Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2010., 04:44   #121
Formiranje privatnog puta


10 SUVLASNIKA NEKIH PARCELA:

1 ) PITANJE: Nas 10 osoba smo SUVLASNICI jedne parcele/pasnjak
kao cjelina koja se sada DJELI MEDJU NAMA na jednake djelove. Jedan
suvlasnik ima kucu uz nasu zajednicku zemlju i on nikad nije sebi
formirao privatni put za ulaz nego je do sada koristio NAS ZAJEDNICKI
PASNJAK KAO PROLAZ i radi njegove krivnje on nama pravi sada probleme?

Mi zelimo prodati nase djelove ali ovaj vlasnik kuce nas
UCJENJUJE, da mi moramo od naseg dijela sa njim skupa PRVO PRAVITI
NJEGOV PRIVATNI PUT ,( koji je samo njemu i kupcu potreban), te da
NESMIMO TE METRE OD PUTA PRODATI KUPCU,sto znaci da bi kupac dobio NASE METRE MUKTE ZA TAJ PUT STA samo njima TREBA?? Taj vlasnik kuce je podjelom dobio dovoljno metara , ali NECE da sam pravi put??

2) PITANJE: Taj kupac ima isto jako zelju,POKVARENU zelju, on hoce da mu prodamo 100 m jeftinije ako treba sebi put formirati,>> Mi prodajemo pasnjak KAO CJELINU ISTE VRIJEDNOSTI i nas se ne tice sta ce kupac od toga
praviti???

Molim javite "CIJA JE DUZNOST FORMIRATI PRIVATNI PUT UZ TOG
VLASNIA KUCE" i sta kazete na lukavost kupca???

Zadnje uređivanje Katrin : 19.08.2010. at 08:14.
sofija41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 08:15   #122
Pisanje capsom se smatra deranjem, a to nije dopusteno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:31   #123
Bok,
ispričavam se ako pišem na krivoj temi, ali možda će mi netko i ovdje moći pomoći. Pokušat ću ne zakomplicirati stvar. Dakle, baka je vlasnica pola zemljišta (nekoliko parcela), druga polovica u vlasništvu je djece njene pokojne sestre. Riječ je o nekoliko parcela koje se vode na jednom zk.ul. Kako baš nisam upoćena u te stvari, zanima me da li je moguće predložiti razvrgnuće suvlasničke zajednice samo za dio zemlje koja se nalazi na tom vlasničkom listu. Dakle, primjerice da sud vlasnicim rasporedi parcele koje su manje, a veće parcele, šuma i sl. da ostanu i dalje u idealnom vlasništvu. Naime, mene konkretno zanima samo da se sredi jedna do dvije parcele, da se baka upiše kao vlasnica 1/1 na njih jer mi ih želi darovati.
Hvala unaprijed svima koji imaju neku informaciju i iskustvo sa sličnim slučajem :-)
pozz
tennessee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:44   #124
Molim za savjet - radi se o sljedećem, majka je u vlasništvu 5/6 kuće a sin 1/6 iste. Sin prijeti majci sudom da ukoliko mu ne isplati 1/6 kuće da će ju dati na sud i da će u tom slučaju sud prodati kuću i namiriti njega.

Majka je stara i bolesna te nema novaca za isplatu. Da li je njegova prijetnja moguća? I da li bi sud mogao dosuditi u njegovu korist?
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 17:13   #125
Question učešće suvlasnika u popravcima

bok! imam 'situaciju' sa suvlasnicima kuće. naime, moj je stan na 2 etaže (prizemlje i 1. kat) a ispod mene u suterenu je stan od dragih susjeda. ništa to nije etažirano... prema nekom zakonu (ne znam sad navesti) oni su dužni sudjelovati u održavanju krova i to 1/3. a kakva je stvar sa fasadom? naime na 'njihovom katu' fasada je samo na jednoj strani kuće, ostale tri strane su ukopane. ostatak kuće, jasno, ima cijelu fasadu, na sve četiri strane. pa me zanima da li oni snose troškove zamjene fasade samo za to svoje pročelje ili opet 1/3 ukupne fasade?

hvala
bambolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 11:43   #126
podjela okućnice

da li je moguće i kako podijeliti okućnicu obiteljske kuće sa jednim zajedničkim ulazom
je li moguće pravnim putem (u slučaju nemogućnosti dogovora stanara) zatražiti pravo na isključivo korištenje pripadajućeg dijela okućnice koja je trenutno prostor (svačiji i ničiji) nebrige i odlaganja raznih materijala i otpadaka i sl.
probex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 20:06   #127
Quote:
probex kaže: Pogledaj post
da li je moguće i kako podijeliti okućnicu obiteljske kuće sa jednim zajedničkim ulazom
je li moguće pravnim putem (u slučaju nemogućnosti dogovora stanara) zatražiti pravo na isključivo korištenje pripadajućeg dijela okućnice koja je trenutno prostor (svačiji i ničiji) nebrige i odlaganja raznih materijala i otpadaka i sl.
Ako okućnica predstavlja jedinstvenu građevinsku česticu sa zemljište ispod zgrade (obično je tako), onda se ista ne može podijeliti u smislu parcelacije, da se podijeli na nove katastarske čestice.

Ali bi bila moguća dioba okućnice između suvlasnika, samo interno između suvlasnika, kao način njenog korištenja. Dakako, to opet ovisi od samog slučaja, tj. je li ili nije uopće moguće samostalno i isključivo korištenje dijela okućnice, a da to ne smeta redovitu uporabu zgrade.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:21   #128
Angry VAZNO PITANJE...POMOZITE MI

Ovako imamo kucu dijelimo je s jednim covijekom po pola on zivi na donjem katu to je njegovo nas je gornji kat.....covijek zeli prodati svoj dio mi ga zelimo kupiti i pitali smo ga za cijenu no on je odbio prodati nama zeli prodati nekom drugom mi zelim kupiti drugi dio kuce dali stoji gdje da on mora taj dio nama ponuditi prvo...
darac710 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:44   #129
Ne mora, moze prodati kome hoce.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:40   #130
Kako stupiti u kontakt sa suvlasnikom?
Odselio (stanovao u toj zajedničkoj nekretnini) i meni kao suvlasniku nije ostavio adresu niti bilo kakav kontakt (vjerojatno niti ne mora).
Želim ga kontaktirati kako bismo se dogovorili o održavanju... i sl.

Hvala na odgovoru!
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 14:51   #131
evo sličnog problema.

zgrada ima nekih 55. god. punica je kupila stan 92. god. ima kp ugovor. ali ne može se upisati u zk jer kažu da prije treba etažirati cijelu zgradu. to je zgrada od 4 ulaza i u svakom ulazu 12 stanova. tko će sve te ljude nagovoriti da se upišu?
to su uglavnom stari ljudi koji kažu da to njima ne treba. nama treba jer ne možemo dignuti hipoteku. dobra vijest je da naš ulaz ima jednu upraviteljicu, a ostala tri imaju zajedničkog. s njima sam popričao, i njima se ne žuri.

šta napraviti?
da li postoji neki zakon po kojem ih se može natjerati, prisiliti, možda zaprijetiti tužbom?
cijela zgrada nije ucrtana. ali jedna garaža i jedan stan upisani su kao vlasnici. niš mi nije jasno.
e da, nemamo ni stanarsko pravo.
molio bi stručne ljude ako mogu da pomognu, platio bih kad bi se to riješilo.
hvala
__________________
Ubijam vampire svakodnevnice...pogotovo vampirice...
ubojica vampira is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 08:58   #132
Po novim izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, čl. 379. st. 1. obvezuje se upravitelj zgrade da uredi zemljišnoknjižno stanje nekretnine kojom upravlja (što znači da upiše zgradu i sve njezine dijelove - stanove , poslovne prostore i garaže u zemljišnu knjigu) i to u roku od tri godine od stupanja na snagu navedenih izmjena - znači negdje do 2013. godine. E sad kako će to u praksi ići ne znam, vjerojatno bi se sredstva koja će biti potrebna mogla uzeti iz pričuve. Uglavnom bilo bi dobro da popričaš sa upraviteljem o tome.

Zadnje uređivanje Katrin : 16.12.2010. at 13:42.
bik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 14:37   #133
hvala lijepa.

ako smijem jš pitati gdje se može taj zakon skinuti i pročitati, pa da ga isprintam i odem kod upravitelja sa konkretnim dokazima.

još jedno pitanje za pametne glave.

kuću su naslijedile tri osobe. svaka ima svoj udio. kuća se sastoji od nekoliko dva stana, većeg, manjeg i garaže. udjeli, kvadratura po osobi dođe nešto kao i ti stanovi i garaža. unači takoreć sve je podijeljeno.
no pošto si oni ne vjeruju, ne žele to dogovorno podijeliti. jedna stranka bi pozvala sudskog vještaka. da li je to moguće, koji je postupak? da li svo troje moraju pristati na to? i da li se imaju pravo žaliti na odluku suda?
__________________
Ubijam vampire svakodnevnice...pogotovo vampirice...

Zadnje uređivanje Katrin : 18.12.2010. at 16:17.
ubojica vampira is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 14:01   #134
Punomoć - odlučivanje o zajedničkom suvlasništvu

Dakle, imam problema sa predstavnikom stanara. On me svaki puta odjebe jer ja službeno nisam vlasnik stana nego moja tetka. Sada bih trebao punomoć kojom mi tetka dozvoljava da prisustvujem sastancima suvlasnika i da mogu odlučivati umjesto nje. Trebam i izjavu kojom mi tetka dozvoljava da si prijavim boravište kod nje u stanu pošto ona ne živi u istom gradu. Zanima me koji bi trebao biti tekst punomoći da mi tetka dozvoli da sudjelujem na sastancima stanara i odlučujem ravnopravno sa drugima te da tražim dokumente tj. račune, ponude, ugovore od upravitelja zgrade. Mogu li ta punomoć i izjava da mi dopušta prijavu boravišta biti na istom komadu papira te hoće li to vrijediti za prijavu boravišta?
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 15:10   #135
Obveze iz suvlasničkog odnosa

Molim cijenjene stručnije forumaše za eventualnu pomoć i pojašnjenje.
Živim u jednoj manjoj općini u Dalmaciji koja već dvije-tri godine vrši novu katastarsku izmjeru i paralalno sređivanje katastarskih i zemljišnih knjiga. E sad, općina je donijela (čini mi se zakonitu, na osnovi čl. 5. Zakona o državnoj izmjeri) odluku da su VLASNICI zemljišta dužni sudjelovati u troškovima izmjere s iznosom od 4.000 kn.
S obzirom na opće poznatu katastrofalnu neažurnost i nesređenost i katastarskih i zemljišnih knjiga u Hrvatskoj općenito, a u Dalmaciji posebno, normalno je da mnogobrojni suvlasnici parcela (jer se podjela ostavina u zemljišnim knjigama nije provodila od 1937. g.) ovu priliku koriste da se razriješe ovi zemljišni Gordijevi čvorovi, i to na način da svaki od suvlasnika plati navedeni iznos i nakon provedenog postupka dobije 1/1 čist posjed i vlasništvo na svoje ime. Ovaj opisani postupak je samo donekle razumljiv i dade se opravdati, a ovo iz razloga što:
1. vlasnik samo jedne čestice zemljišta (čest konkretni slučaj jer u mjestu ima dosta vlasnika vikendica iz Zagreba, Karlovca, Varaždina, Slovenaca itd.) plaća 4.000 kn, isto kao i vlasnik stotinu parcela iznimno vrijednog i poljoprivrednog i građevinskog zemljišta
2. nasljednici koji hoće čistu posjedovnu i vlasničku poziciju plaćaju SVAKI po navedene 4.000 kn (a znam konkretnu situaciju gdje nasljednika ima ukupno 10, svi odrasli i punoljetni pa su ukupno platili 40.000 kn i opet MORAJU doći na raspravu i usklađivanje podjele u općinu, gdje su i ovlašteni predstavnici katastra i suda, sa USUGLAŠENIM prijedlogom podjele čestica, jer ih u suprotnom slučaju ti predstavnici katastra i suda ekspresno šalju na općinski sud, bilo na izvanparnični ili parnični postupak razvrgnuća suvlasništva - čitaj za veliku većinu pravno neupućenih angažiranje odvjetnika, čitaj daljnji troškovi, čitaj daljnje ogromno čekanje, dakle nešto neopisivo. Ovdje je važno napomenuti da maksimalni troškovi ostavinske rasprave kod javnog bilježnika iznose 2.500 kn + PDV, dakle cca 3.075 kn, bez obzira na vrijednost ostavine. Dakle, navedeni nasljednici su mogli i na tu provedenu ostavinsku raspravu doći sa usuglašenim prijedlogom podjele čestica i to bi ih koštalo cca 3.075, a ne 40.000 kn.
3. iako je gore opisani postupak i skup i nepravedan, on je donekle razumljiv, jer suvlasnici hoće razvrgnuće suvlasništva, svi su odrasli i poženjeni, imaju i sami već odraslu djecu, svi žive u raznim mjestima i na različitim adresama itd. Međutim, (a ovdje dolazimo do mojeg slučaja i situacije i srži mojeg pitanja stručnijim forumašima), što ako suvlasnici (u mojem konkretnom slučaju njih četvoro) neće razvrgnuće suvlasništva, već zbog nekih svojih razloga, hoće ostati u suvlasništvu? Po mojem skromnom sudu, oni bi svi ukupno kao suVLASNICI, trebali platiti 4.000 kn, bez obzira koliko njih ukupno ima, zato jer je gore spomenuta obveza određena kao obveza VLASNIKA, bez obzira bio to jedan vlasnik ili četiri ili deset suVLASNIKA.
Svako drugo tumačenje mi je logički neodrživo, jer bi teoretski moglo doći do situacije da za jednu česticu zemljišta jedan vlasnik plati 4.000 kn, a da za potpuno identičnu česticu deset suvlasnika plati čak deset puta više, što mi izgleda suludo. I to, ponavljam, u slučaju da ti nesretni suvlasnici niti ne žele razvrgnuće suvlasništva.
4. normalno, već prije dvije godine općina je razaslala vlasnicima prijedloge ugovora na potpis i ponudila im plaćanje obveza u četiri rate ...bla,bla itd. Dosta ih je i potpisalo obvezu i platilo, neki su potpisali, a nisu platili, a bogme dosta ih dosta nije ni potpisalo ni platilo. I sad, sporo i kilavo po našoj navadi, konačno koncem prošlog ljeta u kolovozu općina kreće u ažuriranje naplate po tim ugovorima. Napominjem da se radi o tisućama vlasnika zemljišta i o ukupno višemilijunskom iznosu potraživanja, koji čak dovodi u pitanje normalno funkcioniranje općinskog proračuna. Kako to naša vajna i ažurna općina radi? Tako da sklopi ugovor s jednim riječkim odvjetničkim uredom kojeg ovlasti za slanje opomena, eventualnu ovrhu, vođenje sudskih procesa naplata itd. I što biva? Vajni, ali ovog puta stvarno ažurni odvjetnički ured lijepo razašalje vlasnicima zemljišta pomalo prijeteće opomene gdje ih podsjeća da imaju obvezu plaćanja sukladno općinskoj odluci, bez obzira da li su potpisali ugovor ili ne, i da ih vođenje sudskog postupka izlaže daljnjim nepotrebnim troškovima, spomene se i čarobna riječ ovrha... Rezultat? U roku dva-tri mjeseca bogme uplati se par milijunčića kuna, puno više nego u prethodnu godinu i pol. J... ga, boji se narod ovrhe. I, kao što rekoh, sve je to navedeno donekle (samo donekle) i u redu, ali, ne lezi vraže, općini nikad dosta novaca i oni se, u dogovoru s odvjetnicom, gle čuda, dosjete čarobnog (rekli bi u Srbiji volšebnog) rješenja - ajmo mi poslati opomenu za plaćanje svima, i jedinim vlasnicima i svim suvlasnicima, i onima koji se stvarno hoće podijeliti i rasčistiti suvlasništvo, i onima drugima koji neće, pošaljimo svima, ne možemo falit, ako plate, od viška para glava ne boli, lako ćemo ih mi potrošiti, što je to 4.000 kn u današnjoj situaciji, nije to ni jedna prosječna hrvatska plaća, a čak nije niti dvije prosječne mirovine...., dakle, halo Bing: cijena - prava sitnica. Sve u svemu, jedna (oh, so boring) tipična hrvatska malomišćanska priča. I što sad? Molim upućenije forumaše da mi kažu razabiru štogod u ovoj dugačkoj i zamršenoj priči? Ima li općina, i na osnovu kojeg zakona, na takvo postupanje, dakle naplaćivanje svim suvlasnicima navedenog iznosa, bez obzira na to koliko ih ima i bez obzira na to da li oni hoće ostati u suvlasništvu ili ga razvrgnuti? Tko je tu uopće lud, a tko zbunjen?
Ispričavam se cijenjenim forumašima na dužini posta.

Zadnje uređivanje silver56 : 26.01.2011. at 15:17.
silver56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 13:04   #136
Pravo na rodaju zemljista

molim vas da mi pomognete.
Otac mi je preminuo te ostavio veci dio zemljista u Vinkovcima.
Vlasnik je dvije kuce u Zagrebu (kuce su u istom dvoristu) te je jednu kucu prepisao na brata dok drugu nije. Ja sam udata u inozemstvu te nisam bila u hrvatskoj oko 20 godina. Pretprosle godine sam isla posjetiti brata s obzirom da smo ostali u kontaktu te me pitao tokom posjete da mu prepisem tatin auto tj. da se odreknem auta sto sam ja i ucinila, takoder sam se odrekla druge kuce s obzirom da on tamo zivi i da se brinuo za oca prije smrti.
Tako da brat sad ima obe kuce prepisane na svoje ime te auto.
Zemljiste u Vinkovcima nisam prepisala na njega te nismo o tome razgovarali i raspravljali puno jednom prilikom mi je samo spomenuo da je platio nekakav porez za to zemljiste umjesto mene. Nisam sigurna da li se placa porez na zemljiste te bi me zanimalo da li postoji takav zakon? Moram napomenuti da je on to zemljiste iznajmio nekim rodacima da ga obraduju (to sam naknadno saznala).
U svakom slucaju imam 6-ro djece od koje su vec dvoje iduce godine trebaju krenuti na fax te sam trenutno u teskoj novcanoj situaciji i razmisljam o prodaji zemlje. bojim se da moj brat nece pristati na prodaju zemlje jer kad god pokusam s njim raspravljati o toj temi on se naljuti i nece razgovarati te mi nabija na nos da on nije platio taj porez da ja sad ne bi imala nista.
Zanima me kako bi mogla prodati svoj dio zemljista u slucaju da se brat protivi tome i koja su moja prava.
da li bi sudskim putem mogla uzeti svoj dio zemlje i odlucivati sama o njemu ili .....
Unaprijed zahvalna
Human_Resources is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 17:18   #137
Etažiranje bez suglasnosti suvlasnika

Zanima me može li se etažiranje izvršiti bez suglasnosti suvlasnika?

U pitanju su 3 stana u zgradi koja nije etažirana. Vlasnik 1. stana želi izvršiti etažiranje, vlasnik drugog kaže da nema novaca, a vlasnik 3. stana (koji je upisan u vlasničkom listu) je preminuo prije 15 godina. Sva 3 suvlasnka upisana su u vlasnički list i vlasnici su 1/3 idealnog dijla (u naravi 3 zasebna stana).

Može li vlasnik 1. stana izvršiti etažiranje u ovakvoj situaciji i na koji način?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 08:39   #138
moji starci imaju isti problem. suvlasnici kuce jednostavno je ne zele etazirati...

Zadnje uređivanje Katrin : 07.02.2011. at 10:43.
margoth. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 09:05   #139
Quote:
rrrastaman kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se etažiranje izvršiti bez suglasnosti suvlasnika?

U pitanju su 3 stana u zgradi koja nije etažirana. Vlasnik 1. stana želi izvršiti etažiranje, vlasnik drugog kaže da nema novaca, a vlasnik 3. stana (koji je upisan u vlasničkom listu) je preminuo prije 15 godina. Sva 3 suvlasnka upisana su u vlasnički list i vlasnici su 1/3 idealnog dijla (u naravi 3 zasebna stana).

Može li vlasnik 1. stana izvršiti etažiranje u ovakvoj situaciji i na koji način?
Sused, jesi to ti?

I mene ovo zanima! Ima netko tko zna?
Vivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 10:44   #140
Quote:
rrrastaman kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se etažiranje izvršiti bez suglasnosti suvlasnika?
Moze, ali samo u sudskom postupku. Pisalo se ovdje vec o tome.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.