Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2017., 15:25   #481
Pa facebook je cisto preseravanje kako su zivoti savrseni, sada je tud i instagram, ali opet iskreno imam je i jedno i drugo i mislim da sto se tice nekih osoba,skroz je ok. S vremena na vrijeme izbaciti nesto, saznati,procitati,nasmijati se.. ali imamo i ove koji ce danas izbaciti 5.slika ispred ogledala samo, da ne kazem story i jos 100.sranja koje ce objavit u roku od 24h.
mecs is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 16:21   #482
Rođen kao dijete tranzicije kada u djetinjstvu nismo hodali sa modernim mobitelima,pisati i čitati se učili u predškolskom uzrastu ili u školi tek dok danas već djeca mogu međusobno komunicirati. Ovo nije niti važno za moju misao samo želim naglasiti da kao netko tko je prošao hrvatski obrazovni sustav od početka mogu reći da nikad to čudo nisam imao koje je došlo na snagu negdje 2008. u punom zamahu što je bilo jako čudno za tinejdžerski uzrast. Nisam osoba koja ima puno prijatelja pa bi jako čudno bilo vidjeti nekoga tko ima malo prijatelja dok ovi ostali imaju po min 100-2000 uhoda koje nazivaju prijateljima.

Da,fb služi za zadiranje u tuđe dvorište,malograđanštinu da se sve zna o svakome,sramota je imati jeftini mobitel koji ja imam jer mi samo služi za pozive i poruke bez neta dok se moderni mobiteli kupuju za internet brzi i za selfie kako bi se okidalo čak i van kuće i pratio fb čak i na kavi. Ako sjedim s nekim vani onda barem očekujem da nije na tom čudu i da me ne naslikava bezveze tipa znao bi vidjeti totalno nebitne stvari cigareta sa upaljačem koja dobi lajk,nečiji nokti i td. Danas svatko može biti celebrity,nebitanog tipa se zna po lajkovima dok se puno korisnijeg čovjeka ne zna. Prije fba si obiteljske slike znao prikazati samo u užem krugu a danas t ovidi svatko,intima nestaje. Stavljaju se slike na kojima se vidi da su dvije osobe imale sex prethodno uz to takav profil ima jako loš ukus za odijevanje.

Moj stav o fbu je ostao nepromijenjen od početka njegovog žarišta,on je tu da se marginalci eksponiraju,skupe puno prijatelja i međusobno si hrane ego u ovisnosti tuđeg mišljenja. Ne mogu si zamisliti da pod svojim slobodnim vremenom visim na tome kad se moram odmoriti od primitivaca. Dosta njih se niti ne zna izražavati pošteno,zacementirani nepogrešivi stavovi gdje je moguća svađa umjesto rasprave,sami sebi lajkaju ono što sami snime da si potvrde na važnosti,gledaju se masovni događaji kako bi se okinuli,onda to vide ljudi jer ih zanimaju dokazane gluposti i tako u nedogled. Ne zanimaju me ad populum kvazi argumenti da živim ko u kamenom dobu. Nemam stvar od min 3000 Kn u džepu za naslikavanje a mogu si to kupiti već taj novac ulažem u nešto drugo. Nema mi nikakvog smisla da patim od brzih interneta,selfija u svako doba dana i slsušam komentare samodopadnih kako to da ja mogu kupiti što oni ne mogu a idu na skuplja mjesta,imaju skuplje mobitele sve to završava sa fb gdje se gleda lokacija,stajling i td. što im je objektivno trošak. Jaki individualci to čudo nemaju. Fb je za ljude od čopora gdje se individualizam gubi. Rađe bi se našao kod nekoga doma nego preko neta.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 19:10   #483
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Da,fb služi za zadiranje u tuđe dvorište,malograđanštinu da se sve zna o svakome,sramota je imati jeftini mobitel koji ja imam jer mi samo služi za pozive i poruke bez neta dok se moderni mobiteli kupuju za internet brzi i za selfie kako bi se okidalo čak i van kuće i pratio fb čak i na kavi.
Pametni telefoni ne služe samo za preseravanje nego za kupnju karte za koncert, kino, autobus, avion, plaćanje računa što sve skupa štedi vrijeme i novac. Kupiš kartu za npr. koncert, dođeš s qr kodom kojeg ti učitaju bez da se gnjaviš s kartama. Ne znam kad sam zadnji puta išta platila u banci ili pošti, smiješne su mi njihove provizije kao i čekanje u redu. Svoje vrijeme ću pametnije utrošiti nego za guranje u redu u npr. pošti i udisanje tjelesnih izlučevina. Ma, po meni je uopće bespredmetno pričati više o tome jer se za jeftin novac može kupiti pametni telefon, a jedino ako živiš u šumi i pričaš sa srnama i stablima s povremenim iskorakom u ljudsko društvo onda razumijem da imaš telefon samo za poruke i pozive.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 19:29   #484
dok su za bivanje na fejsu uglavnom nužni takvi telefoni, obrnuto ne vrijedi.
imam pametni telefon ali ne i facebook.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 19:45   #485
Facebook je bio ok dok nisu došli primitivci koji svoj privatni život iznose na pladnju cijelom svijetu (pogotovo oni koji imaju otključani zid i svi im vide objave).
Što se druge ljude tiče što ste danas jeli, gdje ste bili... slike vaše djece na moru... koga boli k... za to. Čisto preseravanje.
Najblesavije je ono kad napišu - osoba ta i ta se nalazi na lokaciji - neki hotel, restoran i sl. Pa jbt primitivizma. Sad svi moraju znati koja je to faca i gdje uživa. Dno dna.
Ima normalnih ljudi na fb, ali 80 posto je budala. Kreteni uvijek sve pokvare.
A tek one sponzoruše koje stavljaju fotošopirane slike iz wc-a
Što žele s tim postići? Kad ih vidiš uživo, ne prepoznaš ih.
Valjda žive od lajkova. Jebali ih lajkovi.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 19:54   #486
porobljavanju ljudi, boze tebe, kakvo je ovo uopce pitanje.
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 20:09   #487
Quote:
Paige the cool kaže: Pogledaj post
Dali facebook sluzi samo za samopromociju, tipa imam fakultet, udana sam/ozenjen, slike sa putovanja. Uz to, ima pustih i ispraznih fraza i puno kompleksi, sto se da primijetit po slikama, statusima, komentarima.

Cemu uistinu sluzi facebook? Hvalisanje, nametanje svojih stavova, dovodjenje sebe u centar paznje? Isto mi je tako zanimljivo da moramo stavljat u podacima svoj datum rodjenja jer u suprotnome nitko se od frendova na listi ni ne sjeti cestitat (ili samo par njih).

Facebook postao dio modernog zivota.

Misljenje?
Sluzi da znas sve o nekom i neko sve o tebi ako oces a i ovi koji su to izmislili isto ih generalno zanima radi nekih stvari..
Moze bit dobra stvar da budes u toku al kolko sam skuzio nesluzi bas necem pametnom jer vecinom se samo bezveznjaci gube tamo,jednostavno im je to neka zanimacija a moze prerast u nesto vise sta granici sa psihickim poremecajem il je.
Isto ko sve na internetu moze sluzit necem pametnom a i nemora..
__________________
The machinery is too much for me..
Stonerlord is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 00:41   #488
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
A tek one sponzoruše koje stavljaju fotošopirane slike iz wc-a
Što žele s tim postići? Kad ih vidiš uživo, ne prepoznaš ih.
Valjda žive od lajkova. Jebali ih lajkovi.
Dižu rejting. Jer ak ima 100 lajkova, mora neš valjat.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 01:06   #489
Nije stvar samo u Facebooku ili Instagramu.
Obicne poruke je zamijenio WhatsApp, koji je isto jedna vrsta drust. mreza, gdje svi vecinom imaju sliku, znaju kad si online itd.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:15   #490
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne znam na što apeliraš u svom upisu, ali evo i ta pizzeria kojoj se ostavljaju komentari, što je točno loše u tome? Privatnost? Koga boli briga da sam bila u pizzeriji ili ćevabđinici? Onaj kome je to bitno i tko stalka osobu zbog toga ima problema, a ne onaj tko komentira. Još bi bilo najbolje da susprežemo svoje dojove i gutamo reakcije jer je nekom "gospodaru u sjeni" bitno što smo jeli pizzu s artičokama, a ne s kulenom, svašta.
Ima vjerojatno i ovih koji objavljuju svaki prdac, naćubi usne nalijevo, pa slika, naćubi usne nadesno pa slika, ali takvi nisu na mojoj frend listi.
Nije samo do pizzerije nego općenitog trenda gdje ljudi ne poštuju svoju privatnost i daju je na uvid drugim osobama. To je trend koji je danas opće prihvačen i uopće se ne gleda kao problem. Trend na koji smo i sami naviknuti jer smo primorani ostaviti osobne podatke popunjavajući obrasce, skidajući aplikacije itd. No malo smo se oteli kontroli i sad to praktiriciramo na svakom koraku.
Ne bih se složio da, a tako sam stekao uvid iz tvog odgovora, da samo manjina stalka tuđe profile. Iz mog iskustva, ako ideš na page biločega, uobičajeno je da uđeš u profil osobe koja je postavila komentar.
Nije mi jasan mentalitet zašto to radimo, zašto se stavljamo u situaciju da potpuni neznanac ima uvid kako ja izgledam, tko mi je ta cura s kojom sam uslikan, koje obrazovanje imam iza sebe.
To je meni izopačeno.
I tako je svagdje, nije bitno ostaviti komentar, bitno je da se vidi da si ti ta osoba koja je to ostavila.
I sad se pitam, kako bi ta ista osoba koja daje do znanja tko je i što je potpunim neznacima reagirala da joj ja priđem na cesti i pitam reci mi koju si školu završio/la?
Gdje sam ja u toj situaciju i pristojniji jer dajem priliku da odbije moje zanimanje za njen život. Preko fejsbuka nema toga, daje se svima šakom i kapom.
__________________
Who dares, wins .

Zadnje uređivanje The_End : 18.09.2017. at 18:05.
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:21   #491
Svijet se jednostavno promijenio.
Moramo naučiti hendlati sve to što novi svijet donosi. Nema natrag u pećinu i anonimnost. Sve je na stolu i sve se zna.
Nove generacije neće znati kako izgleda niti što je privatnost.
Mi ćemo postati samo jedna u nizu generacija koja govori kako je bilo u naše vrijeme
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:57   #492
Ovo kako mi danas živimo ide prema epizodama Black Mirrora.
Nitko te neće shvaćati za ozbiljno ako ne podastreš vremensku crtu svog života na pladnju.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 22:41   #493
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Nije samo do pizzerije nego općenitog trenda gdje ljudi ne poštuju svoju privatnost i daju je na uvid drugim osobama. To je trend koji je danas opće prihvačen i uopće se ne gleda kao problem. Trend na koji smo i sami naviknuti jer smo primorani ostaviti osobne podatke popunjavajući obrasce, skidajući aplikacije itd. No malo smo se oteli kontroli i sad to praktiriciramo na svakom koraku.
Ne bih se složio da, a tako sam stekao uvid iz tvog odgovora, da samo manjina stalka tuđe profile. Iz mog iskustva, ako ideš na page biločega, uobičajeno je da uđeš u profil osobe koja je postavila komentar.
Nije mi jasan mentalitet zašto to radimo, zašto se stavljamo u situaciju da potpuni neznanac ima uvid kako ja izgledam, tko mi je ta cura s kojom sam uslikan, koje obrazovanje imam iza sebe.
To je meni izopačeno.
I tako je svagdje, nije bitno ostaviti komentar, bitno je da se vidi da si ti ta osoba koja je to ostavila.
I sad se pitam, kako bi ta ista osoba koja daje do znanja tko je i što je potpunim neznacima reagirala da joj ja priđem na cesti i pitam reci mi koju si školu završio/la?
Gdje sam ja u toj situaciju i pristojniji jer dajem priliku da odbije moje zanimanje za njen život. Preko fejsbuka nema toga, daje se svima šakom i kapom.
Imaš opciju po kojoj su za one koji ti nisu na frend listi tvoji osobni podaci nedostupni. Pa i oni koji su na listi ne moraju vidjeti sve što objavljuješ, to kontroliraš na za to predviđenim opcijama.
Ja skoro nikad ne komentiram po portalima baš zato jer znam da to otvara razne mogućnosti njuškanja. Općenito izbjegavam i čitanje komentara jer su ogavni, negativni, užasni, klišejizirani. No, evo priznajem da sam ostavila dva, tri puta komentar restoranima u kojima sam bila.
Fejs ima prednosti za onu skupinu ljudi o kojima sam pisala, kojima je potrebna promocija radi posla ili slično, ali općenito visiti na fejsu je čisto gubljenje vremena.
Da, privatnost nam je ugrožena ali ne umišljam si da sam u tom oceanu informacija bitna riba.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:15   #494
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne vidim to kao prostituiranje. Živimo u digitalnom dobu, fb je platforma koja nam omogućuje da se predstavimo, da kažemo svijetu gle tu sam, to sam napravila, ovo su moje vrijednosti...
To je ok AKO promoviraš nešto stvarno vrijedno promoviranja.

Međutim 95% ljudi promovira ćevape koje su pojeli u nekoj pečenjari, koktel koji su popili u nekom kafiću, komad robe koji su naručili s interneta ili uspjeli kupiti u podvigu nekada znanom kao jednostavan odlazak u jebenu trgovinu (kojih danas ima na svakom koraku), film koji su pogledali u kinu ili skinuli s interneta... Ljudi se hvale sa stvarima koje su toliko svakodnevne da se puknem smijati, što od sreće, što od jada, kada vidim stvari koje ljudi s kojima se družim slikaju i snimaju da bi objavili.

I da, svi smo mi različiti i imamo različite poglede na život i sve ostalo i svi imamo slobodu da budemo što želimo i sve... ali ako ne vidite problem, pogotovo za generacije koje odrastaju u vremenu socijalnih mreža, u ovakvom ponašanju velike većine ljudi, onda smo stvarno zaglibili.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 07:59   #495
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
To je ok AKO promoviraš nešto stvarno vrijedno promoviranja.

Međutim 95% ljudi promovira ćevape koje su pojeli u nekoj pečenjari, koktel koji su popili u nekom kafiću, komad robe koji su naručili s interneta ili uspjeli kupiti u podvigu nekada znanom kao jednostavan odlazak u jebenu trgovinu (kojih danas ima na svakom koraku), film koji su pogledali u kinu ili skinuli s interneta... Ljudi se hvale sa stvarima koje su toliko svakodnevne da se puknem smijati, što od sreće, što od jada, kada vidim stvari koje ljudi s kojima se družim slikaju i snimaju da bi objavili.

I da, svi smo mi različiti i imamo različite poglede na život i sve ostalo i svi imamo slobodu da budemo što želimo i sve... ali ako ne vidite problem, pogotovo za generacije koje odrastaju u vremenu socijalnih mreža, u ovakvom ponašanju velike većine ljudi, onda smo stvarno zaglibili.
Ne bi htjela da se stekne dojam kako podržavam sve vezano uz fb. Ovo što si nabrojao su stvari koje me iritiraju, a ima i bizarnijih primjera. Čekiranje iz bolnice, slanje fotki friško nakon operacije, obiteljski razgovori preko fb (mama se obraća kćerki javno na fb u vezi ručka, lektire, sve začinjeno glupavim emotikonima iako ju je mogla nazvati ili poslati privatnu poruku), stotine identičnih fotki s napućenim ustima, roštilji na kojima u gro planu gazda obitelji izlaže svoju trbušinu dok iza njega ekipa sjedi na drvenim tavalonima i nazdravlja s adria pivušom.
Fb je donio mogućnost da svako iznese svoje anale i ljudi to obilato čine.
Na fb-u sam rijetko, objavim nešto u prosjeku svakih mjesec dana, sve više od toga bi mi donijelo dodatnu količinu živciranja.
Ali ono što sam prije spomenula, ok je ubosti vrijedan sadržaj od vrijednih ljudi iako je to u usporedbi s isprdcima većine ipak rijetkost.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 18:06   #496
U zadnje vrijeme sam na fejsu vidjela par slika s porođaja, ono doslovce raširene noge, ne stignu ni skupiti noge, a već slika na fejs ide Kaj to nije jezivo? A ti famozni emotikoni i slični proljevi(na fejsu, ne u porukama) su presmiješni, osobno znam da se neke osobe ne druže uopće, ne viđaju godinama, a tamo po fejsu glume neka prijateljstva, haha, stavljaju neke naljepnice, zemljo otvori se.

Ajde ako se s nekim družim mogu mu ostaviti komentar, lajkati, staviti naljepnicu, srce, kaj god, ali da ću to raditi nekome tko mi je poznanik i vidjela ga zadnji put u srednjoj mi je neshvatljivo, čak i neugodno. Fejs kod mnogih ljudi briše tu barijeru između prijatelja i poznanika, dijele informacije sa svima, a nerijetko i lajkove/ komentare koji bi trebali biti za privatne svrhe. Ali ako je nekome ok da joj cijeli fejs gleda raširene noge nakon porodu, golu dojku dok doji, slike s ultrazvuka neka samo izvole, njihova stvar...
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 18:08   #497
Fejs je pogurao razvijanje odredjenih psihickih bolesti koje do 21st nisu bile izrazene i ponekad me strase odredjeni ljudi kad vidim u kojem pravcu idu njihove objave i online ponasanje .. koristim fejas zbog raznih grupa u kojima sam jer zivim van Hrvatske i te grupi mi pomazu da sam u toku u zemlji u kojoj zivim .. a i fejs messenger funkcionira super .. ponekad pomislim .. ipak nam je bilo ljepse bez svih tih poruka i objava .. da mogu vratit vrijeme unazad ..odmah bih potpisala za to
Dasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 14:21   #498
Zašto se toliko trudimo, samo da bi rezultat bio isti?

U današnje doba,bar na našem kontinentu kada je ljudska sloboda izražavanja (društvene mreže, portali, novine, mediji...) veća nego ikad u povijesti....

zašto ljudi tu slobodu ne iskoriste i ne izraze sebe u potpunosti u životu, a ne samo preko ekrana?
Pritom ne mislim na omalovažavanje drugih, poticanje nasilja i sl.

Toliko puta mi se to dogodilo, da upoznam uživo neku osobu. I ta me osoba oduševi (nebitno muška ili ženska)
Nakon što izmijenimo kontakt i dodamo se na društvenim mrežama, slijedi s strane veliko "razočaranje" s moje strane ili bolje neka potreba da više s tom osobom nemam kontakt.

Imate li i vi takvo iskustvo ili je samo do mene?

Naime te žene/muškarci su na društvenim mrežama svi copy-paste.

Žene (slike):

- single žene (moda, šminka,kafić, putovanje, teretana, rođendani...)
- zauzete žene ( djeca, dječje reklame, suprug/dečko, krštenja, vjenčanja..)

Muškarci (slike)

- single (izlasci, prijatelji, bicikli, auti, putovanja...)
- zauzeti (cura, djeca, kuhanje, slike sa posla...)


Sumirano, svi su toliko slični da ne velim isti jedni.
Meni to toliko postalo bezlično i beživotno, neopisivo dosadno...da se pitam zašto se svi ti ljudi toliko trude da to sve prikažu, da bi na kraju bili isti kao i svaki prosječni čovjek

I ja se pronalazim u tome jer i sama to činim.
Ali mislim da sam na granici da to više ne radim.

Što mislite, da li je danas postao društveni profil na internetu, zapravo osobna iskaznica ili odraz nečije (ne)osobnosti?


Imamo naravno i obrnut slučaj, gdje je osoba super na netu a uživo koma. Onda joj badava što se toliko trudi da složi dobru sliku, kad joj je osobnost uživo bezveze.
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 15:11   #499
Nemaš 'pametnija posla', ili nešto kvalitetnije za (kontemplaciju o) usredotočiti se, fokusirati se na?
Ne čini li te takav fokus, ili svrstava, među one slične, da ne kažem iste - koji se na identičan način, u čudu čude?
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 15:21   #500
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
I ja se pronalazim u tome jer i sama to činim.
Ali mislim da sam na granici da to više ne radim.

Što mislite, da li je danas postao društveni profil na internetu, zapravo osobna iskaznica ili odraz nečije (ne)osobnosti?


Imamo naravno i obrnut slučaj, gdje je osoba super na netu a uživo koma. Onda joj badava što se toliko trudi da složi dobru sliku, kad joj je osobnost uživo bezveze.
Mene (kao vjerojatno i većinu introverta) exposure jako umara ali sam i svojevoljno odabrala krugove u kojima je networking/image bitan i onda sam svako malo primorana boriti se sa sobom i tjerati se biti dijelom čitavog tog cirkusa. Not sure how much longer can I keep it up.

Ne mislim da su ljudi suštinski drugačije online i uživo, isti obrasci, vrline i nesigurnosti, možda u nešto drugačijem pakovanju.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.