Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2009., 04:45   #961
Ne mogu zahtjevati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 09:20   #962
Quote:
cimera kaže: Pogledaj post
boook..danas smo dobili iz kadrovske dopis da svi sezonci u mojoj firmi će primati plaću na jednu određenu banku koju su oni odredili..to me jako razljutilo jer ja sam u svojoj banci već dugo i jako sam zadovoljna,tamo imam minus,internet bankarstvo,čekam kreditnu karticu....radim u svojoj firmi već 5 god sezonski naravno samo 9 mjeseci i zašto ja sad moram mijenjati banku???DA LI ONI TO MOGU ZAHTIJEVATI OD MENE??????ZAŠTO?????hvala na odg...
Nitko te na to nema pravo prisiliti. Svoj zarađeni novac mozeš primiti kod bilo koje banke. Poslodavcu je to samo više papirologije- eto zašto zele.
__________________
TRETIRAJ ŽENU KAO KRALJICU I BIT ĆEŠ NJEN KRALJ....TRETIRAJ JE KAO IGRU I POKAZAT ĆE KAKO SE IGRA..............
plavokosa555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 12:21   #963
mene zanima kaj znači ono kaj stoji u skoro svakom ugovoru o radu da je radnik dužan obavljati i poslove koji BITNO ne odstupaju od onog posla za koji je zaključen u ugovoru o radu po nalogu neposrednog rukovoditelja? Jesam li ja među 150 ljudi u firmi jedan od rijetkih koji je dužan radit sve i svašta od fizikalije do majstorskih i električarskih poslova jer se ovom tak sviđa? Šta znači termin "obavljati poslove koji bitno ne odstupaju od... posla za koji se sklapa ugovor"? Ja se dam kladit da to svima piše u ugovoru pa opet svi eskiviraju poslove koji im se ne sviđaju a oni koji žele radit uvjek naj*bu. U bivšim firmama uglavnom sam radio uredske poslove i uglavnom ono što je stajalo u opisu posla i gotovo nikad nisam morao radit nešto drugo. Otkad sam u proizvodnji to je druga priča i sretan sam ak me neko ne natjera da odem pokosit travu u krugu firme
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:37   #964
Pitanje u vezi nadolazećih radnih nedjelja: radim na ugovor na određeno, svaka tri mjeseca potpisujem ugovor, imam 40satni radni tjedan (6 dana u tjednu, 6,5h/danu) pa me zanima kako će se to odraziti na radnu nedjelju tj. da li će se ta nedjelja plaćati ili će se to nekao drugačije riješiti (prošle godine je bilo dva dan slobodna zbog te nedjelje) plus jedan dan redovnog "tjednog odmora"...u biti zanima me koja su moja prava za tu glupu radnu nedjelju... fala...
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 15:00   #965
Čisto teoretski, ako radim u jednoj banci, mogu ne primati plaću u toj, već u nekoj drugoj banci?
kontradiktorna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 15:30   #966
Ako radiš u banci ne možeš primati plaću na račun u drugoj banci, takva je politika banke. Sad o zakonima ne znam što kažu, ali za takav slučaj još nisam čula
Lorena y is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 19:37   #967
Quote:
cimera kaže: Pogledaj post
boook..danas smo dobili iz kadrovske dopis da svi sezonci u mojoj firmi će primati plaću na jednu određenu banku koju su oni odredili..to me jako razljutilo jer ja sam u svojoj banci već dugo i jako sam zadovoljna,tamo imam minus,internet bankarstvo,čekam kreditnu karticu....radim u svojoj firmi već 5 god sezonski naravno samo 9 mjeseci i zašto ja sad moram mijenjati banku???DA LI ONI TO MOGU ZAHTIJEVATI OD MENE??????ZAŠTO?????hvala na odg...

Nitko nema to pravo tražiti od tebe.....firmi je to manje papirologije i zato to traže od tebe....
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 19:47   #968
Quote:
Lorena y kaže: Pogledaj post
Ako radiš u banci ne možeš primati plaću na račun u drugoj banci, takva je politika banke. Sad o zakonima ne znam što kažu, ali za takav slučaj još nisam čula
Možeš, jer ti se to ne može uvjetovati, isto kao što ako radiš u trgovačkom lancu ne smiju ti uvjetovati da kupuješ u njemu. No, bilo bi neisplativo, jer zaposlenici banke obično imaju dosta povlastica u istoj.

Generalno, uopće ne moraš imati tekući, onda poslodavac mora isplatiti plaću u gotovini.

Zadnje uređivanje Vojky : 02.05.2009. at 19:54.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 19:55   #969
O pitanju uvjetovanja firme da radnik ima tekući u određenog banci HNB se jasno odredio: http://www.hnb.hr/supervizija/trzisn...ackog-suda.pdf
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 20:18   #970
Pravno gledajući, firma ti ne bi smjela odrediti banku preko koje ćeš primati plaću. Međtim, firma sklapa s bankom određene ugovore o kreditu, u kojim ugovorima je gotovo neizostavna odredba, kojom se firma obvezuje da će određeni promet novčanih sredstava ostvariti upravo putem te banke....i u tom smislu, banka nameće zaposlenicima obvezu da otvore račun kod određene banke.
Što se tiče papirologije, nije to neka "fama" isplaćivati plaće na raličite račune.
__________________
Par Aspera ad Astra
Asperaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 22:28   #971
Quote:
Asperaa kaže: Pogledaj post
Pravno gledajući, firma ti ne bi smjela odrediti banku preko koje ćeš primati plaću. Međtim, firma sklapa s bankom određene ugovore o kreditu, u kojim ugovorima je gotovo neizostavna odredba, kojom se firma obvezuje da će određeni promet novčanih sredstava ostvariti upravo putem te banke....i u tom smislu, banka nameće zaposlenicima obvezu da otvore račun kod određene banke.
Što je, kako piše na linku, HNB izričito proglasio nezakonitim.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 16:38   #972
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Što je, kako piše na linku, HNB izričito proglasio nezakonitim.
Pročital sam link, ali trebali bi znati, da akt HNB nije res iudicata
__________________
Par Aspera ad Astra
Asperaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 20:16   #973
Pozdrav svima! Imam jedno pitanje a vidim da tu odgovaraju pravi znalci pa se nadam da ću i ja dobiti odgovor.
Ovako, djelatnica mi se sa porodiljnog vraća 1.6. I prije nego je otišla na porodiljnji ( a prije toga na bolovanje) mušterije nisu bile zadovoljne njenim radom. Osoba koja je došla na njeno mjesto je stvarno pouzdana, marljiva i ja sam više nego zadovoljna. Bila sam uvjetovana dati radnici ugovor na neodređeno i sad taj ugovor želim prekinuti i želim zaposliti osobu koja ju je mjenjala dok je bila na porodiljnom. Inače mušterije mi se javljaju sa strahom jer znaju da se ona uskoro vraća i ne žele izgubiti ovu osobu koja ju je mjenjala.
Zanima me kako da prekinem ovaj ugovor na neodređeno i s kojim razlogom. Hvala unaprijed.
nyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:57   #974
Quote:
Asperaa kaže: Pogledaj post
Pročital sam link, ali trebali bi znati, da akt HNB nije res iudicata
Koliko se ja sjećam ovog slučaja, on je riješen (sudskom) presudom u korist zaposlenika Trgovačkog suda.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 22:54   #975
Exclamation

može li se i kome čovjek požaliti na ponašanje i odluke liječničke komisije u vezi bolovanja?
zbrajalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:10   #976
raspitaj se na HZZO, tamo ce te uputiti kako se i na koju adresu mozes zaliti.
mozes i na ovaj nacin tj. nazvati bjeli telefon, ne znam postaviti link pa ako nije problem evo ovako...

Bijeli telefon
Bijeli telefon je besplatni telefon na koji možete javiti svoje pritužbe na rad zdravstvenih djelatnika ili uputiti pitanja i prijedloge vezane uz područje zdravstvene zaštite
Sve pritužbe na rad zdravstvenih radnika, primjedbe, prijedloge i pohvale vezane uz ostvarivanje prava iz područja zdravstvene zaštite možete javiti na besplatni "Bijeli telefon" Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi

0800-200-063.

Od 8 do 16 sati na taj broj javit će vam se dežurni liječnik koji će odmah odgovoriti na vaše pitanje, informirati vas o vašim pravima ili vas uputiti na nadležne službe Ministarstva odnosno drugih tijela državne uprave.

Rješavanje pritužbi

Ako je riječ o pritužbi koju nije moguće odmah riješiti, vaš će se poziv zabilježiti u poseban obrazac. Ovisno o vrsti pritužbe, Ministarstvo će poduzeti potrebne mjere i pismenim vas putem izvijestiti o načinu rješavanja vašeg predmeta.
U slučaju da ne želite ostaviti osobne podatke, vaša prijava može biti i anonimna.
Nakon 16 sati poruke se automatski snimaju. Svoje pritužbe možete prijaviti i elektroničkim putem na adresu

[email protected].
u krajnjem slucaju ako vas skinu sa bolovanja uvjek se drugi dan mozete ponovno javiti svome ljecniku
madmaxpax is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 17:21   #977
Exclamation

madmaxpax puno ti hvala
zbrajalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 18:18   #978
Nema na cemu samo ti budi uporan
ako ste dozivjeli ozljedu NA RADU i imate prituzbe na odluke doktora medicine rada u vezi vaseg ljecenja i bolovanja obratite se na ovu adresu ili broj telefona

Adresa Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu je:
Jukićeva 12/III, 10000 Zagreb
tel. 01 / 4882 066, 4836 191, 4836 194
fax. 01 / 4882 067 i
web adresa www.hzzozzr.hr

zakljuci li vam doktor medicine rada bolovanje,a vi mislite da niste sposobni za rad imate pravo traziti misljenje drugog ljecnika i na pismenu zalbu koju podnosite upravo kod svog doktora medicine rada. ako vam on kao u mome slucaju odbija to uciniti onda se obratite na gore navedenu adresu ili brojeve telefona. rok je 8 dana! u meduvremenu se javite svom ljecniku opce prakse za nastavak bolovanja(koje nije placeno 100%) dok cekate odluku na vasu zalbu.
eto ukratko ako kome zatreba pomoc,a siguran sam da hoce.sretno

p.s.nadam se da nije problem sto sam ovo tu postao,a ima i u drugome topicu. kad je vec tu za normalno bolovanje pa nek bude i u vezi bolovanja uzrokovane ozljedom na radu.
madmaxpax is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 19:42   #979
Ja sam sklopila ugovor o radu na određeno vrijeme 1.1.2009. godine do 31.5.2009. godine. Uskoro mi ističe ugovor o radu i danas me šefica pozvala u svoju sobu i rekla mi je da mi neće biti produljen ugovor o radu.

1. Imam li ja pravo znati da li je osobama koje su došle mjesec dana nakon mene ili mjesec dana prije mene, produljen ugovor o radu na određeno vrijeme ili je to poslovna tajna? O tome ništa ne piše u ugovoru o radu pa zato mislim da je samo visina plaće poslovna tajna.

2.Ne znam točno koja su moja prava?

3. Jel ja dobivam otkaz kao tehnološki višak ili neku drugu vrstu otkaza?

4. Imam li pravo tražiti da mi daju potvrdu da nisam uopće koristila godišnji odmor koji bi onda prenijela u novu firmu ako počnem raditi u novoj firmi u roku od 7 dana od prestanka ovog sadašnjeg radnog odnosa? Znam da sam radila samo 5. mjeseci, ali s obzirom da se nakon 6. mjeseci rada dobiva dva tjedna godišnjeg onda pretpostavljam da bih ipak trebala dobiti barem jedan tjedan godišnjeg koji bi onda mogla prenijeti u novu firmu, ako uspijem uopće naći novi posao u tako kratkom vremenskom roku.

Zadnje uređivanje prilika : 05.05.2009. at 19:52.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 20:09   #980
da li tko zna nesto vise o profesionalnim bolestima. nasao sam nesto o tome,ali me zanima sta sljedi nakon sto se donese odluka da netko ima profesionalnu bolest. osim lakseg radnog mjesta dobiva li se i naknada dok god je ta osoba zaposlena ili? nemam kad ove dane otici na mirovinsko da se sam raspitam pa eto mozda netko od vas zna vise o tome.moze i neki link di se pise o tome,bilo sta. unaprjed zahvaljujem
madmaxpax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:20.