Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2003., 03:16   #21
zasto kod nas nitko ne kupuje umjetnicke fotografije?
uramljene su, ustakljene, mogu jednako dobro visiti na zidu...
why ?
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 03:32   #22
Quote:
Liberatore kaže:
zasto kod nas nitko ne kupuje umjetnicke fotografije?
uramljene su, ustakljene, mogu jednako dobro visiti na zidu...

Zato sto je uvrijezeno misljenje da svaka budala moze uzet "idiota" i okinut te onda okacit vrli rezultat na zid...:2up:
Evo Tore, vidjeh tvoje fotke neki dan i ja bi odmah dao 100 maraka za njih...da ih imam (sala mala, tip fotografira prejako... )

Verice, odi za nepoznatim imenima, jeftini su danas. Ako te pali malo apstraktniji ekspresionizam ja preporucujem mladog akademskog slikara Gordana Oresica (je mi frend, ali decko stvarno rastura...a i jeftin je )
__________________
Tango Javorka
Mikilegendo!care! is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 03:36   #23
Quote:
Mikilegendocare kaže:

Evo Tore, vidjeh tvoje fotke neki dan i ja bi odmah dao 100 maraka za njih...da ih imam (
moze i 100 kn, a ako ne onda cevapi u somunu + jedna ljuta
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 03:38   #24
Quote:
Mikilegendocare kaže:
. Ako te pali malo apstraktniji ekspresionizam ja preporucujem mladog akademskog slikara Gordana Oresica (je mi frend, ali decko stvarno rastura...a i jeftin je )
Ako je to onaj na kojeg mislim, onda stvarno preporucujem Oresica...covjek je jako talentiran.
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 03:40   #25
Quote:
Liberatore kaže:
moze i 100 kn, a ako ne onda cevapi u somunu + jedna ljuta

Evo kako rezonira jedan umjetnik, kakva sramota za ovu zemlju...

(a jel dobijem i ram za one cevape... )
__________________
Tango Javorka
Mikilegendo!care! is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 00:27   #26
Quote:
Liberatore kaže:
Berber, Jordan, Pulitika i Murtic su toliko nastancali slika da su izgubili svaku vrijednost...gori su od naive.
Slažem se...sve to daleko je od umjetnosti
havana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 19:46   #27
Quote:
Liberatore kaže:
Berber, Jordan, Pulitika i Murtic su toliko nastancali slika da su izgubili svaku vrijednost...gori su od naive.
Slazem se. A i kao sto rece kisha, ne volim tu ustaljenost u umjetnosti, to je potreba za sigurnoscu zbog love, al gdje su tu onda unutarnji impulsi i samorazvoj?? U razgovoru s Ivancicem neku vecer na otvorenju njegove izlozbe, priznao mi je kako je dosta mislio sto ce biti ako prijedje s svoje zastitne karmin-crvene na drugacije stvari, u pretezno sivim tonovima.

Umjetnicki proces ukljucuje stalno experimentiranje, istrazivanje novih, razlicitih mogucnosti, a ne usjedjelost u provjerenoj sigurnosti.

A sto se tice Murtica, svaka mu cast u ranijim fazama, al je otisao u pravu stancanceriju, prica se da ima cak zaposlene ljude koji polijevaju boju, a on se samo na kraju potpise

kad djelo izgubi duh, tada mu je kraj.
u svakom djelu se osjeca energija, napor, trud, razumijevanje i ljubav autora. A isto tako i nedostatak istoga.
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 20:14   #28
Eh, ja ću sad tresnut...

i ostat živa!

Ljepota nije u slici; ljepota je u oku promatrača..

Iako moram naglasit da se apsolutno i relativno slažem sa svima vama ovdje.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 02:31   #29
Eh ...

... i sad se ja pitam nakon citanja ovih komentara zakaj ne morem napraviti bar dvije slike koje su slicne iako se konstantno neki isti elementi provlace kroz njih (srceka , duge i tak )
__________________

OzzY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 02:56   #30
da postal je premonoton
stariji radovi su mu bili bolji, sad je bas stancanje

http://www.mersad-berber.com/eng/virtualna_galerija.asp
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 03:29   #31
Quote:
darin kaže:
...podsjeca me iz nekog razloga na prerafaelite koje o-bo-za-vam!!! i totalno je ceznjiv...
Ajde fala Bogu da nisam jedina koju Berber podsjeća na
prerafaelite, osobito Burne-Jonesa.

Ma miskim da je cijeli problem kod percepcije Berbera to što su njegove slike postala potrošna roba. Statusni simboli koje nuveau riche nemilice vješaju po dnevnosobnim zidovima (onak na vidljivom mjestu, iznad kauča, preko puta vrata, da te strefi ta silna grandezza čim kročiš u njihov well appointed flat).
A i sam autor se gadno pomamio za parama, pa štanca otiske u besramnim količinama
Čovjek se komercijalizirao, i oš neš, nestala je ta neka doza nedostupnosti i intrige koja je obično vezana uz umjetnost.
Šteta.
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 21:47   #32
Ej Fanny, love ya bunchez!!!!!

Da, steta je sta se takve stvari desavaju. Nazalost, to utjece i na ono sto je nekoc imalo vrijednosti, ne bas realne, nego one u osobi. Npr. ono sto je pobudjivao na pocetku ostaje oskrvnjeno, sort of.

Iako, meni je Berber i dalje drag...bas me briga kolko ih stanca i ko ih doma vjesa. Aj lajk it.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 22:40   #33
Berber?

Njegove su slike poput izblijedjelih sjećanja iz nekih prošlih života. Nikada ih ne bi stavio na zid u svome domu, držao bi ih zaključane u škrinji, nedostaje mi iskra života u njima.

Sličan dojam mi ostavljaju i slike Vasilija Jordana sa prozračnim, poluprozirnim damama sa šeširima i suncobranima, velovima, poluavetima, ledenim parkovima, siluetama čamaca i stepeništima kojim odlaze, koračaju negdje put gore, u Vječnost... Osjećaj prolaznosti života...

Jordan 1 . Jordan 2

Kažu da volimo slike u kojima prepoznajemo dio sebe.
Ova dva autora definitivno nisu moji svjetovi, nedostaje mi u njima ono što volim i u čemu se prepoznajem - strujanje raznobojnih energija, pulsiranje, radost života...




V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 01:03   #34
Quote:
Vještac kaže:
Berber?

Njegove su slike poput izblijedjelih sjećanja iz nekih prošlih života.

Kažu da volimo slike u kojima prepoznajemo dio sebe.
Ova dva autora definitivno nisu moji svjetovi, nedostaje mi u njima ono što volim i u čemu se prepoznajem - strujanje raznobojnih energija, pulsiranje, radost života...

V.
Upravo to.....Berber nosi u sebi taj odbljesak prošloga, kao što to Andrić radi u svojim romanima, ali meni je upravo to ono što i čini da su mi te slike tako dopadljive, i ostavljaju dojam čeznutljivosti, neke sanjarske, ali ne na način da mi u njima ne pulsira energija, život, kao što ti imaš dojam, baš naprotiv,...samo što to pulsiranje nije tako očito, više je uhvaćeno u trenutku- kao da je zasanjano, pa stoga ostavlja dojam možda preuranjene statičnosti....

I kao što je Darin rekla, ma koliko bio naštancan i dalje mi se sviđa...

I da volimo sve ono, ne samo slike u kojima prepoznajemo sebe, makar toga nismo ni svjesni.....

Jordan mi se ne sviđa, i potpuno mi je nešto drugačije od Berbera... Jordan mi je pun aveti i tmaste energije- koja svojom arhaičnošću odbija....
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 15:04   #35
Dragonfly tresnula i ostala živa:
Ljepota nije u slici; ljepota je u oku promatrača..

Vještac kazuje:
Kažu da volimo slike u kojima prepoznajemo dio sebe.

S prvom rečenicom se slažem.
(Dragonfly, živjela!)

Druga rečenica mi bode oči.
Jer, meni su neke stvari i pojave lijepe, a nikako se ne mogu prepoznati u njima.

Na primjer, lijepa slika.
Slika, kojoj je motiv meni sasvim nepoznata osoba.
Osoba, koja ima neku deformaciju koju ja nemam.
Slika, jer sam totalni antitalenat za stvoriti nešto što bi se moglo nazvati likovnim umjetničkim djelom.
Primjer:
1984.g. (nema veze s Orwellom), Dubrovnik, Stradun, ulični slikar, djevojka kao model (ljepuškasta no ne i ljepotica).
Pokraj mene moja djevojka.
Pokraj slikara dečko one djevojke.
Oko nas "mali milijun" ljudi.
Slikar ružan, pa, skoro kao ja.
Vješt.
Umješan.
Zapaža.
Trudi se.
Negdje, oko sat vremena je to trajalo.
Bio sam fasciniran umijećem slikara, iako je to bila samo poslovna prezentacija.
Kad je sve bilo gotovo, htjedoh otići, no privuče me nazad reakcija dečka one djevojke. Nešto se ljutio, pa priđoh bliže. Nije htio sliku, prigovarao je slikaru da mu na slici djevojka škilji na lijevo oko. Ponovno se zagledah u sliku. Pa pogledah i djevojku. Je, tek tad sam zapazio da malo škilji. No, meni je upravo to davalo ljepotu slici.
Da nije bila prisutna i moja djevojka, otkupio bih onu sliku, kad već onaj mangup nije htio.
Čak sam imao utisak da je slikaru bilo drago što je morao/mogao zadržati sliku.

Dakle, Vještac, ako smo se razumjeli - niti u jednom jedinom djeliću nisam se mogao poistovjetiti sa bilo kim ili bilo čim što je činilo opisanu scenu.
A, osjećao sam ljepotu.
Toliku, da ju i sad osjetim nakon skoro dvadeset godina.

Stoga bih, za moju osobnu uporabu, tvoju rečenicu preinačio u:
"Smatram lijepim ono što budi dobre osjećaje i razmišljanja u meni."
Ostaje samo dilema - dobro : loše.

Hajd' Vještac, živ bio i ti!
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 15:27   #36
Quote:
Satir I Kusch kaže na drugom topicu:
Vještac, kud me to napelavaš?
U slikarske vode!
Pa, lijepo sam ti napisao da sam antitalenat za slikarstvo.
Mozda si antitalent za naslikati sliku, ali to je sve.
Za gledati slike i reci nesto o njima si strucnjak.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 15:56   #37
A, ne, Gospon Pes!

Mona Lisu ne bih mogao gledati sat vremena kao nepoznatu djevojku na slici nepoznatog slikara! Još k tomu sa vlastitom djevojkom u društvu!
Prihvaćam tvoju kritiku samo u dijelu spominjanja moje jezičine.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 21:44   #38
Svaka cast Leonardiju, ali Mona Lisu ne bih stavio na pocasno mjesto u dnevni boravak. Kad je gledam, bar reprodukciju, uvijek imam osjecaj da ta zena s zagonetnim osmjehom na licu - uopce nije zena. Ima nesto "musko" u sebi... mona-lisa.jpg

A jednom sam vrisnuo od zadovoljstva kada sam otkrio reprodukciju Van Gogh-ovih Suncokreta u psihijatrijskoj ordinaciji doktorice Dolores, u splitskom KBC-u, taman iznad bijelom presvlakom presvucenog psiho-kauca. Psihodelija ziva, cisto savrsenstvo, za tu sliku je zaista steta da trune u japanskom muzeju!!! sunflower.jpg


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 22:36   #39
Quote:
Satir I Kusch kaže:
Mona Lisu ne bih mogao gledati sat vremena kao nepoznatu djevojku na slici nepoznatog slikara! Još k tomu sa vlastitom djevojkom u društvu!
I to te cini "bedakom" za slikarstvo? Ako mene pitas, time samo dokazujes da bas to nisi. (Shvacam izreku kao da ti se Mona Lisa osobito ne svidja, ispravi ako grijesim.)

Zapravo se moja primjedba odnosila na nesto drugo.
Izuzmimo sad same slikare, oni su umjetnici (neki barem ), posvetimo se publici.
Zamisli, meni se Mona Lisa uopce osobito ne svidja. Stajala sam pred njom prije par godina u Louvre-u i zgranuto se pitala sto ju je ucinilo toliko poznatom. Vjerojatno vise pitanje je li to stvarno zena ili Leonardov ljubavnik kojeg je portretirao kao zensko. Naime i ta teorija postoji.
Uglavnom, meni ta slika uopce nije nesto posebno i sto cemo sad? Proglasiti me tutlekom za slikarstvo, zar ne?
A zasto zapravo? Jer je neki kriticar x rekao da je Mona Lisa genijalna i budala si ako to ne vidis? Pa zar nije umjetnost tek onda umjetnost kad djeluje na promatraca, kad izazove neku reakciju? I zar to nije zapravo cisto individualna stvar?


Vjestac, Van Gogha ne volim. Ocito sam ipak jos premalo luda, pa u njegovim slikama ne nalazim nista, osim sto je jako zgodno vidjeti tehniku. Slikao je packajuci bojama direktno iz tube i svaka slika mu je valjda cm debela.

Uglavnom, meni je umjetnost samo ono sto se meni svidi.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 22:40   #40
Satir, čitam tvoj post, na jednom mjestu kažeš:

***
1984.g. (nema veze s Orwellom), Dubrovnik, Stradun, ulični slikar, djevojka kao model (ljepuškasta no ne i ljepotica).
Pokraj mene moja djevojka.
Pokraj slikara dečko one djevojke.
Oko nas "mali milijun" ljudi.
Slikar ružan, pa, skoro kao ja.
***

Očigledno svoje lice ne smatraš idealom ljepote, savršenstvom...


***
Kad je sve bilo gotovo, htjedoh otići, no privuče me nazad reakcija dečka one djevojke. Nešto se ljutio, pa priđoh bliže. Nije htio sliku, prigovarao je slikaru da mu na slici djevojka škilji na lijevo oko. Ponovno se zagledah u sliku. Pa pogledah i djevojku. Je, tek tad sam zapazio da malo škilji. No, meni je upravo to davalo ljepotu slici.
***

A ono što je tebi davalo tu ljepotu slici je upravo to nesavršenstvo na njenome licu...



Isto tako je i sa mnom. Studijska fotografija ili make upom "ispolirana" lutkica sa naslovne strane, savrsenog lica i tijela ce me ostaviti hladnog, nezainteresiranog, "obicna" djevojka nemanekenskog tijela, nesavrsenog lica ce privuci moju paznju.
Sjecam se da sam ne tako davno gledao lice zene koja sebe smatra daleko od savrsene. Ali meni je bila najljepsa zena na svijetu... U njenim ocima sam dobrim dijelom prepoznavao sebe...


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.