Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2015., 19:23   #141
Jutarnji list, 1914

http://dnc.nsk.hr/DataServices/Image...8-43cce89cb7ce
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 20:05   #142
Jadan Apis, kako je on sve to financirao sa svojom oficirskom plaćicom?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 02:50   #143
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Kurvaluk na kraljevskom dvoru je normalan kada mladi princ se uvodi u "posao" sa dvorskim damama i uživa u blagodetima dvora do momenta ženidbe (a nekad i poslije toga) kada mu serviraju suprugu iz neke kraljevske porodice drugih zemalja ili plemićkog porijekla domaće krvi. Ali, da kralj oženi dvorsku damu,udovicu stariju od sebe, sumljive prošlosti, da lažira njenu trudnoću, da protežira njenu braću u vojsci i da ih hoće proglasiti prestolonasljednicima i slično, e to nije normalno.

A što se tiče Apisovih seksualnih opredjeljenja, ne bih se bavio govorkanjima.
ti to ozbiljno?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 08:37   #144
Zlocesti Internet nam daje neke daljnje zanimljive detalje o zivotu i radu srpskog role modela, Dragutina Dimitrijevica Apisa.
Quote:
Posle povlačenja srpske vojske preko Albanije na Krf, Vlada se nalazila u tuđoj zemlji, okružena vojskom koja ju je krivila za propast Srbije 1915.[3] Apis i njegovi sledbenici su otpočeli široku akciju na Krfu – okupljaju svoje istomišljenike među oficirima i javno kritikujući vladu. Sličnu akciju je među srpskim izbeglicama u Francuskoj vodio pukovnik Vladimir Tucović, brat srpskog socijaliste Dimitrija Tucovića.

Crnorukci su na Krfu čak stvorili i sopstvenu oružanu jedinicu od petnaestak bosanskih dobrovoljaca, koji su bili van ostalih redovnih formacija srpske vojske. Njima je komandovao jedan od najbližih Apisovih saradnika major Ljuba Vulović, koji ih je spremao za izvršavanje „specijalnih zadataka”. Aprila 1916. dobrovoljci Muhamed Mehmedbašić i Vladeta Bilbija poslati su u Atinu da ubiju pronemački raspoloženog grčkog kralja Konstantina, ali nisu uspeli. Istovremeno je Mustafa Golubić otišao u Švajcarsku da organizuje atentat na nemačkog cara Vilhelma, a planirano je i ubistvo bugarskog kralja Ferdinanda.
U prvom redu, kakvo to drzavnicko i vojno iskustvo i znanje dobiva serijalni ubojica da bi bio kvalificiran za vodjenje rata? Ubojstvo dvaju bracnih parova daju to iskustvo? Sto bi on bio da je ubio jos 2-3 para? Srpski Napoleon?
Brat vodeceg srpskog socijaliste mu je pomocnik. Slucajnost?

Nadalje, mozda jos zanimljivije. Kakvi su to vatreni patriotski srpski nagoni u njemu da organizira ubojstva lidera preostalih balkanskih monarhija. Jedan od potencijalnih ubojica je narodni heroj Mustafa Golubic. Opet slucajnost?

Kad bih bio kralj Aleksandar, ja bih bio vrrrlo nervozan. Pogotovi kad mi rodjeni brat kaze da moj role model Apis ima "antidinasticke" tendencije.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 23:41   #145
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ti to ozbiljno?
Najozbiljnije.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 00:00   #146
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Zlocesti Internet nam daje neke daljnje zanimljive detalje o zivotu i radu srpskog role modela, Dragutina Dimitrijevica Apisa.

U prvom redu, kakvo to drzavnicko i vojno iskustvo i znanje dobiva serijalni ubojica da bi bio kvalificiran za vodjenje rata? Ubojstvo dvaju bracnih parova daju to iskustvo? Sto bi on bio da je ubio jos 2-3 para? Srpski Napoleon?
Brat vodeceg srpskog socijaliste mu je pomocnik. Slucajnost?

Nadalje, mozda jos zanimljivije. Kakvi su to vatreni patriotski srpski nagoni u njemu da organizira ubojstva lidera preostalih balkanskih monarhija. Jedan od potencijalnih ubojica je narodni heroj Mustafa Golubic. Opet slucajnost?

Kad bih bio kralj Aleksandar, ja bih bio vrrrlo nervozan. Pogotovi kad mi rodjeni brat kaze da moj role model Apis ima "antidinasticke" tendencije.
Prvo, Apis ne vodi rat u Srbiji. Odakle ti to?
Drugo, Aleksandar tada nije kralj, nego prestolonasljednik. I bio je nervozan prema Apisu, jer zna da su Karađorđevići dužni njemu radi dolaska na tron. I radio je na tome da ga se riješi. I ne samo on.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 01:06   #147
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Prvo, Apis ne vodi rat u Srbiji. Odakle ti to?
Drugo, Aleksandar tada nije kralj, nego prestolonasljednik. I bio je nervozan prema Apisu, jer zna da su Karađorđevići dužni njemu radi dolaska na tron. I radio je na tome da ga se riješi. I ne samo on.
Odakle mi to? Pa zar nisi vidio link sto sam postavio? Link takodjer i objasnjava prave uzroke Aleksandrove nervoze.

Glede kralj vs princ regent, tu si u pravu. Hvala.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 08:14   #148
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa bilo je i toga. Mozes pitati Apisove sljedbenike, koji su ga zvanicno rehabilitirali, za sudbinu 80 tisuca njemackih zarobljenika koji se nikad nisu vratili kuci.
(ovo nije crni humor, naravno)
molim istorijske izvore za 80 hiljada nemackih zarobljenika koji se nikada nisu vratili kuci...

a i ako si u stanju(u sta naravno sumnjam),pokusaj davati izvore i mimo srpske ili hrvatske wikipedije....
Ritter79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 14:33   #149
Quote:
Ritter79 kaže: Pogledaj post
molim istorijske izvore za 80 hiljada nemackih zarobljenika koji se nikada nisu vratili kuci...

a i ako si u stanju(u sta naravno sumnjam),pokusaj davati izvore i mimo srpske ili hrvatske wikipedije....
Sad i njemu ne valja Internet i Wikipedia.

Pogledaj na "Koliko je Nijemaca i Talijana poginulo od 1941. do 1945. na području Jugoslavije?", post #13.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 12:59   #150
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
...
Od nekih 900 pripadnika Crne ruke, samo dvoje se mogu, kasnije, povezati sa komunistima: Mustafa Golubić i Božin Simić.
Moša Pijade je bio stalni suradnik u dnevnom listu Pijemont, glasilu crnorukaca.
Kao akademik, bio je 1953. mentor obrane doktorske dizertacije Apisovog sestrića Milana Živanovića naslova Solunski proces 1917. Ostali članovi dizertacijske komisije: Jovan Đorđević, Viktor Novak, Milan Bartoš. Komunističke vlasti su rehabilitacijom željele dodatno komprimitirati Karađorđeviće, Pašića i Radikale.
Crnorukci i Apis su predstavljeni kao časni vojnici i borci za Jugoslaviju, koji su pali kao žrtve monarhizma i despotske prirode poraženog režima. Željelo se časne i domoljubne protivnike predratnog režima predstaviti kao neosviještene socijalne revolucionare

Za nas, danas je samo nejasno koliko je Apis bio iskreni jugoslavenski integralista a koliko srpski nacionalista.

__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 14:10   #151
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Moša Pijade je bio stalni suradnik u dnevnom listu Pijemont, glasilu crnorukaca.
Kao akademik, bio je 1953. mentor obrane doktorske dizertacije Apisovog sestrića Milana Živanovića naslova Solunski proces 1917. Ostali članovi dizertacijske komisije: Jovan Đorđević, Viktor Novak, Milan Bartoš. Komunističke vlasti su rehabilitacijom željele dodatno komprimitirati Karađorđeviće, Pašića i Radikale.
Crnorukci i Apis su predstavljeni kao časni vojnici i borci za Jugoslaviju, koji su pali kao žrtve monarhizma i despotske prirode poraženog režima. Željelo se časne i domoljubne protivnike predratnog režima predstaviti kao neosviještene socijalne revolucionare

Za nas, danas je samo nejasno koliko je Apis bio iskreni jugoslavenski integralista a koliko srpski nacionalista.
Ja ne bih ubrajao Apisa i njegove najuze suradnike u "neosviještene socijalne revolucionare". Bio je on dobro osviješten, i zato ga je Aleksandar i maknuo kad je konacno uvidio sto mu Apis sprema.

Apisova ideja, odnosno ideja njegovih naredbodavaca, je bila da atentatima na kraljevske porodice stvori revoluciju i promjenu vlast. Iz istog razloga je namjeravao ubiti i bugarskog i grckog kralja. Za budale je to naravno bilo sve iz patriotizma i ljubavi za otadzbinu.

Sto mislis sto bi se desilo u Srbiji i na podrucju buduce Jugoslavije da je Aleksandar bio ubijen pod konac WW1? Imali bi socijalisticke revolucije isto kao u Madjarskoj, Rusiji i Njemackoj. Kako bi se to sve zavrsilo, Bog zna. Sa zivim Aleksandrom smo dobili srpsku diktaturu, a socijalisticka revolucija je odgodjena za 20 godina kasnije.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 14:19   #152
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ja ne bih ubrajao Apisa i njegove najuze suradnike u "neosviještene socijalne revolucionare". Bio je on dobro osviješten, i zato ga je Aleksandar i maknuo kad je konacno uvidio sto mu Apis sprema.

Apisova ideja, odnosno ideja njegovih naredbodavaca, je bila da atentatima na kraljevske porodice stvori revoluciju i promjenu vlast. Iz istog razloga je namjeravao ubiti i bugarskog i grckog kralja. Za budale je to naravno bilo sve iz patriotizma i ljubavi za otadzbinu.

Sto mislis sto bi se desilo u Srbiji i na podrucju buduce Jugoslavije da je Aleksandar bio ubijen pod konac WW1? Imali bi socijalisticke revolucije isto kao u Madjarskoj, Rusiji i Njemackoj. Kako bi se to sve zavrsilo, Bog zna. Sa zivim Aleksandrom smo dobili srpsku diktaturu, a socijalisticka revolucija je odgodjena za 20 godina kasnije.
A što 1903. godine ne uspostavi republiku u Srbiji,nego je doveo Karađorđeviče?
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 15:45   #153
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
A što 1903. godine ne uspostavi republiku u Srbiji,nego je doveo Karađorđeviče?
On je pravenstveno ubio Obrenovice da bi destabilizirao Srbiju. "Doveo" je Karadjordjevice da se Vlasi (ruski car, engleski kralj, itd.) ne dosjete. Karadjordjevici su bili samo side effect i on je trebao likvidirati i njih.

Aleksandar, kakav je da je, nije bio budala i uvidio je sto mu Apis sprema.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 11:35   #154
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
On je pravenstveno ubio Obrenovice da bi destabilizirao Srbiju. "Doveo" je Karadjordjevice da se Vlasi (ruski car, engleski kralj, itd.) ne dosjete. Karadjordjevici su bili samo side effect i on je trebao likvidirati i njih.

Aleksandar, kakav je da je, nije bio budala i uvidio je sto mu Apis sprema.
i kad bi njih likvidirao sta bi se onda desilo? nastala bi socijalisticka republik Krf
sipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 11:55   #155
Petar Karađorđević:

Quote:
„Možda Crna ruka zaista radi zakulisno, ali ma šta ona radila, niko nema prava da se meša u njenu delatnost sve dok se ne pokaže da su njene radnje uperene protiv države i Ustava.“
Aleksandar Karađorđević:

Quote:
„Imam poverljiva obaveštenja da on nešto buška. Sujeta mu ne da mira. Demagog je i agitator. Nemam utisak da uvek bira sredstva, a večito je nezadovoljan nečim... Kad si ti bio prestolonaslednik, hteo je da ubije tebe, sutra će možda poželeti da i mene ukloni.“
Dragutin Dimitrijević Apis

Quote:
„Vaše Visočanstvo, najteži bol i najteža duševna stradanja snosim od momenta od kad mi je saopštena tužba da sam ja hteo da prospem krv Vašeg Visočanstva. Ja bih, Vaše Visočanstvo, morao biti ne čovek, ne zver, već monstrum, kad bih i pomislio da Vašoj ličnosti poželim zla... Ako je do svega ovoga došlo nehotice, sticajem prilika, ja onda moram da Vaše Visočanstvo molim za kraljevski oproštaj, jer, priznajem da sam ja mnogo kriv, upravo ja sam, ako ne i jedini, a ono glavni krivac, što je došlo do ovih potresa“.
Crna ruka, tajna organizacija srpskih oficira osnovana je sa ciljem oslobađanja i ujedinjenja svih srpskih zemalja.

Quote:
“Neka Srbija bude srećna i neka se ispuni naš sveti zavet ujedinjenja celog Srpstva, pa ću i ja posle svoje smrti biti srećan i blažen…”
guerilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 10:22   #156
Quote:
sipka kaže: Pogledaj post
i kad bi njih likvidirao sta bi se onda desilo? nastala bi socijalisticka republik Krf
Boljsevicka revolucija je nastala pod upravo slicnim uvjetima. Ruska vojska, nominalno pobjednicka, ali na frontu i u rasulu, komunisticki agitatori po svuda. Car je ubijen i vise se ne zna ni tko pije ni tko placa.

Po cemu bi bila drugcija situacija u Srbiji ili u Hrvatskoj? Mozda bi se mogli pitati, kakav terror smo mogli dobiti poslije 1918-e da nije bilo Aleksandra?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.