Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2005., 16:42   #41
gle


da moje dijete tako u potpunosti odbija hranu NIKAD mi ne bi palo napamet da ga pustim pola dana sjedit ispred tanjura.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 16:50   #42
moja sestra ni dandanas ne jede musaku ni kompote.


jer su im u vrticu ako ne bi dovoljno brzo pojeli sipali sljedece jelo/desert u pun tanjur...a uvijek su poslije musake imali kompot.


I sad vi meni recite da je to normalno ponashanje prema djeci...
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 16:59   #43
Moja susjeda (ima 4 ili 5 godina) nikad niš ne jede u vrtiću i to već mjesecima.

Tete su je prestale tjerat da jede, jer nema smisla više.
djeca jedu a ona samo sjedi i gleda u prazno.

Al mislim kako ni doma nije niš bolja.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 17:02   #44
Quote:
magic kaže:
da moje dijete tako u potpunosti odbija hranu NIKAD mi ne bi palo napamet da ga pustim pola dana sjedit ispred tanjura.
To je jedna od milijun metoda. Mislim da nisu znali sto ce vise od muke.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 17:12   #45
Quote:
oona kaže:
Cuj, ajde iskreno priznaj kolko sada imas kila...
Pisem iz iskustva: u djetinjstvu sam bila ko dijete iz Bijafre, izgladnjela, suha i koscata, a sada sam obla....i tako dalje. Ponedjeljak zahtjeva neki nivo pristojnosti.

nema nikakve veze ...


jedem ko mecava, a normalnog sam izgleda...valjda josh nadoknadjujem ono iz djetinjstva
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 18:04   #46
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Kuzimo. Ja sam kod djeda i bake imala jedan tanjur s nacrtanim Miki Mausom na dnu koji bi mi natrpali i morala ga ispraznit tako da se vidi Miki. Cinio mi se ogroman i uvijek bih ga pola ostavila punog. Nedavno sam ga nasla i skuzila da je malo veci od pepeljare.
čini se da smo to svi imali. valjda isto dio strategije. samo kaj je meni mama još uz to svaki put morala pričati priču o klincu šta nije htio jesti nego je uvijek bacao neku figuricu u pun tanjur pa bi jeo dok se ne bi figurica pokazala.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:55   #47
ja sam sebi obecala da malom nikad necu radit frku oko klope. u jednom mi je trenu bilo fakat tesko jer sam ga odvikavala s cice a on nista drugo nije htio, al to nije tema. uglavnom, iako ima samo godinu dana, mislim da se na njemu odlicno vide super posljedice takvog mog odnosa - jedi koliko hoces i kad si gladan. naime, on potamani i povrce i voce i meso - tocno koliko mu treba da se zasiti. kad je sit, gotovo. a isti princip ima i s jogurtima i pudinzima koje obozava - pojede jednog i ako je sit, ostatak pljuje. okej, sad bih ja rado da on zatvori usta umjesto da hracne na pod, al presretna sam i s ovim. za mene je to zdravo dijete - pojede jednu cokoladicu za klince i nema sanse da uzme i drugu ako mu do toga nije.

ne znam zakaj klinci nece jest, al kad se sjetim koje su drame kod nas doma bile oko jela, mogu skuzit princip. pa ono, jedna za mamu, jedna za tatu... zasto? ako si gladan i ako ti je fino jedi, ako nisi il je fuj, smislit cemo nekaj drugo. sve ostalo mi smrdi na dresiranje klinaca a to mi je bljak. mislim, upregnemo ih u neke okvire od rodjenja - sve mora bit ovako ili onako - klopa, spavanje i pisanje/kakanje, jedino je gdje oni stvarno imaju kontrolu. pa neka im onda.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 23:50   #48
Quote:
magic kaže:
moja sestra ni dandanas ne jede musaku ni kompote.


jer su im u vrticu ako ne bi dovoljno brzo pojeli sipali sljedece jelo/desert u pun tanjur...a uvijek su poslije musake imali kompot.


I sad vi meni recite da je to normalno ponashanje prema djeci...


ja sam samo satima morala sjedit. ponekad u susjednoj grupi dok su ostali spavali. no, meni se ionako nikad nije spavalo pa mi je bilo svejedno, barem sam si mogla mislit nes svoje.

a pocela sam jest tek negdje pred maturu, sad imam 22god i jos uvijek ne volim hranu al se mora jest, ne mogu vise gladovat - ranije glad nisam osjecala ali sad da. i jos uvijek se navikavam, nemam predodzbu uopce koliko moram jest, nekad mi se cini da premalo, nekad previse... uglavnom prestanem jest kad mi dosadi. i da, uvijek mora malo hrane ostat na tanjuru. tako sad kad kuham uvijek malo previse skuham da se najedem i da se moze malo bacit. jer to je sramota. jer djeca u africi gladuju i bila bi zahvalna da mogu pojesti moju mrkvu il spinat il statigajaznam...

kad bi mi takvo sto rekli onda sam im pakirala svoj rucak u one vrecice za meso da im posalju.
ožujska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 10:04   #49
Meni se čini da to odbijanje hrane kod djeteta nema veze ni sa atmosferom, ni sa navikama ukućana, možda malo sa genetikom, ali ponajviše sa lošom srećom.
Mogu razumjeti roditelje koji imaju te probleme jer to uistinu jest strašan problem za sve koji brinu o djetetu.

Kod nas su djeca uvijek dobro jela, ali sestrina mala je odlučila biti super model još sa 1,5 godinom. Možeš se ubiti, ali neće da jede. Muka živa. A što je najzanimljivje, do te dobi je dobro jela.

Moje dobro jedu ali kad odluče štrajkati glađu, najviše gubi moja mama, koja sva klone od muke. Po njoj odmah vidim koliko su djeca jela.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 10:32   #50
Teško je to. Mi smo imali jedan period, počelo je s 14 mjeseci i trajalo par mjeseci tokom kojeg je strašno loše jela, a i to što je pojela nije bilo ono što sam htjela da jede. Ništa voća, strašno malo povrća. Znala sam da je to normalna faza, znala sam da ju ne smijem siliti i da se ne smijem sekirati, ali eto, sekirala sam se. Nisam si mogla pomoći.
Svaki dan sam kuhala povrće i nutkala i nagovarala, ako je 5 minuta odbijala, odustala sam i bila sretna ako je pojela 2-3 zalogaja. Nakon nekog vremena je počela jesti skoro sve.

Teorija kaže da svaki dan treba ponuditi izbor zdrave hrane i pustiti dijete da izabere samo, jer oni žele imati nekakvu kontrolu nad svojim životom. A i iza godine dana im opada potreba za hranom jer više ne rastu tako brzo kao u prvoj godini života.

Ali, kažem opet, teško je gledati kako ti dijete ne jede.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 10:50   #51
probajte zamolit dijete da jede,
ili malo to jos ucinit zanimljivijem, recimo obucite se u odjecu klauna, ili big bird-a, ili odplesite rumbu...naime, dokazano je da djeca te dobi reagiraju iskljucivo na takve inteligentne poteze...
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 10:51   #52
Quote:
judita kaže:
probajte zamolit dijete da jede,
ili malo to jos ucinit zanimljivijem, recimo obucite se u odjecu klauna, ili big bird-a, ili odplesite rumbu...naime, dokazano je da djeca te dobi reagiraju iskljucivo na takve inteligentne poteze...
Dobra ti je ideja.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 10:58   #53
Quote:
judita kaže:
probajte zamolit dijete da jede,
ili malo to jos ucinit zanimljivijem, recimo obucite se u odjecu klauna, ili big bird-a, ili odplesite rumbu...naime, dokazano je da djeca te dobi reagiraju iskljucivo na takve inteligentne poteze...
Mozda tvoja

__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 11:08   #54
Ne znam da li je pedagoški, ali očajničke roditeljske metode ne mogu uvijek biti takve, no uz gledanje nekog njima dragog i napetog crtića možda ćete im moći uvaliti hranu; istinabog, to je čista automatika, ali barem hraniš tijelo.

Isto tako, kad se meni zalomi takav problem, pustim dijete da trči a igra se sastoji u tome da se svako malo (nakon jednog 'kruga') dođe po komadić hrane - jako ih to veseli! Par takvih krugova i - nešto je ipak ušlo u želučić.

Kada idete van sa njima, obavezno uzmite nešto za 'pod zube' - nevjerojatno je kako friški zrak djeluje na njih!

Za stolom, stavite omiljenu igračku na stol, pa dajte i njemu jesti.

Instant hranu skupa pripremajte, sipajte skupa mlijeko unutra, miješajte, neka padne malo van, upozorit će vas na to, pa ćete morati brisati i čuditi se.
Obavezno imajte po dvije žlice, dvije vilice - jedna za dijete, jedna za vas, morate mu dati da ima (kao!) kontrolu u svojim ručicama, a dok nabada, vi mu sa svojom vilicom stavite zalogaj u usta.
Isto tako imajte po dvije zdjelice, pa pretačite iz jedne u drugu.
(gumene podloške ili stoljnjake, pretpostavljam, imate?!)

Ako imate još jedno dijete, inscenirajte kompetitivan odnos, u smislu - e, sada ću dati njemu/njoj malo jabuke. Moje počnu kričati ko gladni 'tići' a da ne znaju često što se nudi.
Koliko puta uzmu meni iz ruke jabuku, kad mi najslađe jesti.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 11:36   #55
odlican post! svi poslusajte maristelu!

jedino da dodam:
Quote:
pustim dijete da trči a igra se sastoji u tome da se svako malo (nakon jednog 'kruga') dođe po komadić hrane - jako ih to veseli!
najbolje je da trcite vi - a ne dijete

onda ce mu jos vise ostati u stomacicu

i ovo:
Quote:
neka padne malo van, upozorit će vas na to, pa ćete morati brisati i čuditi se
a u isto vrijeme dok brisete probajte pjevat tompsonovu pjesmicu i drugom rukom drzat zacepljen nos (svoj)
to ih tek veseli!
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 11:43   #56
Judita ideš mi na nerv.
nimalo duhovita, dosadna.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 11:50   #57
e da, steta sto si mi srusila zivotnu zelju, da budem tebi duhovita
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 11:50   #58
Ajoj,hrana.

Moj necak moze pasti mrtav prije nego da pristane pojesti nesto sto mu nije na meniju.
Znaci sve osim paste s umakom od mesa,mesne juhe,pomfrija,odreska na zaru i jos neke slicne hrane.
Pastu i kruh jede i same a voce nije okusio doslovno godinama,od vrtica.

Nece i nece.I ne mozes mu nista.
Nikad nisu pomagale igrice,natezanja,pricanja bajki.

Gladovati moze do u plus nedogled ako omiljene hrane nema na vidiku.

Probali smo ukidanje medjuobroka i nudjenje samo hrane koja je taj dan bila u planu.
Umorili smo se prije od njega.

Kao u onoj noveli od Kishona
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 12:19   #59
Quote:
judita kaže:
jedino da dodam:

najbolje je da trcite vi - a ne dijete


Aha, ovo će sigurno poslušati.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 12:37   #60
Bezveze mi je raditi cirkus oko klope. Ako je gladan neka jede, ako nije ne mora. Imali smo periode kada bi se istanjio i izrastao i tada nije jeo skoro nista. Poslije toga bi navalio i sve nadoknadio. Pratila sam ga i skuzila mu ritam tako da sad znam u kojoj je fazi: kad izrasta ili kad se 'deblja'.

Doduse, uvijek sam probala odrzati strukturu, ponuditi u neka poznata vremena pa kako bi se potrefilo.

Kod drugih vidim usadivanje losih navika: pustanje djetetu da se hrani sokom na primjer. Klinci dodu u faze kad 'nemaju vremena' da u miru pojedu, tesko im je prekinuti igru, onda starci kontaju daj da uzme bilo sta i pustaju recimo pola litre soka ili vise na dan. Od silnog secera dijete niti ne ogladni. Onda je u neka doba kasno mjenjati jer su naucili da mogu dobiti sok kad god im se zeludac javi.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.