Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2016., 19:00   #541
Molim neku preporuku, za malu kuću površin grijanog prostora od 47 m2.
Pošto trnutno ne živim u u ovoj kući nego dođem par puta godišnje nisam razmišljao puno o grijanju trenutno je jedna peć na drva za prvu pomoć a pošto ću sada sve više i više boraviti vrijeme je napraviti grijanje.
Na pod je stavljen stiropor od 4 cm u estrih po cijelom prostoru osim kupaone i na plafon je u svim prostorijama postavljen stiropor od 4 cm a ispod krova na gornju ploču će ići minimalno 5 cm stiropora dodatne izolacije.
Na proljeće se radi vanjska termo izolacija od stiropora 12 cm a prozori su pvc a ulazna vrata Alu.
Kuća je u Bosanskoj posavini Brčko.

Sada razmišljam o električnom podnom grijanju, grijaći kablovi a gore bi bila keramika pošto nemam mogućnosti riješiti centralno zbog nepredviđenog prostora za kotlovnicu.

Pitanje je: Koliko bi mi trebalo snage u watima po 1 m2 grijane površine sa ovom izolacijom kuće a grijači kabeli ne idu ispod namještaja tako da bi se smanjio grijani prostor za 30-35%.
Grijaće kabele sam nabavio, ali tvorničke preporuke su od 100-200w po 1m2 a to je velika razlika.

Ima li neko iskustva tko ih koristi, neki dan sam bio u kući sa podnim grijanjem i iznenađen sam kako je ugodno pogotovo za noge i osjećaj ukupne topline gazda nezna koja je snaga po 1 m2.
Planiram kasnije postaviti i peć na pelete ali to mi nije sada prioritet.

Ako neko ima kakvu preporuku bio bih mu zahvalan..

Slika i tlocrt kuće za koju sam ja radio nacrt.

BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:01   #542
Quote:
missh kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć...roditelji su mi godinama koristili termo peć koja je već dala svoje i sada traže nešto novo. Oni, naravno, žele ponovo isto jer su navikli na nju, ali čitam kako termo peći troše čak i više nego neki drugi grijaći sistemi (nisu naveli koji) i kako zbog staklene vune može izazvati zdravstvene tegobe.
Da li netko zna više o tome i biste li ju preporučili ili ne?
Možda norveški radijator kao druga varijanta? Klimu ne žele.
Samo grijanje na struju dolazi u obzir, a prostor koji bi trebalo grijati je oko 25-30 m2.
Penzići su, tako da je svaka ušteda dobrodošla..
kladim se u pivu da klimu ne žele zato jer nisu bili u prostoru grijanom nekom novijom klimom, pa misle kak će im to gadno puhati (iako i termoak. pušu) i da neće znati upravljati njome, a sasvim se jednostavno namjeste. ako im je stalo do štednje, ništa drugo na struju nije ni blizu tako povoljno.

probaj ih odvesti kod nekoga da vide uživo kako to dobro, tiho i efikasno radi.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:08   #543
Quote:
missh kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć...roditelji su mi godinama koristili termo peć koja je već dala svoje i sada traže nešto novo. Oni, naravno, žele ponovo isto jer su navikli na nju, ali čitam kako termo peći troše čak i više nego neki drugi grijaći sistemi (nisu naveli koji) i kako zbog staklene vune može izazvati zdravstvene tegobe.
Da li netko zna više o tome i biste li ju preporučili ili ne?
Možda norveški radijator kao druga varijanta? Klimu ne žele.
Samo grijanje na struju dolazi u obzir, a prostor koji bi trebalo grijati je oko 25-30 m2.
Penzići su, tako da je svaka ušteda dobrodošla..
Termo peci.....radiajtor na struju......norveski radijatori.....konvektori.....i sve ostale grijalice koje u sebi imaju grijac trose otprilike isto.

Klime inverteri trose u prosjeku 4 puta manje......ali to oni nece pa cemo to zaobic.

To za staklenu vunu stoji......staklena vuna nije dobra za organizam......znaci treba vodit racuna da ventilator ne izbacuje to po sobi.
Ja da sebi ubacujem ta peci ja bi ako treba uzeo dva komada umjesto jednog......i koristio bez ventilatora.......samo ju napunim i ona onako topla grije kao radijator......mozda bi i odvadio izolacije iznutra.

A to da li se isplati ta pec

Nju punis na jeftinoj....dok npr norveski radijatori rade vecinom na skupoj.......to ti je slicno kao da poredis gorivo po 1€ litar ili po 0,5€ litar.

Ta pec ce najmanje trosit od svih grijalica na struju ako imate jeftinu tarifu.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:18   #544
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Ima li neko iskustva tko ih koristi, neki dan sam bio u kući sa podnim grijanjem i iznenađen sam kako je ugodno pogotovo za noge i osjećaj ukupne topline gazda nezna koja je snaga po 1 m2.
Da nisi vec kupio kablove rekao bih ti da promilis jos malo o tome......ali ako si kupio onda je vec gotovo...odluka je pala

I u tvom slucaju vrijedi......grijac kao grijac .....i tvoj ce trosit isto kao i svi ostali grijaci u raznim grijalicama......ali potrosnja nije tema kod tebe.

Pretopal pod nije uredu.....podno grijanje se izvodi tako sto voda u podu kruzi......ali se pravi tako da voda ne ide preko 30-35*C........ako imas pretopal pod i po tome hodas mislim da to nije dobro......mislim da se to povezuje sa prosirenjem vena........a ne znam imas li ti kakvu mogucnost da upravljas koliko da bude temperatura poda.......jer grijaci su uzareni bojim se da to ne bude pravo toplo.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:27   #545
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Pitanje je: Koliko bi mi trebalo snage u watima po 1 m2 grijane površine sa ovom izolacijom kuće a grijači kabeli ne idu ispod namještaja tako da bi se smanjio grijani prostor za 30-35%.
Mislim da si se ovdje zeznuo

Kako mislis da si smanjio grijani prostor........grijani prostor je od zida do zida...i od poda do plafona.......ti to sve moras ugrijat........cak i zidove moras ugrijat,posto pretpostavljam da cese izolacija radit sa spoljne strane zida.

Usput......pravo podno grijanje (nisko temperaturno) je dobro ako se grije stalno.........a nije dobro ako zelis povremeno ugrijat pa ugasit.......zato sto takvom grijanju treba puno vremena da ugrije kucu......jako sporo zagrijava .
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:15   #546
Nisam smanjio grijani prostor po m2 nego sam mislio reći da električno podno grijanje neide ispod namještaja kuhinje kada i sl. a ne kao kod podnog sa vodom gdje ide cijela površina.
Znači da mi otprilike na 30 m2 koje budem grijao kad izbacim namještaj od onih 47 m2 moram dobiti tu snagu na tih 30 m2 da pokrijem ukupnu kvadraturu od 47 m2 znači da moram postavljati kablove bliže jedni drugima.

Čitam okolo da energetske kuće sa certifikatom A troše oko 100w po 1m2 i manje, to je negdje oko 4.7 Kw u mom slučaju ovo kažem napamet a to je oko 1 kg peleta prije postavljanja moram znati 100% da ne dođe na kraju pretople pločice.

Regulacija je sa digitalnim termostatom i senzorom poda i zraka sa daljinskim, takav sistem koristim trenutno u klijališru ( presadnica).

Vjerovatno bi neko znao kako proračunati, to radim na proljeće a do tad moram biti siguran ili nekom stručnjaku platiti za proračun ipak se nadam da ću na forumu dobiti korisne informacije.
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:33   #547
Koliko ce to otprilike kostat.....grijaci u podu ......pa onda pelet koji planiras kasnije.......koliko sve skupa na kraju kosta
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 15:39   #548
Meni je covjek koji prodaje podno grijanje izracunao koliko mi kablova treba u odnosu na kvadraturu. Naravno da je izracunao previse no to mi je dobro doslo jer sam dio kablova prebacio u hodnik.
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 23:57   #549
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post

Klime inverteri trose u prosjeku 4 puta manje.....ali to oni nece pa cemo to zaobic.
kad je jedina opcija struja, ne misliš li da bi vrijedilo utvrditi zbog čega ne žele klimu, i može li se to možda promijeniti?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 00:23   #550
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
kad je jedina opcija struja, ne misliš li da bi vrijedilo utvrditi zbog čega ne žele klimu, i može li se to možda promijeniti?
Ako neko nesto ne zeli.......ja nebi imao zivaca ubjedjivat ga u suprotno.

Moj brat rodjeni lozi drva.......rezanje,cijepanje,spremanje,lozenje,cis cenje itd........i trosi vise od mene.......vidi da ja nista ne radim i da se grijem jeftinije........ali ne vjeruje nesto u to.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 08:24   #551
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Nisam smanjio grijani prostor po m2 nego sam mislio reći da električno podno grijanje neide ispod namještaja kuhinje kada i sl. a ne kao kod podnog sa vodom gdje ide cijela površina.
Znači da mi otprilike na 30 m2 koje budem grijao kad izbacim namještaj od onih 47 m2 moram dobiti tu snagu na tih 30 m2 da pokrijem ukupnu kvadraturu od 47 m2 znači da moram postavljati kablove bliže jedni drugima.

Čitam okolo da energetske kuće sa certifikatom A troše oko 100w po 1m2 i manje, to je negdje oko 4.7 Kw u mom slučaju ovo kažem napamet a to je oko 1 kg peleta prije postavljanja moram znati 100% da ne dođe na kraju pretople pločice.

Regulacija je sa digitalnim termostatom i senzorom poda i zraka sa daljinskim, takav sistem koristim trenutno u klijališru ( presadnica).

Vjerovatno bi neko znao kako proračunati, to radim na proljeće a do tad moram biti siguran ili nekom stručnjaku platiti za proračun ipak se nadam da ću na forumu dobiti korisne informacije.
Ja imam kucu slicne kvadrature (60m2), slicnih izolacija i tako dalje.

Ako zivis tamo kontinuirano i pocnes grijati odmah kada treba - nema problema sa tvojim naumom.

Ali ako dolazis tamo povremeno pa se hoces ugrijati, ti imas tone i tone zidova i podova na nekoj niskoj temperaturi i ako ih hoces ugrijati treba ti hrpa energije i to brzo. Neces cekati 4 dana da se ugrije ako si dosao na vikend...

Recimo kod mene kada dodjem u kucu ona je na +6 unutra kao i zidovi. Meni treba 4-5 vreca peleta da je ugrijem na +22 / +24 i onda mogu danima trositi 1-2 vrece ovisno da li grijem preko noci ili ne. Znaci potrosim cca 220-250 kW energije. Za to mi treba 18 sati rada peci na max snazi. Da sve bude kako treba; nakon 7-8 sati se vec moze boraviti ugodnije u kuci ali nije jos to to. Za to treba 112 kW.

Znaci podno ti nije rjesenje ako ces povremeno dolaziti u kucu. Ili pec na drva metalna pa je sopas drvima dok se sve ne ugrije (metalna a ne kaljeva jer i ona treba 4-5 sati da se ugrije prije nego sto pocne grijati) ili klima ili kak vec.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 15:01   #552
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Koliko ce to otprilike kostat.....grijaci u podu ......pa onda pelet koji planiras kasnije.......koliko sve skupa na kraju kosta
Grijaće kablove sam kupio ima već prilično vremena, nisam radio neki proračun koliko bi sve koštalo.
Ako i odustanem od grijaćih električnih kablova to lako ovdje kod nas (Rijeka HR) nije problem prodati mogu prodat.

Razmišljao sam i o podnom na centralno na peći na drva našao sam malu peć od Mbs Termo In ova bi mi odgovarala i po veličini i po snagi a ima i dobar stepen iskorišćenja drva oko 88% ali peć bi morala biti u dnevnom boravku o tome bi morao sa nekim vidjeti tko postavlja centralno dali se može riješiti da mi cijevi ne vire oko peči nego eventualno bojler i sve to smjestiti u ostavu a do peći dovući hladnu vodu i od peći odvući toplu vodu u ostavu a tamo sve složiti i razvodnikom dalje na podno.

Načisto nisam pametan, do sada nije bio problem ali za godinu-dvije hoće jer ću većinu zime provoditi u ovoj kući a od prolječa ponovo u Rijeku.

Dali postoji mogućnost da se ovako riješi za centralno kao na slici za podno grijanje da mi se u dnevnom tek malo vide cijevi od dovoda i odvoda vode koje bi išle u estrih do peći a sve ostalo da se složi u ostavi ako bi se tako moglo riješiti onda bi vjerovatno išao na tu soluciju a električne kabele bi prodao.

Na pelete za centralno nemogu jer je dosta veća i nikako mi ne odgovara da bih ju stavio u dnevni boravak.
Slika od grijaćih kabela danas slikano.


BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 17:37   #553
Kad se ispocetka radi sve su mogucnosti otvorene.

Lozenje drva u bosni je prlicno ekonomicno i dobro grije......ali zahtijeva puno posla rezanja cijepanja slaganja susenja,ciscenja,lozenja itd.

Pelet je malo cisci nego drva......ali opet ima ciscenja poprilicno.....moji roditelji to imaju.......i skuplje se grijat na pelet nego na drva.

Obje te opcije bih izbjegavao da pec bude u dnevnoj.......jer moras u dnevnu unosit drva lozis cistit.....isto i pelet istresat prasit cistit.....po meni su obje te opcije samo za kotlovnicu.

Sve opcije sa grijacima su dobre.....tu si gospodin......manje je bitno jesul to grijalice,konvektori,radijatori,centralno na struju,podni grijaci.....njihova zajednicka mana je malo veca potrosnja.....ali odrzavanja prakticno nema.

Po meni najbolja opcija su toplotne pumpe.......rade na struju i trose u prosjeku 3-5 puta manje od svih grijaca...zavisno od vrste pumpe dimenzionisanja i slicno.

Top pumpa voda-voda......su pre skupe.....zahtijevaju kopanje bunara podno grijanje itd.

TP zrak-voda su povoljnije ali opet nisu jeftine......radi se podno grijanje......vanjska jedinica stoji vani kao kod klima uredjaja.....a unutra se grije bojler tople vode.....trosi u prodjeku 3-4 puta manje od grijaca.
Ako je mala kvadratura pumpa bi kostala negdje izmedju 5000-10000 KM + podno.

Najpovoljnija opcija je TP zrak-zrak.....to su klime inverteri......trosi ponajmanje......u prosjeku 4-5 puta manje od grijaca.....ako je to primarno grijanje moralo bi se dobro izabrat.......jer ima svega na trzistu......japanci rade dobro........odrzavanje se svodi na povremeno pranje filtera za zrak na unutarnjoj jedinici.....to traje minut-dva pod cesmom......eventualne mane mogu biti duvanje ako nekom smeta (meni je ok)......vanjska jedinica se moze malo cuti ako se ne izabere dobro model.......kad jako zahladni vanjska jedinica zamrzne pa pravi pauzu sa grijanjem dok odmrzne vanjsku....to traje oko 10 minuta........nekad se desava u nekoliko sati jednom.....a nekad ako ima puno vlage moze se desiti i svaki sat da odmrzava.

Ali ja u 85m2 fino izolovane kuce trosim na taj nacin 100-150€ po sezoni......a prakticno nemam nikakvog posla ni sa drvima ni peletom.......daljinski i ponekad filtere oprat.

Da bi pokrio 85m2 fino izolovanih mislim da je dovoljno 2-3 uredjaja koji bi ukupno kostali mozda 1500€ ili vise zavisno od prohtjeva.

Da imam love koliko treba.....sigurno bi izabrao tp zrak-voda.........trosi slicno kao zrak-zrak......ali nema duvanja ne znas za defroste i slicno.Pravo podno grijanje koje ne trosi puno.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 13:01   #554
Kaze mi jedan vodoinstalater da ima genijalnu ideju za podno grijanje. Naime on iz ljestvica u kupaoni povuce cijev kroz pod i onda natrag u bojler. Sto mislite o toj ideji
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 13:12   #555
Loša ideja. Šta se događa kad je temperatura polaza 70 stupnjeva; ili više? Pločice će biti malo prevruče
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 13:19   #556
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Loša ideja. Šta se događa kad je temperatura polaza 70 stupnjeva; ili više? Pločice će biti malo prevruče
To sam ga i ja pitao, međutim kaze da (ne znam sad kako) u pod dovodi max 40 stupnjeva
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 13:36   #557
Tako već može; uz cijev se ugrađuje još jedan uređaj
https://www.google.hr/search?q=termo...FMu2swG1uYrQDw
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 13:47   #558
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Tako već može; uz cijev se ugrađuje još jedan uređaj
https://www.google.hr/search?q=termo...FMu2swG1uYrQDw
pretpostavljao sam da na to misli, ali zar ne bi bilo bolje to rijesiti termostatom??
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 14:05   #559
Quote:
storm70 kaže: Pogledaj post
pretpostavljao sam da na to misli, ali zar ne bi bilo bolje to rijesiti termostatom??
Termostat ocitava temperaturu prostorije.....kad temp padne on bi u pod poslao vodu od 60-70*C.......to nije dobro po zdravlje onih koji po tome hodaju.

Voda u podu treba da bude oko 30*C eventualno 35*C
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 16:08   #560
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Termostat ocitava temperaturu prostorije.....kad temp padne on bi u pod poslao vodu od 60-70*C.......to nije dobro po zdravlje onih koji po tome hodaju.

Voda u podu treba da bude oko 30*C eventualno 35*C
da, ali s podnim senzorom bi ocitao temperaturu poda zar ne? jasno je da ne zelimo pod na 70 stupnjeva
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.