Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2007., 17:06   #301
mali offtopic

koliko je vas pročitalo PLAVE KREMPITE?
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 09:55   #302
Iako znam jaakoo puno recepata za kremšnite, ove mi uvijek ispadnu čvrste i fine

Krem šnite
1. dio
5 žutanjaka
10 dkg šećera
15 dkg brašna

=> miješati žutanjke i šećer, dodati malo mlijeka i brašno. Sve uliti u ostalo kipuće mlijeko.
Kuhati 10 min.

2. dio
5 bjelanjaka
10 dkg šećera
2 vanilin šećera
=> bjelanjke izmiksati, dodati šećer i miksati.

ispeći lisnato tijesto (

U vruću kuhanu kremu (1. dio) dodati 2. dio (lagano umiješati). Vruću kremu staviti na pečenu koru , kada se ohladi dodati šlag i gornju koru (već narezanu na kocke)

I to je to..very simple..
Nicey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 21:13   #303
slightly offtopic... krempite ili kremšnite? vidio sam da se obje rječi intenzivno koriste... u mom šoru su krempite.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 00:04   #304
Meni je nezamislivo kremšnite raditi od pudinga! Zašto? Čemu to? Pa zar je takva nauka skuhati kremu? Za one manje vješte ja bi dala savjet (makar je to nezahvalno, ali meni tak odlično uspjevaju) - kremu kad kuhate koristite oštro brašno i najmasnije mlijeko ono od 3,6 ili 3,8 % m.m.! Od aroma koristim vanilin šećer i limunovu koricu i to je to! Mljac!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 10:40   #305
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Meni je nezamislivo kremšnite raditi od pudinga! Zašto? Čemu to? Pa zar je takva nauka skuhati kremu? Za one manje vješte ja bi dala savjet (makar je to nezahvalno, ali meni tak odlično uspjevaju) - kremu kad kuhate koristite oštro brašno i najmasnije mlijeko ono od 3,6 ili 3,8 % m.m.! Od aroma koristim vanilin šećer i limunovu koricu i to je to! Mljac!
šta tu ima biti nezamislivo!
svako ima svoje razloge zašto nešto radi baš tako kako radi
ja radim s pudingom iz dva razloga:
1. mojima se više sviđa s pudingom nego bez - stvar okusa
2. lako i brzo gotovo
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 22:13   #306
ja volim domaću kuhinju. a kremšnita s pudigom definitivno mi to nije. danas ti sve možeš kupiti u dućanu na pola gotovo, doma zmiksat i reći da je to to. ali nije....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 10:47   #307
Talking ja imam pravi recept

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
- 1 l mlijeka
- 1 l vode
- 25 dkg šećera, kristal
- 25 dkg škroba (gustin, gusnel,..)
- 10 dkg oštrog brašna
- 8 jaja, velikih i debelih

U bjelanjke odmah uspi šećer i izmiksaj ga u jako, jako čvrsti snije.
Žumanjke, gustin i brašno pomiješaj sa nešto mlijeka i vode. Ostatak mlijeka i vode zakuhaj. Kad uskipi ulij mješavinu brašna i žumanjaka i skuhaj kao puding u gustu glatku smjesu.
Stučene bjelanjke stavi u neku veliku zdjelu i kipuću kuhanu smjesu ulijte na bjelanjke. Izmiješaj kuhačom i odmah, još vruće ulij na tijesto.

Ovaj recept sam dobila od kolegice kojoj je sestrična slastičarka. Kaže sestrična da je caka kod pripreme kremšnita u tome da se mora koristit kristal šećer jer da štaub ima neko sredstvo protiv zgrušnjavanja koje razvodnjava bjelanjke, ta da se u zadnjem dijelu postupka kod miješanja kuhane smjese sa bjelanjcima nikako ne smije koristit metalno posuđe jer da ono utiče na to da se bjelanjci odvajaju od kuhane smjese. Dakle miješaj u drvenoj ili plastičnoj zdjeli sa drvenom ili plastičnom kuhačom. Ne znam da li to ima smisla (možda bi kem i kemik imale tu za dodat koju pametnu i stručnu), ja se toga pridržavam i kremšnite su fakat izvrsne i uvijek uspješne.

Ako voliš, kad se ohlade premaži ih sa 4 dl slatkog vrhnja, istučenog u čvrsti šlag.

Lisnato tijesto za poklopac ispeci u komadu i iskroji kockice škarama. Tako ti je najjednostavnije, a dobiješ lijepe uredne kocke.
To za gornji sloj ispeci na okrenutoj protvi. Razvaljaj tako da visi sa svake strane jer se stisne dok se peće, pa ti bu poklopac premali. Lagano napikaj s čačkalicom da se ne napuhne.
Ja imam dvije protve koje ulaze jedna u drugu na knap, pa na ovoj manjoj ispečem dno i ubacim u veću, tako da dobijem lisnatu kadicu po mjeri.

Čokoladnu glazuru ohladi tako da bude mlačna, pa ju onda tracni ka šlag. Dok se hladi moraš ju cijelo vrijeme miješati žicom tako da ostane tekuća, glatka i sjajna.


Ljudi moji, ja vjerujem da imam pravi recept za kremsnite. Od litre i pol mijeka ispadne 12 kremsnita 6x6x6 cm. Ne stavljam nikakva pomagala poput gustina, pudinga ili ne daj boze zelatine, samo brasno. Ispadnu savrsene svaki put, one u samoboru se mogu sakriti pred mojima. Na zalost, recept ne mogu reci jer je obiteljska tajna. Ja smatram da tajna uspjesnih kremsnita nije u sastojcima, nego u cinjenici da se krema mora kuhati punih 15 minuta uz konstantno mijesanje. Svaki put mi otpadne ruka od mijesanja, ali vrijedi jer se svi cude kak mi tak savrseno uspiju. Znam da cete reci sta uopce pisem ak ne odajem recept, ali eto, morala sam napisati da pravim najbolje kremsnite, yay!!!

pusa svima
plava is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 11.06.2007., 12:24   #308
dignesh li josh jednom stari topic da bi se pohvalila bit ces sankcionirana
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 19:31   #309
Kalup za kremšnite

..di mogu u Zagrebu kupiti kalup za kremšnite?
lonely_girl22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 21:32   #310
Ispričavam se na glupom pitanju ali zar je za kremšnite potreban neki poseban kalup
Ja sam do sada živila u uvjerenju da se kore peku na poleđini lima i onda se sve slaže u bilo kakav četvrtasti dublji oblik...
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 21:35   #311

ja ih isto u protvi složim i svima fine

možda misli na one četvrtaste okvire s pomičnim stranicama, ono kak za torte samo s čoškovima
toga ima u svakom većem dućanu, konzum, mercator, spar, ......
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:56   #312
Quote:
polly kaže: Pogledaj post

ja ih isto u protvi složim i svima fine

možda misli na one četvrtaste okvire s pomičnim stranicama, ono kak za torte samo s čoškovima
toga ima u svakom većem dućanu, konzum, mercator, spar, ......
ma znam, samo to je skroz nepotrebno, važnije je imati dobar recept
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 09:02   #313
hmmm

za božić sam pravio kremšnite ispale su super, nisam znao da idu u kalup, stavio sam ih u tepsiju

da li sam normalan?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 10:00   #314
Ajd ne filozofirajte oko tih kalupa, radite ih u čemu god hoćete a curi odgovorite što pita


...iako, ja imam kalup za svaku kremšnitu zasebno
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 10:19   #315
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
curi odgovorite što pita


...iako, ja imam kalup za svaku kremšnitu zasebno

ja odgovorila

a di je tvoj odgovor
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:42   #316
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
Ispričavam se na glupom pitanju ali zar je za kremšnite potreban neki poseban kalup
Ja sam do sada živila u uvjerenju da se kore peku na poleđini lima i onda se sve slaže u bilo kakav četvrtasti dublji oblik...

..ne, nije potreban nikakav kalup..i do sada sam uvijek slagala bez kalupa..no, gledala sam neku emisiju gdje su ovi koji imaju slastičarnice rekli da imaju kalupe za kremšnite i srodne kolače..pa sam se pitala di to nabaviti..
lonely_girl22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:42   #317
Quote:
polly kaže: Pogledaj post

ja ih isto u protvi složim i svima fine

možda misli na one četvrtaste okvire s pomičnim stranicama, ono kak za torte samo s čoškovima
toga ima u svakom većem dućanu, konzum, mercator, spar, ......
..hvala..
lonely_girl22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 23:57   #318
Kreme za kremšite

Danas sam nakon dugo godina pojela pravu kremšntu!Onu pravu koje su se radile prije ovi instant gluposti koje mrzim!!Krema je bila čvrsta kao da režeš maslac!Pa me zanima dali ima netko taj "stari"recept??Ovo sad mi je piz...dim,ne valja ništa prežuto je.Pa ako netko ima recept neka posta hvala!
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 03:52   #319
Evo jedne kreme po starom receptu (tko zna čijem) koji mi je dala teta Nina - nakon dugotrajnih uživanja u njenim izvanrednim kremšnitama - pred 30 godina...

Krema:

4-5 žutanjaka
20 dkg šećera
5-6 dkg mekog brašna
1/2 l mlijeka
1 štanga vanilije

- sve to smiksati, kuhati na pari da dobije finu gustoću; kremu maknuti s vatre

- bjelanjke (4-5) istući u čvrsti snijeg, dodati ravnu žlicu šećera u prahu, još miksati

- stavljati žlicu po žlicu snijega u vruću kremu i stalno lagano miješati da bude jednolično

- mlaku kremu stavljati na oblatnu
- pokriti oblatnom odozgo
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 10:55   #320
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
- 1 l mlijeka
- 1 l vode
- 25 dkg šećera, kristal
- 25 dkg škroba (gustin, gusnel,..)
- 10 dkg oštrog brašna
- 8 jaja, velikih i debelih

U bjelanjke odmah uspi šećer i izmiksaj ga u jako, jako čvrsti snije.
Žumanjke, gustin i brašno pomiješaj sa nešto mlijeka i vode. Ostatak mlijeka i vode zakuhaj. Kad uskipi ulij mješavinu brašna i žumanjaka i skuhaj kao puding u gustu glatku smjesu.
Stučene bjelanjke stavi u neku veliku zdjelu i kipuću kuhanu smjesu ulijte na bjelanjke. Izmiješaj kuhačom i odmah, još vruće ulij na tijesto.

Ovaj recept sam dobila od kolegice kojoj je sestrična slastičarka. Kaže sestrična da je caka kod pripreme kremšnita u tome da se mora koristit kristal šećer jer da štaub ima neko sredstvo protiv zgrušnjavanja koje razvodnjava bjelanjke, ta da se u zadnjem dijelu postupka kod miješanja kuhane smjese sa bjelanjcima nikako ne smije koristit metalno posuđe jer da ono utiče na to da se bjelanjci odvajaju od kuhane smjese. Dakle miješaj u drvenoj ili plastičnoj zdjeli sa drvenom ili plastičnom kuhačom. Ne znam da li to ima smisla (možda bi kem i kemik imale tu za dodat koju pametnu i stručnu), ja se toga pridržavam i kremšnite su fakat izvrsne i uvijek uspješne.

Ako voliš, kad se ohlade premaži ih sa 4 dl slatkog vrhnja, istučenog u čvrsti šlag.

Lisnato tijesto za poklopac ispeci u komadu i iskroji kockice škarama. Tako ti je najjednostavnije, a dobiješ lijepe uredne kocke.
To za gornji sloj ispeci na okrenutoj protvi. Razvaljaj tako da visi sa svake strane jer se stisne dok se peće, pa ti bu poklopac premali. Lagano napikaj s čačkalicom da se ne napuhne.
Ja imam dvije protve koje ulaze jedna u drugu na knap, pa na ovoj manjoj ispečem dno i ubacim u veću, tako da dobijem lisnatu kadicu po mjeri.

Čokoladnu glazuru ohladi tako da bude mlačna, pa ju onda tracni ka šlag. Dok se hladi moraš ju cijelo vrijeme miješati žicom tako da ostane tekuća, glatka i sjajna.
a imaš i topic o kremšnitama
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.