Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2015., 19:01   #1
lorca segmentata, gladius ... uradi sam

ne znam u koji bi to dio svrstao pa sam ovdje a admini neka premjeste ako treba.

Naime, zanimaju me iskustva s izradom gore navedenih "exponata". ima li netko ko se upustio u to ili zna nešto o tome. Konkretno, nekako me zagolicalo da pokušam, ali internetski tutoriali su dosta škrti, a problem je i moje "znanje" engleskog ili pak nekih drugih jezika na kojima su ti isječci.
Materijal, nacrti, mjere...bilo što dobro bi došlo. da ne pominjem možda neke cake oko izrade.
ako netko zna može i za loricu hamatu, iako je to izgleda samo specifićan kroj verižnjače.
I da... nije mi bitno da to izdrži gladijatorske borbe , već da se lorica može staviti i da mač izgleda otprilike. nisu potrebne mudrosti tipa zakali ovako i onako. Dakle sve bi bilo više šminka. No u prvom redu materijal. Dakle da se može donekle obrađivati, a opet da ima i neki izgled.
damir1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 13:52   #2
Nekako mi nije za povijest, možda VPT
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 14:08   #3
naruci na ebayu od kineza
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 14:30   #4
Hmm
bez znanja jezika teško da išta možeš napravit kako spada

Ali na tvoju veliku sreću postoj google, google prevoditelj i konverter inča i ostalih (glupastih sistema)u metrički. Osim toga imaš i masu pdf. dokumenata sa nacrtima a i kad ideš na google upiši lorica segmentata i opali slike i dobit ćeš masu slika i onda samo pratiš stranicu...

Al ajmo redom, evo ti korisni linkovi

Google

Prevofitelj

Konverter

Evo ti i jedan nacrt kompletni, zanimljivo je da ekipa koja ga je napravila je američka grupa koja se igra rimljana i oni su se nazvali LEG XI CPF - legija koja je u 1. st nove ere bila stacionirana u Logoru Burnu kraj Kistanja Blizu knina i ostala je vjerna Caru klaudiju i tako dobila počasni naziv Claudia pia Fidelis ...
Ugl evo ti link na taj nacrt:

Lorika
Dosta je dobro objašnjen osnovni način izrade i pdf. dokument ti nudi dosta linkova ( plavi text - klikni ga ) za druge stranice di moš nać još informacija

Jedan od linkova iz ovog pdf.a ti je i ova stranica :
http://www.mcbishop.co.uk/loricaseg/making1.htm samo prati dalje linkove i idi na Making one -> Plans--> pa ćeš doć do žute stranice sa masu tehničkih detalja o debljini metala koje alate koristit i na koji način to sve napravit.
Ovo ti je link na glavnu ( home page ) stranicu od "Žute" pa samo prati iodaberi šta ti treba - lorika, gladijus, tunika, knemide itd...

http://www.larp.com/legioxx/

Ugl jezik ti neće bit problem jer se radi o osnovnom engleskom, mjere preračunavaš sa konverterom gore a sve lipo moš isprintat u pdf. i onda precrtavat na metal i rezat ga po potrebi.

Šta se tiće tipova lorika mišljenje prevladava da su legionari na hr području ovisno o periodu nosili ovaj Kalkriese tip. Ovaj iz britanije je stariji negdje 2 ili 3 st.

I tako puno sreće u radu
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.