Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2015., 23:18   #41
Onda očito pričamo s drugih pozicija.
Meni je Belgija super, piva su odlična, a gradovi puni dvoraca i lijepih zgrada.
Realno, prije ili kasnije će Njemci dobit neku autonomiju/državu, Valonci se priključit Francuskoj (ako će ih ova htjet), a Flamanci dat neku autonomiju Bruxellesu.
Belgija će se raspasti, prije ili kasnije.
Što se tiče usporedbe, ja kao rođeni Zagrepčanin (a i tata mi je takav) ne nalazim nešto pretjerano slično u Sarajevu (pogotovo nakon rata), niti u Beogradu (neke stvari tamo mi realno više na Sofiju sliče).
Ima malo austrougarske arhitekture koja mi se sviđa, ali to je sve danas u tragovima.
Tako da (barem u mom slučaju) si totalno fulao usporedbu.
Danas Hrvati i Srbi kao narodi nemaju nekih većih mješanih područja, a shodno tome ni problema. BiH je prostor/problem koji treba riješiti, ali to će se dogoditi bez rata.
Ove njihove priče o genocidima treba otkantati, a kvalitetnom vojskom i državom poslati poruku.
No još jednom, to nije tema. Ne shvaćam zašto vučeš u ofT?
Ako želiš, slobodno pokreni drugu temu s naslovom kojim želiš.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 13:33   #42
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Danas Hrvati i Srbi kao narodi nemaju nekih većih mješanih područja, a shodno tome ni problema. BiH je prostor/problem koji treba riješiti, ali to će se dogoditi bez rata.
Pridružujem se dobrim željama,ali moramo razumjeti da svijest nije podudarna vlastima,a da vlasti iz aktualnih razloga ne potiču svijet,već besvijest.
Tv je glavni informator,politika daje potvrdu istog.
Nama trebaju okrugli stolovi da se riješe neodumice jednom za svagda..Ovo natezanje u kojem se obični ljudi nađu okrivljeni po predrasudi dovodi nas do ponavljanja istog....
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ako želiš, slobodno pokreni drugu temu s naslovom kojim želiš.
Tema o simptomu balkanizma je pokrenuta.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 20:42   #43
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Gle, kao što rekoh, Belgiji nije ostalo još puno dana
Ovim se izlazi iz okvira povijesti, a u tim okvirima bi se trebalo zadržati na ovom podforumu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 23:58   #44
Ok, sorry, naslov je etnogeneza Valonaca, pa sam se zanio.
Belgija je stvorena "pod mus", osnovna ideja pobune "katoličke Burgundije" protiv kalvinističke Nizozemske, koje je bila dio i koja im je dominirala, je bila pripajanje Francuskoj...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 08:49   #45
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Ali kada uzmemo seosko stanovništvo,koje često grca u tupavoj tradiciji,gdje ih crkva gnoji da naprave razlike u naciji i opravdava ih u motivu da se ubijaju,onda to treba poticati jer samo ratnim istrebljenjem tih skupina može se riješitit stvar...
..
Pun si predrasuda a ovo i graniči sa govorom mržnje. Jesi li ikada bio na selu?

Inače sam više "balkanaca" sreo po "urbanim" i "kulturnim" centrima nego po selima.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 15:18   #46
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Francuzi (ne sjećam se koji njihov državnik) su u XIXst govorili kako su Englezi i Prusi stvorili Belgiju kako bi kaznili Francusku.
Vjerovatno Charles Maurice de Talleyrand-Perigord ali nisam uspio pronaći točan citat.
Inače, i Charles de Gaulle je izjavio nešto slično: ''Belgija je država koju su izmislili Britanci da bi iritirali Francuze.''
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 15:19   #47
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ok, sorry, naslov je etnogeneza Valonaca, pa sam se zanio.
Belgija je stvorena "pod mus", osnovna ideja pobune "katoličke Burgundije" protiv kalvinističke Nizozemske, koje je bila dio i koja im je dominirala, je bila pripajanje Francuskoj...
Da. U biti uzroci pobune su bili podzastupljenosti belgijskih provincija Ujedinjenog kraljevstva Nizozemske i politička dominacija Nizozemaca (bez katoličkih Flamanaca). Naime ''Belgijaca'' je bilo brojčano više nego Nizozemaca a imali su daleko manje zastupnika u skupštini UKN-a. Uz to ''belgijsko'' plemstvo i bogati industrijalci (Belgija je prva industrijalizirana država na europskom kontinentu) bili su frankofoni i skoncentrirani u Valoniji. S druge strana Nizozemska i Flandrija bile su u slabije razvijene i uglavnom agrarne. Tek u 20.st. Flandrija gospodarski prestiže Valoniju.

Zadnje uređivanje Kalijaga : 06.08.2015. at 16:10. Reason: tekst
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 15:22   #48
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Pun si predrasuda a ovo i graniči sa govorom mržnje. Jesi li ikada bio na selu?

Inače sam više "balkanaca" sreo po "urbanim" i "kulturnim" centrima nego po selima.
I to je prokleta istina...
Žalosno,da se ne ponosim sa onim što sam shvatio..Nije mi nimalo drago i strahujem od tog soja...
Nemam više volje za ponavljaljnje.

Ali,samo da ti kažem.To nije predrasuda.Da imam novaca,pokušao bih to znanstveno dokazati.
Svaki narod ima svoju patologiju.Svaki.
Ovom/ovim narodima,znam što je iznutra.Smrdi i nije dobro.
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 16:17   #49
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Da. U biti uzroci pobune su bili podzastupljenosti belgijskih provincija Ujedinjenog kraljevstva Nizozemske i politička dominacija Nizozemaca (bez katoličkih Flamanaca). Naime ''Belgijaca'' je bilo brojčano više nego Nizozemaca a imali su daleko manje zastupnika u skupštini UKN-a. Uz to ''belgijsko'' plemstvo i bogati industrijalci (Belgija je prva industrijalizirana država na europskom kontinentu) bili su frankofoni i skoncentrirani u Valoniji. S druge strana Nizozemska i Flandrija su bile su u slabije razvijene i uglavnom agrarne. Tek u 20.st. Flandrija gospodarski prestiže Valoniju.
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Vjerovatno Charles Maurice de Talleyrand-Perigord ali nisam uspio pronaći točan citat.
Inače, i Charles de Gaulle je izjavio nešto slično: ''Belgija je država koju su izmislili Britanci da bi iritirali Francuze.''
Radi Belgije je i UK ušla u WW1 (formalno).
Klasična tampon zona.
Prvo je Britanija potpomagala uspostavu tampon zone na ušću Rajne (dakle stvaranje današnje Nizozemske), a onda je skupa s današnjom Nizozemskom (kad se ova obogatila i postala sila) potpomagala stvaranje tampon zone prema Francuzima koji su postali supersila umjesto Španjolaca.
Francuzi su Belgiju više puta pokušavali pripojiti i zadnji koji je tome bio blizu (ako ne računamo Revoluciju i napoleonske ratove) je bio djed zadnjeg francuskog kralja (prije revolucije).
Njegove postrojbe su zauzele Belgiju, ali je on htio glumiti mirotvorca i povukao se (od tuda i izrazi na francuskom "raditi za ništa"=raditi za kralja Pruske i glup kao mir ). Dobio je i povratak cijelog carstva u Sjevernoj americi, ali je realno Belgija/Austrijska Burgundija bila vrednija.
A austrijanci su više puta pokušavali zamijeniti Belgiju (odnosno teritorij današnje Belgije) za Bavarsku (odnosno jug današnje Bavarske, Bavarska se udvostručila za vrijeme Napoleone, proširila i na sjever-->Frankonija i na zapad-->"Bavarska Švapska").
Sve je to jedna velika slika.
S time da je "Burgundija" i pripala Nizozemskoj na Bečkom kongresu da bi ju ojačali kao dio antifrancuskog kordona...
Pobunjenici su htjeli pripajanje Franc, ali nije prošlo...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.