Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2017., 21:02   #21
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Hannah Arendt piše o "banalnosti zla", da su svi ti čuvari bili ljudi kao i 99% drugih. I to je istina. Ali što je taj jedan čovjek mogao napraviti? Što vrijedi mrtav? Mrtav se ne može pobuniti, niti spasiti nekog, a samo bi dodatno pojačao strah kod onih drugih koji se možda žele pobuniti, a onda vide očima što se dogodilo onome tko se pobunio ili čuje priču. Dakle, bilo bi kontraefektivno reći "zajebi to, idem ja ća".
Rekao bi da jedino sto su mogli je ubiti se ispred sto vise ostalih nacista uz dramatican oprostajni govor, podsjecajuci ih na ono sto nazivamo ljudskoscu.

Vjerojatno je bilo i takvih, ali ocito ne dovoljno da posrame ostale. Mogao bi to zamisliti u filmu
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:04   #22
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da npr. imaš mogućnost donijeti zakonsku odluku koja se mora poštovati, koja bi tvoja odluka bila u tom smjeru?
Potrudio bih se onemogućiti politički utjecaj, pa i kazniti one koji su dali najveći doprinos početku rata... naravno, potrudio bih se proučiti uzroke sukoba.
U idućoj fazi bih prenio odgovornost na lokalce, i to na što nižu razinu... inzistirao bih na stvaranju nekih zajedničkih tijela bivših zaraćenih strana.


Quote:
Da ali problem je upravo u tome što politička elita odnosno manjina koja ima direktan uvid u stvarno stanje nema interesa otkrivat informacije iz dva razloga:
1. Otkrivanjem se njihov ekonomski status ruši. Nema više tajnih sređivanja poslova između države i privatnika i bogatih provizija. Nema više povlastica na konto statusa.
2. Ako si i spreman na daleko niži ekonomski status pitaš se koji je smisao razotkrivanja s obzirom da već poznaješ mehanizam obrane viših sfera. Znaš da će se nakon tvog razotkrivanja pojaviti niz medijskih članaka koji dovode u sumnju tvoj karakter, lažima i manipulacijama u uglednim medijima stvorit će se slika o tebi kao mutnom liku čiji je interes medijska pažnja.

U toj medijskoj zbrci, najbolji slučaj je da će ljudi biti zbunjeni pa neće znat u što vjerovat. U najgorem slučaju će te optuživat kao attention whore.
Sredina je da zapravo nitko ne zna što je istina a što laž.
Naravno da politička elita neće raditi protiv svojih interesa.

Ti vjerojatno govoriš o tzv. "zviždačima" i građanskoj hrabrosti. Pa, sve si rekao što se tiče razloga da "držimo jezik za zubima"... koje neki ipak neće uvažiti, i ja im se iskreno divim.
Kao odgovor, možda treba "vježbati hrabrost" u svakodnevnim situacijama, čak ne bih rekao hrabrost već budnost, svijest o tome da je važno i dignuti glas, usprotiviti se i informirati... npr. kada se radi o tretmanu u javnim službama, korištenju javnih usluga.
Što više "gnjavimo" na toj razini, bahato ponašanje moćnika će imati manje šanse za razvoj u opasnije oblike... tamo gdje već trebamo "zviždače".
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:18   #23
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
A da se jedan pobunio, možda bi i dobio metak, ali možda bi to potaklo ostale. Gandhi je pokazao da se mirnim prosvjedima može puno iako ga je to stajalo glave. Kao i Martin Luther King.
Nemoj olako uspoređivati različite situacije... npr. glede usporedbe građanskih pokreta nenasilja M.L.Kinga i Gandhia i njihove efikasnosti, kolala je ova usporedba... "Gandhi je veliki crni slon koji sjedi na malom bijelom mišu, a King je mali crni miš koji sjedi na velikom bijelom slonu".
Radi se o aluziji na odnose snaga, očito.

Nacistička Njemačka je pak nešto treće... totalitaran režim neopterećen nekim pravilima igre zapadnih demokracija.

Koga zanima...

German resistance to Nazism

Obratite pozornost na čovjeka skrštenih ruku unutar kruga...
A lone man with his arms folded as hundreds around him perform salute at the launch of the Horst Wessel, 1936.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:19   #24
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
A da se jedan pobunio, možda bi i dobio metak, ali možda bi to potaklo ostale. Gandhi je pokazao da se mirnim prosvjedima može puno iako ga je to stajalo glave. Kao i Martin Luther King.
I Gandhi i Martin Luther King su bili vođe širokog (štono bi se danas reklo "grassroots") pokreta. Ubili su ih ideološki protivnici. Vjerojatno je i ubojstvo JFK-a bilo slične naravi. Ali to nema nikakve veze s hipotetskim ubojstvom njemačkog stražara u konclogoru, zbog hipotetskog odbijanja izvršavanja naređenja. Ne postoji nikakva paralela ovdje. Usporedba je potpuno promašena, nažalost.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:21   #25
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Potrudio bih se onemogućiti politički utjecaj, pa i kazniti one koji su dali najveći doprinos početku rata... naravno, potrudio bih se proučiti uzroke sukoba.
U idućoj fazi bih prenio odgovornost na lokalce, i to na što nižu razinu... inzistirao bih na stvaranju nekih zajedničkih tijela bivših zaraćenih strana.




Naravno da politička elita neće raditi protiv svojih interesa.

Ti vjerojatno govoriš o tzv. "zviždačima" i građanskoj hrabrosti. Pa, sve si rekao što se tiče razloga da "držimo jezik za zubima"... koje neki ipak neće uvažiti, i ja im se iskreno divim.
Kao odgovor, možda treba "vježbati hrabrost" u svakodnevnim situacijama, čak ne bih rekao hrabrost već budnost, svijest o tome da je važno i dignuti glas, usprotiviti se i informirati... npr. kada se radi o tretmanu u javnim službama, korištenju javnih usluga.
Što više "gnjavimo" na toj razini, bahato ponašanje moćnika će imati manje šanse za razvoj u opasnije oblike... tamo gdje već trebamo "zviždače".
Upravo to - uz dovoljno gnjavatora, zviždači nisu potrebni. Disperzija odgovornosti pak stvara potrebu za pojedinačnim žrtvama. Doista ne razumijem zašto je ljudima toliko teško zauzeti se za sebe, ako već ne za druge pojedince i ugrožene društvene skupine.

Ne tako davno, dogodio se onaj slučaj kad je policija izbacila pun restoran ljudi na cestu jer se netko drznuo zapaliti cigaretu bez potrebnih papira i pečata. Koliki beskičmenjak moraš biti da te šupci u plavom uspiju dignuti od fine klope?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:23   #26
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Doista ne razumijem zašto je ljudima toliko teško zauzeti se za sebe, ako već ne za druge pojedince i ugrožene društvene skupine.
Good point. Ovo me natjeralo da se zamislim.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:28   #27
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne, ono što je u svemu tome zanimljivo (barem meni) jest to što se čini da se uopće nije radilo o ljudima (barem ne o većini ljudi) koji bi bili psihopati ili sadisti. Naprotiv, čini se (kažem, čini se, jer je praktički nemoguće to dokazati s apsolutnom sigurnošću, ali - tako se čini) da su većina tih ljudi bili potpuno "prosječni", "normalni" ljudi. Naravno da je bilo i psihopata, tipa Mengelea i drugih, ali oni su zapravo bili izuzetak!
Da, pisala sam impulzivno i tek su mi kasnije na pamet pali Stanford i Milgram.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:32   #28
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Potrudio bih se onemogućiti politički utjecaj, pa i kazniti one koji su dali najveći doprinos početku rata... naravno, potrudio bih se proučiti uzroke sukoba.
U idućoj fazi bih prenio odgovornost na lokalce, i to na što nižu razinu... inzistirao bih na stvaranju nekih zajedničkih tijela bivših zaraćenih strana.




Naravno da politička elita neće raditi protiv svojih interesa.

Ti vjerojatno govoriš o tzv. "zviždačima" i građanskoj hrabrosti. Pa, sve si rekao što se tiče razloga da "držimo jezik za zubima"... koje neki ipak neće uvažiti, i ja im se iskreno divim.
Kao odgovor, možda treba "vježbati hrabrost" u svakodnevnim situacijama, čak ne bih rekao hrabrost već budnost, svijest o tome da je važno i dignuti glas, usprotiviti se i informirati... npr. kada se radi o tretmanu u javnim službama, korištenju javnih usluga.
Što više "gnjavimo" na toj razini, bahato ponašanje moćnika će imati manje šanse za razvoj u opasnije oblike... tamo gdje već trebamo "zviždače".
Pitao sam koga tu treba osuđivati, onoga tko koristi priliku ili onoga tko omogućuje priliku. Odgovorio si da treba osuđivati onoga tko raspolaže informacijama. Ukazao sam na one koji raspolažu sa pravim informacijama a to je uski krug ljudi koji su permanentno u vladajućoj strukturi vlasti. Neovisno o tome koja stranka vlada. Ljudi koji poznaju pozadinu odluka koje su nam predstavljene putem medija.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:39   #29
Znači, uvijek su krivi samo pojedinci, a ostali su kukavice?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:12   #30
Ne stignem ovih dana puno odgovarati (ili onoliko koliko bih volio) pa moram svima odjednom ili samo nekima ili nekada uopće ne nikome jer se previše postova brzo nakupi.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Da, ali, kako je zaista bilo? Jesu li čuvari trpjeli moralne muke i odustajali od pobune zbog straha ili nečeg drugog? Ili su bili uvjereni da rade pravu stvar, odnosno da jednostavno obavljaju svoju dužnost? Ja bih rekao, ovo drugo.
Vjerojatno je bilo i jednog i drugog, ali u tom slučaju više ovog drugog što ti kažeš. To, u kombinaciji s konformizmom. Ali to drugo o čemu pišeš zapravo i jest konformizam u širem smislu. S time da:


Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Oni sami su o tome govorili u tom smislu i poslije rata, kad nije bilo razloga da se boje otkriti svoje prave motive. A možda je i bilo razloga, tko zna? A o tome je upravo na taj način i govorio onaj u vezi kojega je Arendtova skovala sintagmu "banalnost zla", naime Eichmann. I on se čudio u čemu je problem, kad je samo obavljao svoj posao?
Mislim da bi moglo biti nešto ovako u pitanju: svi ti ljudi koji su radili užasne stvari za totalitarne režime su sebe uvjerili duboko duboko da je njihova ideologija jedina ispravna i da su radili zapravo za dobro. To bi moglo objasniti zašto mnogi od njih dugo žive (i nacisti i komunjare), nerijetko više od 95 godina. Jer da su oni sebi u 50-im godinama života priznali da su radili nevjerojatna zla, ne bi mogli živjeti sa svojom savješću. Ili bi se ubili ili bi ranije obolili ili tako nešto. Osim toga ljudi generalno nisu skloni preispitivati svoju ideologiju, a i zbog puno banalnijih stvari u stanju su sebe uvjeriti u svašta. Naravno da je kod ekstremnih slučajeva u pitanju i famozna psihopatija i nedostatak ikakve emocionalne empatije (koji je jedna od glavnih karakteristika psihopatije kao što već i vrapci na grani znaju).

Ovdje je popis nekih visokopizicioniranih nacista koji su još živi i nekih koji su umrli relativno nedavno:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...senthal_Center
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:31   #31
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nisam vjernik i ne znam kako to ide s Bogom, hoće li Bog oprositi nekom tko je pazio da sve žene, djeca i starci uđu u plinske komore, koliko zdravomarija ili očenaša treba izmoliti za oprost takvih grijeha, pa bi odgovor na to pitanje prepustila drugima.
Neke od partizanskih masovnih grobnica su pronašli na način da je netko (pretpostavlja se stari partizan pred kraj života koji je osjetio veliku grižnju savjesti, a možda se i preobratio) stavio križ na mjesto gdje treba kopati. Da barem nešto napravi prije nego što umre i pokuša se iskupiti. Sam pred sobom, pred Bogom ili kime već, njegova je stvar u takvim slučajevima.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Moja majka koja je bila živa u to doba kazala je da je bilo dobrih i zlih Nijemaca.
Nevjerojatna tvrdnja. (Ironija.)

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Inače, kraj Petrinje je bio jedno vrijeme logor za Slovence koje su Nijemci izbacili iz Slovenije jer je Slovenija trebala biti naseljena arijevskom rasom. Petrinjci su nosili hranu tim ljudima, pa je mama ugrabila priliku i jednu mladu ženu, njenu vršnjakinju jednostavno izvela van, kao da je došla s njima. Govorila je da je bila sigurna da ih je jedan čuvar skužio, ali je jednostavno šutio.
U dosadašnjim ratovima je bilo puno takvih hrabrih činova (kao taj tvoje majke) kao i prešućivanja od strane onih koji su "samo radili svoj posao". Znači taj vojnik je mogao komotno reagirati, ali ipak nije. Što govori da je nešto u njemu ipak govorilo da sve to skupa ne valja. I to uopće nije čudno. Pitanje koje si svatko treba postaviti je zašto uopće dolazi do toga. To uopće nije jednostavno pitanje i ima puno "dimenzija".

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ima još takvih događaja, ali da ne širim priču. Hoću reći da možeš ostati čovjek i u strašnim situacijama.
Jasna stvar.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Direktno se pobuniti ne isplati se osim ako ne znaš da će se i ostali pobuniti s tobom.
Da, ali to ne znaš, pogotovo ne u režimima kakav je bio Hitlerov. Što nas dovodi do onog tvojeg gore (koje nisam citirao) a u vezi "opravdanja". Stvar je puno kompleksnija od toga da je on "opravdan" samo pred zakonom. Pred moralom (u koji nitko više ne vjeruje) nije sigurno. Ali čini se da je situacija to od njega napravila. Da "samo radi svoj posao". Što bi taj vojnik mogao da se pobunio? Dobiti metak u glavu od "svojih" bez suda, kao što si i sama napisala. Čini se da je "najbolje" što je živ mogao napraviti, kada je već bio tamo, zažmiriti na takve neke situacije jednu od kakvih si opisala.

Mene ovdje ne zanima opravdanje ikog, da budemo jasni. Zanimaju me stvari koje su zanimale i ovdje već spomenute (i u ovakvim raspravama skoro pa neizbježne) Milgrama i Zimbarda (koji su išli u isti razred, BTW) kada su radili svoje pokuse.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Poslije takvih događaja svatko se treba pogledati u ogledalo i zapitati - jesam li uspio ostati čovjekom. Iako to pitanje si svaki čovjek može postaviti svaki dan. Ima posla i u miru, i u radu na sebi i u pokušajima da se svijet ostavi barem malo boljim.
Može se i tako reći. Mislim da bi bilo dovoljno kada bi svatko radio na sebi (i svojoj djeci u smislu odgoja da ih učini što jačim osobama).
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 01:41   #32
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
moj pokojni djed, prisilno unovacen kao ustasa od kojih 17 godina starosti, dobio je u zadatak cuvat ustaski "zatvor", nije logor nego neki manji "poljski" zatvorcic gdje su privremeno drzali zatvorenike koje bi kojekako uhvatili... kad jednog dana u zatvor stigo srbin kojeg djed poznaje iz susjednog sela, posten covjek, strpalo ga jer je srbin.... djed sta ce, nasao je prigodan trenutak jedne noci da ga pusti i omoguci mu bijeg..
Zašto nije onda sve pustio?

Ma ima takvih priča puno i mnoge su istinite, nije to ništa čudno. Čudno bi bilo da se takve stvari nisu događale. Ne znam točan kontekst, ali pitanje je kuda je i kamo ovaj mogao pobjeći, kolike su mu bile šanse da ga ne ulove opet negdje kad vrluda ili uđe u neko okupirano selo?

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
to je vec bilo pred kraj rata. malo kasnije djed oboli cini mi se od tifusa ili tako neceg, slagat cu, i zavrsi u zagrebu u bolnici kao ustasa, i tako je u bolnici u bunilu na momente gubeci se docekao i kad su partizani oslobodili zagreb i desilo mu se to da je tito isao obilazit ranjene partizane u bolnicu gdje je on bio. djed je bio sakrio oznake inace bi najebo, ili cak med. sestra, zaboravih, a tito ga je u prolazu potapsao kao ostale partizane. nitko u bolnici ga nije izdao da je tamo kao ustasa.
Mogu samo nagađati:

1. možda je ljudima bilo dosta svega (sigurno)
2. vjerojatno je bio još pokoji ustaša tamo, a sada su oni svi bili tek ranjeni vojnici i nisu bili na terenu pa je važio drugačiji nepisani kodeks
3. vjerojatno je bio tamo i pokoji četnik pa mu nije bilo u interesu odavati na taj način ni sebe jer ako bi se našao jedan "lažnjak", krenulo bi se detaljnije istraživati i ostale

Uglavnom, 1945. pred kraj rata (kad se znalo da to ide svom kraju) i nakon rata su i ustaše i četnici preko noći prelazili u "partizane" na svakakve moguće načine. Tako se priča, a to je i poprilično životno objašnjenje.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 02:01   #33
Inače, po pitanju proučavanja konformizma, najpoznatiji su Aschevi eksperimenti:

https://www.simplypsychology.org/asch-conformity.html

Ovi Milgramovi i Zimbardov "Stanford Prison Experiment" se odnose na druge stvari, uglavnom vezane za pitanje slušanja službenih autoriteta ("sindrom bijele kute" kod Milgrama i neke druge stvari kod Zimbarda). Zimbardov je zanimljiv na više razina do te mjere da mi je čak izazivao i malo sumnje, ali onda pomislih - Amerikanci. Posebno je zanimljiva bila uloga "čuvara" koji je htio malo ubrzati stvari, zbog njega je navodno sve tako brzo i krenulo. Doduše, nisam socijalni psiholog i nisam čitao dovoljno studija i metastudija o tome (samo neke više-manje općepoznate stvari o tome) da bih donosio finalni sud.

Film imam već godinama kod kuće (ovaj njemački iz 2001., američki iz 2015. nisam gledao ni IMDB stranicu do sada iako sam znao da postoji), ali mi se ne da gledati jer mislim da film može znatno iskriviti sliku. Eventualno bih ga pogledao nakon što bih pogledao svaki izvorniji materijal na tu temu i pročitao glavne studije.

Ovdje je Zimbardov "TED" o Stanford Prison Experiment:

https://www.youtube.com/watch?v=OsFEV35tWsg

Ali bih svakako prije toga preporučio kratki dokumentarac o istom (s izvornim snimkama):

https://www.youtube.com/watch?v=L_LKzEqlPto

Zimbardov eksperiment je puno kompleksniji i znanstveno problematičniji. Puno puno puno. Previše je varijabli u igri, Milgram je bio puno precizniji. Kao da je Zimbardo radio prvenstveno zbog slave. Kao "moj kolega Milgram je napravio ono što je napravio deset godina prije, idem ja sada još dalje". Možda zabrijavam, ali svakako ostaje činjenica da je puno problematičniji s metodološke strane.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 02:05   #34
Što se tiče ovih pokusa s konformizmom, ne znam koliko je ovaj autentičan, ali ako je, svakako je zanimljiv:

https://www.youtube.com/watch?v=o8BkzvP19v4

Ono što je meni prvo bilo čudno je zašto cura/žena nije pitala "a zašto se dižemo na zvuk?". Meni osobno to nema smisla i poznajem se dovoljno da znam da bih ja pitao. Jel to ono da se ljudi "boje ispasti glupi"? Pa mislim da ispadaju više glupi ako rade radnje za koje ne znaju koji im je smisao (a da nisu dio neke tradicije itd., da preduhitrim pametnjakoviće).

U krajnjoj liniji bih rekao: "Oprostite, prvi put sam ovdje i možda će pitanje zvučati glupo, ali zašto se svi dižu na zvuk zvona? Je li to potrebno?" I inače ljude i razne službenike znam ispitivati svakakve stvari jer me naprosto zanima.

Ne djeluje mi autentično eksperiment. Ali što je najgore vjerojatno jest.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 02:27   #35
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Doista ne razumijem zašto je ljudima toliko teško zauzeti se za sebe, ako već ne za druge pojedince i ugrožene društvene skupine.
Jer su isprogramirani od sistema za poslusnost i pasivnost.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 10:24   #36
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Zašto nije onda sve pustio?
Sta znas tko su ovi drugi, mozda su krvolocni cetnici

Quote:
Ma ima takvih priča puno i mnoge su istinite, nije to ništa čudno. Čudno bi bilo da se takve stvari nisu događale. Ne znam točan kontekst, ali pitanje je kuda je i kamo ovaj mogao pobjeći, kolike su mu bile šanse da ga ne ulove opet negdje kad vrluda ili uđe u neko okupirano selo?
To je bio poljski zatvor u blizini "fronte" negdje tamo u njihovom podrucju tj. u blizini tih njihovih sela pa je ovaj imao sanse spasiti se, tako nekako.

Inace, tamo otkud sam po caci su sela full pomijesana, jedno srpsko, jedno hrvatsko, jedno muslimansko i opet ukrug... pa ti nacrtaj granicu.. mislim sad nedavno kad su se vec crtale...

Quote:


Mogu samo nagađati:

1. možda je ljudima bilo dosta svega (sigurno)
2. vjerojatno je bio još pokoji ustaša tamo, a sada su oni svi bili tek ranjeni vojnici i nisu bili na terenu pa je važio drugačiji nepisani kodeks
3. vjerojatno je bio tamo i pokoji četnik pa mu nije bilo u interesu odavati na taj način ni sebe jer ako bi se našao jedan "lažnjak", krenulo bi se detaljnije istraživati i ostale
Ma gdje ces mrsavog oboljelog djecaka od 17 godina uvaljivati u sigurnu smrt kao kakvog ratnog zlocinca. Med. sestre pogotovo, prvo se brines o njemu da ga spasis pa ga onda izdas titi ili cak mislim da je bio mose pijade, picku materinu sto mi ne valja pamcenje...... pristigli partizani mislim da nisu znali da je ustasa, ali osoblje u bolnici je znalo..

Ma mislim, poanta price, u takvim situacijama ne mozes uciniti bogznasta kao sto ste i ustanovili na temi. Ako nesto i pokusas, najveca vjerojatnost je da ce te streljat. Ali mozda se moze nesto malo uciniti u nekom trenutku koji treba prepoznati, neku manju promjenu na bolje koja ce proci neopazeno, da sacuvas sebe odnosno svoju ljudskost.

Zadnje uređivanje addx : 29.06.2017. at 10:40.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:11   #37
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Jer su isprogramirani od sistema za poslusnost i pasivnost.
S time se je lako složiti jer je rečenica nejasna, općenita i u nju se može učitati svašta. Ako ćemo biti doslovni, nema previše smisla jer 'sistem' nije svjestan, a ljudi nisu kompjuteri. Po nekoj logici ljudi bi trebali 'programirati' sistem (društveni ugovor) te dobrovoljno pristajati na slijeđenje njegovih pravila s ciljem udobnijeg, ugodnijeg i sigurnijeg života.

U praksi je očigledno da to nije slučaj. Ljudi iskazuju poslušnost bijeloj kuti, crnoj uniformi ili mantiji, a da nisu imali osobni ulog u stvaranju tih simbola autoriteta. Moglo bi se reći da okajavaju kolektivnu krivnju, da grijesi otaca prelaze na sinove, itd, itd. To bi, recimo, mogao biti 'sistem'.

'Programiranje' bi tada moglo biti učenje poslušnosti naiprije izravnim (roditelji, učitelji), a potom simboličkim autoritetima (škola, crkva, medicina itd, itd.). To funkcionira već tisućljećima, samo pod različitim imenima - suština ostaje ista.

Gdje ja tu vidim problem? Pa u tome da nismo više djeca koju se može ucjenjivati sa lupanjem po guzi ili zabranom gledanja crtića. U svakom trenutku možemo reći "ovo je sranje, idem doma" i nitko nam neće uperiti pištolj u glavu.

Za Milgramov pokus prvi put sam čula u srednjoj i zamišljala ga potpuno drugačije. Prije koju godinu sam krenula guglat i šokirala se kad sam skužila da je ultimativno sredstvo prisile u njemu bila rečenica "It is absolutely necessary that you continue".

Wait... what???

Da 65 posto ljudi može pušiti takve fore, to je ono što mi nikako ne ide u glavu. Bezuspješno sam tražila podatke o preostalih 35 posto, da vidim je li itko reagirao sa "puši kurac, obrijani majmune".

Tada bi me bilo fakat strah stajati tamo u bijeloj kuti i srat da me netko ne pukne šakom u glavu jer ga tako zajebavam. Majkemi nacističke.


Well... izgleda da precjenjujem ljudski rod.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:14   #38
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Zašto nije onda sve pustio?
Empatija. Poznavao je čovjeka i nije ga mogao gledati kao slučajnu nakupinu stanica koju treba pod svaku cijenu zadržati na određenoj lokaciji.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 17:15   #39
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da 65 posto ljudi može pušiti takve fore, to je ono što mi nikako ne ide u glavu.
E vidis, to trebas uzeti u obzir kad raspravljas o kapitalizmu/komunizmu
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 17:25   #40
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
E vidis, to trebas uzeti u obzir kad raspravljas o kapitalizmu/komunizmu
Onda bi mi se forumska komunikacija svodila na "daj raji Staljina", a to mi je em dosadno, em nemam ništa od toga. Jer koliko god se trudila bit feministača, brčine nikako da narastu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.