Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2014., 22:25   #1481
95

Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Mene zanima jeste li se 95 (ako si tada tamo bio) spremali probiti naše linije i jeli istina da je to obustavljeno nakon pogibije 7-8 vaših od strane našeg fagota u Đževarskim Poljicima?
par dana prije fagota i kamiona je bila uzeta duga ili 495 mi smo je zvali vrsetarica ali su je vasi povratili isti dan . zamisljeni cilj akcije je trebao ici presjek komunikacija glavska rupni do . ovladavanje linijom timor gradina crna gora objesenjak rojal brijeg dubovnik. izbijanje na malasnicu. dalje vlastica i taj dan je trebalo cijela linija dase napadne medjutim samo nekoliko grupa je krenulo duz cijele linije fronta u napad
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 22:35   #1482
golubov kamen

Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Vlaštica, lijepo da si došao podijelit svoje dojmove i svoj pogled to razdoblje iako su mi čudne neke tvoje konstatacije. Neupućeni bio dobio dojam da ste vi držali položaj koji je užasno teško braniti, a da smo mi imali super situaciju i lagani teren za osvajanje. Lijepo kažeš da ste držali kompletne visove i sam Golubov kamen. Btw, to ste zauzeli (ne VRS nego JNA) u vrijeme dok ste bili višestruko jači ( u vrijeme dok smo mi imali nula tenkova, nula aviona, nula ratnih brodova........). Također kažeš da je bilo jako teško održat se u smislu neprestanog granatiranja i treljačkih okršaja. Da, i padala je kiša.
I koliko kužim vi ste sve to uspješno odbijali.

Sad te molim da onako vojnički mi kažeš, da je situacija kao tada, da ti netko da danas da možeš birat, koju poziciju bi izabrao - da braniš položaje koje ste držali ili da ih moraš osvajat?
ovako drzala je jedna ceta taj rejon od vukovica do uskoplja
golubov kamen je drzalo odeljenje voda. niko ne govori dase 6 puta mijenjali na golubovom kamenu tj dase gubio i uzimao a koliko se jedinica od hv izmjenilo znase i na kraju ga je uzela 3 bojna imotska. kao i klepetnik i mrkasin brdo u operaciji vlastica
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 12:41   #1483
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Da li netko može reći ima li uopće i (ako ima) koliko istine u ovoj priči komšija:

"Tačan broj ubijenih i zarobljenih se vjerovatno neće ni saznati, ali potpukovnik Koprivica pretpostavlja da je smrt u samo jednom tunelu kod Uskoplja, čije otvore su zarušili minobacačkim granatama, smrt našlo oko 250 ustaša."

Koliko sam još pročitao na tu temu (isto u komšijskim zapisima) radi se o "željezničkom tunelu od Uskoplja prema Glavskoj".
Mislim da je tu izjavu dao neki zapovjednik u brigadi Veljko Vlahović, možda taj podatak pomogne....
taj nema pojma i garant je sjedio u bileci u kasarni toje domen naucne fantastike
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 13:32   #1484
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Jedna satnija (Kaboga i Sustjepan) i to nepotpuna (40-50 ljudi) i nitko više. Nismo imali čak ni podršku topništva kako Bog zapovjeda, a specijalci su ostali na visu iza sela prema Kalađurđevićima dok smo mi upali u selo. Pokojni Z.P. je prvi upao u selo, zarobio jednog (ne dvojicu) četnika, uzeo mu škorpiona, pa je dok ga je vodio prema našim položajima pogođen u vrat snajperom iz jedne kuće sa deset metara udaljenosti, a četnik je uspio pobjeć. Ležao je tu sve do sutradan kad smo ga napokon uspjeli odnijet. Taj dan su na nas, nakon što smo osvojili selo, otvorili minobacačku vatru minobacačima 82 mm sa Zaplanika i 120 mm sa željezničke stanice Uskoplje. Specijalci koji su to gledali sa čuke iza sela su mislili da se nitko od nas neće izvuć živ. Brojali smo do 673 granate a onda odustali. Samo nas 8 je bilo pod vedrim nebom i čekalo njihov eventualni pokušaj vraćanja sela, a ostali su se rasporedili po kućama. Moj suborac i ja smo bili, zato što sam imao zolju, kod jedne gomile kamenja uz staru cestu ispred Vukovića prema Zaplaniku i čekali tenk. Ta gomila kamenja im je bio idealan orijentir. Nas dvojicu su prve uočili pa su po nama sastavili prva dva-tri plotuna. Prva granata 120 mm nam je pala dva metra iza leđa, ostale u desetak metara oko nas ali imali smo dobar škrip. Srećom i mi smo primjetili njihovog izvidnika i skontali da će nas gađat pa sam ja pronašao taj škrip gdje smo se uvalili i čekali da sve to prođe, a povremeno smo izlijetali i provjeravali idu li prema nama (i usput spomenuli Boga otprilike 100 puta). Granate su padale svakih par sekundi po jedna, a u jednom plotunu ih je bilo 18 komada. Cijelo to vrijeme njihov je tenk kod Zaplanika turirao motor, ali ja sam imao zolju i čekao da naiđe. Sve je to trajalo oko sat vremena, a da s naše strane nije ispaljena nijedna jedina jebena granata da poklopi njihovo topništvo.

Od nas osam koji smo bili na otvorenom četvorica su ranjena, ostali su se izvukli bez ogrebotine. U samom selu još dvojica su ranjena, a ranjena je i jedna baba Srpkinja jer je u selu bilo 5-6 staraca civila. Sve smo ih prebacili u Dubrovnik, a babu u bolnicu. Kasnije smo je posjećivali (simpa baba ) i nosili joj sokova i voća. Inače sve smo starce iz sela lijepo zbrinuli u hotel Petka kao izbjeglice. Četnici su tu prilikom našeg upada u selo imali trojicu poginulih. Dvojica od njih su bili ranjeni i iskrvarili su jer im nije imao tko pomoć (četnici su u bijegu i panici svoje ranjene ostavljali). Kasnije su pokopani ispod jedne trešnje uz cestu. Treći je bio iza jedne međe 100 metara daleko od sela i nije bio odmah primjećen. Pronađen je slučajno tek nekoliko mjeseci poslije.
jedan pinc gauer je tom prilikom uletio medju vas vozac je zarobljen jeste nasli mb pored puta kasnije u napredovanju prema uskoplju a mislim da taj vas stoje zarobio skorpion nije stradao od snajpera ako na istog mislimo tip je imao irokezu frizuru
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 13:24   #1485
Quote:
sarvaš kaže: Pogledaj post
jesu pare isle preko debelog brujega ovo je istina za placanje cim bi pao dalekovod prekidana su dejstva dase popravi ali pare nemaju veze sa tim oruzjem tada je u trebinje dovedeno dosta vojske bukvalno sve iz istocnog dijela rs je bilo tu i to dosta kvalitetne jedinice i opremljene
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 14:29   #1486
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
Golubov kamen je uzvisina s koje se kao na dlanu nadzire svaki pristup Gradu sa splitske strane. Gori na vrhu su četnici imali browinga s kojim su redovito prašili po cesti. Sićan se kad me prijatelj natira da idemo u Grad na piće, pa smo nas tri po onin okukama ispod Golubova kamena jurili 130 na sat, a onaj od gori udri. Kad smo prošli, govori vozač "A budale di nas je falija." A ja ga pitan "Ma čekaj malo jesi se ti uopće nada da ćemo proć!?"

Zadaća 4. brigade je zauzimanje ključnih vrhova s kojih se ugrožavaju prilazi Dubrovniku: Golubova kamena, Meterniza i Debele glave. Golubov kamen napadali su momci iz 3. bojne (imotske) više puta i izgubili šest ljudi. To je čistina, onaj koji je gori na vrhu vidi sve živo. Akcija je krenula 2. srpnja, po rubnim dijelovima visoke litice koja se diže iznad morske obale, išlo je više skupina razdvojenih po nekih stotinjak metara jednih od drugih. Zbog brisanog prostora, gotovo nemogućeg za prolaz, počeli su brojiti mrtve.

Kada je konačno 8. srpnja '92. završila akcija, HV je istjerao neprijatelja sa strateški iznimno značajne Ivanjice i Uskoplja i ovladao ključnim dominantnim kotama iznad Dubrovnika (Osojnik, Golubov kamen, Debela glava) te potisnuo srpske postrojbe prema Trebinju; Dubrovnik je potpuno deblokiran sa zapadne strane (otvorena je komunikacija Ploče - Dubrovnik) i stvoreni su uvjeti za priključenje dalekovoda u Rijeci dubrovačkoj u elektrosistem BiH, što je omogućilo rješavanje akutne krize električne energije za Dalmaciju i njezine otoke. Neprijatelj je onemogućen da izravno i neposredno gađa ciljeve u Dubrovniku, a ostvareni su uvjeti za proboj prema Konavlima (preko planinskoga zaleđa Dubrovnika iznad Župe dubrovačke i Gornjih Konavala).

A ako želiš dobit malo ljudskog štiha o samom trku na Golubov kamen, savjetujem posjetiti http://www.imotski.hr/junaci-domovinskog-rata.htm.

Dakle, tima koji kažu da se gori nije desilo ništa posebno samo mogu zaželit da jednom u budućnosti i sami rade istu, ništa posebnu i uobičajenu, pače svakodnevnu, stvar.
Zanima me kojeg datuma je Hrvatska Vojska ušla u naselje IVANICA
Ivanica92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 21:48   #1487
Quote:
Ivanica92 kaže: Pogledaj post
Zanima me kojeg datuma je Hrvatska Vojska ušla u naselje IVANICA
Mislim da je bio 5 mjesec 92...Točnog datuma se ne sječam...
Ovo šta pišu je bilo kasnije kad je Cavtat deblokiran a tada je Ivanica odavno bila u našim rukama...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 23:40   #1488
Velja Medja

Pozdrav svima, slucajno naletjeh na ovu temu, trazeci neke informacije sa hercegovackog ratista. Ja sam iz C.Gore, i u vrijeme kada se sve ovo dogadjalo imao sam 4.godine, tako da sa odredjene distance mogu kriticki posmatrati ulogu moje drzave i ulogu moga oca u tim danima. E sada, moj otac bio je crnogorski rezervista na hercegovackom ratistu i sa svojom jedinicom je u proljece 1992.godine bio stacioniran u selu Velja Medja, ako se dobro sjecam,jer ne govori puno o tome. Iz price njegove,i nekih njegovih saboraca, sam saznao da su imali par borbi sa jedinicama HVO ili ZNG ne razumijem se, a u jednoj od tih borbi u martu/aprili 1992.godine stradalo je 4.pripadnika njegove jedinice od minobacacke vatre sa strane hrvatskih jedinica, a on sam je bio lakse ranjen, i jos nekoliko ih je bilo lakse ili teze ranjeno, te je takav uspjeh hrvatskih jedinica sigurno negdje zabiljezen, jer nije mala stvar neprijatelju u jednom napadu iz stroja izbaciti desetak vojnika, sto mrtvih sto ranjenih.Koliko sam zapamtio,a to moze biti od pomoci, to tog napada je doslo nakon zauzimanja brda Čavaš od strane Hrvata,koji su nakon toga sa tog brda gadjali Velju Medju. Da li ima ovdje mozda ucesnika tih borbi, nekog ko se sjeca tih dogadjaja u Veljoj Medji iz tog perioda,ponavljam radi se o martu ili aprilu 1992.godine, i da li bi mi mogao reci nesto vise o tome, volio bih cuti verziju dogadjaja sa druge strane? Unaprijed zahvalan.
Todor Dulovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 19:36   #1489
Quote:
cagalj5 kaže: Pogledaj post
jedan pinc gauer je tom prilikom uletio medju vas vozac je zarobljen jeste nasli mb pored puta kasnije u napredovanju prema uskoplju a mislim da taj vas stoje zarobio skorpion nije stradao od snajpera ako na istog mislimo tip je imao irokezu frizuru
1.Pinc je došao među nas.Vozač je prije rata radio u Luci Dubrovnik.
2,Ne sjećam se minobacača,jbg bilo je to davno
3.Zoki nije poginuo od snajpera nego sa 10 metara udaljenosti.a zarobio je jednoga čovjeka.Nije bila baš irokez,više "na ježa" frizura.

Nego reci ti meni sjećaš li se jednog detalja.Nakon što smo ušli u Kalađurđeviće i krenuli naprijed,vi ste napravili kontranapad i došli pred Kalađurćeviće (negdje oko onog tenka).Jesi bio tu?
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 22:11   #1490
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
1.Pinc je došao među nas.Vozač je prije rata radio u Luci Dubrovnik.
2,Ne sjećam se minobacača,jbg bilo je to davno
3.Zoki nije poginuo od snajpera nego sa 10 metara udaljenosti.a zarobio je jednoga čovjeka.Nije bila baš irokez,više "na ježa" frizura.

Nego reci ti meni sjećaš li se jednog detalja.Nakon što smo ušli u Kalađurđeviće i krenuli naprijed,vi ste napravili kontranapad i došli pred Kalađurćeviće (negdje oko onog tenka).Jesi bio tu?
mislisi na tenk blizu groblja
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 14:13   #1491
Talking

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Mislim da je bio 5 mjesec 92...Točnog datuma se ne sječam...
Ovo šta pišu je bilo kasnije kad je Cavtat deblokiran a tada je Ivanica odavno bila u našim rukama...
ivanica je pala 25 06
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 10:54   #1492
ispravak ivanica je pala 5 7
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 10:57   #1493
Talking

da ispravim sebe pobrkao sam se u datumima ivanica je pala 5 7
cagalj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 15:02   #1494
Da vas nešto pitam... naime ovo što će te pročitati niže napisao sam na jednoj drugoj temi ali mislim da je ovo prava tema za to.. pa da vidimo jel netko ima komentar na ovo što sam napisao...

"Ima jedna zanimljiva priča o toj tvrđavi (Imperijal) u domovinskom ratu... u jednom trenutku branitelji su zaključili da istu više ne mogu braniti i povukli su se u grad pritom miniravši stazu koja iz same tvrđave vodi u grad.
Nakon dan, dan i pol kad su skužili da ni četnici nisu skužili da je tvrđava napuštena (i kad im je valja netko rekao ALOOOOO jeste vi normalni, vraćajte se gore ono jučer) krenuli su natrag i tom prilikom je jedan ili čak i više (ne znam točno davno sam čuo tu priču) branitelja stao na vlastite mine
Sve u svemu od tad tvrđavu više nisu napuštali i ista nikad nije zauzeta bez obzira što ju je u jednom trenutku branilo svega nešto više od 20 branitelja... ako netko ima malo detaljnije informacije o svemu tome nek napiše.

I još jedna crtica koju mi je pričao sam branitelj te tvrđave. Imali su kujicu, bretonku (lovački pas ptičar) "koja je spasila grad" . Kaže da je cijelo vrijeme rata bila gore s njima i svaki put netom prije granatiranja ili pak napada ona bi se negdje sklonila, zavukla u neki zaklon i to je bio znak i braniteljima da naprave isto jer slijedi bum-tras. Mala je preživjela rat i jedan od branitelja ju je uzeo sebi, dobila je štence i kaže taj branitelj da su se oni pomamili za tim štencima jer su svi željeli imati njene potomke
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 16:59   #1495
Za Wikimedijin Zajednički poslužitelj bio sam slikao skoro sve informativne ploče (s tekstovima) iz Muzeja Domovinskog rata na Srđu te neke ruševine po dubrovačkom kraju. Stvarno su događaji odlično pokriveni na Wikimediji.

https://commons.wikimedia.org/wiki/C...e_of_Dubrovnik

https://upload.wikimedia.org/wikiped...i%C4%87ima.JPG
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 10:56   #1496
Vidiš taj muzej me u jednom segmentu poprilično razočarao... kad puštaju one snimke iz rata...

Na snimkama se dobrim dijelom nalazi JNA i četnici svih vrsta
Oni nešto trabunjaju ali nigdje nikakvog prijevoda, nigdje nije navedeno tko su ti ljudi, "čija" je to vojska i sl.
OK, nama s ovih prostora (barem onima nešto starijima) je to jasno ali primarno stranim turistima vjerujem da nije baš puno toga jasno, barem iz tog filma

Fale mu neki popratni komentari, titlovi i sl jer u formi u kakvoj jest poprilično je ne razumljiv

Ostalo je sasvim OK ali navedeno smatram ogromnim propustom jer, budimo realni, dobar dio ljudi ne pročita baš sve ploče niti što na njima piše nego bulji u ne razumljivi film i mora nagađati tko tu koga i zašto
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 23:05   #1497
Nakon punih osam godina prikupljanja materijala, svjedočanstava, uobličavanja te tiska u subotu 19. prosinca će biti održana prezentacija knjige "Zagonetka pobjede" autora Olivera Peza. Knjiga se temelji na svjedočanstvima oko 470 branitelja Dubrovnika, a obuhvaća razdoblje od samog početka agresije pa negdje do sredine siječnja 1992. godine. Prezentacija knjige će se održati u tvrđavi Revelin s početkom u 15 sati pa pozivam sve koji mogu da svojom nazočnošću uveličaju ovaj događaj.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 02:15   #1498
Gorka je istina da Dubrovnik uopće nije obranjen nego je JNA sama dragovoljno napustila položaje krajem svibnja 1992. kad je Hrvatska primljena u UN. Ja sam rođen 1995. i kad su nam branitelji u osnovnoj držali predavanja o junačkoj pobjedi nad nadmoćnim neprijateljem mislio sam kako su naši neprijatelje likvidirali. Poslije sam saznao da neprijatelji slobodno šeću 20 km od mene u Trebinju ili 50 km od mene u Herceg-Novom, skladište plijen i ni na koji način nisu kažnjeni. Neprijatelji su sami odlazili nakon što su se nadivljali, na njihove prazne položaje dolazio je Bobetko s našima. Primjer Banića, sela mojih predaka s majčine strane. Selo je u cijelosti bilo spaljeno osim groblja, crkve (pokradeno zlato s Gospe i spaljene crkvene knjige) i jedne kuće u kojoj je ostala neka starica kojoj nisu naudili. Jedan naš je mislio da su oni pošli pa požurio, otvorili su vatru na njega u Budimi i on se ubio kako bi skratio svoje muke. Preko puta mog maslinika stoji spomen-ploča tom Željku Tadiću. Znači, jedan naš je stradao i niti jedan njihov. Nije bilo nikakve junačke borbe kako sam ja iskreno vjerovao, nego se ulazilo u planski napuštena mjesta. Prije par godina na YouTube-u jedan se Novljanin zafrkavao u komentarima videozapisa o granatiranju Dubrovnika. Parafraziram što je napisao: pozdravljam Dubrovčane iz Herceg-Novog, da li je neko zainteresovan za frižider star 21 godinu, Dubrovčani znaju zašto. Ja sam mislio kako su naši njih razbili i oni ne postoje više, a oni se nama izruguju! Čak su Strugar i Bobetko potpisali sporazum o odlasku JNA iz Konavala. Ja velikohrvatski komentiram vijesti na portalu Cafe del Montenegro pod nadimkom Dubrovčanin, prije sam i na pripadajućem forumu bio registriran kao August Dominus pa kao Ateist. Općenito provociram četnike po YouTube-u i portalima, to mi je zabavno. Ne vrijeđam, samo nudim dokaze za tvrdnju da je sve do Drine hrvatsko. Na portalu Cafe del Montenegro prije par dana dobih iduće odgovore. Dubrovčanin moram te posjetiti opet... Dubrovčanine pozdravlja te Nikšićanin i to ti maše s vrha Konavala, doćićemo mi opet ne sjekirajte se ništa... Dubrovčanine ti ne znaš đe si šupalj, trebalo bi vama par Nikšićana na par dana... Znači, oni su još živi i rugaju nam se! Uopće nisu kažnjeni. Znači nije bilo nikakve viteške pobjede, Dubrovnik je danas u Hrvatskoj iz čisto diplomatskog, a ne vojnog razloga. Poginulo je par stotina neprijateljskih vojnika što je beznačajno kad ih je bilo 30 000 (1/20 ukupnog stanovništva Crne Gore). Većina je živa i zdrava, slobodno šeće i ruga nam se, sve što je pokradeno ostalo im je u vlasništvu.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 11:59   #1499
Što si ti ovdje sve natrkeljao.........jadna majko. I dalje mi nije jasno što si htio reć.

Gorka istina da Dubrovnik nije obranjen nego su Crnogorci napustili položaje!? Pa zato su ih napustili - jer je obranjen i jer im se u međuvremenu politčka pozicija srozala na dno, a HV se konsolidirao i organizirao. Već su u proljeće 92. shvatili da Dubrovnik ostaje dio RH i da nema smisla boriti se za nešto što nije održivo i nema nikakvu političku perspektivu.

I puno bolje da su se povukli nego da smo ih morali oružjem tjerati.

Već ti je prva rečenica oksimoron, a dalje se ne isplati ni komentirat.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 13:48   #1500
pored obrane Dubrovnika 1991. godine vrlo značajan obol rasterećenju Dubrovnika od srbočetnika dala je i operacija Lipanjske zore, zajedničkim naporom HV, HVO, HOS i simbolično muslimanskog samostalnog bataljuna iz Mostara
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:18.