Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2009., 18:29   #1
Karađorđevići

Proučavajući povijest Austro Ugarske naišao sam na više kontradiktornih podataka u vezi ove dinastije, dosta relevantne za Hrvate.

Tijekom 19. stoljeća bili su u Kaljevini S. na vlasti Karađorđevići pa Obrenovići, do 1903, kada su atentatom Karađorđevići (ponovno) došli na vlast.
To je bio Petar I Karađorđević, koji je imao 2 sina - Aleksandra i ? E sad spominje se da je bio srpski kralj, a u Kraljevini SHS regent. Zašto regent kad je Aleksandar (koji je mlađi sin i prijestolonasljednik?) rođen 1888, dakle nije bio maloljetan 1918. Petar I umire 1921 i otada do atentata 1934 kralj je Aleksandar, a od 1934 do 1941 Pavle, koji je nećak od Petra (sin Petrovog brata Arsena) jer je Petar II rođen 1923. Naišao sam još na podatak da je Petar I pod pritiskom sina (kojeg?) predao prijestolje 1914 (kome?) a Aleksandar kao mlađi proglasio je brata ludim i stupio na prijestolje.

Također sam naišao na dvosmislene teze o vanjskoj politici: Obrenovići su bili proaustrijski orijentirani a Karađorđevići proruski ili...?
Fini dečko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 23:25   #2
Post Karađorđevići u 20. stoljeću

Najstariji sin Petra I i njegove supruge Zorke, kćerke crnogorskog knjaza Nikole (Petar je kao politički izbjeglica živio u Crnoj Gori), bio je Đorđe, r. 1887.. Bio je, kako povijest bilježi, svađalačke naravi, posvađao se s Nikolom Pašićem i drugim ključnim ljudima srpske politike. Godine 1909. u bijesu je udario nogom u želudac jednog svog slugu koji je nakon nekoliko dana umro, što je izazvalo veliki skandal. Đorđe se odriče prava na prijestolje te prijestolonasljednikom biva proglašen njegov mlađi brat Aleksandar, r. 1888.. Đorđe je kasnije živio povučeno u Beogradu i umro u dubokoj starosti.

Kralj Petar, ostario (70 godina) i bolestan, prenio je 24. lipnja 1914. kraljevska ovlaštenja na Aleksandra, koji postaje regent i kao takav vlada Srbijom, a zatim Kraljevinom SHS. Nakon smrti svojega oca 1921. postaje kralj.

Nakon ubojstva Aleksandra I, 1934., njegov sin Petar postaje kralj kao Petar II.. On je maloljetan (r. 6. rujna 1923.) i imenovano je tročlano regentsko vijeće, međutim faktički sva ovlaštenja preuzeo je samo jedan od njih, Petrov stric Pavle Karađorđević (r. 1893.), kao "knez namesnik".

U državnom udaru 27. ožujka 1941., zavjerenici su proglasili da prijeveremeno proglašavaju Petra punoljetnim (što bi službeno postao 6. rujna), te oduzimaju Pavlu regentska ovlaštenja. Petar se čak navodno obratio narodu putem radija - međutim, zapravo je pripremljeno priopćenje pročitao jedan mladi oficir, koji je imao sličan glas. Pavle to prihvaća bez otpora i odlazi u egzil - Grčka, Egipat, Kenija, Južna Afrika. Tek 1948., posredovanjem engleskog kralja Georga, omogućen mu je povratak u Europu. Umro je u Parizu 1976..

U Travanjskom ratu 1941., Petar bježi iz zemlje i nastanjuje se u Londonu. AVNOJ mu na svojoj 2. konferenciji 1943. zabranjuje povratak u zemlju. Pod pritiskom Velike Britanije, biva prisiljen javno dati podršku Narodnooslobodilačkom pokretu. Konačno je 5. ožujka 1945. primoran prenijeti svoja ovlaštenja na tročlano namjesničko vijeće, koje u Beogradu dva dana kasnije imenuje Josipa Broza Tita predsjednikom vlade. Ustavotvorna skuština u studenome 1945.. proglašava republiku. Petar je živio prvo u Londonu, a zatim u SAD. Umro je 1970..

Njegov najstariji sin Aleksandar, r. 1945., smatran je od grupice pristaša, od smrti svojeg oca, kraljem Jugoslavije pod imenom Aleksandar II. Godine 1991. prvi je put posjetio Srbiju, pa su ga spominjali i kao pretendenta na prijestolje - ambicija koju nikad nije jasno izrekao, svjestan da nema više od šačice poklonika. Značajna je njegova politička aktivnost u rušenju Sloboda Miloševića 1999.-2000. g..
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 23:09   #3
Dodati treba da je bio jos jedan vladar Aleksander Karađorđevic i to najmađi sin Karađorđa Petrovica i Jelene, rođen 1806 u Topoli a umro 1885 u Temisvaru. Vladao je kao knez Srbije u godinama 1842 - 1858. Na vlast je dosao poslije abdikacije Mihajla Obrenovica a s vlasti je pao kad ga je narodna skupstina natjerala na abdikaciju zbog unutrasnjih nesuglasica. No, posto je taj Aleksandar vladao kao knez Srbije, Aleksander, sin Petra I mogao je biti Aleksander I, prvi kralj Kraljevine SHS. Prvi sljedeci vladajuci Karađorđevic bio je Petar I Karađorđevic, kralj Srbije i kralj SHS.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 22:01   #4
Postoji priča da Aleksandar nije moga imat dice zbog nekog ranjavanja, pa da Petar II nije njegov sin, nego od nekog Hrvata koji je bija u kraljičinoj straži..zna li iko išta o tome?
scarwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 22:52   #5
@Zoran Oštrić ne bih rekao da prestolonaslednik Aleksandar i u biti povratak monarhije ima sacicu poklonika,monarhista u Srbija ima mnogo i ta tema se dosta puta potezala,ali politicari nisu spremni da tako nesto stave pred gradjane na izbor jer su svesni da bi monarhija prosla kod naroda.
Petrovaradin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 00:47   #6
Quote:
Petrovaradin kaže: Pogledaj post
@Zoran Oštrić ne bih rekao da prestolonaslednik Aleksandar i u biti povratak monarhije ima sacicu poklonika,monarhista u Srbija ima mnogo i ta tema se dosta puta potezala,ali politicari nisu spremni da tako nesto stave pred gradjane na izbor jer su svesni da bi monarhija prosla kod naroda.
To je vjerovatno tako, ali nikad se ne zna...

Formalno gledajuci, Karadjordjevici su danas "kraljevi Jugoslavije". Jugoslavija vise ne postoji, postoji samo Srbija. Znam da to naizgled ne predstavlja problem, ali glede kraljevskih titula, to je ipak vazno.
Kako bi oni trebali da izvrse promjenu nazad na "Kralj Srbije"? Da li se nesto radi u vezi toga, itd?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 01:42   #7
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
To je vjerovatno tako, ali nikad se ne zna...

Formalno gledajuci, Karadjordjevici su danas "kraljevi Jugoslavije". Jugoslavija vise ne postoji, postoji samo Srbija. Znam da to naizgled ne predstavlja problem, ali glede kraljevskih titula, to je ipak vazno.
Kako bi oni trebali da izvrse promjenu nazad na "Kralj Srbije"? Da li se nesto radi u vezi toga, itd?
Oni su danas kraljevski dom Srbije, jer Jugoslavija vise ne postoji,a posto ne postoje nikakvi drugi pretendenti na presto i uzgred kralj Petar II nije nikad abdicirao onda ne postoje smetnje za neko novo uspostavljanje monarhije i nema smetnji za tron Aleksandru II.
A ne verujem da postoje neka posebna pravila,jednostavno ustolicenje, nastavak kraljeva Srbije.

Koga zanima zvanicni sajt kraljevskog doma http://www.royalfamily.org/?sLang=rs
Petrovaradin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 23:06   #8
Quote:
scarwin kaže: Pogledaj post
Postoji priča da Aleksandar nije moga imat dice zbog nekog ranjavanja, pa da Petar II nije njegov sin, nego od nekog Hrvata koji je bija u kraljičinoj straži..zna li iko išta o tome?
A ostala dva sina ? težak trač .
kamenčina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 23:10   #9
Karadjordjevici bi se trabali vratiti na prijestolje i rijesiti se ovih kvazi politicara. E gdje su ta vremena monarhije.... Inace imao sam neke clanove obitelji u kraljevoj vojsci.
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 10:19   #10
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Karadjordjevici bi se trabali vratiti na prijestolje i rijesiti se ovih kvazi politicara. E gdje su ta vremena monarhije.... Inace imao sam neke clanove obitelji u kraljevoj vojsci.
leksandar Karađorđević je 1929. ukinuo Hrvate, ne smao Hrvatsku nego Hrvate, tražiti da se nasljednici tog zločinca vrate u susjednu državu mi baš nije pametno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 10:25   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
leksandar Karađorđević je 1929. ukinuo Hrvate, ne smao Hrvatsku nego Hrvate, tražiti da se nasljednici tog zločinca vrate u susjednu državu mi baš nije pametno
Pa tko su Hrvati? Koja je ideja Jugoslavenstva? Svi su Jugosloveni, jedna nacija. A nisu ni Hrvati bili nevini, vjeruj mi nisu. Nakon drugog svjetskog rata i Jasenovca, bolje nam je da ne komentiramo, jer ne znam tko ke veci zlocinaca, onaj tko potice Jugoslavenstvo ili onaj tko ubije milijun ljudi i tko se time hvali?

Moji su bili u kraljevoj vojsci do samog kraja, a bili su Hrvati, Jugosloveni!

Knez Pavle je uveo Banovinu Hrvatsku, benovinu koja je veca od ove danasnje drzavice. A i meni je svejedno kaj sam, bio ja Hrvat ili Jugosloven, bitno mi ke da imam lijep i lagodan zivot. Ako je Aleksandar Karadjordjevic zlocinac, onda je Pavelic monstrum nad monstrumima....
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 10:57   #12
Quote:
Petrovaradin kaže: Pogledaj post
Oni su danas kraljevski dom Srbije, jer Jugoslavija vise ne postoji,a posto ne postoje nikakvi drugi pretendenti na presto i uzgred kralj Petar II nije nikad abdicirao onda ne postoje smetnje za neko novo uspostavljanje monarhije i nema smetnji za tron Aleksandru II.
A ne verujem da postoje neka posebna pravila,jednostavno ustolicenje, nastavak kraljeva Srbije.

Koga zanima zvanicni sajt kraljevskog doma http://www.royalfamily.org/?sLang=rs
Prenošenjem prerogativa na namjesnike, kralj Petar Drugi podnio je ostavku ne samo na svoj položaj već i na monarhiju. Njegov sin, princ Aleksandar, rođen je 17. jula 1945. godine kao sin već bivšeg kralja. Dakle, on nije bio prestolonaslednik ni jugoslavenskog, ni „scgjskog", a još manje je danas nasljednik srpskog prijestolja.


Evo kako se odvijao poslednji čin drame i kako je Jugoslavija prestala da bude kraljevina, a kralj Petar Drugi prestao da bude kralj.

Sporazum između Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije i Kraljevske jugoslavenske vlade potpisan je 1. novembra 1944. godine, a potpisali su ga Josip Broz i dr Ivan Šubašić. Riješeno je bilo da jednim ustavnim aktom kralj imenuje Namjesništvo. I odlučeno je da Namjesništvo položi zakletvu kralju, a vlada ‐ narodu. Ovaj sporazum je objavljen u Službenom listu DFJ, u petak, 9. marta 1945. godine.

U Londonu je, zatim, dana 29. januara 1945, jugoslavenski kralj Petar Drugi potpisao Odluku (Pov. br. 54) kojom je svoju (Ustavom Kraljevine Jugoslavije zagarantovanu) „kraljevsku vlast, do odluke Ustavotvorne skupštine, prenio na kraljevsko namjesništvo". Odluka je objavljena u Službenom listu DFJ, u petak, 9. marta 1945. na strani 122, broj 11, pod brojem 135.

Time je, dakle prenošenjem svojih prerogativa na namjesnike, kralj podnio ostavku ne samo na svoj položaj već i na monarhiju.

Zatim, 2. marta 1945. godine kralj je imenovao kraljevske namjesnike: dr Srđana Budisavljevića, dr Antu Mandića i ing. Dušana Serneca. Namjesnici su položili zakletvu 8. marta 1945. u Beogradu. I ovo je objavljeno u Službenom listu br 11, str. 122, u petak, 9. marta 1945. Namjesnicima je kraljevska vlada dr Ivana Šubašića podnijela ostavku 5. marta 1945.

Dalje, 7. marta 1945. na prijedlog Predsedništva AVNOJ‐a kraljevi namjesnici su imenovali novu vladu. Predsjednik Ministarskog savjeta je postao Josip Broz! Objavljeno u Službenom listu broj 11, petak, 9. mart 1945, broj 139. Broz je požurio da odmah odlikuje sva tri namjesnika svojim Ordenom zasluga za narod prvog reda („za savesno i požrtvovano vršenje svoje dužnosti u korist naroda Jugoslavije")!

I onda, u Londonu je 17. jula 1945. godine, kao sin bivšeg kralja i bivše kraljice Jugoslavije, rođen Njegovo kraljevsko visočanstvo princ Aleksandar, do pre izvjesnog vremena pretendent na jugoslavenski presto, zatim na presto SCG i sad na srpski.

I to nije sve. U Beogradu je 29. novembra 1945. godine Ustavotvorna skupština, na zajedničkoj sjednici Savezne skupštine i Skupštine naroda, proglasila FNRJ i donela odluku kojom se „konačno, u ime svih naroda Jugoslavije, ukida monarhija u Jugoslaviji, a Petar Drugi Karađorđević s cijelom dinastijom Karađorđevića lišava se svojih prava koja su njemu i dinastiji Karađorđevića pripadala" (Deklaracija o proglašenju FNRJ objavljena je u Službenom listu FNRJ br. 93, u petak, 30. novembra 1945. godine u Beogradu).





Iz ovih dokumenata jasno je slijedeće:

1. Kralj Jugoslavije Petar Drugi podnio je ostavku (sve svoje prerogative prenio na namjesnike) 29. januara 1945. godine.

2. Njegov sin, princ Aleksandar, rođen je 17. jula 1945. godine kao sin već bivšeg kralja. Princ Aleksandar, dakle, nije bio prestolonasljednik ni jugoslovenskog, ni „scgjskog", a još manje je danas nasljednik srpskog prijestolja.

Jugoslavija je nestala, SCG isto tako, a Srbija je republika.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 11:04   #13
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
........ne znam tko ke veci zlocinaca, onaj tko potice Jugoslavenstvo ili onaj tko ubije milijun ljudi i tko se time hvali?.............
3-4 milijuna.
I to samo Srba.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 12:01   #14
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Pa tko su Hrvati? Koja je ideja Jugoslavenstva? Svi su Jugosloveni, jedna nacija. A nisu ni Hrvati bili nevini, vjeruj mi nisu. Nakon drugog svjetskog rata i Jasenovca, bolje nam je da ne komentiramo, jer ne znam tko ke veci zlocinaca, onaj tko potice Jugoslavenstvo ili onaj tko ubije milijun ljudi i tko se time hvali?

Moji su bili u kraljevoj vojsci do samog kraja, a bili su Hrvati, Jugosloveni!

Knez Pavle je uveo Banovinu Hrvatsku, benovinu koja je veca od ove danasnje drzavice. A i meni je svejedno kaj sam, bio ja Hrvat ili Jugosloven, bitno mi ke da imam lijep i lagodan zivot. Ako je Aleksandar Karadjordjevic zlocinac, onda je Pavelic monstrum nad monstrumima....
Banovina Hrvatska je direktna posljedica toga da je zločinac Karađorđević popio metak, onda su ostali shvatili da se ne možeš zajebavati s Hrvatima i utopiti im naciju u neki umjetni miks s kojim nemamo veze.

A ovo nabijanje krivnje svih Hrvatima zbog WW2 smo odjebali s Jugoslavijom...

A u WW2 je ubijeno 350.000 Srba i 250.000 Hrvata te 100.000 muslimana koje su ubili četnici...
Kakvih milijun ljudi?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 12:41   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Banovina Hrvatska je direktna posljedica toga da je zločinac Karađorđević popio metak, onda su ostali shvatili da se ne možeš zajebavati s Hrvatima i utopiti im naciju u neki umjetni miks s kojim nemamo veze.

A ovo nabijanje krivnje svih Hrvatima zbog WW2 smo odjebali s Jugoslavijom...

A u WW2 je ubijeno 350.000 Srba i 250.000 Hrvata te 100.000 muslimana koje su ubili četnici...
Kakvih milijun ljudi?
Ti si brojao leseve svojom rukom, ili je ovo propagandna izjava?
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 13:07   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Banovina Hrvatska je direktna posljedica toga da je zločinac Karađorđević popio metak, onda su ostali shvatili da se ne možeš zajebavati s Hrvatima i utopiti im naciju u neki umjetni miks s kojim nemamo veze.

A ovo nabijanje krivnje svih Hrvatima zbog WW2 smo odjebali s Jugoslavijom...

A u WW2 je ubijeno 350.000 Srba i 250.000 Hrvata te 100.000 muslimana koje su ubili četnici...
Kakvih milijun ljudi?
Covek bi pomislio da si psihicki bolesnik.Taj zlocinacki Karadjordjevic je moralna nakaza koja je utamnicila Srbe ,silovala ih i stavila u lance gore od Osmanski.Oces da znas odkud Banovina,odkud seljacka naoruzana do zuba da zajedno napada kraljevinu sa Nemcima ,komunjarama i Hrvatskim oficirima koji im predaju svoje Srpske vojnike ,odkud sve pripremljeno za istrebljenje Srba dok je Pavelic jos Italijanski placenik ,marginalac nepoznat masi,zato sto su Srbi budale,to je sav odgovor
Ko vas krivi za WW2 ? Vi ste samo klali,daj majmunu pistolj,majmun ubije coveka ,ko je kriv ,majmun ,pistolj ili ti koji si mu je dao pistolj?Niko vas nekrivi za WW2 radili ste sta je u vasoj prirodi ,sta ste uceni,sta vam je kraljevina pokazala da je ispravno od 1918 a svabe od 1875,daj djecaku stap da ubije kokos ili macku ,polako mucenjem ,a potom kao nagradu evro,i tako svaki dan,sta ce dete misliti?
A ivi za brojke ,ujani samo iz moje okoline ste istrebili pola tog broja
Sumrak Bogova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 14:09   #17
Ovo mi se nikako ne svidja. Vi ideoloski nastojite umanjiti brojke, samo Jasenovac je odnio najmanje 800 000 zrtava, da ne pricam o ostalim logorima. Mene kao Hrvata je stid toga, jednom prilikom sam prisustvovao jednoj izlozbi i bilo mi je neugodno, ne znam kako se netko moze ponositi time. Meni je bilo neugodno, posebno jer sam bio u drustvu jedne djevojke iz Srbije, htio sam u zemlju propasti. Ne kuzim kako se netko time moze ponositi. Jugoslavija je napredovala, isla je ka odredjenom napretku, kao kraljevina smo mogli postati nova Svedska ili neka druga skandinqvska zemoja jer bi vrlo vjerojatno izbjegli drugi svjetski rat, danas smo jadni i siromasni, a hrane nas mrznjom. Eto, to su vam donijeli Milosevic, Tudjman i ostali.
Dalje... Hrvatska i Slovenija da nisu usle u sastqv Jugoslavije, bile bi pojedene od strane Italije 1918. godine nakon raspada AU monarhije. Vjerojatno nas danas ne bi ni bilo. Malo razmisljajte tom glavom.
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 14:28   #18
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Ovo mi se nikako ne svidja. Vi ideoloski nastojite umanjiti brojke, samo Jasenovac je odnio najmanje 800 000 zrtava, da ne pricam o ostalim logorima. Mene kao Hrvata je stid toga, jednom prilikom sam prisustvovao jednoj izlozbi i bilo mi je neugodno, ne znam kako se netko moze ponositi time. Meni je bilo neugodno, posebno jer sam bio u drustvu jedne djevojke iz Srbije, htio sam u zemlju propasti...
Zasto nisi? Jos uvijek nije kasno.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 14:49   #19
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Ovo mi se nikako ne svidja. Vi ideoloski nastojite umanjiti brojke, samo Jasenovac je odnio najmanje 800 000 zrtava, da ne pricam o ostalim logorima. Mene kao Hrvata je stid toga, jednom prilikom sam prisustvovao jednoj izlozbi i bilo mi je neugodno, ne znam kako se netko moze ponositi time. Meni je bilo neugodno, posebno jer sam bio u drustvu jedne djevojke iz Srbije, htio sam u zemlju propasti. Ne kuzim kako se netko time moze ponositi. Jugoslavija je napredovala, isla je ka odredjenom napretku, kao kraljevina smo mogli postati nova Svedska ili neka druga skandinqvska zemoja jer bi vrlo vjerojatno izbjegli drugi svjetski rat, danas smo jadni i siromasni, a hrane nas mrznjom. Eto, to su vam donijeli Milosevic, Tudjman i ostali.
Dalje... Hrvatska i Slovenija da nisu usle u sastqv Jugoslavije, bile bi pojedene od strane Italije 1918. godine nakon raspada AU monarhije. Vjerojatno nas danas ne bi ni bilo. Malo razmisljajte tom glavom.
Kao prvo Jasenovac nije odnio toliko,Nemci koji su vrsili ispekciju govore o polovini tog broja,za mene su jedini relevantni,svi ostali imaju razloga da smanjuju/uvecavaju brojke,drugo Hrvacka specijalnost u mom okrugu je bilo zamolis seljaka da dodje da popricate i pri tom ga ubije a potom mu pobijes familiju,uglavnom je drugi deo radjen hladnim oruzjem,organizovano ko danas kad ides na utakmicu.I sto se vi nebi ponosili na Banovinu /NDH,od nicega,nepostojenja ste dobili ogrpmnu zemlju,pobili i proterali vise od pola stanovnistva (Srba,Nemaca ....) za mali narod pozamasno delo,a iskreno vecina naroda je krvavo vekovima morala da se bori za slobodu,vi ste je dobili mozgom i klanjem po Sumadiji i Bosni od naroda kojeg ste klali,malo ponosan moras biti
Sumrak Bogova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 14:57   #20
RedBaron91 i Sumrak Bogova...

Sraz mozgova.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:05.