Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2009., 23:01   #21
gotovo svaka radiona mora imati uređaj za mjerenje kompresije koji je vrlo jednostavan i nije skup

mislim da za tu corsu se ne isplati raditi generalka, jer je sigurno i turbina banana, a dijelovi za isuzu koštaju opasno...
košara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:07   #22
nije isti uređaj za dizela i benzinca, jer dizel ima veću kompresiju (veći su tlakovi) a benzinac manju (potrebni su mu manji tlakovi da bi radio),
otto motor (benzin)-kompresija od 6 do 12 bar
disel motor kompresija od 12 do 25 bar

odstupa li izmjerena vrijednost u nekom od cilindara za 2 bara od ostalih, radi se o kvaru

eto nadam se da sam pomogao
__________________
in slow motion
extasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:11   #23
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
Mene zanima gdje u gradu Zagrebu se može kvalitetno izmjeriti kompresija motora u autu,pri kupnji polovnog npr. i zanima me da li se sa istim aparatom mjeri i za dizel motore i za benzinske....i još,koje vrijednosti pri mjerenju su zadovoljavajuće za dizel a koje za benzinski motor. Unaprijed zahvaljujem na pomoći.....
za dizel je minimum oko 17-18 kompresija a dobra je od 25 pa nadalje,a za benzince oko 10minimum a 13-14 dobra ja mislim.nek ispravi ako neko zna bolje.a nevjerujem da je isti aparat jer kod benzinaca se taj aparat stavi umjesto svjecice i ti verglas i on pokaze kolika je kompresija na tom cilindru i tako za svaki.a dizel neznam nisam nikad dizel mjerio.prije 5 godina sam na kadetu mjerio kompresiju ovako je izgledala 8,6,6,8 i nista nisam dirao netrosi ulje puno,a i dan danas pali na zub,nikad nije zaverglo.e sad kako to nije mi u potpunosti jasno,netrosi ulje pali normalno a kompresija za k..
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:12   #24
a što ti znači kvalitetno?
postupak kod mjerenja se mora poštivati, inače se dobiju krive vrijednosti, ali se i tada mjerenje lako ponavlja. to može napraviti skoro pa bilo tko, znači skoro pa svaka radiona koja ima instrument.
različiti su instrumenti za dizel i za benzinski motor jer se mjere dosta razlikuju u vrijednostima.
koliko je to, ovisi o motoru. za benzince se kreće od nekih 7 pa do 15 bara, a za dizele od 20 d0 30 bara, ugrubo.
kod mjerenja je jako važno da se pritisci između pojedinih cilidara ne razlikuju puno, max 10%
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:39   #25
zahvaljujem svima na informacijama,dakle lako je naći gdje se to može izmjeriti. imam još jedno pitanje,vidio sam da se sukobljavajku mišlljenja po pojedinim forumima.da li se kompresija mjeri na vruć ili hladan motor? i još nešto da li ima razlika kad se mjeri recimo nekom po zapremini manjem i po zapremini većem motoru,mislim po snazi i po samoj masi motora?
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:33   #26
kaj? nema odgovora?

svaki postupak daje svoje podatke.
na hladno vidiš stvarno stanje motora jer rupe nisu začepljene uljem, ali i na toplo je OK. nisu tu odstupanja tako velika.
snaga, masa i veličina motora nemaju veze, odnosno, nema pravila koje bi vrijedilo u svim slučajevima.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:35   #27
Osim što je ćaći na kadettu 1,7 D na toplo bilo sve OK, a na hladno na dva cilindra 0. Ventili nisu dobro zatvarali. Tako da, preporučam uvijek na hladno.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:45   #28
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Osim što je ćaći na kadettu 1,7 D na toplo bilo sve OK, a na hladno na dva cilindra 0. Ventili nisu dobro zatvarali. Tako da, preporučam uvijek na hladno.
U principu treba radit na hladno - no što ako su problemi na toplo (imao slučaj s jednim brodskim motorom?

Svako mjerenje ima svoje uzroke i pokazuje zasebne parametre.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:52   #29
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
U principu treba radit na hladno - no što ako su problemi na toplo (imao slučaj s jednim brodskim motorom?

Svako mjerenje ima svoje uzroke i pokazuje zasebne parametre.
Kakvi problemi? Šta je bilo? Kompresija? Sad me baš zanima... Ne bi mi nikad palo na pamet da ima svrhe mjerit na toplo. Ajd objasni. Bez zezancije me zanima!
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:55   #30
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Kakvi problemi? Šta je bilo? Kompresija? Sad me baš zanima... Ne bi mi nikad palo na pamet da ima svrhe mjerit na toplo. Ajd objasni. Bez zezancije me zanima!
Pa ništ...

Ljudi često samo povezuju pojam kompresije sa hladnim startom. No kad jednom motor zakurbla, onda nam kompresija više nije potrebna, jel, ne, khm....

kompresija je faktor koji utječe/diktira/daje svoj danak općenitoj kvaliteti rada motora.

Rad motora se gleda/koristi/uzima u radnim uvjetima, a jedan od njih je zagrijan motor na radnu temperaturu. Pa prema tome, kad hoćeš vidit kako kompresija utječe na rad motora onda ju mjeriš na toplo.

Kad hoćeš vidit kako kompresija utječe na pokretanje motora, onda ju mjeriš na hladno..
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:55   #31
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Kakvi problemi? Šta je bilo? Kompresija? Sad me baš zanima... Ne bi mi nikad palo na pamet da ima svrhe mjerit na toplo. Ajd objasni. Bez zezancije me zanima!
Gubio je snagu na toplo. I problem je bio u cilindru - mjeriš na hladno - OK. Ugrije se (pregrije zapravo) i cilindar se raširi ko pizda stare kurve - kompresija padne u podrum. Snaga padne bar na pola. Rasturili smo jebeni ferg 5 puta u uzaludnoj potrazi za razlogom. Dok mi nije sinulo. Na hladno su prsteni još i držali kak-tak. Na toplo nisu mogli čudo napravit.

Radilo se o dvotaktašu.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 09:56   #32
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Gubio je snagu na toplo. I problem je bio u cilindru - mjeriš na hladno - OK. Ugrije se (pregrije zapravo) i cilindar se raširi ko pizda stare kurve - kompresija padne u podrum. Snaga padne bar na pola. Rasturili smo jebeni ferg 5 puta u uzaludnoj potrazi za razlogom. Dok mi nije sinulo. Na hladno su prsteni još i držali kak-tak. Na toplo nisu mogli čudo napravit.

Radilo se o dvotaktašu.
Jezuš Kristuš, CD, pa di su ti maniri
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:09   #33
znači ako kupuješ auto dovoljno je da odeš u servis i izmjeriš kompresiju bez obzira što motor nije hladan,majstor će ti moći reći u kakvom je stanju stroj?
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:12   #34
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
znači ako kupuješ auto dovoljno je da odeš u servis i izmjeriš kompresiju bez obzira što motor nije hladan,majstor će ti moći reći u kakvom je stanju stroj?

NE!

Motor hladan može imati dobru kompresiju, kod topao može imati lošu.
A može biti i obrnuta situacija, što je vrlo ćešći slučaj!!!

Osim kompresije, postoje još neki pokazatelji tj faktori koji govore da li je motor ok...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:17   #35
Pa dobro; sve jasno; držim da nema smisla mjerit na toplo osim po indikaciji - kad nešto ne valja na toplo.... Iako bi kod 4-taktnog motora to bio gotovo nemoguć slučaj (već bi ulje gorilo...)
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:21   #36
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Pa dobro; sve jasno; držim da nema smisla mjerit na toplo osim po indikaciji - kad nešto ne valja na toplo.... Iako bi kod 4-taktnog motora to bio gotovo nemoguć slučaj (već bi ulje gorilo...)
A čuj, začudi se čovjek kako recimo fajn potrošene karike utječu na snagu motora... Motor malo dimi i sve 5, ali kad stisneš gas, ponestaje i do 15, 20% snage...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:26   #37
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
A čuj, začudi se čovjek kako recimo fajn potrošene karike utječu na snagu motora... Motor malo dimi i sve 5, ali kad stisneš gas, ponestaje i do 15, 20% snage...
Pa eto, zbog ovoga me ne bi sigurno zanimala kompresija.... jer je nedvojbeno loša!
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:29   #38
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Pa eto, zbog ovoga me ne bi sigurno zanimala kompresija.... jer je nedvojbeno loša!
E a ne triba bit!

Možda su gumice na ventilima loše, možda je smjesa loša, (ajd nije isti dom)a l eto...

Imal sam slučaj da je motor kad je topal radil katastrofalno. a ne dimi i ništ...

al radi jedva jedvice...
Mjerimo kompresiju, ono banana...

Lifteri ventila bili raštelani i kad su se ugrijali malo su furt ostavljali otvoren ispušni ventil... Okom nevidljivo, ali se osjeti...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:34   #39
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Jezuš Kristuš, CD, pa di su ti maniri
Što bi Ćiro reko - Jebo te Bog, što hoćeš od mene katolika?!?

Pa ja sam inženjer .... dakle seljačina, prostak, seljo .... pitaj moju ženu ak meni ne vjeruješ.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:37   #40
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
E a ne triba bit!

Možda su gumice na ventilima loše, možda je smjesa loša, (ajd nije isti dom)a l eto...

Imal sam slučaj da je motor kad je topal radil katastrofalno. a ne dimi i ništ...

al radi jedva jedvice...
Mjerimo kompresiju, ono banana...

Lifteri ventila bili raštelani i kad su se ugrijali malo su furt ostavljali otvoren ispušni ventil... Okom nevidljivo, ali se osjeti...

Onda? Znači ako nije gorilo ulje - nije dimio! Ja ne bi ni mjerio kompresiju. S obzirom da se na mom m102 isto štimaju ventili, ako ne radi kako spada, prvo štelat ventile! To je alfa i omega za motore kojima se šteluju. Po servisnim intervalima svakih 20.000. Odkad nema olovnog, svakih 10.000!
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.