Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2015., 01:17   #21
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
hrcak.srce.hr/file/162816

Na ovom linku se nalazi sljedeća zanimljiva informacija(str. 40):

"Stenografski zapisnik sa razgovora Komisije za ideološka pitanja CK SKH sa filmskim radnicima je održan 29.1.1964. u Dežmanovoj 10, 1 kat"

Kako intepretiraš tu informaciju?

I htio bih još napomenuti da je ta datoteka, jedina datoteka na internetu koja povezuje dva pojma Dežmanovu 10 i CK SKH.
pa to potvrđuje ono što cijelo vrijeme pišem, da je do 1968. sjedište CK bilo u Dežmanovoj 10. Sad, zašto nema više informacija o tome, ne znam. vjerojatno ljudima to nije previše bitno. Eto, mene bi zanimalo gdje je bilo sjedište prije Dežmanove, ali taj podatak ne znam, niti ga pronalazim. Rečeno mi je da je nešto bilo negdje u Dubravi, ali to je sve što znam. Ma, sigurno Tvrtko Jakovina to zna
__________________
ex tenebris lux veritatis
IlluminatusX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 01:28   #22
Quote:
john666 kaže: Pogledaj post
Moj pradjed je bio narodni zastupnik barem do 1956, iako nije bio član SKH.
To što sam upravo rekao, ide protiv konvencionalne povijesti koja kaže da onaj tko nije bio član SKH nije mogao biti narodni zastupnik.
pa zapravo je u doba komunista bilo još organizacija, poput stranaka. Sad mi pada na pamet samo Socijalistički savez. No, sve su te organizacije bile pod kontrolom komunista. Isto tako su bili organizirani izbori, na kojima se mogao kandidirati svatko, čak i ako nije bio član partije. Pitanje je bilo koliki bi utjecaj takva osoba doista imala.
__________________
ex tenebris lux veritatis
IlluminatusX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 03:45   #23
Hrvatska je među prvim zemljama u srednjoj i istočnoj Europi koja je osnovala radiopostaju.

"Halo, halo! Ovdje Radio Zagreb!" prve su riječi emitirane uživo 15. svibnja 1926., označivši početak radija u Hrvatskoj. U 20:30 sati, uz zvuke hrvatske himne i uz najavu Božene Begović nakon koje je slijedio govor dr. Sterna, Radio Zagreb se čuo prvi put na frekvenciji 350 metara srednjeg vala. Te su večeri slušatelji mogli čuti službeni bilten, glazbu Beethovena, Haydna, Chopina, Rameaua, Saint-Saensa i na koncu 15-minutne novosti.

Prva izvješća s mjesta događaja počela su u jesen, a prva izvješća s otvorenog prostora bila su u studenom s otkrivanja spomenika J. J. Strossmayeru. Kasnije tog mjeseca održana su još dva prijenosa uživo opera More i Rusalka iz Hrvatskog narodnog kazališta, a također su započeli prijenosi svetih misa iz Markove i ostalih crkava. Do prosinca je Radio Zagreb bio među prvim radiopostajama u Europi koje su javno pozvale publiku da sudjeluje u stvaranju originalnih rukopisa za radiodrame.


Na konferenciju u Lausannei, 1926.g., Radio Zagreb postao je punim članom ITU-a (International Telecommunications Union).

Lokalna radiopostaja u Dubrovniku svoj je program počela emitirati 1942. Slijede Osijek, Split, Rijeka...

15. svibnja 1956., televizijska slika iz Beča preko Graza i Slovenije stigla je u Zagreb! Pojava televizije smatrala se fenomenom.

Pioniri televizije oslanjali su se na skromne mogućnosti odašiljača u hotelu Tomislavov dom na Sljemenu, sjeverno od Zagreba. Ispočetka je odašiljač reemitirao programe postaje RAI 1.

Prvi TV prijenos uživo pratio je gala otvorenje Zagrebačkog velesajma a zbio se 7. rujna 1956.

Izravni prijenos nogometne utakmice između Italije i Jugoslavije s maksimirskog stadiona, u svibnju 1957. bio je prvi prijenos sportskog događaja uživo. Jugoslavija je slavila 6:1 a utakmicu je komentirao legendarni Mladen Delić.
Pet godina kasnije, 1962. s radom počinje veliki televizijski studio u Radničkom domu u Zagrebu.

Godine 1964. Radio Zagreb dobiva i Drugi i Treći program.

Odlukom EBU-a 1967. TV centar Zagreb postaje Eurovizijski tehnički centar za cijelu Jugoslavensku radioteleviziju (JRT).
Već slijedeće godine Televizija Zagreb – prvi put u boji uživo prenosi koncert pop-glazbe iz Opatije.
Televizija 1972. počinje sa stalnim emitiranjem Drugog programa.
Godine 1983. Instaliran je i pušten u pogon prvi proizvodni televizijski studio na Prisavlju.
U povodu "Pjesme Eurovizije" 1990. na lokaciji TV Doma, Prisavlje 3 u Zagrebu je instalirana EBU-ova primopredajna satelitska postaja kao sastavni dio Eurovizijske satelitske prijenosne mreže. Uvodi se teletext kao stalni TV servis.
U lipnju, po odluci Sabora, Radiotelevizija Zagreb mijenja naziv u Hrvatska radiotelevizija (HRT).
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 22:31   #24
@john666: Imam osjećaj da naprosto ne poznaš "konvencionalnu povijest", nego sudiš po popularnim predodžbama. Treba čitati, prije nego što se krene s globalnim tvrdnjama tipa "konvencionalna povijest laže".

i dalje mi nije jasno zašto je tebi važno u kojoj su zgradi nekada bili smješteni neki uredi.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.