Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2013., 20:12   #1
Hoodoo - izvori,povijest,praksa

Godinama se interesiram za magiju/magiku na teoretskom i istraživačkom planu, nešto manje na praktičnom. Uglavnom zato jer se pojam magije kod nas izrabljuje preko fejk astro-linija (pouzdano znam), tarot neznalica, javnih i tajnih društava, zlatnih zora, novopečenih masona i ostale djece. Čast iznimkama, dakako.
Dolazim iz, može se reći, čarobnjačke obitelji
Oduvijek sam bila alternativac, tražila puteve do ovoga i onoga, čitala ovo i ono, tražila ono što mi odgovara, mogu reći - sebe.
Do sada sad više-manje o svemu kaj me interesirali nalazila informacije iz prve, druge, stote ruke, jedino o hoodoou nemrem.

Kopiram na eng. osnovne informacije, kog zanima više proguglati.... U povijesnom/tehničkom smislu ima svega...

"Hoodoo (also known as rootwork) is Southern folk magic grounded in centuries of African American heritage within the southern United States. Hoodoo is often known by other names including: conjure, rootwork, root doctoring, laying tricks, working roots or “doing the work”. It is important to note, that contrary to what some authors may write in their books, Hoodoo is NOT Voodoo (Vodou). Hoodoo blends together the magical technology of Congo slaves that were taken from Africa in the slave trade, combined with Native American herbal knowledge, bits of European folk magic and Jewish mysticism.

Hoodoo is not a religion, it is a magical system. The vast majority of rootworkers are Protestant Christians (mostly Southern Baptists) who read The Bible and pray the Lord’s Prayer and Psalms. Hoodoo practitioners are called by a variety of names including conjurers, conjure doctors, root doctors, rootworkers, hoodoos or two-headed doctors (a reference to the relationship between the magical practitioner and his guiding spirit).

While Hoodoo/Rootwork originates in the southern United States it can be found in major metropolitan areas to the north (largely due to the northward movement of the Black population after slavery ended, and with the expansion of industry). In these locations, Hoodoo Rootwork adapted practices of the local people’s magical systems like the use of Jewish Psalms, German (Pennsylvania "Dutch") Braucherei curios and even bits of Espiritismo and Santeria. However, Hoodoo Rootwork is very much a Black Christian folk magical system. With the movement of Black people out of the South, and the spread of information in this modern age, people of every color, race and creed are found practicing Hoodoo across the United States.

While most Hoodoo Rootworkers are Protestant Christians, there is a small minority of conjure doctors who practice Catholicism (mainly in Maryland), Spiritualist Christianity (in the South) or other forms of Christianity. In my opinion, Hoodoo Rootwork is not necessarily tied to Christian religious practice, but to divorce the two is a dishonor to the inherited traditions of Black ancestors that struggled to preserve their culture in the face of slavery and oppression."


Ono što me interesira jest ima li kod nas ekipe koja se time bavi?
Ili netko od vas na forumu?
Osobno, ovakva vrsta prakse mi najviše odgovara iz mnogo razloga. A nemam od koga učiti o tradiciji i ostalome, osim iz knjiga i sa sveznajućeg interneta.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 20:26   #2
Na zalost velika je vjerojatnost i u tome naic na nista ozbiljnije od tarot linija. Cim nesto postane dovoljno isplativo da se time bave ljudi na drugoj strani svijeta...

S druge strane vecina tih sistema je usko vezana uz lokalnu kulturu i zaledje. Ovakvi sistemi su nasljedje africkih korjena i novoupoznatog krscanstva. nije to samo vanjsko prihvacanje vec obredi, mitovi itd rezoniraju sa psihom specificnog stanovnistva.

Ne bi li bilo logicnije da ce ljudi bolje rezonirati sa lokalnim oblicima magije/okultnih prakis/duhovnosti i time ih uspjesnije koristiti bez obzira vjerovali da se radi o stvarnim silama, simbolima ili psihickih procesima?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 11:32   #3
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Na zalost velika je vjerojatnost i u tome naic na nista ozbiljnije od tarot linija. Cim nesto postane dovoljno isplativo da se time bave ljudi na drugoj strani svijeta...

S druge strane vecina tih sistema je usko vezana uz lokalnu kulturu i zaledje. Ovakvi sistemi su nasljedje africkih korjena i novoupoznatog krscanstva. nije to samo vanjsko prihvacanje vec obredi, mitovi itd rezoniraju sa psihom specificnog stanovnistva.

Ne bi li bilo logicnije da ce ljudi bolje rezonirati sa lokalnim oblicima magije/okultnih prakis/duhovnosti i time ih uspjesnije koristiti bez obzira vjerovali da se radi o stvarnim silama, simbolima ili psihickih procesima?
Je, u pravu si.
Ako je hoodoo to što si opisao - sklop afričkih vjerovanja, tradicije i prakse + kršćanstva (baptizma), europskog folklora itd., teško da na ovim prostorima ima ljudi koji se aktivno bave time i imaju znanje potrebno za to.
Koja bi magijska praksa onda bila vezana za naše prostore?
Osim kršćanske katoličke tradicije.

Za ovaj zadnji dio morala sam dobro razmisliti.
Tradicija ostavlja u naslijeđe neka vjerovanja i prakse koje ljudi prisvajaju i u kojima se osjećaju kao doma, ako su s tog produčja. Irci vole vjerovati u vile, gnome i ostala stvorenja prirode. Sjevernoafrikanci imaju svoj sustav duhova, prakse i magije koja je usko vezana za njihovo područje življenja. Brazilska plemena imaju svoje. Zapadna Afrika i Karibi imaju santeriju, Haiti ima vodoun.

Pitanje je može li čovjek druge kulture, odgoja, tradicije i sustava vjerovanja - drugog matrixa, "prisvojiti" vjerovanja i praksu drugog kraja svijeta i biti jednako uspješan u tome. Ako smo svi djeca istog svijeta i iste Prirode, zapravo imamo na izbor masu stvari koje nam se pružaju, pa tako i masu sustava vjerovanja i prakse, potrebno je samo naći se u tome i otkriti u kojem od tih sustava imaš najbolju mogućnost izraziti se i napredovati.
Jesam zakomplicirala?

Problem je naći nekoga od koga ćeš učiti i tko će ti prenijeti znanje, a da ne proputuješ pola svijeta. Teže je naći prave informacije i podršku. Poznajem čovjeka koji je iz Vojvodine, živi u Kanadi, par godina proveo je s afričkim šamanima i bubnjarima, neko vrijeme s ekipom s Kariba i Jamajke.... učio je iz prve ruke. Dakle može se. Ispada da nemamo svi tu sreću...ili ju moramo sami stvoriti?
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 14:17   #4
Štrige i štriguni
ne znam doduse koliko je toga jos zivo u istiri. Osim toga uzmi u obzir da tradicionalne stvari obicno nisu komercializirane, nisu nesto di ces doc i ucit vec uglavmnom funkcija u zatvorenoj zajednici koja je uz to najcesce "sudbinski", a ne svojevljno odabrana (rodjenjem, nekim dogadjajem isl). Ako postoje tecajevi za tako nesto vjerojatno je samo komercijalno iskoristavanje.

A i to je neka druga sredina za danasnjeg urbanog covjeka. Ne znam sto bi bio njegov "feng sui"

Nije problem prihvatiti nesto, problem je koliko rezoniramo sa time. Postoje neke univerzalne stvari. Npr idemo se arhetipskim zenskim bozanstvom. Ima ga svugdje. Ali je istovremeno u razlicitim krajevima razlicito prikazano. Nije samo do doslovne povijesne tradicije vec do mentaliteta, klime i puno toga. Afrikancu ce "kozmicka mama" biti asocirana na debelu puitenu zenu sa slonovskim bokovima i sisama do koljena, kod nas se vecina fura na "etericnu" gospu. A i kod nas je nekad imala puteniji oblik i vjerujem da se to djelom promjenilo zbog priomjene zivotnih okolnosti, mentalnog sklopa, drustvenih/medjuljudskih odnosa itd. Naravno ima veze i sa krscanskim furanjem na cednost. No stvar je kompleksnija mjesavina od samo nekog apstraktnog korpusa vjerskog imaginarija kojeg prihvacamo ili ne, taj imaginarij nije pao sa neba, razvio se u odredjenom podneblju zato sto je najbolje ocitovao izvanjsku formu odredjenog ideala, ono kako odredjenim mentalni sklop najbolje zamislja odredjenu pojavu, princip, ideju, osjecaj, silu, stogod...
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 11:57   #5
Nisam čuo da se netko time bavi. Jedino kojeg znam a da je nešto približno tome jest ovaj čovjek
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 19:33   #6
Draga House Mistress,
drago mi je da vidim ovu temu jer i ja sam se prije manje od godinu dana interesirala za isto, za hoodoo.
Odgovore ćeš teško naći na internetu a pogotovo ovdje kod nas.
Mogu ti za početak dati jedan link, i nekoliko "smjernica" tj mojih vlastitih promišljanja do kojih sam došla

http://www.luckymojo.com/hoodoo.html
ovdje imaš neke recepte i stvari konkretnije i za pravu primjenu, nego što se inače nalazi po internetu.

međutim ono što je puno bitnije, je ovo...
vidim po tvome postu da te narodna magija zanima i da o njoj (možda) razmišljaš na pravi način, da si na pravom putu.
ono što trebaš znati jest to da magija nije ono što se manifestira naglas, materijalno. magija je snaga tvoje misli i namjere.
početnicima su potrebni rituali, magijski "činovi", pjesmice i bajalice, no onima koji shvaćaju samu bit magije - vizualizaciju - takve stvari predstavljaju samo neku površinsku potvrdu onoga što dolazi duboko iznutra.
u tom smislu ti je nepotrebno gledati na našu narodnu magiju i folklor drukčije nego na neki hoodoo, nigerijski šamanizam Zorana Tepurića ili bilo što drugo.
sve su to na neki način različiti paketići s istim čokoladicama :P
Zoran Tepurić, bila sam na jednom njegovom predavanju i mogu reći da bih ga preporučila nekom početniku, iskren je i uložio je puno truda, vremena, novaca; u sva ta putovanja i svoju duhovnu nadogradnju, što znači da vjeruje u ono što predaje i da to njemu takvo funkcionira.

imaj na umu da što god radila, koji god ritual, ono što ti fizički izgovaraš ili radiš nije toliko bitno kao tvoja namjera i snaga volje.

iskreno ne znam zašto pišem sada ovdje ove stvari,
nadam se da ovo neće pročitati netko s lošim namjerama.
ljudi su, volim vjerovati, ipak svi na dobroj strani...zar ne?
cicatrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:50   #7
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Godinama se interesiram za magiju/magiku na teoretskom i istraživačkom planu, nešto manje na praktičnom. Uglavnom zato jer se pojam magije kod nas izrabljuje preko fejk astro-linija (pouzdano znam), tarot neznalica, javnih i tajnih društava, zlatnih zora, novopečenih masona i ostale djece. Čast iznimkama, dakako.
Dolazim iz, može se reći, čarobnjačke obitelji
Oduvijek sam bila alternativac, tražila puteve do ovoga i onoga, čitala ovo i ono, tražila ono što mi odgovara, mogu reći - sebe.
Do sada sad više-manje o svemu kaj me interesirali nalazila informacije iz prve, druge, stote ruke, jedino o hoodoou nemrem.

Kopiram na eng. osnovne informacije, kog zanima više proguglati.... U povijesnom/tehničkom smislu ima svega...

"Hoodoo (also known as rootwork) is Southern folk magic grounded in centuries of African American heritage within the southern United States. Hoodoo is often known by other names including: conjure, rootwork, root doctoring, laying tricks, working roots or “doing the work”. It is important to note, that contrary to what some authors may write in their books, Hoodoo is NOT Voodoo (Vodou). Hoodoo blends together the magical technology of Congo slaves that were taken from Africa in the slave trade, combined with Native American herbal knowledge, bits of European folk magic and Jewish mysticism.

Hoodoo is not a religion, it is a magical system. The vast majority of rootworkers are Protestant Christians (mostly Southern Baptists) who read The Bible and pray the Lord’s Prayer and Psalms. Hoodoo practitioners are called by a variety of names including conjurers, conjure doctors, root doctors, rootworkers, hoodoos or two-headed doctors (a reference to the relationship between the magical practitioner and his guiding spirit).

While Hoodoo/Rootwork originates in the southern United States it can be found in major metropolitan areas to the north (largely due to the northward movement of the Black population after slavery ended, and with the expansion of industry). In these locations, Hoodoo Rootwork adapted practices of the local people’s magical systems like the use of Jewish Psalms, German (Pennsylvania "Dutch") Braucherei curios and even bits of Espiritismo and Santeria. However, Hoodoo Rootwork is very much a Black Christian folk magical system. With the movement of Black people out of the South, and the spread of information in this modern age, people of every color, race and creed are found practicing Hoodoo across the United States.

While most Hoodoo Rootworkers are Protestant Christians, there is a small minority of conjure doctors who practice Catholicism (mainly in Maryland), Spiritualist Christianity (in the South) or other forms of Christianity. In my opinion, Hoodoo Rootwork is not necessarily tied to Christian religious practice, but to divorce the two is a dishonor to the inherited traditions of Black ancestors that struggled to preserve their culture in the face of slavery and oppression."


Ono što me interesira jest ima li kod nas ekipe koja se time bavi?
Ili netko od vas na forumu?
Osobno, ovakva vrsta prakse mi najviše odgovara iz mnogo razloga. A nemam od koga učiti o tradiciji i ostalome, osim iz knjiga i sa sveznajućeg interneta.
Porijeklo Hoodoo i Voodoo magije je jedno te isto, a nalazi se u antičkome Sumeru. To je magijski sustav kojeg su prakticirali Sumerani, koji su oni donijeli u Afriku, te kojeg su onda Europljani svojim robovskim rutama prenijeli na Novi kontinent i pomiješali sa domicilnim indijanskim stanovništvom.

Ovo slaganje slova kao u Hoodoo je karakteristično za sumerske jezike. Preživjelu praksu nalazimo kod nizozemskog jezika, koji spada u grupaciju germanskih jezika, koji su imali za božanstvo Odina.
Odin je takodjer npr. Wottan ili Voodo bog/božanstvo koji porijeklo vode ustvari od jednog od sumerskih kraljeva.
Isto tako imaju sličnu praksu 'gatanja' iz kostiju kao što su radili npr. antički Rimljani.

Mislim da najveći originalni utjecaj afričko-karibskog magijskog pravca nisu voodoo lutkie ( europljani su ih koristili stoljećima), već riječi zombi, koja vuče porijeklo iz ovoga magijskog sistema.
__________________
North Wind & Diamond
Matija Korvinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:55   #8
Quote:
cicatrica kaže: Pogledaj post
Draga House Mistress,
drago mi je da vidim ovu temu jer i ja sam se prije manje od godinu dana interesirala za isto, za hoodoo.
Odgovore ćeš teško naći na internetu a pogotovo ovdje kod nas.
Mogu ti za početak dati jedan link, i nekoliko "smjernica" tj mojih vlastitih promišljanja do kojih sam došla

http://www.luckymojo.com/hoodoo.html
ovdje imaš neke recepte i stvari konkretnije i za pravu primjenu, nego što se inače nalazi po internetu.

međutim ono što je puno bitnije, je ovo...
vidim po tvome postu da te narodna magija zanima i da o njoj (možda) razmišljaš na pravi način, da si na pravom putu.
ono što trebaš znati jest to da magija nije ono što se manifestira naglas, materijalno. magija je snaga tvoje misli i namjere.
početnicima su potrebni rituali, magijski "činovi", pjesmice i bajalice, no onima koji shvaćaju samu bit magije - vizualizaciju - takve stvari predstavljaju samo neku površinsku potvrdu onoga što dolazi duboko iznutra.
u tom smislu ti je nepotrebno gledati na našu narodnu magiju i folklor drukčije nego na neki hoodoo, nigerijski šamanizam Zorana Tepurića ili bilo što drugo.
sve su to na neki način različiti paketići s istim čokoladicama :P
Zoran Tepurić, bila sam na jednom njegovom predavanju i mogu reći da bih ga preporučila nekom početniku, iskren je i uložio je puno truda, vremena, novaca; u sva ta putovanja i svoju duhovnu nadogradnju, što znači da vjeruje u ono što predaje i da to njemu takvo funkcionira.

imaj na umu da što god radila, koji god ritual, ono što ti fizički izgovaraš ili radiš nije toliko bitno kao tvoja namjera i snaga volje.

iskreno ne znam zašto pišem sada ovdje ove stvari,
nadam se da ovo neće pročitati netko s lošim namjerama.
ljudi su, volim vjerovati, ipak svi na dobroj strani...zar ne?

Mnogo dobar i zanimljiv post.

Definitvno se slažem da magija započinje u nefizičkoj misaonoj sferi postojanja, te da je stav i snaga našeg uma presudna.

A kaj se tiče vizualizacije, takodjer je ipak potrebno imati i prave kodove, tj. ključ kojim će otključati potencijale vlastita uma, ne?
__________________
North Wind & Diamond
Matija Korvinus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.