Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 22:19   #721
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Kiss me, puno toga ovdje nije točno. Ako se radi o darovanju nekretnine roditelju, porez se NE plaća. Na ugovor o dosmrtnom se porez plaća, bez obzira na relaciju roditelj-dijete. na ugovor o doživotnom se ne plaća.
Očigledno se promjenilo ovo s darovnim ugovorom, ali na ugovor o dosmrtnom se ne sigurno ne plaća porez - u njihovom odnosu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:53   #722
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Kiss me, puno toga ovdje nije točno. Ako se radi o darovanju nekretnine roditelju, porez se NE plaća. Na ugovor o dosmrtnom se porez plaća, bez obzira na relaciju roditelj-dijete. na ugovor o doživotnom se ne plaća.
Članak 13.
Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

7. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s primateljem uzdržavanja te od njega stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:54   #723
Hvala vam na odgovorima.
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 23:15   #724
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Članak 13.
Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

7. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s primateljem uzdržavanja te od njega stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju
Ovo je očito nešto novo, jer sam siguran da se porez plaćao u slučaju dosmrtnog uzdržavanja. Ali stvarno ne znam čemu se čudim, s obzirom da je HR primjer funkcionalne pravne države.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 06:14   #725
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ovo je očito nešto novo, jer sam siguran da se porez plaćao u slučaju dosmrtnog uzdržavanja. Ali stvarno ne znam čemu se čudim, s obzirom da je HR primjer funkcionalne pravne države.
Da, izmjene od 1.1. 2017. godine.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 15:54   #726
Daklem, pitanje za pravnike/kužiste

Situacija - brat, sestra i majka. Vlasnici kuće - dijete prvo 1/4, dijete drugo 1/4, majka 2/4

Sad bi dijete prvo svoje vlasništvo na kući darovala majci darovnim ugovorom (po ovome se na to ne plaća porez)
Quote:
Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
1. bračni drug, izvanbračni drug, formalni i neformalni životni partneri, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem
Budući da bi dijete prvo htjelo zatvoriti pitanje bilokakvih imovisnkih "potraživanja" (u smislu nasljedstva) i skinuti si dijete drugo sa grbače ("a što ako ćeš ti jednog dana tražiti nužni dio") kako je najlakše prebaciti to na dijete drugo a istovremeno zaštiti majku?
Nekakav okvirni plan je prvo darovnim ugovorom dijete prvo -> majka, a onda ugovorom o dosmrtnom/doživotnom majka -> sin.
Dal postoje kakva ograničenja, što je bolje za majku i tome slično?
Hvala!
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 11:07   #727
Dajte malo sam lijen za čitat,a po netu ima stvarno svega i svačega. Trebam šprancu ugovora o doživotnom osiguranju (prijenos vlasništva nekretnine nakon smrti) između moje majke s jedne i mene i brata s druge strane i par informacija

- Koji je jejeftiniji način ugovora, javnobilježnički akt, solemnizacija ili na sud?
- Tko radi procjenu te nekretnine? jer navodno cijena koja se plaća kod javnog bilježnika ovisi o vrijednosti nekretnine
-Ako odemo u javnog bilježnika dali je nakon njega potrebno negdje otići s tim ugovorom (zemljišnik)
-Pretpostavljam da u ugovoru mora biti gruntovna čestica a ne katastarska?

Hvala!!!
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 14:13   #728
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Dajte malo sam lijen za čitat,a po netu ima stvarno svega i svačega. Trebam šprancu ugovora o doživotnom osiguranju (prijenos vlasništva nekretnine nakon smrti) između moje majke s jedne i mene i brata s druge strane i par informacija

- Koji je jejeftiniji način ugovora, javnobilježnički akt, solemnizacija ili na sud?
- Tko radi procjenu te nekretnine? jer navodno cijena koja se plaća kod javnog bilježnika ovisi o vrijednosti nekretnine
-Ako odemo u javnog bilježnika dali je nakon njega potrebno negdje otići s tim ugovorom (zemljišnik)
-Pretpostavljam da u ugovoru mora biti gruntovna čestica a ne katastarska?

Hvala!!!
jeftinije je preko suda jer nema pdv-a na to a cijena je univerzalna i iznosi 500,00 kn. Samo ti onda treba odvjetnik da sastavi ugovor.
bilježnik u pravilu sam provodi zabilježbe u zemljišnim knjigama.
obavezno gruntovna, ali u pravilu su, izuzev zagreba, gruntovne i katastarske čestice iste (iste po brojevima, ne i po opisu nekretnine) pa bilježnik onda može preko neta izvući zk izvadak ako ti doneseš posjedovni list
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:06   #729
da li ja mogu prijaviti svog muža na adresu na temelju Ugovora o doživotnom uzdržavanju i obrazaca koje mora popuniti on i moj otac ili to s njim mora obaviti isključivo moj otac osobno u PU? Zanima me koje stvari ja još mogu obavljati temeljem tog Ugovora, a da ne moramo napraviti punomoć kod javnog bilježnika navodno mogu podići preporučenu pošiljku u pošti?
Tatjana3333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 18:02   #730
Da li se s nezaposlenom osobom kao davateljem uzdrzavanja moze sklopiti ugovor o dozivotnim uzdrzavanju?

S clankom u ugovoru da se nezaposlena osoba fizicki brine o kucanstvu, u slucaju bolesti daje njegu i ostalu logistiku jer objektivno nezaposlena osoba ne moze preuzeti financijsko uzdrzavanje, a i drugoj strani nije potrebna financijska pomoć
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 22:10   #731
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Da li se s nezaposlenom osobom kao davateljem uzdrzavanja moze sklopiti ugovor o dozivotnim uzdrzavanju?

S clankom u ugovoru da se nezaposlena osoba fizicki brine o kucanstvu, u slucaju bolesti daje njegu i ostalu logistiku jer objektivno nezaposlena osoba ne moze preuzeti financijsko uzdrzavanje, a i drugoj strani nije potrebna financijska pomoć


Može.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 18:02   #732
vlasnicki list - ugovor o dozivotnom uzdrzavanju

Da li bi mogao netko potvrditi da li treba nositi vlasnicki list sa sobom kada idem predat ugovor o dozivotnom uzdrzavanju u palacu pravde. hvala najljepsa
zelenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 18:09   #733
Treba.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 10:11   #734
ugovor o dozivotnom uzdrzavanju

eto bila sam jucer u palaci pravde u Zagrebu i naravno da nije bila kompletna dokumentacija, dakle, trazi se:

100kn u drzavnim biljezima,
vlasnicki list (ja sam ga izvadila kod biljeznika za 45kn)
6 kopija ugovora
2 kopije prijedloga iliti molbe
preslike osobnih iskaznica ugovornih strana
preslike potvrde OIB-a (nisu normalni, dakle)


sad se bojim ako odnesem kopije osobnih c/b da ce me traziti u boji
zelenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 10:16   #735
Čuj, raspolaže se vjerojatno vrijednom imovinom, kaj bi ti da ti poštambiljaju na bok
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 02:02   #736
Quote:
Emanuel-Os kaže: Pogledaj post
Poštovani dobio sam informaciju da sestra ne može tražiti svoj nužnio dio jer je rok za pobijanje darovnog ugovora 3 godine. Da li je to točno.?
3 godine od pravomocnosti rjesenja o smrti
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 19:06   #737
Quote:
zelenka kaže: Pogledaj post
eto bila sam jucer u palaci pravde u Zagrebu i naravno da nije bila kompletna dokumentacija, dakle, trazi se:

100kn u drzavnim biljezima,
vlasnicki list (ja sam ga izvadila kod biljeznika za 45kn)
6 kopija ugovora
2 kopije prijedloga iliti molbe
preslike osobnih iskaznica ugovornih strana
preslike potvrde OIB-a (nisu normalni, dakle)


sad se bojim ako odnesem kopije osobnih c/b da ce me traziti u boji
Protokol FT1P, u prevodu fali ti jedan papir.
Woody is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 23:57   #738
Pitanje:
ako postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju,i davatelj uzdržavanja se pridržava ugovora ( i ima dosta svjedoka), što se dešava ako treća strana primatelja uzdržavanja nagovori da potpiše drugi ugovor, oporuku ili sl?
polikju is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 08:11   #739
Quote:
polikju kaže: Pogledaj post
Pitanje:
ako postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju,i davatelj uzdržavanja se pridržava ugovora ( i ima dosta svjedoka), što se dešava ako treća strana primatelja uzdržavanja nagovori da potpiše drugi ugovor, oporuku ili sl?
pa valjda je postojanje ugovora upisano u zemljišne knjige
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 10:21   #740
Ispricavam se na duplom postanju... kad ne gledam pazljivo...

U slucaju ugovora o dozivotnom uzdrzavanju, koliko otprilike traje birokratska procedura nakon smrti uzdrzavanog?
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.