Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2004., 13:52   #1
Lightbulb Porez na prihod iz inozemstva

Pitanje:
decko mi je radio za jednu firmu u Svicarskoj i prva placa mu je dosla na moj devizni racun u Hr, jer ga on jos nije imao otvorenog.
Ja nemam Hr drzavljanstvo. Sta ja sad moram napraviti, prijaviti porez u Hr? Kako, gdje?

Hvala.
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 13:24   #2
nije moguce da ovo nitko ne zna.
Ajmo CJ, Vojky,... pomozite curi
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2004., 14:45   #3
Ne bi željela da ti krivo odgovorim na ovo pitanje, s obzirom da tu postoji niz okolnosti. Uglavnom, svaki priljev na račun fizičke osobe od strane pravne osobe kao posljedica obavljanja nekog posla podliježe oporezivanju. Moj je savjet da za najpotpuniju informaciju nazoveš poreznu upravu.
__________________
...tražili smo se po prethodnim životima...
Ganesha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2004., 14:57   #4
Ne bih želio nikoga tjerati u porezne prekršaje, ali koliko znam država NIKAKO ne može znati da je fizičkoj osobi nešto leglo na devizni račun. Ti podaci su tajni i do njih se može doći SAMO UZ sudski nalog.

Druga priča su računi obrtnika i pravnih osoba čije se promjene iz banke periodično šalju u poreznu upravu.

Prema tome, po mojim info, ako ništa ne prijaviš, ništa se neće ni dogoditi. U krajnjoj liniji, kakav porez treba platiti kad ti recimo ujak iz Amerike pošalje 100 $ na devizni račun??
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2004., 16:34   #5
Pa porez na dohodak je plaćen u CH, ne?

Ne vidim razlog zašto bi trebala platit porez?
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2004., 19:19   #6
Ma mama me totalno prepala, da vise necu smijet ic na more. Mama mi je panicarka.

Zvala sam poreznu, onaj besplatni broj i kad sam zeni objasnila, ona je samo rekla auuuuu (to je bio recimo stoti broj koji sam zvala taj dan). I nakon 12 minuta rekla je da ne trebam platit nista.

Hvala za odgovore .
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 22:43   #7
porez na novac iz inozemstva

Dakle, strana firma (nema podruznicu ni veze sa Hr.) bi mi uplatila novac na moj devizni racun u Zagrebackoj Banci, nesto kao naknada ili honorar... I sada, da li moram platiti porez na taj iznos?

Hvala!
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 05:45   #8
U Hrvatskoj se placa porez na prihod, zar ne? Autorski honorar, etc...

Svaki prihiod je oporeziv, naravski stope su razlicite. Da li si karitas? Potrosio si ga u vlastitoj firmi, za opremu, razvoj, etc...?

Cek, cek sad tek vidim - ti ne zivis u Hrvatskoj? Ako zivis u USA, trebao bi prihod prijaviti IRS-u kao strani prihod, koji ti je sjeo na tvoj racun u stranoj banci (u ovom slucaju Zagrebacka Banka je strana banka). U tom slucaju ovisi i koliki je (koliki ti je sveukupni prihod kojeg si utrzio izvan USA). Za to bi se trebao obratiti svakako Tax Attorney-ju.
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 16:39   #9
a što je s Google Adsensom?
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 15:51   #10
Koji to gastic placa porez u HR ? I zasto bi ti bio iznimka?

PS Nacelo svjetskog dohotka vrijedi za rezidente, dakle za nekog ko zivi u HR. Gasticima je uobicajeno mjesto boravista/prebivalista zemlja u kojoj rade. I to dokazuju radnom vizom ili dozvolom boravka.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 15:53   #11
Quote:
hrexpat kaže:
Dobio sam ponudu za rad u inozemstvu (na 3 godine) za stranu kompaniju u drzavi koja nema porez na dohodak (middle east). RH nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog operezivanja s tom drzavom. Da li i dalje ostajem porezni obveznik u RH? U zakonu se spominje nekakvo "nacelo svjetskog dohotka"?

Nisi duzan Hrvatskoj placati porez. Faliti ce ti tih 3 godine u mirovinskom sistemu ali na to cemo se ionako obojica grohotom nasmijati. Zivio!
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 16:12   #12
Quote:
obiwan kaže:
ne shvaćam.

Npr. ako sam neku lovu zaradio u nekoj zemlji, problem te zemlje je da mi naplati porez, zašto bih plaćao u drugoj.
U tome što si prijavljen da živiš u HR i ovdje moraš platiti porez i na novce koje si zaradio vani, osim ako nije potpisano izbjegavanje dvostrukog oporezivanja s tom zemljom. Imaš lijepo u poreznoj prijavi rubriku "dohodak ostvaren u inozemstvu". Druga stvar je što to nitko ne provjerava a i ne može tako lako provjerit pa većina niti ne prijavljuje taj dohodak.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 19:36   #13
Quote:
banderas kaže:
U tome što si prijavljen da živiš u HR i ovdje moraš platiti porez i na novce koje si zaradio vani, osim ako nije potpisano izbjegavanje dvostrukog oporezivanja s tom zemljom. Imaš lijepo u poreznoj prijavi rubriku "dohodak ostvaren u inozemstvu". Druga stvar je što to nitko ne provjerava a i ne može tako lako provjerit pa većina niti ne prijavljuje taj dohodak.
Ovo vrijedi samo za rezidente. Za gastice ne vrijedi. Evo ti nasih dragih sportasa koji svi imaju prijavljeno boraviste u MC i placaju porez knezevini (sitnis) a HR dobije velku figu
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2006., 16:39   #14
Pa napisao sam u prvoj rečenici ako si "prijavljen da živiš/boraviš u HR"
Sportaši i ostali veliki domoljubi to nisu, a Karibi postaju polako popularniji i od Monaca, nude avansno fiksno plaćanje poreza godišnje - još manji sitniš.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2006., 21:12   #15
evo ipak se diskusija razvila.

problem je zapravo definicija rezidenta, tj.

ZAKON O DOHOTKU
2.2. Rezident
Članak 3.
(1) Rezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj ima prebivalište ili uobičajeno boravište.
OPCI ZAKON O POREZU
4. Mjesna određenost poreznog obveznika
Prebivalište i uobičajeno boravište
Članak 37.
(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se tuzemnim poreznim obveznikom.
(4) Uobičajeno boravište u smislu ovoga Zakona ima porezni obveznik u onom mjestu u kojem se zadržava pod okolnostima na temelju kojih se može zaključiti da on u tom mjestu ili na tom području ne boravi samo privremeno. Uobičajenim boravištem u smislu ovoga Zakona smatra se stalan ili vremenski povezan boravak u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine.
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 05:10   #16
Quote:
hrexpat kaže:
(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se tuzemnim poreznim obveznikom.
Negdje se vec raspravlja o tomu sto je to prebivaliste, ali nisam pomno pratio pa pitam: Ako se nisam odjavio u Hrvatskoj - imam i osobnu, i putovnicu i adresu, i broj telefona i sve nesto svasta, a zivim u Kanadi gdje imam drzavljanstvo, znaci li to da imam prebivaliste i u jednoj i u drugoj zemlji?

Ako je to tako znaci li gornji odlomak iz zakona da sam ja duzan platiti porez Hrvatskoj na svoju zaradu u Kanadi?

Ili sto?
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 17:22   #17
Imas i formulacija po kojima je prebivaliste tamo gdje prebivas veci dio godine.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2006., 07:38   #18
Gdje se placa porez i komu

Porezni obveznik je duzan platiti porez onoj zemlji u kojoj zivi i u kojoj ima stalnu adresu 6 mjeseci + 1 dan.

Pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 01:39   #19
Lightbulb Porez na prihod iz inozemstva

Dobio sam doznaku iz inozemstva na svoj ziro-račun u banci za posao koji sam odradio inozemnom naurčitelju.

1. moram li platiti porez?
2. kada?
3. koliko?

Trenutno sam u statusu fizičke osobe, hoće li se porez smanjiti ako se registriram kao recimo, obrtnik, firma ili sl?
Pomoc, prilicno sam izgubljen, da ne kazem naivan kad su porezi u pitanju.
counterpart is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 09:46   #20
1. na žalost da
2. početkom iduće godine, nakon predaje porezne prijave
3. 0 - 53,1 % (prirez ubačen)

Ovo je vrlo pojednostavljen odgovor jer se zakoni mijenjaju gotovo iz dana u dan!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.