Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2020., 23:35   #1
Ti ili Vi

izdvojeno iz teme Mame i njihove dvojbe, strahovi, veselja i slično

Zašto bi djeca trebala govoriti "vi"?
Jedna frendica svoje odgaja da persiraju, druga da ne persiraju. Fora mi je kad smo na "ti"
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2020., 23:45   #2
Pa jer nece učiteljici u skoli govoriti ti
Ne znam, i kad ode kod doktora, zubara, sad kad je veci ruzno mi cuti to "tikanje"
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2020., 23:50   #3
Zašto joj ne bi govorili ti? Pa to su kikići
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2020., 00:07   #4
bilo bi fakat krasno da jedna generacija odluči iskorijeniti persiranje i da onda svi budemo na miru
__________________
konrad
tren.irka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2020., 00:18   #5
Amen .
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2020., 00:33   #6
Zato volim engleski. Svi smo na you
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2020., 08:45   #7
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Pa jer nece učiteljici u skoli govoriti ti
Ne znam, i kad ode kod doktora, zubara, sad kad je veci ruzno mi cuti to "tikanje"
Moja nepoznatima govori vi.
Ja sam joj objasnila da je to tako, cuje mene u ducanu, banci, kod doktora i ponavlja. Susjedima ispred zgrade govori ti.
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2020., 13:00   #8
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
Moja nepoznatima govori vi.
Ja sam joj objasnila da je to tako, cuje mene u ducanu, banci, kod doktora i ponavlja. Susjedima ispred zgrade govori ti.
Tako i ja radim.
Ja baš volim da u našem jeziku postoji to Vi iz poštovanja.
BondWannabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2020., 16:49   #9
tako je i kod nas
svejedno mi je bio drag i simpa dečko koji je išao s kćeri u osnovnu školu, a koja nam je preko puta pa samo se često sretali
preko ceste on meni: bajoooo, kako si? kako ti je bilo na poslu?
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 12:42   #10
Quote:
tren.irka kaže: Pogledaj post
bilo bi fakat krasno da jedna generacija odluči iskorijeniti persiranje i da onda svi budemo na miru
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Amen .
Mislite li da bi trebalo prestati i sa svim drugim načinima kojima se u jeziku izražava poštovanje i distanca?
Momini is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 12:44   #11
Koji bi to bili?

Osobno, nisam veliki fan tog "poštovanja". Kaj to znači, da ljude kojima tikam i koji su mi najdraži, ne poštujem?

Distanca dobro dođe ponekad, ali nisu mi ni svi kolege na jednakoj distanci, iako si svi tikamo i zovemo se imenom.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 16:11   #12
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Koji bi to bili?
Npr. obraćanje u molbama s poštovani/poštovana ili uživo s gospodine/gospođo Prezime, potpisivanje sa srdačan pozdrav, općenito sve fraze i riječi koje ne koristimo u obraćanju bliskim ljudima, korištenje standarda itd.

Quote:
Osobno, nisam veliki fan tog "poštovanja". Kaj to znači, da ljude kojima tikam i koji su mi najdraži, ne poštujem?
Da, upravo to.



I nije tu samo riječ o obraćanju s ti. Promjena je uglavnom malo značajnija pa se često umjesto Možete li mi dodati čašu? ne čuje Možeš li mi dodati čašu? nego Daj mi čašu!
Momini is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 22:47   #13
Quote:
Momini kaže: Pogledaj post
Npr. obraćanje u molbama s poštovani/poštovana ili uživo s gospodine/gospođo Prezime, potpisivanje sa srdačan pozdrav, općenito sve fraze i riječi koje ne koristimo u obraćanju bliskim ljudima, korištenje standarda itd.
To mi je OK, da ostane kao ta distanca, iako meni to nema veze s poštovanjem nego sa formom. Te stvari su mi uvijek bile smiješne, ali, ostarila sam, pa mi je, eto svejedno. Tak se govori, pa se tog držim.
Uostalom, sve to postoji i u engleskom koji nema vikanje i tikanje.

Quote:
Momini kaže: Pogledaj post
Da, upravo to.
Nisam shvatila. Hoćeš reći da ne poštuješ bliske ljude? Nadam se da sam krivo skužila.

Quote:
Momini kaže: Pogledaj post
I nije tu samo riječ o obraćanju s ti. Promjena je uglavnom malo značajnija pa se često umjesto Možete li mi dodati čašu? ne čuje Možeš li mi dodati čašu? nego Daj mi čašu!
Čekaj malo, kakve to ima veze jedno s drugim? Sigurno neću vi govorit svom trogodišnjem sinu, pa mu uvijek kažem "molim".

Bit bezobrazan, zapovijedat i sl. se može sasvim lijepo i u rukavicama. Iskreno, najljigaviji ljudi koje sam u životu srela su bili sasvim pristojni.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 08:33   #14
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Nisam shvatila. Hoćeš reći da ne poštuješ bliske ljude? Nadam se da sam krivo skužila.
Možda i njima govori vi.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 18:25   #15
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
To mi je OK, da ostane kao ta distanca, iako meni to nema veze s poštovanjem nego sa formom. Te stvari su mi uvijek bile smiješne, ali, ostarila sam, pa mi je, eto svejedno. Tak se govori, pa se tog držim.
Uostalom, sve to postoji i u engleskom koji nema vikanje i tikanje.
A čemu forma? Tek tako? Je li ona konstruirala stvarnost ili stvarnost nju?

Ne kužim zašto je samo problem vikanje, ali ne i drugi oblici i načini kojima se izražava isto. Zašto njih ne bi izbacila?

Quote:
Nisam shvatila. Hoćeš reći da ne poštuješ bliske ljude? Nadam se da sam krivo skužila.
To je bila šala. Izgleda da mi stvarno fali smajlića.

Quote:
Čekaj malo, kakve to ima veze jedno s drugim? Sigurno neću vi govorit svom trogodišnjem sinu, pa mu uvijek kažem "molim".
Što misliš zašto su djeca s vi prešla na ti? Ima li ta promjena kakvog uporišta u stvarnosti ili je sve to samo stvar jezika?

Quote:
Bit bezobrazan, zapovijedat i sl. se može sasvim lijepo i u rukavicama. Iskreno, najljigaviji ljudi koje sam u životu srela su bili sasvim pristojni.
Naravno. Jezik nam služi i da izrazimo i da sakrijemo misli.
Momini is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 19:57   #16
Joj, Momini, ne bih o formi. Meni su takve stvari uvijek bile i ostale glupe do bola, i ne, nisam promijenila mišljenje unatoč godinama. Samo mi se tim ne da više bavit, pa ih poštujem, ili ih poštujem jer imam koristi od njih (prijave za posao, za stan).
Kad svi tak pate na tu formu, eto, djelomično sam se prilagodila, ali, da, što se mene tiče, sve to može nestat u crnoj rupi .

Nisam baš tak mlada, ali mi smo isto svima govorili "ti". Iako moram priznat da se ne sjećam u kojoj dobi smo prešli na "vi" .
Inače, tvoje pitanje s djecom ne razumijiem.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 21:26   #17
Svi se nešto ulijenili. Nikome se ništa ne da. Ah, dobro.
Momini is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 21:36   #18
Pa kažu nije bilo dobro drug/drugarica.

Nedavno su na svekrvama za glavni uzrok problema optužili snahino ne Vikanje svekrvi.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 21:40   #19
Da moram persirati svekrvi mislim da bi se ubila na licu mjesta. Ne zato jer je ne postujem, vec zato sto je clan obitelji. Ako mami i tati ne persiram, necu ni njoj ni svekru - ionako smo u istim govnima

Zahvalna sam joj do neba sto mi je pri drugom susretu rekla da se manim toga i da je zovem imenom ili nadimkom. A i mislim da je to u startu uspostavilo normalan, ljudski odnos.

"Vi" govorim nepoznatim osobama i poslovnim suradnicima
VeronaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 22:37   #20
Ja ne mogu svekrvi reci ti

Na poslu imamo kolegicu par god do penzije, "ucjenama" nas natjerala da joj ne govorimo vi uspjela kod 90%nas, par ih se još ne da
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.