Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2017., 14:37   #1
Sufizam

Mene zanima kako mainstream muslimani gledaju na sufiste i da li ih uopće smatraju dijelom islama kad znamo da se ovi teže direktnom iskustvu boga, koriste glazbu, ples, trans i ostale stvari na koje mainstream muslimani ne gledaju blagonaklono. Čak je i bilo kakva glazba haram odnosno zabranjena prema mainstream islamu.
Harry Haller is offline  
Old 27.06.2017., 19:27   #2
Nemuslimanska pretpostavka:

Sufizam je sirok pokret ciji razni redovi i pojedinci nema jedinstvenu doktrinu i praksu. Neki su ortodoksniji, neki manje ortodoksni. Ne prihvacaju se niti svi sufije medjusobno.

Isto tako razna temeljna/mainstream tumacenja Islama su uza ili sira, fundamentalnija ili liberalija pa pretpostavljam da je rijetko kome sav sufizam neprihvatljiv niti sav sufizam prihvatljiv, a da razlicite grupe muslimana sa razlicitom razinom fundamentalizma-progresivnosti imaju razlicitu sirinu obuhvata onoga sto im je prihvatljivo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 28.06.2017., 10:22   #3
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako mainstream muslimani gledaju na sufiste i da li ih uopće smatraju dijelom islama kad znamo da se ovi teže direktnom iskustvu boga, koriste glazbu, ples, trans i ostale stvari na koje mainstream muslimani ne gledaju blagonaklono. Čak je i bilo kakva glazba haram odnosno zabranjena prema mainstream islamu.
Pozz. prije svega, Mainstream muslimani gledaju blagonaklono na sufije.

treba reći da je pitanje tesavufa sve u svemu jedna kontroverzna tema.
raspon odobravanja tesavufa kreće se od njegove pune afirmacije u nekom društvu do potpunog negiranja od strane određenih ideologija. ovdje mislim na talibane i ISIL i one koji podržavaju njihovo učenje i idelogiju.

Ovdje ću se ograničiti samo na muslimane sunije jer niti sam šije niti sam siguran zapravo u to kakv je njihov stav po pitanju sufija.
unutar sunijski muslimana tesavufske nauke tretiraju se kroz tarikate kao jedan metod duhovnog odgoja.
postoji 12 tarikata sa ograncima koje ulema priznaje. naravno među ovim tarikatima postoje ogranci koji su se iskvarili do te mjere da svojom praksom izlaze iz okvira šerijata.

osnivači islamskih škola/mezheba su ili bili pripadnici tarikata ili su bili sipatizati istih.
Imam Ebu Hanifa( mezheb koji se praktikuje u Bosni i na kojem su bile praktično sve halife) je bio sufija

Osmanski sultani, koji su ujedno bili i halife muslimana, su imali šejha i pažljivo su slušali savjete koje su ima davali.

Centralna figura tesavufa jest šejh koji ima osobine tzv. "potpunog čovjeka" koji je prešao put kojim se ide do Boga i koji je dobio dozvolu da ljude vodi Bogu. On se okitio osobinama plemenitog Poslanika a.s. i on je duhovni nasljednik/varis poslanika, kako je to navedno u Kur'anu.
Šejh je ono što je Gazali u svom Ihjau nazvao ahiretskom ulemom.

Moj lični stav u vezi tesavufa je afirmativan. Smatram da je to islam namijenjen intelektulacima i produhovljenim osobama.

za ovaj put toliko. o tesavufu ima toliko toga da se kaže pa bi bilo dobro da tvojim pitanjima i pitanjima drugih usmjerimo tok ove konvezacije.

ono što je najvažnije je da tesavufa nema bez šerijata odnosno da je temelj tesavufu šerijat.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 01.07.2017., 19:41   #4
Imamo temu o sufizmu.
Meadow is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:30.