Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2009., 12:40   #41
dvojno vlasnistvo

Susjeda je vlasnik stana, a ja spremista, no spremiste i stan se vode zajedno tako da u biti imamo dvojno vlasnistvo. Ja sam odlucio prodati to spremiste (isto stan, al jeb** tako se vodi). Mozemo li mi mozda sad priloziti u gruntovnicu nekakav ugovor kojim se suvlasnici usuglasuju oko toga sto je cije kako bih ja mogao prodati svoj dio?
pero_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 14:40   #42
naravno, mozete sporazumno dogovoriti sto je cije ili to napraviti sudskim putem.
procitaj ovu temu, ima korisnih stvari
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 13:59   #43
Kako iz suvlasnika postat vlasnik svog djela zemljista?

Ako si vlasnik (suvlasnik) 2/3 zemljista, a osoba koja je umrla prije 10 godina vlasnik (suvlasnik) je 1/3, sto treba napraviti i kako da bi postao vlasnik 1/1 ove 2/3 zemljista?
Dali je to ikako moguce a da pri tom ne trazim zive vlasnike i godinu dvije provedem po katastru, gruntovnoj i opcini?
snoopypow is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 00:02   #44
Razvrgnuče zemljišta sa (izrazito) manjinskim suvlasnikom ???

Molio bi savjet ako može.
Evo ovako, postoji parcela koja ima dva suvlasnika i nije izvršena fizička dioba zemljišta (nezna se gdje je čiji dio) sa time da većinski suvlasnik ima 98 % a manjinski suvlasnik ima 2 % parcele
Večinski suvlasnik je spreman da proda svoj dio (98 %) a manjinski suvlasnik ne želi prodati svoj dio (2%).
Nakon razgovora sa manjinskim suvlasnikom, rečeno mu je da če se zatražiti sudsko razvrgnuče sa njim tako da sud odredi gdje če biti čiji dio (položajno).

Manjinski suvlasnik ne pristaje totalno na ništa (razvrgnuče, diobu, novčanu isplatu, na bilo kakav dogovor itd.) nego kaže da če on onda pokrenuti tužbu protiv večinskog suvlasnika.

1--Zanima me, ako večinski suvlasnik zatraži sudsko razvrgnuče, da li je to relativno jednostavan postupak ili je kompliciran, s obzirom na njegovih 98 %.
2--ima li taj manjinski suvlasnik osnove za tužbu, ako se zna da se pokreče sudsko razvrgnuče, u okviru zakona.
mante is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 11:51   #45
Potpis da ili ne?

Ja i moje dvije tete smo vlasnice jedne kuce.Njih dvije su prodale svoj dio kuce, bez mog znanja, i bez da su bilo sto rekle dotičnom gospodinu o meni..
Nakon nekih par mjeseci od prodaje on dolazi k meni govori kako je on vlasnik i pita ako cu mu i ja prodat svoj dio kuce..nemam puno..1/6 kuce..ja kazem da moze i da cemo to rijesit iza ljeta..prođe ljeto i dolazi opet gospodin do mene sa pričom kako njemu treba moja 1/6 jer on bez mojeg potpisa ne može dignut kredit.. A dogovoreni iznos novaca mi nije dao..Mene sad zanima dali on može dignut hipoteku na svoj dio kuce, a da moj ostane netaknut..on je mislio dignut hipoteku tako da otplati meni moj dio i jos mojim teteama. sad dali da ja dajem potpis ili se može dignut hipoteka samo na njegov dio kuce???molim vas ako itko zna da mi odhgovori..puuno hvala
__________________
... volim te tisuću svemira ...
KraljicaSparoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:15   #46
Quote:
KraljicaSparoga kaže: Pogledaj post
Ja i moje dvije tete smo vlasnice jedne kuce.Njih dvije su prodale svoj dio kuce, bez mog znanja, i bez da su bilo sto rekle dotičnom gospodinu o meni..
Nakon nekih par mjeseci od prodaje on dolazi k meni govori kako je on vlasnik i pita ako cu mu i ja prodat svoj dio kuce..nemam puno..1/6 kuce..ja kazem da moze i da cemo to rijesit iza ljeta..prođe ljeto i dolazi opet gospodin do mene sa pričom kako njemu treba moja 1/6 jer on bez mojeg potpisa ne može dignut kredit.. A dogovoreni iznos novaca mi nije dao..Mene sad zanima dali on može dignut hipoteku na svoj dio kuce, a da moj ostane netaknut..on je mislio dignut hipoteku tako da otplati meni moj dio i jos mojim teteama. sad dali da ja dajem potpis ili se može dignut hipoteka samo na njegov dio kuce???molim vas ako itko zna da mi odhgovori..puuno hvala
Mislim da on ne može dignuti hipoteku bez tvog potpisa zato što nema cjelu kuću u svom vlasništvu hipoteka može ići samo na nekretnine koje su u vlasništvu još bi to mogao da je određeno što čini 1/6 nap kat kuće to bi još išlo ali ovako dok je kompletna kuča u djelovima nemože dobiti. Najbolje da odeš kod advokata i tamo sastavite predugovor i da vam taj ćovjek da kaparu dok ne sredi papire da se vi zaštitite jer kapara se ne vraća.On sa odugovlaćenjem samo dobiva jer vrijednost novca ipak pada u odnosu na nekretnine.
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:20   #47
Quote:
mante kaže: Pogledaj post
Molio bi savjet ako može.
Evo ovako, postoji parcela koja ima dva suvlasnika i nije izvršena fizička dioba zemljišta (nezna se gdje je čiji dio) sa time da većinski suvlasnik ima 98 % a manjinski suvlasnik ima 2 % parcele
Večinski suvlasnik je spreman da proda svoj dio (98 %) a manjinski suvlasnik ne želi prodati svoj dio (2%).
Nakon razgovora sa manjinskim suvlasnikom, rečeno mu je da če se zatražiti sudsko razvrgnuče sa njim tako da sud odredi gdje če biti čiji dio (položajno).

Manjinski suvlasnik ne pristaje totalno na ništa (razvrgnuče, diobu, novčanu isplatu, na bilo kakav dogovor itd.) nego kaže da če on onda pokrenuti tužbu protiv večinskog suvlasnika.

1--Zanima me, ako večinski suvlasnik zatraži sudsko razvrgnuče, da li je to relativno jednostavan postupak ili je kompliciran, s obzirom na njegovih 98 %.
2--ima li taj manjinski suvlasnik osnove za tužbu, ako se zna da se pokreče sudsko razvrgnuče, u okviru zakona.
To ti je najgora moguća kombinacija i na žalost nečeš je moč riješit dok god ti onaj naj manji ne potpiše jer i sa 2 % on ima bar stopu u svakoj tvojoj parceli. Jedno pitanje da ta dioba nije u Dalmaciji
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:21   #48
Quote:
crvenkapa nina kaže: Pogledaj post
Mislim da on ne može dignuti hipoteku bez tvog potpisa zato što nema cjelu kuću u svom vlasništvu hipoteka može ići samo na nekretnine koje su u vlasništvu
Krivo, moze raspolagati svojim suvlasnickim dijelom kako hoce i zakonski moze i dignuti hipoteku. Druga je stvar hoce li to banka prihvatiti ili ne.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:27   #49
Quote:
crvenkapa nina kaže: Pogledaj post
To ti je najgora moguća kombinacija i na žalost nečeš je moč riješit dok god ti onaj naj manji ne potpiše jer i sa 2 % on ima bar stopu u svakoj tvojoj parceli. Jedno pitanje da ta dioba nije u Dalmaciji
Nemoj pisati krive informacije ako ne znas....
Sitaucija se moze rijesiti sudskim razvrgnucem. Sud odlucuje temeljem zakona, odnosno po dogovoru stranaka, ako on postoji. Ako ne, sud odredjuje razvrgnuce prodajom i dobiveni novac se dijeli razmjerno suvlasnickim dijelovima.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:30   #50
Quote:
snoopypow kaže: Pogledaj post
Ako si vlasnik (suvlasnik) 2/3 zemljista, a osoba koja je umrla prije 10 godina vlasnik (suvlasnik) je 1/3, sto treba napraviti i kako da bi postao vlasnik 1/1 ove 2/3 zemljista?
Dali je to ikako moguce a da pri tom ne trazim zive vlasnike i godinu dvije provedem po katastru, gruntovnoj i opcini?
Nema magicnog nacina da ti se prenese vlasnistvo bez da tu postoji pravni posao (prodaja/darovanje) i druga strana koje ce ti vlasnistvo i prenijeti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:47   #51
Quote:
snoopypow kaže: Pogledaj post
Ako si vlasnik (suvlasnik) 2/3 zemljista, a osoba koja je umrla prije 10 godina vlasnik (suvlasnik) je 1/3, sto treba napraviti i kako da bi postao vlasnik 1/1 ove 2/3 zemljista?
Dali je to ikako moguce a da pri tom ne trazim zive vlasnike i godinu dvije provedem po katastru, gruntovnoj i opcini?
Prvo dali si ti vlasnik 1/1 one 2/3 zemljišta.to možeš lako provjerit oćitaj si broj kat .če. i putem interneta uđeš u zeljišne knjige i vidiš tko je vlasnik. Drugo moraš vidjet tko je upisan u zemljišniku kao vlasnik one 1/3.Ja sam ove godine sedila takvu stvar tako da sam još u toku.Pitaj ako te još što zanima ali ovo je osnovno da znaš za početak-vlasnike u zemljišnim knjigama a ne katastru.

Quote:
snoopypow kaže: Pogledaj post
Ako si vlasnik (suvlasnik) 2/3 zemljista, a osoba koja je umrla prije 10 godina vlasnik (suvlasnik) je 1/3, sto treba napraviti i kako da bi postao vlasnik 1/1 ove 2/3 zemljista?
Dali je to ikako moguce a da pri tom ne trazim zive vlasnike i godinu dvije provedem po katastru, gruntovnoj i opcini?
Svakako moraš pogledati ko je u gruntovnici upisan kao vlasnik 1/1 i zemljišta od 2/3 tvog a i onog od 1/3. to možeš provjerit putem interneta ako znaš koji su brojevi tih kat.ćes..A onda češ tek znati što se može i kako.
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:23   #52
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nemoj pisati krive informacije ako ne znas....
Sitaucija se moze rijesiti sudskim razvrgnucem. Sud odlucuje temeljem zakona, odnosno po dogovoru stranaka, ako on postoji. Ako ne, sud odredjuje razvrgnuce prodajom i dobiveni novac se dijeli razmjerno suvlasnickim dijelovima.
Ne prićsm gluposti koji će to sud odobriti prodaju nečijeg dijela bio on i 2% bez odobrenja vlasnika ako on to ne želi. Imam takav promjer u obitelji i svu sam zemlju uspjela riješiti osim kom. zemljišta koji je računat u %.Pa ako ti znaš reci mi bit ću ti zahvalna do groba. BILA SAM KOD BAR 10 ADVOKATA i svi su mi rekli isto
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:39   #53
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Krivo, moze raspolagati svojim suvlasnickim dijelom kako hoce i zakonski moze i dignuti hipoteku. Druga je stvar hoce li to banka prihvatiti ili ne.
Suvlaćnički djelovi moraju biti etažirani znači toćno se mora znati što je čije dok god je u djelovima nemože pod hipoteku kako će banka znati koji dio če prodati stana ili kuče u slučaju ne plačanja hipoteke.U pravu sam ja dušo malo se bolje informiraj.
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:50   #54
Kao sto sam rekla, po zakonu se moze, druga je stvar banka. Suvlasnici svoje dijelove mogu prodavati, darovati, zaloziti i bilo sto drugo bez etaziranja. Naravno da je etaziranje pozeljnije, ali i ovakvo raspolaganje je sasvim moguce.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:08   #55
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Kao sto sam rekla, po zakonu se moze, druga je stvar banka. Suvlasnici svoje dijelove mogu prodavati, darovati, zaloziti i bilo sto drugo bez etaziranja. Naravno da je etaziranje pozeljnije, ali i ovakvo raspolaganje je sasvim moguce.
navest ču ti citat zakona;ako se diže hipoteka---"u tom slučaju potrebno je da vam prodavatelj izda tzv, tabularnu izjavu kojom potvrđuje da je isplata izvršena u cjelosti te da dopušta uknjižbu prava vlasništva na vaše ime,bez ikakvog njegovog pristanka i odobrenja.. na toj izjavi potpis prodavatelja mora biti ovjeren" Znači da potis mlade djevojke ipak treba jer dotični gospodin i od nje želi otkupiti dio a drugo trba dobro paziti jer tom izjavom dale su mu svoje vlasništvo u ruke a još im ništa nije platio može im i ne platiti.Zato treba ići advokatu i s nji popričati kako se osigurati-
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:38   #56
Mozes mi reci koji je to zakon, kad vec citiras?
Ja pricam jedno, ti drugo...
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:21   #57
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Mozes mi reci koji je to zakon, kad vec citiras?
Ja pricam jedno, ti drugo...
Ja sam odgovorila djevojci koja je postavila pitanje o prodaji kuče u kojoj je ona suvlasnik dali potpisati novome kupcu za hipoteku ili ne. A informacije su ti na www.uređanazemlja.hr tu ti je sve o zemljišnim knjigama,postupku kupnje,hipotekama itd da ne nabrajam
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:41   #58
Quote:
crvenkapa nina kaže: Pogledaj post
Ja sam odgovorila djevojci koja je postavila pitanje o prodaji kuče u kojoj je ona suvlasnik dali potpisati novome kupcu za hipoteku ili ne. A informacije su ti na www.uređanazemlja.hr tu ti je sve o zemljišnim knjigama,postupku kupnje,hipotekama itd da ne nabrajam
a imaš i u narodnim novinama čl. 8/96 ,131/97 , 68/98 a na primjeru onog momka što ima 98% vlasništva a drugi vlasnik samo 2% si rekla da če to sud razvrgnut i da se nekretnina proda i novci podjele.a što ako čovjek na ta 2% ima kuču koji sud če odredit da on to mora prodat da bi se mogli podjeliti. otkud znaš kolika je površina tih 2% .ako se nemogu sporazumno dogovorit niti jedan sud to neče riješit mogu se sudit cjeli život
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 10:41   #59
Quote:
crvenkapa nina kaže: Pogledaj post
JA informacije su ti na www.uređanazemlja.hr tu ti je sve o zemljišnim knjigama,postupku kupnje,hipotekama itd da ne nabrajam
link ti ne radi. u tu materiju sam upucena, pravnik sam.

Quote:
crvenkapa nina kaže: Pogledaj post
a imaš i u narodnim novinama čl. 8/96 ,131/97 , 68/98
ima tamo svega. ako se vec pozivas na zakon i citiras ga, ona bih voljela znati koji je.
sto se tice ostalog, vec sam rekla. nema smisla ponavljati jer ja pricam jednu stvar ti drugu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 19:00   #60
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
link ti ne radi. u tu materiju sam upucena, pravnik sam.


ima tamo svega. ako se vec pozivas na zakon i citiras ga, ona bih voljela znati koji je.
sto se tice ostalog, vec sam rekla. nema smisla ponavljati jer ja pricam jednu stvar ti drugu.
ako si pravnik i baviš se tim onda imaš i sve matrijale,nove naravno , i ja ti nisam ništa trebala citirati.Ja sam geodeta.
crvenkapa nina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.