Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2012., 12:07   #1
MMA vs Shaolin

Imam jedno neobicno pitanje i volio bih cuti procjenu strucnjaka na polju borilackih vjestina. Tko bi pobijedio u obracunu između izvrsnog MMA borca (na razini npr. Andersona Silve) i svecenika Shaolina u relativno mladim danima (sredina 30-ih), ali svejedno vrhunski uvjezbanog za svoje godine?

a) borba u kavezu pod UFC pravilima
b) nenaoruzana borba na ulici bez ikakvih pravila i ogranicenja
__________________
If you think you know everything... I'll prove you the opposite.
Omnipresence is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 12:45   #2
a) MMA borac
b) MMA borac



MMA borac je daleko superiorniji jer je utreniran po znanstvenoj metodi, dok je Shaolin redovnik bio mozda superiroran u svoje vrijeme u okolnostima kojima je bio okruzen.
S druge strane Shaolin redovnik je sigurno puno sretniji i zdraviji covjek u zivotu.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 12:45   #3
Profi borac, bez dileme. Iznimka bi bila nekakav lucky punch shaolinca.
Treninzi, intezitet i vrijeme utrošeno na iste je neusporedivo na ono što imaju budustički shaolin svećenici.
Zapravo, uopće ne znam da li oni ikada spariraju, a to je možda najvažnija komponenta treninga BV.
Možeš savladati savršenu tehniku udaranja, ali ako to be znaš primjeniti na protivniku, uzalud ti sve to.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:15   #4
Hmmm... ne bih zelio ispasti neobjektivan, ali nekako mi se cini da malo podcijenjujete Shaolinca. MMA borac je utreniran prema znanstvenim metodama, ali niposto ne bih rekao da je proveo vise vremena trenirajuci. Shaolin svecenici zapocnu s treninzima jos u ranom djetinjstvu, i od tada svaki dan provedu vjezbajuci i trenirajuci satima.

Sto se tice intenziteta, tu sumnjam da ijedan borac puno zaostaje. O MMA treninzima dovoljno znamo pa ih sad necu spominjati, ali volio bih se dotaknuti naprednih metoda Shaolin treninga. Ti svecenici rutinski vise na uzetu objeseni za vrat, probijaju drvo i beton sakama, balansiraju na koplju koje im je zabodeno u dusnik... To su samo neke od bezbrojnih metoda koje Shaolinci svakodnevno godinama usavrsavaju.

Nisam detaljno upucen u njihove sparinge, ali znam da definitivno spariraju. Također, znam da primjenjuju brojne metode obrane i protunapada (nesto nalik Krav Magi, JKD-u itd.), koje ukljucuju munjevita izmicanja i precizan napad na protivnikove slabe tocke. Dobro su uvjezbani i u borbi oruzjem, ali to nije bitno za ovaj topic. Za kraj treba napomenuti i njihovu nevjerojatnu brzinu, spretnost i akrobatske vjestine, koje mogu biti korisne ako ih svecenik pametno primijeni.

Ja osobno dajem prednost MMA borcu u kavezu, ali na ulici sam cak skloniji vjerovati kako bi Shaolinac nekim ubojitim "prljavim" potezom iznenadio profija i mozda ga i nokautirao. Ako se ne slazete sa mnom ili biste me zeljeli ispraviti cekam vase odgovore

Evo par linkova pa sami procijenite:

MMA:
http://www.youtube.com/watch?v=S0xQjAW6Z-o
http://www.youtube.com/watch?v=ubEQ6YL9CtM

Shaolin:
http://www.youtube.com/watch?v=UOxOm4XLdA4
http://www.youtube.com/watch?v=JTTSX...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=YRSzB...eature=related
__________________
If you think you know everything... I'll prove you the opposite.
Omnipresence is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:48   #5
Sparring i drillovi su ono primarno sto te cini ucinkovitim u borbi bilogdje, a ne celicna muda i "prljave" tehnike.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 23:18   #6
Quote:
Gyonin kaže: Pogledaj post
a) MMA borac
b) MMA borac



MMA borac je daleko superiorniji jer je utreniran po znanstvenoj metodi, dok je Shaolin redovnik bio mozda superiroran u svoje vrijeme u okolnostima kojima je bio okruzen.
S druge strane Shaolin redovnik je sigurno puno sretniji i zdraviji covjek u zivotu.
Samim time sto je u sirotistu dobio saku rize i prezivio taj dan,bio je sretan/niji.
OngBak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 12:19   #7
Pod A nemamo što raspravljati. Glupo je uoće stvarati dileme tipa "bi li BJJ borac dobio boksača po boksačkim pravilima". Naravno da ne bi.
Pod B nema puno veze s tim što netko trenira, visi li na kurcu, savija li žlice pogledom i ostale cirkuske fore, nego o glavi i trenutku, kako se snađe (iako i tu glasam za teoretsku prednost A opcije zbog jednostavnosti, direktnosti i dokazane učinkovitosti)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 13:58   #8
Dakle smatrate da bi se osobe koje su u stanju izdrzati udarce debelim drvenim stapovima i pritom ih prelomiti, koje koriste vlastitu glavu kao "ovan" i koje savijaju koplja vratom tako lako slomile pod udarcima MMA borca? Da mogu visjeti objesene minutama ali bi ih neka poluga ili gusenje tako lako svladalo? Sakama, nogama i glavom lome beton, ali ti isti udarci bili bi bezopasni za rebra i lubanju MMA-ovca? Znaci li to da je cijeli Shaolin kung fu laz i prijevara ili da su misici, kosti i brada MMA borca cvrsci od celika?
__________________
If you think you know everything... I'll prove you the opposite.
Omnipresence is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 14:11   #9
MMA borac se bolje bori i tocka. Moze Shaolinac lomit k...em cigle al to mu ne znaci previse za snalazenje i izdrzavanje borbi. Shaolin nije prijevara al je show i zarada u pitanju sta se tih demonstracija tice.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 14:20   #10
Pogledaj si Sanda borbe, to je nastalo tak da su se za potrebe vojske uzimale najvolje stvari iz raznih kung fu stilova te nadodavale stvari iz drugih vjestina, danas je to evoluiralo u nesto slicno mma-u.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 22:52   #11
Quote:
Da mogu visjeti objesene minutama ali bi ih neka poluga ili gusenje tako lako svladalo?
Zapravo ovdje se vidi da ne treniraš ništa ozbiljno i da uopće nemaš ideju kako stvari funkcioniraju...zašto? Čitaj dalje.

Quote:
Dakle smatrate da bi se osobe koje su u stanju izdrzati udarce debelim drvenim stapovima i pritom ih prelomiti, koje koriste vlastitu glavu kao "ovan" i koje savijaju koplja vratom tako lako slomile pod udarcima MMA borca?
Morat ću ti razbiti dječačke snove, ali da. To su impresivni trikovi koji nažalost nemaju veze s pravom borbom. Takav borac pod čistim high kickom pada u nesvjest jednako kao i kyokushin manijak koji glavom lomi cigle. Njegova ruka u jujigatame poluzi puca jednako kao i ruka kyokushin manijaka koji lomi cigle i bejzbol palice, ili noga muai thay manijaka u leg lock poluzi iako cijeli život mlati po mladoj palmi, vreći, fokuserima i ne zna za drugo.... Riječ je o tehnici i biomehanici. Tu je cijela filozofija.
Nadalje, tu je i još jedna, na prvi pogled zanemariva stvar - oni su većinom kepeci od 1.50-.60m i 50-60 kg. Usporedi to s zapadnjakom od 1.90 i 90-100 kg... Zapravo probaj...ja jesam...imam 1.87 i 85 kg. Udarac klupskog kolege od 2.05m i 135 kg me trenutno šalje u nokaut gdje god sjeo dok udarac svog težinskog klupskog kolege ipak mogu donekle "amortizirati".

Quote:
Sakama, nogama i glavom lome beton, ali ti isti udarci bili bi bezopasni za rebra i lubanju MMA-ovca?
Jedan mudar istočnjak je jednom rekao... http://www.youtube.com/watch?v=xR-Lh1LzLPw
A ti isto budi pametan pa izvuci neke zaključke.

Ovo sve ne znači da nečja vještina kao takva nevalja...nego da treba biti realan i sagledati stvari iz svih kuteva, bez mitova. Uzeti ono što valja, primjeniti gdje se da primjeniti...a za ostalo...baciti pogled u tuđe dvorište...stalno tražiti, testirati, uspoređivati...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 17:30   #12
Apsolutno se slazem da bi MMA borac bio u velikoj prednosti i da bi barem u 80% slucajeva pobijedio. MMA je produkt kombiniranja svih vrsta bori koji se na kraju iskristalizirao u ovo sto je sad. Ovo sto sad imamo je najucinkovitiji nacin borbe, ima jos mjesta za evoluciju ali to je uglavnom to. Kombinacija puno vrsta borilackih vjestina i upotreba najucinkovitijih elemenata iz svake. U svakoj borilackoj vjestini ima 90% pokreta koji nisu upotrebljivi u samoj borbi, osim ako se ne boris sa nekim tko ne zna nista. I bas zato nema nekih ekstra raznovrsnih poteza na najvisem nivou MMA natjecanja. Jednostavno nisu dovoljno ucinkoviti. Jedan armbar ili dobar boksacki udarac znace vise od svih razbijanja cigli, meditiranja i ostalog sto se tice borbe. U pravoj borbi izmedju dva spomenuta borca vjerovatno bi to sve jako kratko trajalo. Prvi ili drugi udarac bi probio blok, ako bi dosla neka kombinacija ili zahvat, to bi bio kraj.

Lijepo je gledati shaolinovce ali borba je nesto sasvim drugo.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 19:52   #13
zapravo treniram, ili da budem tocniji, trenirao sam donedavno, ali to je druga prica... Bez brige nisam imao nikakve djecacke snove, samo me zaintrigiralo ovo pitanje Hvala na pojasnjenju. Iako i dalje smatram da bi MMA borac bio u problemima ako bi makar zbog vlastite pogreske naletio direktno na jedan ili dva udarca Shaolinovca su u stanju razbiti beton XD
__________________
If you think you know everything... I'll prove you the opposite.
Omnipresence is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 00:49   #14
Quote:
Omnipresence kaže: Pogledaj post
Iako i dalje smatram da bi MMA borac bio u problemima ako bi makar zbog vlastite pogreske naletio direktno na jedan ili dva udarca Shaolinovca su u stanju razbiti beton XD
Da, ali to nema veze sa Shaolin udarcem. Bio bi u problemima i da naleti na tvoj direkt u bradu. Stvar je u tome da su šanse da se to dogodi vrlo vrlo male.
__________________
Tired.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 11:55   #15
Ukoliko bi svečenik iz Shaolina uspio MMA borcu zadati Dim-Mak udarac bilo gdje po tijelu, Shaolin bi odnio pobjedu. Naime, razorne posljedice Dim-Mak udarca se ne osjećaju odmah, nego nakon određenog perioda, tako da bi MMA borac za jedno 50-ak godina zasigurno osjetio posljedice...možda čak sa smrtnim ishodom.
__________________
-Unda? -Unda se on poriga u japno.
Kaeshi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 11:57   #16
Quote:
Omnipresence kaže: Pogledaj post
Iako i dalje smatram da bi MMA borac bio u problemima ako bi makar zbog vlastite pogreske naletio direktno na jedan ili dva udarca Shaolinovca su u stanju razbiti beton XD
Koliko uzmu po kvadratu za štemanje?
__________________
-Unda? -Unda se on poriga u japno.
Kaeshi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:14   #17
O jebote priče



Otvaram temu: Analni seks sa muškarcem i ženom- što je bolje?
__________________
Ae
Bushi no nasake is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 19:31   #18
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Profi borac, bez dileme. Iznimka bi bila nekakav lucky punch shaolinca.
Treninzi, intezitet i vrijeme utrošeno na iste je neusporedivo na ono što imaju budustički shaolin svećenici.
Zapravo, uopće ne znam da li oni ikada spariraju, a to je možda najvažnija komponenta treninga BV.
Možeš savladati savršenu tehniku udaranja, ali ako to be znaš primjeniti na protivniku, uzalud ti sve to.
Ovo naprosto nije istina. Shaolin borci treniraju odmalena, a intenzitet treninga im je u najmanju ruku na razini mma. To što oni uz to još uče i meditirati i slične tehnike koje imaju svrhu dolaska u kontakt sa Qi-jem ne znači da imaju blag trening. Istina je da su mma borci utrenirani na znanstven način, ali znanost s druge strane ne priznaje ni postojanje Qi-ja. Mma borci treniraju na previše konvencionalan način u odnosu na shaolin sveštenike i baš su zato u odnosu na njih ograničeni.

Quote:
Gyonin kaže: Pogledaj post
Sparring i drillovi su ono primarno sto te cini ucinkovitim u borbi bilogdje, a ne celicna muda i "prljave" tehnike.
U shaolinu spariraju, ali na drukčiji način, kao što rekoh. To ne znači da je taj način lošiji. I još nešto-mma borci pokušavaju već prokušanim metodama doći do bolje tehnike, veće snage i brzine udarca. Ali koliko njih je zapravo ikad pokušalo probuditi svoj Qi? Svi ga imamo, ali samo u shaolinu su otkrili tajnu manipulacije Qi-jem. Može mma borac trenirati koliko hoće, ali nikad neće probuditi svoju pravu snagu bez Qi-ja. Mma borac bi još i imao neke šanse u borbi po pravilima, ali u borbi na ulici shaolin sveštenik pobjeđuje hands down. Doslovno nema ništa što bi mma borac mogao učiniti da pobijedi. U ringu je ipak prostor ograničen pa bi bilo malo teže. Ali ako bi shaolin sveštenik imao vremena prikupiti Qi nema tog poteza koji bi mma borac mogao napraviti da izbjegne ili blokira takav udarac.

Quote:
Zapravo ovdje se vidi da ne treniraš ništa ozbiljno i da uopće nemaš ideju kako stvari funkcioniraju...zašto? Čitaj dalje.



Morat ću ti razbiti dječačke snove, ali da. To su impresivni trikovi koji nažalost nemaju veze s pravom borbom. Takav borac pod čistim high kickom pada u nesvjest jednako kao i kyokushin manijak koji glavom lomi cigle. Njegova ruka u jujigatame poluzi puca jednako kao i ruka kyokushin manijaka koji lomi cigle i bejzbol palice, ili noga muai thay manijaka u leg lock poluzi iako cijeli život mlati po mladoj palmi, vreći, fokuserima i ne zna za drugo.... Riječ je o tehnici i biomehanici. Tu je cijela filozofija.
Nadalje, tu je i još jedna, na prvi pogled zanemariva stvar - oni su većinom kepeci od 1.50-.60m i 50-60 kg. Usporedi to s zapadnjakom od 1.90 i 90-100 kg... Zapravo probaj...ja jesam...imam 1.87 i 85 kg. Udarac klupskog kolege od 2.05m i 135 kg me trenutno šalje u nokaut gdje god sjeo dok udarac svog težinskog klupskog kolege ipak mogu donekle "amortizirati".
Kyokushin i muay thai borci također treniraju na konvencionalan način. I to je njihova slabost. Jedno je jačanje same kosti, a drugo je fokusiranje Qi-ja u određenu točku na tijelu. To je praktički kao energetski oklop. Čak ni bušilica ne prodire dalje od površinskog sloja kože, kao što ste vidjeli. A to što tebe ta gromada može nokautirati čisto na temelju veće mase i snage ništa ne dokazuje jer pretpostavljam da ni ti ne znaš upravljati Qi-jem, kao ni svi mi shaolin borac bi bio u stanju ne samo blokirati udarac tvog kolege, već i uhvatiti mu šaku. Ono što shaolince čini superiornima su njihove trenutne eksplozije gotovo nadljudske snage i brzine koje kod nekih iskusnijih boraca ljudsko oko ne može ni pratiti. Kad bi mma borac primio jedan čisti udarac u kojem je fokusiran Qi postoji solidna vjerojatnost da bi poginuo. Ovo ozbiljno govorim jer se temelji na čistoj fizici. Ako udarac ima dovoljno Qi-ja (energije) u sebi mogao bi mma borcu doslovno razoriti unutarnje organe i usmrtiti ga u treptaju oka.

Quote:
Jedan mudar istočnjak je jednom rekao... http://www.youtube.com/watch?v=xR-Lh1LzLPw
A ti isto budi pametan pa izvuci neke zaključke.
Zapravo, Bruce Lee je precijenjen kao borac. Iskreno, sumnjam da bi on mogao protiv nekog boljeg mma borca, a kamoli shaolina.

Quote:
Ovo sve ne znači da nečja vještina kao takva nevalja...nego da treba biti realan i sagledati stvari iz svih kuteva, bez mitova. Uzeti ono što valja, primjeniti gdje se da primjeniti...a za ostalo...baciti pogled u tuđe dvorište...stalno tražiti, testirati, uspoređivati...
S ovim se slažem, ali mislim da se ne držiš baš ovog "sagledati stvari iz svih kuteva" jer da se držiš toga i malo bolje istražiš neke stvari, vidio bi da ufc, pride, K-1 i sl. nije ništa naspram shaolina jer se radi o, takoreći, običnim borcima. Svi treniraju na više-manje isti način, bore se radi novca, slave bla bla bla. Naprama časnim shaolin sveštenicima, čije se vještine prenose već naraštajima i čije se najveće tajne strogo čuvaju oni su obični amateri. Bez uvrede, ali to je tako. Da rezimiram, dajem svoj glas u oba slučaja shaolin svešteniku jer mma borci barem zasad, s ovakvim sistemom treninga nemaju nikakvo rješenje za snagu i brzinu shaolina.
__________________
When you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth...or completely unrelated to the subject.
Kliješta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 19:41   #19
Ajde nevjernici!
Di ste sada?
Il vam je nestalo Qi-a pa ne mozete ni pisat?
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 22:21   #20
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Ajde nevjernici!
Di ste sada?
Il vam je nestalo Qi-a pa ne mozete ni pisat?
Sada kada je vec sve receno i ovako pomno objasnjeno,vise nemamo argumenata. Nazalost,ipak ispada da shaolin borac pobjeduje,superiorniji je.
OngBak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.