Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 11:38   #21
Tzv. manipulacija i kontrola Ki-a na nesvjesnom (podsvjesnom) nivou nije izvediva, nije moguće inkorporirati ju u instinktivne reakcije na razini mišićne memorije...

U stvarnoj situaciji, bilo na ulici ili u ringu, nema vremena za svjesnu koncentaciju na jednu akciju, a nemojmo se zavaravati da se Ki može idealno manipulirati u trenu oka, i koristiti u kaosu borbe kao šaka ili noga...

Iz tog razloga, i najfinija manipulacija Ki energije nije od prevelike pomoći u borbi... Pa zar niste imali prilike vidjeti da se osim maipulacije Ki energijom monasi bave i tjelesnim kondicioniranjem, i šake, i podlaktice, i potkoljenice, itd...

Nema tu mističnih tajni... Da postoji način za proizvesti supermena, odavno bi to bio dio raznih službi, postrojbi, sportova... Shaolin monasi su bili jako hvaljeni borci, ali ne jednom je hram bio napadnut i pomeli bi skoro sve živo... Naravno, to je bio i jedan od razloga zašto su trenirali, ali nisu zbog toga bili nepobjedivi...

I da, treniraju cili život... Ali dosta MMA boraca trenira cili život... Neću ulazit ko bi dobija, opet se sve svodi najviše na pojedinca, ali da bi bilo interesantno vidit koju takvu sportsku borbu, to svakako... Borbu na ulici na život i smrt ipak ne, a to će još više ovisit o pojedincu... Ne reagiramo svi na isti način pod takvim pritiskom...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 11:41   #22
Majketi bozje, hebeni tenk.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 12:43   #23
Quote:
Gyonin kaže: Pogledaj post
Sudeci prema ovome, a ne ulazeci u sposobnost protivnika, ocito je da shaolin ima sanse u sportskoj borbi
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 13:05   #24
Daklem,

Treniram već neko vrijeme sve i svašta, a i imam koju godinu, vidio koječega, osobno bio malo po Kini (i u Shaolinu), pa mislim da mogu reći nešto o tome.

A - definitivno MMA borac. kao što je već ranije rečeno, alo su borci relativno jednako utrenirani, pobjeđuje onaj po čijim se pravilima vodi borba
B - Hm...Mislim da situacija nije tako jednoznačna kakvom je neki od vas prikazuju. Sanda? Ali, tu su opet PRAVILA! Trenirao sam neko (kratko) vrijeme Wing Chun, ali nije mi "legao". Što ne znači da je to "loša" vještina. E sad, u realnoj borbi, u uličnoj šori, smatram da je Wing chun izuzetno primjenjiva stvar! Ali, stavi Wing-chuneru rukavice na ruke i - gotovo je! Način njihovog izvođenja udaraca ne trepi rukavice. Ajde, MMA rukavice još možda i da. Ali, ako uzmete da se puno njihovig udaraca i tehnika temelji na napadima na "vitalne" zone...to na ulici jaaaako dobro prolazi. Koljeno, oko, grkljan...I laku noć! E sad, opet, ako im odumeš te udarce, osakatio si njihovu vještinu i normalno je da u ringu nisu Bog-zna-što. U Kini sam osobno imao prilike vidjeti stare majstore tai-chi-ja (da,da, znam da zvuči smiješno) koji RASTURAJU mnogo mlađe protivnike. Pri tom moram reći da se nije radilo ni o kakvim kontrolama Chi-ja (jer da, za to jednostavno nema vremena) već o zanimljivim tehnikama, kontroli ravnoteže, tajmingu itd. itd.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:42   #25
Dobra, zanimljiva i dinamična borba,
Shaolin Monk Yi Long Vs. Brad Riddell Rematch:

http://www.youtube.com/watch?v=NFyMV...eature=related
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 17:46   #26
Yi Long je izvrstan sanda borac i nema veze sa Shaolinom, to je samo marketinški mamac za publiku. Evo jedne borbe gdje je popušio s nokautom:

http://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=C7eVQQbkVZE
Wrebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 19:24   #27
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 10:29   #28
Quote:
Kliješta kaže: Pogledaj post
Ono što shaolince čini superiornima su njihove trenutne eksplozije gotovo nadljudske snage i brzine koje kod nekih iskusnijih boraca ljudsko oko ne može ni pratiti. Kad bi mma borac primio jedan čisti udarac u kojem je fokusiran Qi postoji solidna vjerojatnost da bi poginuo. Ovo ozbiljno govorim jer se temelji na čistoj fizici. Ako udarac ima dovoljno Qi-ja (energije) u sebi mogao bi mma borcu doslovno razoriti unutarnje organe i usmrtiti ga u treptaju oka.
Nije baš čista fizika, vrlo vjerojatno je pomješana sa metadonom ili nekim drugim psihotičnim sredstvom.
__________________
-Unda? -Unda se on poriga u japno.
Kaeshi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 11:54   #29
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 00:51   #30
Hmm... Ja bih se slozio sa dennisom, jer istina - pobjedjuje onaj cija su pravila, mozete vi sad usporediti supermena i mma borca, ako su prema pravilu ringa uvijek pobjedjuje onaj tko je treniran prema tim pravilima... Oko chi-ja. Mnogo ljudi ne vjeruje u njeega, al on je tu, postoji... I kada bi te napali 5 ludjaka ne bi imao vremena prikupiti chi... To je meki tj. unutarnji kung fu... Tvrdi, ili vanjski je onaj u kojemu upotrijebis misicnu masu... To je onaj koji isto koristi chi, ali jedino da blokira smrtonosne udarce i to za one koje zna da dolaze, i koji dolaze tek za par minuta, i da se on moze smiriti, prikupiti chi itd itd... Ali shaolin redovnik bi pobijedio u ulicnom fightu... Uvijek... Ne mozete vi tehniku koja je nastala prije krista usporedjivati tehniku koja je nastala 1950-ih... Ja ne navijam za nikoga, ja samo slazem cinjenice... Isto kao kada biste usporedjivali auto koji je za trku sa zavojima sa autom koji je specijaliziran za postizanje sto vece brzine u kratkom roku... Auto koji je specijaliziran za postizanje brzine moze si tu brzinu zabiti u shupak ako mu ide zavoj od 90 ili 180 stupnjeva... Tako da, u borbi bez pravila pobjeduje (uvijek) shaolin. U kavezu/ringu, vecinom pobjedjuje borac ciji se cijeli trening temelji na tim pravilima... To je logika... I kao sto rekoh, ne navijam za nikoga...
Svenos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 02:14   #31
Na kojim ste vi drogama majku vam vašu ludu, dajte i meni...hvatanje udaraca sakom, blokiranje smrtonosnih udaraca koji dolaze za par minuta, misticne tehnike koje se ne mijenjaju tisucama godina...i to sve u doba kada je znanje lakse prikupiti nego ikad...zbilja ste sretni, zavidim vam!
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:15   #32
Nevjerniče.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:18   #33
Vidi kako Qi pršti, samo sta kamera nije riknula.
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 09:37   #34
Eh Juji, ti si kao moj stari - ništa što znanost ne može objasniti nekim fizikalnim zakonima ne postoji! Pred koju godinu sam hodao po žaru - znaš one fore - rastegne se žar, i onda bosonog pičiš po tome. E, ali mi nismo onako pretrčavali, već lagana šetnja. Pa bi se zadržavali na tom žaru neko vrijeme, pa malo i rukama po njemu...Sve u svemu, žar za roštilj, a mi cupkamo po njemu. i ništa! Niti jedne opekline! Moj stari (inženjer elektrotehnike, science uber alles) mi je tvrdio da smo svi bili hipnotizirani, i mislili da hodamo po žaru, a u stvari đuskali pored njega. E, kažem ja, ali sve je snimljeno na videu. Trik snimka, kaže on!

Jednostavno, postoje stvari koje jesu prirone, samo što ih današnja znanost, sa trenutnim fundusom znanja, ne može objasniti. Naravno da u svemu tome ima i trikova, i glume i koječega, ali takve stvari postoje. S tim da su rijetke. i prema mojim dosadašnjim saznanjima, fakat je potrebno koncentrirati se - za što u realnoj situaciji na ulici baš i nemaš vremena.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 09:56   #35
Qi je manifestacija namjere i u borbi ne igra presudnu ulogu, narocito ne u smislu da ces rasprsnut utreniranom protivniku organe u borbi kak neki vele lol. Eventualno ima smisla u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji prije same eskalacije, ovisno kakav si i s kime imas posla. Ljudi su skloni fantazirati i bit praznovjerni pa su takvi koncepti cesto predmet ismijavanja.
__________________
Troll killer

Zadnje uređivanje Gyonin : 30.11.2012. at 12:37.
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 11:51   #36
poštovani g. Wrebox, nije li ono jedna od ranijih Yi Longovih borbi?
kung fu deda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:01   #37
Quote:
Svenos kaže: Pogledaj post
Ne mozete vi tehniku koja je nastala prije krista usporedjivati tehniku koja je nastala 1950-ih... Ja ne navijam za nikoga, ja samo slazem cinjenice... Isto kao kada biste usporedjivali auto koji je za trku sa zavojima sa autom koji je specijaliziran za postizanje sto vece brzine u kratkom roku... Auto koji je specijaliziran za postizanje brzine moze si tu brzinu zabiti u shupak ako mu ide zavoj od 90 ili 180 stupnjeva... Tako da, u borbi bez pravila pobjeduje (uvijek) shaolin. U kavezu/ringu, vecinom pobjedjuje borac ciji se cijeli trening temelji na tim pravilima... To je logika... I kao sto rekoh, ne navijam za nikoga...
Koliko znam Shaolin nije nastao prije krista.

Nista nije nastalo niti tada niti pedesetih, sve ima neku povijest i razvojni put, ne pada sa neba niti to sto je nesto starije nije nikakva garancija, osim sto djeluje misticnije.

Nadalje kada govorimo o prilagodbi uvjetima treba uzeti u obzr i da je u vrijeme nastanka saolina situacija bila takodjer bitno drugacija ne samo od ringa vec i od danasnje sto ulice sto vojnih potreba. Veliki dio onoga sto se radi u tratcionalnim vjestinama je danas upitne korisnosti posto se bazira sto u koristenju tradicionalnih oruzja, sto u obrani od njih, sto u borbi pod oklopom ili protiv protivnika sa oklopom i tome slicno. Uz to nastaje u ogranicenim uvjetima i okolini, bez suocavanja sa drugacijim oruzjima, klimatskim i ostalim geografskim uvjetima, fizickim "gabaritima" drugih rasa itd.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 10:31   #38
Točno. Imamo za primjer "leteće" udarce nogom u tae-kwon-dou. Oni su (prvenstveno) bili namijenjeni rušenju protivničkih konjanika! Naravno da se i danas može nekome "prodati" takav udarac, ali više kroz moment iznenađenja, nego kao neku realnu tehniku. No, tada, nekad davno, to je imalo svoju svrhu i smisao.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 16:17   #39
Gdje se taj famozni Chi skladišti i kako se aktivira?
Ima valjda neka Chioliza gdje se Chi raspada na neke manje Chioide, uz emitiranje ogromne količine energije.
__________________
-Unda? -Unda se on poriga u japno.
Kaeshi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 16:33   #40
Quote:
Kaeshi kaže: Pogledaj post
Gdje se taj famozni Chi skladišti i kako se aktivira?
Ima valjda neka Chioliza gdje se Chi raspada na neke manje Chioide, uz emitiranje ogromne količine energije.
Trk kod dr.Davora Pavune na lekciju iz postkvantne teorije!
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:28.