Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2003., 01:04   #81
Kalkulatore u ruke

Quote:
Cv33: Ne shvaćam... nisam vidio da je nekomu otac sudjelovao u 2. ratu, a za djeda uistinu nije čudno... pa čak i da se nekomu otac borio u 2.sv., zašto bi to bilo čudno... nije Internet samo za djecu
1. Ni jedan djed nije doživio 2.sv.rat. Oba su bili seljaci s posebnim statusom vlasništva zemlje, obiteljskim zadrugama prema KundK zakonima Vojne Krajine.
Mamin otac se ženio tri puta i sve tri žene nadživio pa i maminu majku.

2. Jedina baka (šmrkala je duhan!), očeva majka preživjela 2.sv.rat i 3 sina od kojih je bio jedan i moj otac, umro od TBC poslije rata na Zvijezdi u Zagrebu.

O majčinoj braći i polubraći nemam ratnih podataka, jer su cijeli život bile veze pokidane. Ponešto sam uspjela snimiti od njenog sjećanja na kasetu. Obiteljske veze održavane s dvije njene sestre, moje tetke. Obje bile domaćice a jedna je u tom ratu i služeći po kućama dospjela (valjda s mužem!) u Graz, rodila tamo kćer točno na dan njemačke kapitulacije i nakon 15 dana od poroda šupirana u Zagreb i tu prijavila dijete kao mjesto rođenja, ali ima i papir o rođenju u Grazu! Do starosti koristila njemački jezik i zarađivala u turizmu na račun toga! Majn Got! Još čujem tu frazu kad se nje sjetim. Na početku ovog rata se teško razboljela i u bunilu je spominjala jedno od sela iz njene mladosti: Gori, gori...jaukala je u bunilu... I gorjelo je! Bilo na TV nakon što je umrla.

Očeva braća:
Jedan umro mlad prije rata (mislim od TBC) i ostavio udovicu i kćer, o kojima je po obiteljskom i zadružnom pravu morao brinuti stric. Udovica se preudala, a kćer je do udaje ostala u kući.

Drugi je bio, čini mi se domobran, ne znam točno. Sjećam ga se kad je u noći upao k nama u kuću i pitao mamu šibice, a mama ga pita da šta će mu kad ne puši: treba mi za palit vlaške kuće... Nestao je na kraju rata, vjerojatno Blajburg. Preživjeli iz sela mu zapisali ime u jednom zavičajnom listu koji je financirao HDZ (glavni bio bankar) i platili misu.

Treći je ostao cijeli rat na selu i preživio i mog oca.
Nemam pojma kako se izvukao od uniforme, valjda je i on imao TBC! (Sin mu bio omladinski aktivist i zaradio TBC na nekoj omladinskoj radnoj akcijii i umro mlad. Ostavio sina siroče u svakom pogledu. Izgubio mu se svaki trag.)
Poslije rata, poduzeo sve kako bi ostao jedini vlasnik zemlje sve pod izgovorom kako je zemlja zadružna, te da se za jednog nasljednika ne zna i da moj otac nema pravo na dio jer da nije pomagao zadrugu. Lagao je, ali to što nam nije dao dio pomoglo je mom i bratovom školovanju!
Na koncu zemlja je ipak podijeljena nakon i njegove smrti. Donijet konačno zakon kojem su poništene još austrougarske zadruge.

Četvrti, moj otac slabunjav i tuberan od djetinjstva i zbog toga školovaniji i pismeniji...čak 4 razreda pučke škole i opetovnicu. Bio cijeli kratki život općinski činovnik i HSS-ovac!

Zbog HSS nije baš bio omiljen u NDH, a i imao je sumnjive prijatelje Srbe. Svako malo su ga ili pozivali u vojsku ili u zatvor ili premještali u opasne "pobunjeničke" krajeve na prikupljnje poreza. Državni činovnik je i prije 2.sv.rata bio kao vojnik raspoređivan po političkoj podobnosti/kazni na bolja ili lošija mjesta po cijeloj državi.

Iz zatvora pod prijetnjom Luburićevog noža (točno tako) izvlačila ga je mama duhanom. Sjećam se tog rezanja duhana i slaganja u mali koferčić. Došao kući, otišao na posao i vratio s ustaškom kapom, koju je isti čas "spremio" pod strožu (kukuruzovina umjesto slame u slamarici) na krevetu i valjda otišao na bolovanje. TBC.

Tad je u dvorištu te (tuđe) kuće bio povelik štagalj, gdje su Nijemci imali svoju kuhinju. Njemački liječnici spasili mi gluhonijemu sestru od trovanja. Ozlijedila koljeno na hrđavi čavao, spotakla se bježeći od bombardiranja aviona...

HSS je bio izričitio antiklerikalna stranka pa i moj otac nikad nije puštao svećenika u kuću, ali svi su se blagadani slavili u kući!
Mačeku Kaptol to nije zaboravio, a još manje kad je nakon što je ostao udovac oženio ženinu sestru, koja mu je odgojila djecu. Maček se drugi put mogao samo građanski oženiti i to jedino u Čakovcu.

Otac je preživio rat, dobio potvrdu da se u ratu nije ogriješio protiv naroda i preselio u grad u kojem je i bio prije rata. Ne za dugo. Dobio posao i vratio se u rodno selo, gdje nas stric nije htio primiti u kuću, ali je na kraju pao "dogovor"... Uskoro je završio u bolnici i umro, a ja u domu za siromašu djecu bez roditelja. Ne za dugo, država bila u blokadi s istoka i zapada i vraćala djecu s jednim roditeljom kući i dala nam dječji doplatak, odnosno polustipendiju, samo za spavanje i hranu u domu ali tek u sred njoj školi.
Sestra je već bila u domu Zavodu za gluhonijeme u Zagrebu.
Majka, hvala Bogu, nije doživjela i ovaj rat. Naime, sjećala se i I.sv.rata!

Btw, za jednog od današnjih ministara mislila sam da mi je možda i rođak po majčinoj liniji, jer je iz tog kraja i ima isto prezime, a s ujacima nikad nismo imali nikakvu vezu. Nisam još sigurna. Nisam ga pitala iako sm bila u prilici.

Ima li tko stariji?

Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 09:56   #82
Bake nisu sudjelovale u ratu. Jedna je bila premlada a drugu je valjda zaobislo, ne znam.
Djed se prijavio u partizane sa 17 prezivio rat 3 put ranjavan i dobio cin majora. Kasnije kad je skonto da je sve to za***** bacio knjizicu
Drugi djed pojma nemam al je drugi muz od bake bio u domobranima-nikad se bas nisu voljeli
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 13:04   #83
Stari mi je sa 18 g., 1944., mobiliziran u ustašku vojnicu.

Bio na srijemskom frontu, kaže da ga partizani ne bi probili za sto godina da nije bilo Rusa i njihovih kaćuša.

Poslije proboja se skoro cijela njegova jedinica predala partizanima (i zajebala se).

On nije htio, pobjegao je i poslije stao na nagaznu minu i onda sa gelerima u nozi 50 km propješačio do svog sela, kroz područje pod kontrolom partizana gladan ko pas.

3 godine poslije, 1948., bio 'donasluženik' u Titinoj vojsci i na rumunjskoj granici mogao Rusima i Staljinu opet dovikivati da im hebe mater.

Stric bio u domobranima i prošao križni put.

A partizani? Većina starijih ljudi u mom kraju nisu ni čuli za tu 'vojsku' prije '43.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 13:18   #84
Quote:
Lucky Jim kaže:

Bio na srijemskom frontu, kaže da ga partizani ne bi probili za sto godina da nije bilo Rusa i njihovih kaćuša.
Srijemska fronta poslužila je samo da zdrži Ruse toliko ad omogući sigurno izvlačenje Grupi armija E. Valja priznati da su na Srijemskoj fronti partizani bili prvi puta prinuđeni prihvatiti frontovski način ratovanja kojem oni nisu bili vični. Ali kako je vrijeme odmicalo, savladali su oni i to.

Quote:
3 godine poslije, 1948., bio 'donasluženik' u Titinoj vojsci i na rumunjskoj granici mogao Rusima i Staljinu opet dovikivati da im hebe mater.
Ma je, baš se najebao matere Rusima!

Quote:
A partizani? Većina starijih ljudi u mom kraju nisu ni čuli za tu 'vojsku' prije '43.
Baš me zanima od koga su to ti silni ratnici bez straha i mane - ustaše, izgubili rat? Od nepostojeće vojske?
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 16:40   #85
Quote:
Feniks kaže:
Baš me zanima od koga su to ti silni ratnici bez straha i mane - ustaše, izgubili rat? Od nepostojeće vojske?
Ne.

Nego od bandita i pijanih drumskih razbojnika.
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 16:43   #86
Quote:
Vuco kaže:
Ne.

Nego od bandita i pijanih drumskih razbojnika.
sto to onda govori o ustasama
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 17:11   #87
Ajd i ja

Deda po ocu: Istranin odskolovan u internatu za istarsku djecu, kao Geodet prosao cijelu kraljevinu Jugu. Mobiliziran u domobrane kao kapetan, dobio medalju za hrabrost (skrivajuci se u jarku sa svojom jedinicom ). I danas partizane smatra banditima a ustase ubojicama.
Baka po ocu: kucanica

Deda po mami: I u ratu kao i prije rata trgovac, mrzi komuniste zbog nacionalizacije, oduvjek hrvatski barjaci u njegovoj kleti (iako je poslje rata bio jedan od rjetkih direktora koji nije bio u komunistima), ali se nikad nije nista javno usudio pricati
Baka po mami: kucanica

Svi bez nekih vecih p**darija pregurali rat, odskolovali djecu i mirno zivjeli.

Inace citajuci ovu temu stjece se osjecaj da u drugom svjetskom ratu nije bilo civila
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 18:20   #88
Quote:
Feniks kaže:
Baš me zanima od koga su to ti silni ratnici bez straha i mane - ustaše, izgubili rat? Od nepostojeće vojske?
Rat se dobivao i gubio drugdje, a ne na Balkanu.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 00:43   #89
Ja sam imao od feldmaršala domobranske vojske , komandanta PZ obrane Zagreba (nije htio pucat na saveznike pa je zato samo u ZG bio bombardiran istočni kolodvor) , nekog pukovnika u domobranima (ubio ga neki prijatelj partizan jer mu je jebavo ženu) , pa jednog od šefova Reich željezničkog transporta (bio je slovenac , pa su ga ustaše poslali vlakom u Jasenovac , kada ga je prepoznao dok je vlak stajao u Sunji neki prijatelj , njemački oficir i izvukao iz vlaka , jer glupe ustaše nisu ni znale kakvog sposobnog čovjeka voze u logor) , a na drugoj strani samo jedan partizan (prebjegao je u partizane i tamo glumio u partizanskom kazalištu , a poslije rata je bio prva Jugoslavenska filmska zvijezda) .
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 11:16   #90
VEČINA MOJIH BILI SU U DOMOBRANIMA SA JEDNE I DRUGE STRANE,TROJICA U USTAŠAMA SA OČEVE STRANE,JEDAN VELIKI PARTIZAN SA MAMINE.JEDAN TETEC JE BIL U "PRINC EUGEN DIVIZIJI" AL SU NAKON RATA KAD SU KOMUNISTI DOŠLI U SELO PITAT GDJE JE BIL DRUGI REKLI DA JE BIO U PARTIZANIMA PA JE DO 90-te PRIMAL BORAČKU.

KOLIKO ZNAM IZ PRIČANJA U MOM KRAJU USTAŠE SE BAŠ NISU SUKOBILE SA PARTIZANIMA.UGLAVNOM JE SUKOB BIO NA RELACIJI NJEMCI-PARTIZANI. TEK PRED KRAJ RATA KAD SU DOŠLE "OSLOBODITELJSKE SRPSKE TRUPE"
 
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 11:17   #91
Smile

NITKO NIJE ZAVRSIO NA KRIŽNOM PUTU A NITI U JASENOVCU.
 
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 23:04   #92
dida po mami je bio interniran u Dansku, par godina nisu znali za njega, jednostavno je nakon rata banuo u kuću...dida po tati je bio partizan...isto je preživio
__________________
... drago dormiens nunquam titillandus.....
krijesnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 04:35   #93
Svih četiri izravna pretka aktivvni sudionici NOB-!
Jedan djed bio u logoru!
Drugi zatvoren i osuđen na smrt. Na sreću pobjegao iz zatvora!

Ponosan sam na svoje pretke!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2003., 12:23   #94
Djed po ocu: licki Srbin, prvoborac NOB-a, 6. licka divizija, kapetan u ratu, kasnije pukovnik. Obozava drugove Dalmatince!

Baka: licka Srpkinja, ustase joj ubili 2 sestre 1941; kasnije kada je djed otisao u partizane, ona cuvala djecu kod kuce. Dok je 6. licka div. boravila oko Lapca, Srba, Drvara, nosila im hranu.

Mamini: zagrebacki proletarijat, sklon komunistima (Trnje).
 
Odgovori s citatom
Old 19.07.2003., 14:34   #95
E pa da se i ja oglasim na ovoj temi.

Djed bio klinac (16 god) , pred kraj rata bio u Sarajevu u školi , s prijateljem vozio kruh na nekim kolicima , spuštali se niz neku strmu ulicu i zapucali se u ustašku patrolu. Pokupilo ih i mobiliziralo. I tako , krenuo na šetnju , od Sarajeva do Bleiburga , pa onda proputovanje do Makedonije , pa nazad u Bosnu. Na kraju prijatelji iz susjednog , muslimanskog , sela došli reći njegovom ocu , mom pradjedu da su našli malog u nekom jarku , nije mogao dalje. Nakon toga tri mjeseca je ležao nepomično , čekali samo kad će umrijet. Na moju sreću , nije.

Dva brata mu bila u domobranima , jedan u ustašama. Oba se vratila.

Bakin brat , bio u časničkoj školi u Zagrebu , nikad nisu saznali kako je završio. Bilo je priča vidio ga ovaj ovdje , vidio ga ovaj ondje , ali najvjerojatnije da je završio negdje oko Bleiburga.

S druge strane samo djedov brat bio u partizanima. Teže ranjen na Sutjesci , umro brzo nakon kraja rata , kažu da se nikad nije oporavio od tog ranjavanja.
Urpanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 09:35   #96
svi ustase i domobrani,mamini ujaci pobijeni,tatin dio obitelji strijeljan poslije rata.....
cudo jedno kako svi pisete o djedovima partizanima koji su revoltirano bacali partijske knjizice a ne spominjete stanove i mirovine.jesu li i to bacili?
domovinski rat provedosmo u hv,svi,pa cak i ja. nitko se nije ogrebao za mirovinu ili nesto slicno osim mog brata koji se,zamislite sramote,folira bez nogu u invalidskim kolicima ( a bas bi mogao ici kopati kanale da bi raznorazne pedercine sa ovog foruma ili slicnih mjesta bili zadovoljni).
energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 20:45   #97
Quote:
Urpanus kaže:
E pa da se i ja oglasim na ovoj temi.

Djed bio klinac (16 god) , pred kraj rata bio u Sarajevu u školi , s prijateljem vozio kruh na nekim kolicima , spuštali se niz neku strmu ulicu i zapucali se u ustašku patrolu. Pokupilo ih i mobiliziralo.

TREBALI SU OTIĆ DRAGOVOLJNO
Tiranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 21:40   #98
Svi bili Ustaše Petero brače na raznim položajima(od tabornika do Župana) svi preživjeli rat i nisu htjeli brisati za Blajburg.Spika je bila - nisam nikom ništa nažao učinio, zašto bi bježao?

Svi pohapšeni od komunjara i svi osim jednog nestali za sva vremena.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 23:02   #99
Kod mene u obitelji do sada nikad nije bilo komunista. A ako Bog da nece ni biti...
Nijedan djed mi nije bio u vojsci, za vrijeme rata, mada su jednog
partizani ubili kad je pokusao da ih sprijeci da siluju tetku koja je tada bila djevojcica. Drugi je prezivio rat ali je umro te godine kada sam se ja rodio... Ostali su bili ili domobrani ili ustase, neki prezivjeli neki nestali... Jedini smo otac i ja sluzili srbo-cetnicko-okupatorsku JNA.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 11:51   #100
ne znam baš puno...samo da mi je djed imao jedno 17-18 godina i da je bio domobran...
__________________
Who needs drugs when you have cookies and guns?
quince is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.