno i ovo o kroničnom istegnuću. Preporučila bih ti da potražiš drugo mišljenje, jedino je bed što bi odmah trebala na fizioterapiju, a vjerojatno nećeš odmah doći na red u "socijalnim" fizikalnim terapijama. A s obzirom na naše bolnice i kako se radi na nekim mjestima...uf.

Dakle, nađi pristojnog ortopeda da procijeni stanje koljena ili jako dobrog fizioterapeuta jer su u pravilu i oni u stanju procijeniti stanje i raditi na vraćanju u prijašnje stanje.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 15:52   #18
Quote:
lahor kaže:
To što ne možeš ispraviti nogu mi je jako čudno, zar je nisi držala ispravljenu tijekom prvog procesa mirovanja? To su ti trebali reći. Ako nisi, onda je jasno zašto nema potpune ekstenzije i bit će malo muke oko vraćanja u prijašnje stanje (ali to zapravo ne predstavlja ogroman problem i može se). Nikako nemoj mirovati sa koljenom u polusavinutom položaju (odnosno sad kad već ne ide do kraja, kad miruješ drži nogu ispravljenu koliko ide, ali ništa na silu). Jastičučići ispod koljena su apsolutno zabranjeni, to vodi u kontrakturu (kontraktura ti je to neprirodno ukočenje kad je ograničen opseg pokreta).

Malo mi je čudno i ovo o kroničnom istegnuću. Preporučila bih ti da potražiš drugo mišljenje, jedino je bed što bi odmah trebala na fizioterapiju, a vjerojatno nećeš odmah doći na red u "socijalnim" fizikalnim terapijama. A s obzirom na naše bolnice i kako se radi na nekim mjestima...uf.

Dakle, nađi pristojnog ortopeda da procijeni stanje koljena ili jako dobrog fizioterapeuta jer su u pravilu i oni u stanju procijeniti stanje i raditi na vraćanju u prijašnje stanje.
Ma nisam je mogla ispraviti od pocetka.
Kazes da ne stavljam jastucic? Ne znam kako cu drugacije spavati posto je ne mogu ispraviti do kraja

A nasla sam drugog ortopeda preko neke veze, idem u ponedjeljak (mislim) na pregled. Za fizioterapiju, mislim da cu ici privatno. Skupo je, ali ne zelim se zezati sa zdravljem.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 16:06   #19
Jastučić je big no no.

Znam da je sad zeznuto, što je tu je. Spavaj s jastučićem ako baš ne možeš nikako drugačije, ali kad si budna ni slučajno.

Koliko ti stupnjeva otprilike fali da potpuno ispraviš nogu?

Kod kojeg privatnika ćeš ići ako nije tajna (napiši mi na PM)?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 22:13   #20
Help!

Znam da ste ovo postove pisali prije trei godine .. ups... ali možda mi se netko javi!
Istegnula sam ligamente prije dva tjedna.. nosila sam longetu koju mi je doktor skinuo prije dva dana.. nisam išla na magnetsku rezonancu.. doktor je rekao da ne treba.. jerbo on kuži da je istegnuto, tj da nije puklo..
radim te vježbice za kvadriceps i to ali me zanima..
OTPRILIKE KOLKO TO DUGO TRAJE!!
Hvala
inace sam sportaš i sad mi je dosta natjecanja otpalo pa sam u bedu
noki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.