Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2011., 16:51   #1
Vampirska akademija (Richelle Mead)

Vampirska akademija je serijal od šest knjiga autorice Richelle Mead.
1.Sestre po krvi
2.Plava krv
3.Poljubac sjene
4.Krvna zakletva
5.Zov duha
6.Posljednja žrtva



U knjizi postoje tri vrste vampira.
Moroji su "dobri", živi vampiri. Svaki moroj ima moć upravljanjem jednim od četiri elementa; vatrom, vodom, zrakom ili zemljom. Ne koriste ih za obranu. Osjetljivi su na sunčevu svjetlost. Krv im je potrebna za preživljavanje, ali mogu jesti i običnu hranu. Smrtni su, veoma osjetljivi. Uglavnom su visoki, mršavi i blijedi. I naravno, imaju vampirske očnjake, ali ih ne pokazuju često.
Postoji dvanaest morojskih plemićkih obitelji.

Strigoji su "zli", mrtvi, besmrtni vampiri. Glavni cilj im je istrijebiti moroje. Veoma su snažni i brzi, a izgledom blijedi, sa crvenilom u očima.
Nastaju na dva načina; dragovoljno(kada popiju krv nekom biću i namjerno ga ubiju) ili prisilno( kada strigoj preobrazi drugu osobu). Ako su prije bili moroji, gube svaki dodir sa magijom, jer su strigoji zapravo mrtvi, pa zato ne mogu biti u doticaju s nečim što je povezano sa životom. Ne mogu uopće stajati na sunčevom svijetlu ili doticati svete predmete.
Vrlo ih se teško može ubiti, a najbolji način je probijanje srebrnim kolcem začaranim sa sva četiri elementa.

Dhampiri nastaju miješanjem moroja i vampira. Ne mogu međusobno imati djecu, ali dhampirske žene s morojskim ili ljudskim muškarcima imaju djecu dhampire. Kako su moroji potrebni dhampirskoj rasi za opstanak, a morojima treba netko za zaštitu od strigoja, dhampiri su postali morojski čuvari. Moroji su dhampirima na prvom mjestu.Dhampiri imaju dobre reflekse, brzi su i spretni i mogu stajati na suncu. Ipak, strigoji su puno snažniji od njih, zato dhampiri moraju vježbati i učiti kako zaštiti moroj.

To uče na Akademiji svetog Vladimira. Tu školu pohađaju moroji i dhampiri. Moroji uče kako kontrolirati elemente, specijaliziraju se za određeni element, a dhampiri kako zaštititi moroje u napadima strigoja.

Glavni lik je dhampirka Rose, koja uči kako bi jednog dana postala čuvarica svojoj najboljoj prijateljici Lissi, morojki posljednjoj iz obitelji Dragomir. Rose je zgodna i sarkastična.
Lissa se još nije specijalizirala za nijedan od elemenata, iako ima posebne moći. Može, naime iscijeljivati ozlijeđene i bolesne. Također ima moć kompulzije. Lissa i Rose imaju posebnu mentalnu vezu, koja je nastala nakon nesreće u kojoj je Rose bila ozlijeđena i umirala je, a Lissa ju je oživjela. Od tada Rose može čitati Lissine misli, ali Lissa ne može njezine.
Dimitri je Rosein mentor, u kojeg je ona zaljubljena. Sedam je godina stariji od nje.











hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 17:46   #2
Quote:
hasrett kaže: Pogledaj post
[CENTER]

Dhampiri nastaju miješanjem moroja i vampira.
To bi značilo miješanjem moroja i strigoja? Bit će da tu nešt ne štima....

Uglavnom....Lissu ne mogu smisliti...cendravo i neodlučno stvorenje...jedno od onih "gurni da se makne". Kak je samo prošla testove za kraljicu?

Rose, prgava mala u stilu "ja sam uvijek u pravu". Zato joj je stari legenda. Dobar mi je i Viktor. Negativac al sa stilom.

Pogled na vampire u malo drukčijem svjetlu...to mi se čini OK.
Svakako bolje od serije koju trenutno čitam na istu temu.
Smucek_10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 21:05   #3
Meni su Adrian i Sidney zakon, kao i ona Angelina sto se potukla s Rose... Stoga sam odmah kupila Bloodlines seriju... Osim njih i Zmey i Viktor su face, a Rose je prgavica koju moras voljeti dok mi Dimitri "piskit cu-kakit cu"...

Btw. Dhampiri su krizanci ljudi i moroja ili dhampira i moroja...Sami medusobno su sterilni
__________________
He is 90% of the reason I get up in the morning, the other 10% is the need to Pee
BookFairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 22:48   #4
Super mi je serijal, Imam treću knjigu kod kuće, ali nekako se ne mogu natjerati da je pročitam... čini mi se da je treća loše prevedena, prve dvije su kvalitetnije prevedene. Dojmovi do sada su dobri, samo mi idu na živce ti zakoni kako su moroji uvijek najvažniji i povlašteni, dok su dhampiri tretirani kao, moglo bi se reći, strojevi koji moraju sve činiti za moroje.
__________________
DeviantArt | FanFiction | MyAnimeList | Tumblr | YouTube
Marril is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 16:50   #5
prva knjiga mi je bila super, procitala sma je za 2 dana..druga nije losa procitah je ..al trecu hm...smor, ne znam da li sam 50ak stranica procitala i ostavila, sve se tjeram da je citam pa nikako :/ u svakom slucaju nije neko stivo za posebne pohvale, procitas i zaboravis da si procitao al barem malo se zabavis tokom citanja
__________________
"..αℓ αℓøиε ι нανε ¢яιε∂, ṡιℓεиτ τεαяṡ ƒυℓℓ øƒ ρяι∂ε ιи α ωøяℓ∂ мα∂ε øƒ ṡτεεℓ, мα∂ε øƒ ṡτøиε.."
sla.foolish is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 16:36   #6
Da, htjela sam reći sa ljudima...

Meni su najbolji likovi Christian i Adrian, a i Rose ima svojih provala.
Rose i Dimitri mi idu na živce, pogotovo on u 5. i 6. dijelu. Lissa i Christian su puno bolji par.

Samo mi je šesti dio bio malo dosadan, pročitala sam samo prvih dvadesetak stranica.
hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 23:07   #7
Čitam treću knjigu...ma da sam našla puuuuuuuuuuuno bolji serijal od vampirske akademije (ali sam ga nažalost počitala) vampirska akademija mi je ok...brzo se čita, zabavna, brže mi prođe vrijeme u tramvaju
Zombina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 23:15   #8
Knjige su fantastične.
Nikako da se dočepam šestog dijela !!!!!!!
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:20   #9
Quote:
Zombina kaže: Pogledaj post
ma da sam našla puuuuuuuuuuuno bolji serijal od vampirske akademije (ali sam ga nažalost počitala)
koji?



nisam pročitala, ali taj serijal svi hvale pa bi ga mogla jednom pročitat da vidim šta je tu zanimljivo, mada su mi dosadile sve te knjige iste tematike..
__________________
Don't make me Avada kedavra you
Luna Lovegood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 21:35   #10
Quote:
Luna Lovegood kaže: Pogledaj post
koji?
Lauren Kate Pali anđeo...imaš tri knjigice i super su...ma da mi je kraj onak WTF?!?!? mislim da budem zasukala rukave i krenula dovršiti tu sagu ako dotična ne bude...ihihihihi

a kaj se tiče Vamp akademije...tople preporuke...KAJ VEĆ NE ČITAŠ??? PA KAJ ČEKAŠ??? KREEEEEEEEEEENI!!!
Zombina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 21:57   #11
Pali andjeo sam citala al od kak ocitam Akademiju zaboravih radnju te knjige :S ..zar ima jos dijelova ?

btw. zeznuh kod Akademije, procitala sam 3 a 4ta mi je bila smor..na 50oj strani sam stajala pola godine, no juce uzeh da citam i evo oko 60ak strana jos procitano..napredujem (sad mi je nekak i zanimljiva :S
__________________
"..αℓ αℓøиε ι нανε ¢яιε∂, ṡιℓεиτ τεαяṡ ƒυℓℓ øƒ ρяι∂ε ιи α ωøяℓ∂ мα∂ε øƒ ṡτεεℓ, мα∂ε øƒ ṡτøиε.."
sla.foolish is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 23:58   #12
Quote:
sla.foolish kaže: Pogledaj post
Pali andjeo sam citala al od kak ocitam Akademiju zaboravih radnju te knjige :S ..zar ima jos dijelova ?

btw. zeznuh kod Akademije, procitala sam 3 a 4ta mi je bila smor..na 50oj strani sam stajala pola godine, no juce uzeh da citam i evo oko 60ak strana jos procitano..napredujem (sad mi je nekak i zanimljiva :S
Da...postoje tri knjige...pali anđeo, kušnja i potraga... pročitaj si druge dvije!

ja posustajem u čitanju 3. dijela vamp akademije jer nemam ostalie 3 knjige...lol...jadna ja kad pročitam ovu, kaj bum radila onda...
Zombina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 00:09   #13
Quote:
Zombina kaže: Pogledaj post
Da...postoje tri knjige...pali anđeo, kušnja i potraga... pročitaj si druge dvije!
trenutno se piše i četvrti dio Rapture...
__________________
You should be careful what you wish for.
axal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 01:12   #14
Quote:
axal kaže: Pogledaj post
trenutno se piše i četvrti dio Rapture...
hvalaaaaaaaaaaaa već sam se uplašila
Zombina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 11:25   #15
Quote:
Zombina kaže: Pogledaj post
Lauren Kate Pali anđeo...imaš tri knjigice i super su...ma da mi je kraj onak WTF?!?!? mislim da budem zasukala rukave i krenula dovršiti tu sagu ako dotična ne bude...ihihihihi

a kaj se tiče Vamp akademije...tople preporuke...KAJ VEĆ NE ČITAŠ??? PA KAJ ČEKAŠ??? KREEEEEEEEEEENI!!!
pročitala sam prvi dio Palog anđela, al dalje nisam išla.

praznike!

popis knjiga za praznike mi je već prevelik. valja ću sve stić
__________________
Don't make me Avada kedavra you
Luna Lovegood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 13:29   #16
uf da mi je love i neka dobra knjizara ..ajme

a kako se zovu ta 2 dijela palog andjela? ako naletim negdje da ih mogu kupit

a VA cekam jos zadnju knjigu da kupim da imam sve i na polici a i procitano lol
__________________
"..αℓ αℓøиε ι нανε ¢яιε∂, ṡιℓεиτ τεαяṡ ƒυℓℓ øƒ ρяι∂ε ιи α ωøяℓ∂ мα∂ε øƒ ṡτεεℓ, мα∂ε øƒ ṡτøиε.."
sla.foolish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 13:53   #17
Quote:
sla.foolish kaže: Pogledaj post
uf da mi je love i neka dobra knjizara ..ajme

a kako se zovu ta 2 dijela palog andjela? ako naletim negdje da ih mogu kupit

a VA cekam jos zadnju knjigu da kupim da imam sve i na polici a i procitano lol
Drugi dio Palog anđela je Kušnja, a treći Potraga.

Što se tiče same Vampirske akademije meni su te knjige puno bolje od serijala Pali anđeo, a i od Kuće noći. Ima više akcije i krvoprolića pa možda zato
Prve dvije sam pročitala kad su izašle u sklopu KDS-a, a onda mi se nije dalo čekati svaki mjesec za po jedan nastavak pa sam ostatak pročitala s neta na engleskom. Kupila sam ipak sve dijelove na hrvatskom da imam kolekciju
Uglavnom, nisu ništa posebno, ali sasvim zadovoljavajuće za ubiti vrijeme.
Penelope69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:16   #18
Smile

Quote:
BookFairy kaže: Pogledaj post
Meni su Adrian i Sidney zakon, kao i ona Angelina sto se potukla s Rose... Stoga sam odmah kupila Bloodlines seriju... Osim njih i Zmey i Viktor su face, a Rose je prgavica koju moras voljeti dok mi Dimitri "piskit cu-kakit cu"...

Btw. Dhampiri su krizanci ljudi i moroja ili dhampira i moroja...Sami medusobno su sterilni
Gdje si nabavila Bloodlines?
aass is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:21   #19
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Knjige su fantastične.
Nikako da se dočepam šestog dijela !!!!!!!
Ja sam jucer zavrsila sa citanjem sestog dijela. Super je. Samo me kraj knjige tjera da kupim i Bloodlines, jer me zanima sta se desilo sa ostalim likovima.
aass is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 18:23   #20
Quote:
aass kaže: Pogledaj post
Gdje si nabavila Bloodlines?
Amazon kindle izdanje, papirnato cu kupit ako izade u KDS-u, a tako sam i VA citala... Inace sam vidjela na eng. knjigu u Algoritmu... Ovdje su glavni lik Sidney i Jill, a i Adrian, jos se pojavljuju Rose,Zmey,Eddie,Angelina,Dimitri... Vise se vrti prica oko Sidney pa tako vise spominje alkemicare i ima dosta novih likova... Jedva cekam nastavak jer mi se cini da ce se odigrati jako zanimljiva ljubavna prica... Ne zelim spojlati pa koga zanima moze mi poslati pp...

Sto se tice drugih spominjanih serija; Fallen me sve vise razocarava, ali napravila sam pre order za Rapture, isto tako kupujem i HoN i zao mi je sto ih nisam za Kindle kupovala vec ova papirnata izdanja...
__________________
He is 90% of the reason I get up in the morning, the other 10% is the need to Pee
BookFairy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.