Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2005., 13:59   #61
Quote:
maristella69 kaže:
Meni se čini da to odbijanje hrane kod djeteta nema veze ni sa atmosferom, ni sa navikama ukućana, možda malo sa genetikom, ali ponajviše sa lošom srećom.
to me sad sjetilo da mi je baka pričala kak je moj tata isto bio grozan kad je bio mali. ona je to riješila tak da ga je poslala sestri na selo koja je imala valjda 20oro djece i jelo se tak da je došla ogromna zdjela na stol i ko si je kolko uspio uzet tolko je pojeo. onda je moj mali tata prvih tjedan dana umirao od gladi, a kad je skužio da se niko ne obazire na njegovo nejedenje se priključio hranjenju
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 14:08   #62
Quote:
Noemi kaže:
Umorili smo se prije od njega.
malci znaju bit jako žilavi, jel' da?

odnosno roditelji zbog velike brige za svoje maleno i zbog straha da mu se što ne desi (jer slabo jede) počnu prijetit, podmićivat...

baš me zanima kakva ću bit kao roditelj... sad govorim da vjerojatno neću podleć takvim idejama (da podmićujem dijete), al' tko zna?

kad si roditelj, pa brineš, pa te strah, pa...


(moja frendica zna klinca koji je kad ne bi bilo po njegovom, kad mu starci nisu nešto dali ili su ga na nešto tjerali jednostavno prtestajao disati - dok ne padne u nesvijest- dotle je to išlo; pa tko zna, možda bi se neko dijete izgladnjivalo sve dok ne završi na infuziji? doduše nisam nikad čula da je ijedno dijete takvo što napravilo al' da ih se pusti...?)
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 14:10   #63
Quote:
unspeakable kaže:
onda je moj mali tata prvih tjedan dana umirao od gladi, a kad je skužio da se niko ne obazire na njegovo nejedenje se priključio hranjenju

eto, kad se (oko nečeg) ne pravi problem onda problema i nema
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 14:11   #64
ni moj nije jeo...kad mi se uchinilo malo zabrinjavajuce dugo, odvela sam ga lijechniku, kontrolirali smo krvnu sliku te stolicu na parazite. sve je bilo ok i chekala sam da ga prodje. kad pokazao imalo volje, dala bih mu neshto shto mi se chinilo hranjivijim i gotovo...proshlo je vremenom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 14:51   #65
Judita, to funkcionira kod normalne djece koja nece jesti zato sto im je tako doslo, trenutno im se ne jede, zaigrani su, ne vole odredjenu vrstu hrane, trenutno su u takvoj fazi... moja je sestra, koja je inace normalno jela, imala faze u kojima nije htjela nista ni okusiti, imala je i faze koje su trajale po vise godina u kojima nije htjela neku odredjenu vrstu jela (ni ne sjecam se koliko su se dugo moji roditelji gnjavili i koje sve price smisljali da ona pojede komadic ribe) i jedno vrijeme se cak kuhao poseban rucak za nju. Mi ribu, a ona spinat i przenice.

S druge strane, mene nisi mogla nagovorit da pojedem nista. N-i-s-t-a. Mogla si dubit na glavi, pokazivat pticice, glumit Muppete, citat slikovnice, pokusavat mi uvalit zlicu u usta za vrijeme crtica, pjevat, moljakat, prijetit, pricat o gladnoj djeci u Africi, nije bilo teoretske sanse da me privolis da jedem.Bilo je situacija i kao ova gore o kojoj Unspeakable prica, ako je u kuci desetak djece koja si sama uzimaju hranu valjda cu uzet i ja, ali nisam. Nisam bila gladna, nikad nisam osjetila glad, nisam jela i nisi me mogla nagovoriti da jedem. Nema teoretske sanse. Ko dijete anoreksicar.

Da, proslo je s vremenom, ali kojim vremenom? Pocela sam sama od sebe jesti kad mi je bilo dvanaest, a i onda bi me zasitilo pola tanjura juhe.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 14:58   #66
i nikome nije palo napamet da te recimo odvede psihologu?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:02   #67
Ovo što mrkva priča uistinu jest pravi problem, jer bez obzira na koju deku/kilu više manje, sve se to jednom nadoknadi, ali u toj ranoj dobi se ipak pravi neki temelj za kasniji razvitak, u smislu izgradnje kostiju, unosa vitamina, minerala, jačanja imuniteta, i tako dalje...djeca koja ne jedu postaju podložnija za razne bolesti koje slabe organizam i sam već iscrpljen zbog ne-jedenja.

I ja znam za one priče 'gdje je više praščića - slađe se jede', no poštujmo ipak bit ovog topica, a to su djeca koja NE JEDU.

I mene zanima stručno medicinsko objašnjenje ovog 'fenomena', a i prognoze koje u tom slučaju liječnici daju.

Masu puta doktori odfikare zabrinute mame&tate, kao, 'dijete neće umrijeti od gladi, ono samo najbolje zna koliko će jesti...'

Mo'š mislit, ajde ti to reci majci kojoj dijete naočigled kopni i koja osijeća da to što vidi nije u redu.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:06   #68
oprostite, ali dijete koje NE JEDE NISHTA i naochigled kopni ne sili se na jelo, ne gnjavi, ne prijeti mu se...takovo dijete vodi se lijechniku.


a ako majka naslucuje, osjeca i shtojaznamshto da s djetetom neshto nije u redu, a lijechnik ne pokazuje zainteresiranost, onda nek potrazhi mishljenje i drugog lijechnika.


Isto tako, lijechnik bi bez intervencije roditelja trebao neshto poduzeti kad dobije na pregled astenichno i iscrpljeno dijete.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:11   #69
Quote:
magic kaže:
oprostite, ali dijete koje NE JEDE NISHTA i naochigled kopni ne sili se na jelo, ne gnjavi, ne prijeti mu se...takovo dijete vodi se lijechniku.
Ni rijec da dodam...

Svako zdravo stvorenje ima nagon za samoodrzanjem... ako se dijete samoizgladni da ugrozi svoj zivot, to je situacija za i HITNO trazit pomoc....
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:13   #70
Quote:
magic kaže:
i nikome nije palo napamet da te recimo odvede psihologu?
Vodili su me nekoj nadobudnoj mladoj pedijatrici koja je imala teoriju da se dijete treba hraniti u tocno odredjene sate. Moram li uopce napomenuti da je to bilo kontraproduktivno?

Kasnije su me vodili nekoj specijalistici u Zagreb koja je zakljucila da nemam nikakv poremecaj u razvoju i da ce to s vremenom proci. Sto se ostalog tice, sve je bilo u redu. Veselo, potpuno zdravo, inteligentno, napredno i razigrano dijete. Sve, osim kilaze.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:15   #71
Quote:
magic kaže:
oprostite, ali dijete koje NE JEDE NISHTA i naochigled kopni ne sili se na jelo, ne gnjavi, ne prijeti mu se...takovo dijete vodi se lijechniku.


a ako majka naslucuje, osjeca i shtojaznamshto da s djetetom neshto nije u redu, a lijechnik ne pokazuje zainteresiranost, onda nek potrazhi mishljenje i drugog lijechnika.


Isto tako, lijechnik bi bez intervencije roditelja trebao neshto poduzeti kad dobije na pregled astenichno i iscrpljeno dijete.
Magic, to sve stoji. Moji su sa mnom hodočastili po ambulantama, ali sve što su dobili su bili razni vitaminski sirupi i hrpa savjeta kako "prevariti" dijete kakve smo ovdje čitali. I utjehu da svi problemi sa hranom SIGURNO nestaju sa pubertetom. Ali do puberteta je daleko i ne znam što su drugo moji mogli napraviti osim svega što su radili, a što sam već napisala.
__________________
ispod mojih urednih ladica, ti si miris vješto čuvane tajne
kiki-j-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:15   #72
Mrkvo, jel' možeš navesti ijednu posljedicu koju danas osijećaš kao uspomenu na to anoreksično razdoblje?
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:17   #73
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Sto se ostalog tice, sve je bilo u redu. Veselo, potpuno zdravo, inteligentno, napredno i razigrano dijete. Sve, osim kilaze.
Znaci ako sam dobro shvatila - normalno si trcala okolo, bila u vrticu/skoli, nisi se rusila od iscrpljenosti?
Samo kilaza?
Pa kao da je to vazno... kao da se time mjeri uspjeh roditeljstva...

Kad sam ja zgubila 3 kile za vrijeme ljetnih praznika kod bake (jer nisam imala vremena jesti, toliko super stvari se dogadjalo oko mene), mama ju je napala da me "izgladnjuje"... Totalno bez veze.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:17   #74
S tom temom se vise ni malo ne zamaram. Ozbiljno.
Postalo mi je normalno ako ne jednu bas nista, isto kao kad navale kao gladni vukovi na nesto.
__________________
Nu nje sad...
Tijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:19   #75
vrlo chesto roditelji SAMO KAZHU 'moje dijete nishta ne jede'.


da netko apsolutno nishta nije jeo, ne bi ostao zhiv do puberteta...ako bi bio i zhiv, bar bi nekoliko puta kolabirao pa bi netko i reagirao.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:20   #76
Quote:
maristella69 kaže:
Mrkvo, jel' možeš navesti ijednu posljedicu koju danas osijećaš kao uspomenu na to anoreksično razdoblje?

Pitanje nije upućeno meni, ali kako smo imale izgleda jako slično djetinjstvo "po hrani"

Meni nije ostalo nikaj loše osim želje za svime onim što su klinci jeli a ja nisam pa danas su na mom meniju čokolino, frutolino, kašice, obilje slatkiša...

A mojima su ostale sijede i pojedeni živci umjesto hrane.
__________________
ispod mojih urednih ladica, ti si miris vješto čuvane tajne
kiki-j-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:22   #77
Magic, ja s nikada nisam srušila, ali to mogu zahvaliti trudu i muci roditelja, ali sam bila često bolesna, grozno blijeda i mršava curica.
__________________
ispod mojih urednih ladica, ti si miris vješto čuvane tajne
kiki-j-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:29   #78
Moja baka uvjek priča kakve je probleme imala s mojoj mamom kad je bila mala. U prvi razred su je jedva primili jer je bila pothranjena. Nije ništa htjele jest...otprilike slična situacija ko s Mrkvom.
Cjeli drugi i dio trećeg razreda je provela u bolnici, na infuzijama i ribljem ulju. Naravno išla je i psihologu.
U 5. razredu je to prestalo i počela je normalno jest. Nitko ni danas točno ne zna u čemu je stvar, al svi se slažu da je problem psihičke prirode.
Mama danas kaže da se to poklopilo s odlaskom njezinog tate u Zambiju, gdje je radio 4 godine. Kad se vratio bilo je ok, a tad je taman ušla u pubertet pa je i to dalo svoje.

Dakle definitivno jest psihički problem. Ona čak kaže da je željela umrijet. Dakle radi se o vrlo ozbiljnoj stvari i mislim da to nije više stvar u tome ''jest će kad je gladan''

Srećom, poslje 11. godine sve je bilo ok, nikakvi problemi ni fizičke ni psihičke prirode. Danas ima 10 kila previše, bit će da nadoknađuje
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:29   #79
Quote:
maristella69 kaže:
Mrkvo, jel' možeš navesti ijednu posljedicu koju danas osijećaš kao uspomenu na to anoreksično razdoblje?
Ne bas. Samo mrznju prema onome sto je moj tata zvao "vitaminska bomba" - naribana mrkvica, jabuka, limun i secer ili med (ali onda bez limuna). A ni dan danas ne volim voce. Zacudo, riblje ulje sam obozavala, uvijek bih pregrizla kapsulu.

Moji roditelji su oni s traumatskim posljedicama. Nedavno su mi sasvim ozbiljno rekli da su toliko dugo cekali s mojom sestrom (7 godina) jer su ih moje prehrambene navike toliko iscprljivale da se nisu usudili prolaziti to jos jednom.

Zmijice, na upisu u prvi osnovne imala sam 18 kila. Granicno
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2005., 15:30   #80
ja nisam jela do 14-te godine... na upisu u prvi razred imala sam 17 kila.


Zapravo, tu i tamo bih neshto pojela u drugim kucama, u svojoj ne.

Do puberteta pun karton mi je dijagnoza astenia corporis. Moja je mama rjeshavala to prijetnjama, beskonachnim sjedenjem za stolom, pljuskama, nasilnim hranjenjem...shto se vishe 'trudila', to sam manje jela, naravno...


Kad ju je moja doktorica, stara i iskusna pedijatrica, izvikala da bi joj u Shvicarskoj oduzeli dijete kad bi ga dovela u to stanje - promijenili smo doktoricu. Njoj je mama odmah isprichala prichu kako sam ja zlochesta, tvrdoglava, izbirljiva i takoto, pa ova nije ni postavljala pitanje moje mrshavosti.


Nekako sam odrasla...jelte
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:08.