Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2018., 23:33   #1
Arrow Vide li svi ljudi jednako (boje)?

Prvo bih želio na stranu staviti daltonizam. Uzmimo, za početak, prosječnog čovjeka.
Vidi li, na primjer, plavu boju osoba A jednako kao i osoba B. Dakle, obojici se svjetlost prelama sa predmeta plave boje prema oku i stvara doživljaj plave boje u mozgu. Da li je doživljaj te plave boje jednak kod osobe A kao i kod osobe B?
Jednaka je frekvencija vala koji putuje prema mozgu, ali je li fiziološki mozak kod obojice stvara jednaki doživljaj te frekvencije?

Pročitao sam ovaj članak koji opisuje neke eksperimente koji su rađeni da bi se pokušalo odgovoriti na to pitanje, međutim nije mi jasan zaključak. Po rezultatima eksperimenata meni se čini da vidimo ako ne isto onda slično. A ako sam dobro shvatio, u članku kaže da svi drugačije vidimo.

Članak: https://geek.hr/znanost/clanak/vide-...-jednake-boje/
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 10:49   #2
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Prvo bih želio na stranu staviti daltonizam. Uzmimo, za početak, prosječnog čovjeka.
Vidi li, na primjer, plavu boju osoba A jednako kao i osoba B. Dakle, obojici se svjetlost prelama sa predmeta plave boje prema oku i stvara doživljaj plave boje u mozgu. Da li je doživljaj te plave boje jednak kod osobe A kao i kod osobe B?
Jednaka je frekvencija vala koji putuje prema mozgu, ali je li fiziološki mozak kod obojice stvara jednaki doživljaj te frekvencije?

Pročitao sam ovaj članak koji opisuje neke eksperimente koji su rađeni da bi se pokušalo odgovoriti na to pitanje, međutim nije mi jasan zaključak. Po rezultatima eksperimenata meni se čini da vidimo ako ne isto onda slično. A ako sam dobro shvatio, u članku kaže da svi drugačije vidimo.

Članak: https://geek.hr/znanost/clanak/vide-...-jednake-boje/
https://vimeo.com/120808489

Zavisi od jezika
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:34   #3
Netko npr. voli crvenu boju, a netko drugi tu istu crvenu boju ne voli. Ja bih rekao da je to indikacija da ju možda ne vide isto.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:45   #4
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
https://vimeo.com/120808489

Zavisi od jezika
Pogledat ću video kasnije.

Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Netko npr. voli crvenu boju, a netko drugi tu istu crvenu boju ne voli. Ja bih rekao da je to indikacija da ju možda ne vide isto.
A jebote, da se nije Smarthfart ulogirao umjesto tebe?
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 15:57   #5
Ako se dobro sjećam članka koji sam čitao, imamo tri (slovima: 3 ) očna živca [laik sam, pa ću koristiti izraze koji ni(je)su stručni] u oku, svaki je valjda zadužen ja jednu primarnu boju. Ali boja se ne "vidi" u oku, nego se procesira u mozgu, što bi moglo - po mom misšljenju - značiti da će svaka osoba imati nešto drugačiju percepciju boje. Za osnovnu skalu boja ćemo svi vrlo lako reći o kojoj je boji riječ, pa ćemo tako svi znati reći da je na semaforu crveno, ili da su (iz Zagreba sam) Zagrebački tramvaju plavi, ali možda će svaka osoba malko drugačije "vidjeti" tu boju. Navodno možemo vidjeti do oko 7000000 nijansi boja. Ali, otkrivena je kod nekih ljudi mutacija oka, kod kojih je utvrđeno da imaju extra živac za boju u oku, pa je njihovo oko osjetljivije na boju, te se vjeruje da mogu vidjeti više od 7 milijuna nijansi. U svemu treba uzeti u obzir da rijetko tko ima savršen vid, pa vjerujem da od tih 7 milijuna velika većina pučanstva nije u mogućnosti razaznati više od (odokativno ću bubnuti) 100000 nijansi, zato što će se preklapanjem boja i raznim utjecajima svijetlosti sve pretvoriti u sivu (slabo svijetlo) ili crnu (nema svijetla). Interesantan mi je prijelaz plave u zelenu i zelene u plavu, kada je svijetlo jako slabo u trenutku kada skoro više ne možemo razaznati boje, zelena se čini plava, a plava se čini zelena, barem meni, možda druugi nemaju problema s tim (treba uzeti u obzir da imam dioptriju +0,5 i da imam Astigmatizam, ne znam ima li to veze, ali samo spominjem). Stoga mogu reći da na doživljaj boja utječe jako puno varijabli, pa vjerujem da nitko ne vidi boju jednako intezivno, ili jednako zasićeno kao što vidi druga osoba.
Kada smo već kod boja, zabranjene ili nemoguće boje.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 16:19   #6
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjećam članka koji sam čitao, imamo tri (slovima: 3 ) očna živca [laik sam, pa ću koristiti izraze koji ni(je)su stručni] u oku, svaki je valjda zadužen ja jednu primarnu boju. Ali boja se ne "vidi" u oku, nego se procesira u mozgu, što bi moglo - po mom misšljenju - značiti da će svaka osoba imati nešto drugačiju percepciju boje. Za osnovnu skalu boja ćemo svi vrlo lako reći o kojoj je boji riječ, pa ćemo tako svi znati reći da je na semaforu crveno, ili da su (iz Zagreba sam) Zagrebački tramvaju plavi, ali možda će svaka osoba malko drugačije "vidjeti" tu boju. Navodno možemo vidjeti do oko 7000000 nijansi boja. Ali, otkrivena je kod nekih ljudi mutacija oka, kod kojih je utvrđeno da imaju extra živac za boju u oku, pa je njihovo oko osjetljivije na boju, te se vjeruje da mogu vidjeti više od 7 milijuna nijansi. U svemu treba uzeti u obzir da rijetko tko ima savršen vid, pa vjerujem da od tih 7 milijuna velika većina pučanstva nije u mogućnosti razaznati više od (odokativno ću bubnuti) 100000 nijansi, zato što će se preklapanjem boja i raznim utjecajima svijetlosti sve pretvoriti u sivu (slabo svijetlo) ili crnu (nema svijetla). Interesantan mi je prijelaz plave u zelenu i zelene u plavu, kada je svijetlo jako slabo u trenutku kada skoro više ne možemo razaznati boje, zelena se čini plava, a plava se čini zelena, barem meni, možda druugi nemaju problema s tim (treba uzeti u obzir da imam dioptriju +0,5 i da imam Astigmatizam, ne znam ima li to veze, ali samo spominjem). Stoga mogu reći da na doživljaj boja utječe jako puno varijabli, pa vjerujem da nitko ne vidi boju jednako intezivno, ili jednako zasićeno kao što vidi druga osoba.
Kada smo već kod boja, zabranjene ili nemoguće boje.
Pa ja sam tako nešto (također kao laik) i pretpostavljao. To mislim da najvjerojatnije mozak procesuira te valne frekvencije malo drugačije.
Ali me baš zanima vidimo li isto boju iako različitog intenziteta ili pak sa druge strane skroz različito. Dakle, na primjer, moja crvena je tvoja plava. E sad, mi se savršeno sporazumijevamo jer od malena smo naučili da ono što ja vidim kao crveno, ti vidiš kao plavo a to je nekome nešto treće, ali sva trojica imamo isti naziv za tu boju i svugdje ju svaki od nas vidi kao svoju ali se savršeno razumijemo..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 17:38   #7
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Pa ja sam tako nešto (također kao laik) i pretpostavljao. To mislim da najvjerojatnije mozak procesuira te valne frekvencije malo drugačije.
Ali me baš zanima vidimo li isto boju iako različitog intenziteta ili pak sa druge strane skroz različito. Dakle, na primjer, moja crvena je tvoja plava. E sad, mi se savršeno sporazumijevamo jer od malena smo naučili da ono što ja vidim kao crveno, ti vidiš kao plavo a to je nekome nešto treće, ali sva trojica imamo isti naziv za tu boju i svugdje ju svaki od nas vidi kao svoju ali se savršeno razumijemo..
Zar onda ne bi bio drugi odnos prema ostalim bojama?

Meni je bilo zanimljivo kad su pričali o viđenju boja kod većine životinja.
Naime, većina životinja nema receptore za crvenu, pa vidi u plavo-žutim nijansama.
Zamislite si crno-bijeli svijet u smislu, nebo je žuto, a sunce je blue
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:01   #8
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Ali me baš zanima vidimo li isto boju iako različitog intenziteta ili pak sa druge strane skroz različito. Dakle, na primjer, moja crvena je tvoja plava.
Pa da, ako uključiš poremećaje raspoznavanja boja. Recimo čovjeku s trianopijom žuta će biti nijansa ružičaste.



Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Meni je bilo zanimljivo kad su pričali o viđenju boja kod većine životinja.
Naime, većina životinja nema receptore za crvenu, pa vidi u plavo-žutim nijansama.
Zamislite si crno-bijeli svijet u smislu, nebo je žuto, a sunce je blue
Meni je bilo zakon kad sam saznala da jedna obična pčela vidi dio uv spektra, a mi ne možemo.
__________________
Gram primjene vrijedi više od tone maštarija.
Caron is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:13   #9
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Netko npr. voli crvenu boju, a netko drugi tu istu crvenu boju ne voli. Ja bih rekao da je to indikacija da ju možda ne vide isto.
Nedavno sam na yt gledala jednu francuskinju koja objasnjava tipove i podtipove koze, tople i hladne. Ovisno o tome koji si tip, odredena boja stoji ti dobro, ili te zatvara ili ti ne stoji nikako.izmedu ostalog rekla je i to da ljudi instiktivno bjeze od onih boja koje im ne pristaju.
Buduci da mozda nisu svi svjesni te cinjenice, najlakse je reci da ne volim tu i tu boju.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:26   #10
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Meni je bilo zanimljivo kad su pričali o viđenju boja kod većine životinja.
Naime, većina životinja nema receptore za crvenu, pa vidi u plavo-žutim nijansama.
Zamislite si crno-bijeli svijet u smislu, nebo je žuto, a sunce je blue


Quote:
Caron kaže: Pogledaj post
Pa da, ako uključiš poremećaje raspoznavanja boja. Recimo čovjeku s trianopijom žuta će biti nijansa ružičaste...

...Meni je bilo zakon kad sam saznala da jedna obična pčela vidi dio uv spektra, a mi ne možemo.
Ovo sa pčelom je fora!

Ali mislim da oboje niste razumjeli. Ne mislim na one sa poremećajima raspoznavanja boja. Znači, mislim na većinu ljudi. Dakle Caron, Wikiceha i Mihail vide plavi tramvaj. Ali Mihail ga vidi onako kako Caron vidi narančastu boju ili onako kako Wikiceha vidi crvenu boju. A Wikiceha ga vidi pak onako kako Mihail vidi ljubičastu boju ili kako Caron vidi smeđu. I isto tako i za ostale boje.
Dakle, svi troje su od malena naučili da je ta boja plava, i svima je jednaka frekvencija vala koji dolazi do mozga. I svugdje gdje vide tu boju, tu istu frekvenciju, će reći da je boja plava. Samo je pitanje u tome da li na jednak način mozak Caron, Wikicehe i Mihaila doživljava/vidi tu plavu boju.
Jesam li uspio dočarati problem?

ovo kad kažem "doživljava" jednako ne mislim emotivno, nego baš da li vidi jednako.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 19:47   #11
Quote:
Caron kaže: Pogledaj post
Meni je bilo zakon kad sam saznala da jedna obična pčela vidi dio uv spektra, a mi ne možemo.
Ljudi imaju jako slaba osjetila.
Pogledaj kako čuje ili njuši običan pas, pa

@avelina

@Mihail, to je bilo par dokumentaraca na tu temu.
Odgovor je da se nemre znat.
Ako svi koristimo iste epitete za tu boju, ako je ta boja u istim odnosima prema drugima...
Kak ćeš znati?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 20:20   #12
@wikiceha, se je kako rabi samo kad si tu ��
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 20:21   #13
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ljudi imaju jako slaba osjetila.
Pogledaj kako čuje ili njuši običan pas, pa

@avelina

@Mihail, to je bilo par dokumentaraca na tu temu.
Odgovor je da se nemre znat.
Ako svi koristimo iste epitete za tu boju, ako je ta boja u istim odnosima prema drugima...
Kak ćeš znati?
Izmjerimo densitometrom.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 20:50   #14
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
@wikiceha, se je kako rabi samo kad si tu ��
Ovo sam nekoliko puta pokušao dešifrirati
Imam osjećaj da je povezano sa suotnjom večeri

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
..to je bilo par dokumentaraca na tu temu.
Odgovor je da se nemre znat.
Ako svi koristimo iste epitete za tu boju, ako je ta boja u istim odnosima prema drugima...
Kak ćeš znati?
I ja se pitam kako bi se moglo znati kada su tako postavljene stvari. Možda odgovor leži u tome da se vidi je li taj centar u stražnjem dijelu mozga koji registrira boju kod jednih ljudi ovakav kod drugih onakav..lupam
Možda eventualno netko tko se razumije u neuroznanost zna nešto više..

Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Izmjerimo densitometrom.
Kako misliš da se njime izmjeri to? Btw. podsjetio si me na tvoj video, zaboravih
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 21:14   #15
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Ovo sam nekoliko puta pokušao dešifrirati
Imam osjećaj da je povezano sa suotnjom večeri



I ja se pitam kako bi se moglo znati kada su tako postavljene stvari. Možda odgovor leži u tome da se vidi je li taj centar u stražnjem dijelu mozga koji registrira boju kod jednih ljudi ovakav kod drugih onakav..lupam
Možda eventualno netko tko se razumije u neuroznanost zna nešto više..



Kako misliš da se njime izmjeri to? Btw. podsjetio si me na tvoj video, zaboravih
Densitometar ti se koristi u tiskarama kad je nešto potrebno otisnuti u točno određenoj boji. Mjeri količinu i saturaciju svjetla.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 21:26   #16
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
https://vimeo.com/120808489

Zavisi od jezika
Sada sam pogledao. Ovo je zapanjujuće. Genijalno zapanjujuće!
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 21:56   #17
Baš sam pod dojmom videa. Nadam se da će biti neki znanstveni rad na tu temu. Vrlo zanimljivo!

Jedino ako nisu baš dva daltonista ispitivali
Ali onda pak ne bi vidjeli nikakvu razliku tamo gdje je cijeli krug bio zelen.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 22:07   #18
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
@wikiceha, se je kako rabi samo kad si tu ��

Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Izmjerimo densitometrom.
Ali to ne govori o percepciji boje.
Priča je o funkcioniranju uma.
Npr. muški vide/percipiraju 5 glavnih boja, a žene 325 nijansi (karikiram).
Da li je za svakog muškog percepcija ista, ili jedan percipira svu zelenu kao maslinastozelenu, a drugi kao tamnozelenu...
To je npr. najočitije.
Druga stvar je, pitanje svake percepcije. Kako izgleda plava u svakom umu?
Je li u nekom umu plava nešto što je u drugom narančasta?
Jer boje nastaju u mozgu...
Znaš ovu priču?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 22:15   #19
Wikiceha, pogledaj video kad stigneš. (traje svega 7 minuta)
Ako se to pokaže točnim nakon pravog znanstvenog eksperimenta, to će značiti da je stvar kompliciranija nego što se čini.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 22:58   #20
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Wikiceha, pogledaj video kad stigneš. (traje svega 7 minuta)
Ako se to pokaže točnim nakon pravog znanstvenog eksperimenta, to će značiti da je stvar kompliciranija nego što se čini.
Onda će ti i ovaj video biti zanimljiv.

https://www.youtube.com/watch?v=gMqZR3pqMjg

BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:58.