Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2007., 18:52   #1
Radna i boravišna dozvola za HR

Bok svima

eto ja slucajno vidio da ima i ovaj forum,posto mi u forumu za pravo bas i nisu pomogli.pa si mislim,mozda mi se ovdje pomogne

imam jedan problem,radi se o tome da bih ja htio doci na par godina u Hrvatsku,zivjet i normalno radit.(sa mojom diplomom to nebi trebao biti problem)
problem ja u tome da sam ja njemacki drzavljanin.
interesira me,kakvi su izgledi za dobijanje radne i boravisne dozvole.
neznam dali cinjenica da je moja majka hrvatska drzavljanka povecava sanse.


zahvaljujem se unaprijed
ALEX1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:40   #2
Prednost je da znaš jezik, ali ti si stranac u Hr kao i svi drugi ne-hrvatski državljani i za tebe vrijede svi propisi kao i za njih.
I mislim da ti diploma ne vrijedi u Hr, ali to provjeri.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:53   #3
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Prednost je da znaš jezik, ali ti si stranac u Hr kao i svi drugi ne-hrvatski državljani i za tebe vrijede svi propisi kao i za njih.
I mislim da ti diploma ne vrijedi u Hr, ali to provjeri.
navodno njemacka diploma vrijedi,ali cu se raspitat naravno,samo sam procitao da postoji nekakva kvota za strance,jer se samo 4000 dozvola izda godisnje.steta

a tako bih rado htio doc.al eto ak nebude islo,morat cu se zenit.
bas mi frendica predlozila da se zenimo (pa nekon par mjeseci ponistimo brak)za papire
samo i ona je u njemackoj,pa neznam dali bi to islo
ALEX1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 23:27   #4
Quote:
ALEX1976 kaže: Pogledaj post
navodno njemacka diploma vrijedi,ali cu se raspitat naravno,samo sam procitao da postoji nekakva kvota za strance,jer se samo 4000 dozvola izda godisnje.steta

a tako bih rado htio doc.al eto ak nebude islo,morat cu se zenit.
bas mi frendica predlozila da se zenimo (pa nekon par mjeseci ponistimo brak)za papire
samo i ona je u njemackoj,pa neznam dali bi to islo
Evo dio copy/paste a ostalo pogledaj na linku i potraži na stranici.

http://www.mup.hr/1165.aspx

Stranci

1. Pod kojim uvjetima strani državljanin može boraviti/živjeti u RH?

Zakonom o strancima (NN br. 109/03 i 182/04) određeni su uvjeti boravka stranaca u Republici Hrvatskoj.
Stranac u Republici Hrvatskoj može biti na boravku do 90 dana, na privremenom boravku i na stalnom boravku.
Odobrenje za prvi privremeni boravak izdaje se s rokom važenja do jedne godine, ako Zakonom o strancima ili međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno (članak 35., stavak 1. navedenog zakona).
Prema odredbi članka 36., stavaka 1. i 2. Zakona o strancima zahtjev za izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak stranac podnosi diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske, a ako mu za ulazak u Republiku Hrvatsku nije potrebna viza navedeni zahtjev može podnijeti i u policijskoj upravi ili postaji na čijem području namjerava boraviti.
U zahtjevu za odobrenje privremenog boravka treba biti navedena svrha boravka, odnosno opravdan razlog boravka (primjerice: rad, spajanje obitelji, studiranje, školovanje i dr.).
Nadalje, odredbom članka 38. Zakona o strancima određeno je da će se strancu odobriti privremeni boravak ako ima osigurana sredstva za uzdržavanje, osigurano stanovanje, zdravstveno osiguranje, ako ne postoje zapreke iz članka 45. navedenog zakona, te ako je priložio dokaze o opravdanosti privremenog boravka te da ne postoje zapreke iz članka 45. tog Zakona.
Uz zahtjev za prvi privremeni boravak stranac je dužan priložiti i potvrdu o nekažnjavanju države čiji je državljanin ili u kojoj ima stalni boravak.
Stalni boravak može se, uz ispunjenje određenih uvjeta, odobriti strancu ako ima do dana podnošenja zahtjeva neprekidno pet godina odobren privremeni boravak ili je tri godine u braku sa hrvatskim državljaninom ili strancem na odobrenom stalnom boravku, a u Republici Hrvatskoj ima odobren privremeni boravak.

2. Koje uvjete treba zadovoljiti strani državljanin da bi radio u RH?

Člankom 85. stavkom 1. Zakona o strancima (NN br. 109/03 i 182/04) propisano je da stranac može raditi u Republici Hrvatskoj na temelju radne ili poslovne dozvole.
Prema članku 97. stavcima 5. i 6. istog Zakona, zahtjev za izdavanje poslovne dozvole stranac podnosi nadležnom tijelu u mjestu svojeg boravka (policijskoj upravi/policijskoj postaji). Iznimno, stranci koji pružaju usluge u ime inozemnog poslodavca, zahtjev za izdavanje poslovne dozvole mogu podnijeti i u diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu.
Odredbom članka 88. stavka 1. Zakona o strancima (NN br. 109/03 i 182/04), određeno je da radnu dozvolu, na zahtjev pravne ili fizičke osobe koja zapošljava stranca, izdaje nadležno tijelo, odnosno policijska uprava ili postaja prema sjedištu poslodavca u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva. Prema odredbama članka 89. navedenog zakona, poslodavac je dužan priložiti podatke o strancu s kojim namjerava sklopiti ugovor o radu ili drugi odgovarajući ugovor, podatke o radnom mjestu ili vrsti posla i uvjetima rada, dokaz o registraciji trgovačkog društva, predstavništva ili obrta u RH, dokaz o podmirenim poreznim obvezama i doprinosima i obrazloženje poslodavca o opravdanosti za zapošljavanje stranca.
Radnu dozvolu moguće je izdati, uz ispunjenje navedenih uvjeta, ukoliko nije popunjena godišnja kvota radnih dozvola za pojedina zanimanja, a koju određuje Vlada RH.

3. Postoje li prema nadležnom zakonu kategorije stranaca, koje za rad u Hrvatskoj ne trebaju radnu dozvolu?

Uz primjenu svih odredaba ovoga Zakona koje se odnose na privremeni boravak, radnu dozvolu ne moraju imati sljedeće kategorije stranaca, a sukladno članku 95. Zakona o strancima, koji glasi:
- ključno osoblje trgovačkih društava koje je definirano Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između europskih zajednica i njihovih država članica i Republike Hrvatske;
- osnivači, prokuristi, članovi uprava i članovi nadzornog odbora trgovačkog društva, koji u trgovačkom društvu obavljaju poslove, a to obavljanje poslova nema karakter radnog odnosa i ne traje duže od ukupno tri mjeseca godišnje;
- sveučilišni profesori koje hrvatska sveučilišta pozovu za predavače, znanstvenici na znanstvenom i stručnom usavršavanju, znanstvenici-predstavnici međunarodnih organizacija te znanstvenici koji će sudjelovati u provedbi znanstveno-istraživačkih projekata važnih za Republiku Hrvatsku;
- upravno osoblje, stručnjaci, nastavnici i predavači stranih kulturnih i obrazovnih institucija, koji u Republici Hrvatskoj obavljaju posao u okviru programa kulturne i obrazovne suradnje;
- civilni i vojni dužnosnici vlada drugih država, koji u Republiku Hrvatsku dolaze raditi na temelju ugovora o suradnji s Vladom Republike Hrvatske;
- članovi znanstvenih međunarodnih misija, koji obavljaju posao istraživanja u Republici Hrvatskoj, koji je odobrila Vlada Republike Hrvatske;
- strani dopisnici, akreditirani u Republici Hrvatskoj ili izvjestitelji stranih medija;
- predstavnici vjerskih zajednica dok obavljaju posao isključivo vezan za vjersku službu;
- umjetnici i tehničko osoblje za operne, baletne, kazališne, koncertne, likovne i druge kulturne priredbe, ako zbog toga u Republici Hrvatskoj ne borave duže od 30 dana odnosno tri mjeseca godišnje s prekidima;
- autori i izvođači na području glazbene, glazbeno-scenske, plesne i baletne umjetnosti, kao i prateće izvjestiteljsko, organizacijsko i tehničko osoblje koje sudjeluje u kulturnim radionicama, susretima i kolonijama; ako zbog toga u Republici Hrvat­skoj ne borave duže od 30 dana odnosno tri mjeseca godišnje s prekidima;
- osobe koje na temelju ugovora s Vladom Republike Hrvatske, ministarstvom nadležnim za obranu ili ministarstvom nadležnim za unutarnje poslove obavljaju poslove za potrebe obrane i sigurnosti države ili koje se stručno usavršavaju na tim pod­ručjima;
- supružnici i djeca hrvatskih državljana koji imaju boravak u Republici Hrvatskoj;
- osobe koje u Republiku Hrvatsku dolaze radi sudjelovanja na sportskim i šahovskim priredbama;
- stručnjaci na području zaštite kulturne baštine, knjiž­ničarstva i arhivistike, ako zbog toga u Republici Hrvatskoj ne borave duže od 30 dana;
- stranci koje je uputio inozemni poslodavac, koji omo­gućavaju stručno usavršavanje i obuku osobama zaposlenim kod pravnih i fizičkih osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj u trajanju do tri mjeseca neprekidno;
- osobe kojima je odobren privremeni boravak u svrhu stručnog usavršavanja ili obuke kod hrvatskog poslodavca, a organizacijski je oblik stranog poslodavca koji ih je uputio na usavršavanje ili obuku, ako njihovo stručno usavršavanje ili obuka ne traje duže od tri mjeseca neprekidno;
- stranci koji obavljaju poslove vezane uz isporuku, montažu ili servis strojeva ili opreme, ako njihov rad ne traje duže od 30 dana neprekidno odnosno ukupno tri mjeseca godišnje s prekidima;
- stranci koji sudjeluju na sajamskim ili izložbenim prired­bama na kojima izlaže njihov poslodavac;
- stranci koji sudjeluju na organiziranim stručnim skupovima i seminarima;
- stranci zaposleni u cirkusima ili zabavnim parkovima, ako u Republici Hrvatskoj ne borave duže od tri mjeseca neprekidno;
- osobe kojima je priznat status azilanta;
- stranci s odobrenim stalnim boravkom;
- stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovnog učenika ili studenta kada obavljaju poslove privremenog karaktera, posredstvom ovlaštenih posrednika, a sukladno propisima koji reguliraju obavljanje tih poslova.
Stranci iz točke 9., 10., 14., 15., 17., 18. i 20. stavka 1. ovoga članka moraju imati zaključen valjani ugovor s fizičkom ili pravnom osobom koja je u Republici Hrvatskoj registrirana za obav­ljanje navedenih djelatnosti.

Ako će osobe boraviti u Republici Hrvatskoj manje od 30 dana, nisu dužne ni regulirati privremeni boravak, već samo prijaviti boravište, sukladno članku 80. stavcima 2. i 3. Zakona o strancima. Ukoliko navedena kategorija stranaca u Republici Hrvatskoj namjerava boraviti duže od 30 dana, dužni su regulirati privremeni boravak u svrhu rada, sukladno članku 34. stavku 1. točki 3. navedenog Zakona. Zahtjevu se prilaže dokumentacija propisana Pravilnikom o statusu stranaca u Republici Hrvatskoj (NN br. 202/03 i 145/04).
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 23:30   #5
4. Što je sve potrebno da bi se odjavila poslovna dozvola za stranca u RH?

Člankom 99. stavkom 1. Zakona o strancima (NN br. 109/03 i 182/04) određeno je da poslovna dozvola prestaje važiti ako: je strancu izrečena zaštitna ili sigurnosna mjera protjerivanja; otkazom boravka; istekom roka na koji je izdana; prestankom postojanja okolnosti na temelju kojih je izdana i poništenjem.
Stavkom 2. istog članka određeno je da će se poslovna dozvola poništiti ako:
- u roku od četiri mjeseca ne započne obavljanje djelatnosti za koju mu je izdana poslovna dozvola;
- obavlja djelatnost za koju mu nije izdana poslovna dozvola;
- u obavljanju djelatnosti prekrši propise u skladu s kojima se djelatnost mora obavljati, propise o zapošljavanju, radu i socijalnom osiguranju
- ili u slučaju da je nad trgovačkim društvom otvoren postupak stečaja ili likvidacije, obrt ili s obrtom izjednačena djelatnost prestane djelovati te ako su prestali uvjeti za obavljanje slobodnog zanimanja ili izvršenja ugovora o pružanju usluga iz članka 85. stavka 2. i 3. ovoga Zakona.

Stavkom 3. određeno je da je stranac kojemu je izdana poslovna dozvola dužan u roku od 8 dana od nastanka okolnosti koje su razlog za prestanak poslovne dozvole o tim okolnostima obavijestiti nadležno tijelo.

5. Što se podrazumijeva pod putnom ispravom za stranca?

Sukladno odredbi članka 9. stavka 3. Zakona o strancima (NN br. 109/03 i 182/04) putna isprava za stranca je:
- putna isprava za izbjeglice,
- putna isprava za osobe bez državljanstva i
- putni list za strance.

Putna isprava za osobe bez državljanstva izdaje se strancu bez državljanstva ako ima odobren privremeni, odnosno stalni boravak (članak 6. stavak 1. Pravilnika o putnim ispravama za strance, vizama, graničnim propusnicama te o načinu postupanja prema strancima - NN br. 202/03). Izgled i sadržaj takve putne isprave određen je Konvencijom o pravnom položaju osoba bez državljanstva (New York, 28. rujna 1954. godine).

6. Što je to pozivno pismo?

Sukladno važećim propisima o strancima, stranac koji dolazi u Republiku Hrvatsku u privatni posjet, treba imati pozivno pismo fizičke osobe. Navedeno pozivno pismo treba biti ovjereno kod javnog bilježnika i sadržavati, između ostalog, izjavu o suglasnosti o zapljeni, koja ima učinak rješenja o ovrsi (članak 178. stavak 1. Ovršnog zakona - NN br. 57/96, 29/99, 173/03 i 88/05).
Ukoliko stranac dolazi u poslovni posjet, treba imati pozivno pismo pravne osobe, sa svim elementima i načinom ovjere navedenim u Pravilniku o izdavanju putnih listova, viza i posebnih osobnih iskaznica strancima (NN br. 203/03).
Za turistički posjet, stranac treba imati vaučer o uplaćenom turističkom aranžmanu.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 10:57   #6
a ne daju ti drzavljanstvo direkt preko mame?? to ide predugo ili bas ne daju??
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 11:33   #7
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
a ne daju ti drzavljanstvo direkt preko mame?? to ide predugo ili bas ne daju??
Mislim da mu mama, ako ima njemacko drzavljnstvo nema hrvatsko, jer je u Njemacko jzabranjeno imati dva drzavljanstva, ima iznimaka od prije par godina gdje su se mogla iamti dva drzavljanstva, al itko zna.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:40   #8
al gore kaze da mu je mama hr drzavljanka.

a to ne daju ni talijani ali nasi prvo ko fol odustanu od naseg, uzmu talijansko pa se vrate po hr i nitko ih ne provjerava
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 15:33   #9
ne mama mi ima samo hrvatsko nema njemacko,a nebi ga niti uzela da ju mole
a ja imam samo njemacko i nepada mi napamet da ga otpustam i uzmem hrvatsko
ja bih samo na par godina u hrvatsku,znaci jedino se zenit za papire
eh da jel provjerava to ko u hrvatskoj kad se dvoje ozene,ono mislim zakucaju u pol noci na vrata,kao jel zivite zajedno,jel spavate u istoj sobi i tak to?
i kad se dobije stalni boravak,ako mi se nesvidi i vratim se recimo u njemacku,dali se gasi ta dozvola(ovdje kod nas ak si izvan drzave vise od 6 mjeseci,gasi se)
ALEX1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 18:11   #10
Quote:
ALEX1976 kaže: Pogledaj post
ne mama mi ima samo hrvatsko nema njemacko,a nebi ga niti uzela da ju mole
a ja imam samo njemacko i nepada mi napamet da ga otpustam i uzmem hrvatsko
ja bih samo na par godina u hrvatsku,znaci jedino se zenit za papire
eh da jel provjerava to ko u hrvatskoj kad se dvoje ozene,ono mislim zakucaju u pol noci na vrata,kao jel zivite zajedno,jel spavate u istoj sobi i tak to?
i kad se dobije stalni boravak,ako mi se nesvidi i vratim se recimo u njemacku,dali se gasi ta dozvola(ovdje kod nas ak si izvan drzave vise od 6 mjeseci,gasi se)

Pa ako ti je otac nijemac, ne moras izlazit iz njemackog da bi uzeo hrvatsko drzavljanstvo, mozes imat oboje, to je jedna od iznimaka u njemackom zakonu. Djeca iz mjesovitih brakova mogu imat oba drzavljastva. Procitaj malo zakon. Hrvatsko ces po majci dobiti bez ikakvih vecih problema.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 20:40   #11
Quote:
mirta kaže: Pogledaj post
Pa ako ti je otac nijemac, ne moras izlazit iz njemackog da bi uzeo hrvatsko drzavljanstvo, mozes imat oboje, to je jedna od iznimaka u njemackom zakonu. Djeca iz mjesovitih brakova mogu imat oba drzavljastva. Procitaj malo zakon. Hrvatsko ces po majci dobiti bez ikakvih vecih problema.
pitao ja proso voz,to se odnosi samo na djecu koja su rodjena od odredjene godine t.j datuma donosenja zakona.rekli mi ja nespadam tu,rodjen sam ranije
ALEX1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 19:12   #12
Quote:
ALEX1976 kaže: Pogledaj post
pitao ja proso voz,to se odnosi samo na djecu koja su rodjena od odredjene godine t.j datuma donosenja zakona.rekli mi ja nespadam tu,rodjen sam ranije

sva sreca
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 01:11   #13
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
sva sreca

__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 18:19   #14
nakon sto supruga predaje zahtjev za pp boravak u veleposlanstvo

dali netko zna sta ce bit ako sluzbeni policajac kad dođe provjeriti podatke na adresi gdje ja zivim (dali ja zaista tu zivim,dal imam toliko koliko sam prijavio nacin financiranja, dal sam nju ozenio radi papira ili stvarno ...nekoliko pitanja) nakon sto supruga predaje zahtjev za pp boravak u veleposlantsvo a mene nema,naprimer ja idem na godisnji odmor van hr ( kod supruga), hoce li to utjecat negativan odgovor za njen borovak ,hoce li taj policajac odgovorit negativno veleposlantvoj jer dok veleposlantsvo ne dobiva odgovor iz policije veleposlanstvo neodobravaju njoj prvi privemeni boravak ili ...?

Zadnje uređivanje Sadis : 22.07.2013. at 18:32.
Sadis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 06:35   #15
Za turistički posjet, stranac treba imati vaučer o uplaćenom turističkom aranžmanu.

Ovo je dobro. K'o da ides u CCCP
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 22:30   #16
Gdje si to iskopao? To nije tocno.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 11:44   #17
jedno pitanje...jel ti već imaš posao ili???
neznam jesi svjestan u šta se upuštaš. Ja radio prošle godine u D i kao hoću ja u HR, tu mi puno ljepše itd. vratio se, poslovno se razočarao jer je tu stvarno kriza stisnula tako da je standard stvarno loš...a imam diplomu. Sad tražim posao u D i gibam dok brod nije potonuo
redchilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 07:49   #18
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Gdje si to iskopao? To nije tocno.
Zadnja recenica u tim nekim zakonima - gore citirano. Ja sve procit'o.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2020., 18:59   #19
Cao ljudi. Moj tata ceka vizu zarad u Hrvatskoj. Moje pitanje je dali postoi neki meil, broj telefona ili slicno gde moze da se proverava procedura? Ne znamo koje ministerstbo rade radne dozvole u Hr za non eu drzavjani(makedonija). Ima li mogucnost da se saznadali je istina zahtev za viza u proces od strane rabotodavca?
Hvala puno , vasi odgovori su mi bitni
.
Pozdrav
Denicija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2020., 19:48   #20
Pa ne treba ti hrvatsko državljanstvo da radiš u Hrvatskoj niti se trebaš ženiti valjda su pravila ista kao i u ostatku EU nađeš poslodavca koji će za tebe dobiti radnu dozvolu zatim po osnovu kako je tu djevojka lijepo izvukla iz zakona- radne dozvole prijavljuješ prebivalište na mupu. Niti se trebaš odricat jednog državljanstva niti prihvaćati drugo. Možeš nakon što vidiš poslije godina rada i prebivanja je li to to i steći pravo s obzirom na dužinu prebivanja, ne znam koja je granica za to u RH u At je 5 godina prebivanja, vidjeti koliko ima smisla promjena državljanstva ili ne. U cijelom svijetu koliko mi je poznato kupovinom nekretnine stjećeš pravo na državljanstvo. I da kako da diploma neće vrijediti. Na slobodnom tržištu rada nije isto kao u državnoj instituciji poslodavac je taj koji odlučuje šta vrijedi.
ancica986 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.