Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2007., 11:19   #81
Quote:
vedra kaže: Pogledaj post
sestra poslala cv,nije bilo natječaja..bila na testiranju i baš je danas zvali da dođe u ponedjeljak na razgovor sa svim papirima(radna k.,svjedodžba..)
riječ je o ZABI,a sestra završila srednju ekonomsku,sad studira ekonomiju vanredno..
evo samo da znate,dobila sister posao,počinje radit u slijedeći tjedan..bez ikakve veze..znači može se..
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 22:51   #82
Iz osobnog iskustva... banka raspiše natječaj, i na pet-šest otvorenih radnih mjesta navre tristotinjak kandidata sa VSS.

Nakon mjesec-dva čekanja, kad skoro zaboraviš da si poslao papire pozovu te na testiranje odma sutra. Kad si skoro zaboravio da si uopće bio na testiranju nazovu te i kažu da si među 10% najboljih i da ideš u slijedeću rundu kod psihologa.

E kad i to prođeš onda na prvi razgovor za posao sa komisijom unutar banke, pa za par tjedana to isto, al još jedanput na razgovor s malo pojačanom komisijom. I onda ti kažu da ne mogu nikog zaposlit do daljnjeg zbog restrukturiranja, al da će te imat u vidu.

I skoro dva mjeseca poslije, evo poziva da se posao nudi i da se dođe na dogovor, al, jebiga, u međuvremenu je uletilo nešto bolje. Nije više karijera u bankarstvu za mene.

I posao nije bio šalterski.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 10:13   #83
Tužno. U banke je prvo teško ući a da nemaš vezu ili neku veliku sreću. Nije presudna niti škola a na testiranjima se iživljavaju, kao da je u pitanju inžinjer svemirskih istraživanja a ne pozicija šalterskog službenika.
__________________
Maggie
Maggie79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 13:43   #84
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
Zašto ne banka? Možeš sa tim smjerom raditi u banci, ali naravno u sektoru za pravne osobe
Pošalji otvorene molbe svim bankama koje su ti zanimljive, i kad budu imali natječaj javit će ti se. (eto to je iz mog iskustva)
kako poslati tu otvorenu molbu?
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 19:02   #85
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
kako poslati tu otvorenu molbu?
Svaka banka ima na svojim web stranicama upitnik koji treba ispuniti.
Jolanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 23:53   #86
OTP banka zna primati svako malo (čitaj: 2-3 godine) pripravnike, doslovno s faksa, bez iskustva. Nakon godine pripravničkog staža, ako imaš dobre 'ocjene' mentora, ostaješ raditi, tamo gdje trebaju ljude i gdje pokažeš interes/sposobnost. Ovdje je veza dobra stvar, ne znam je li i uvjet.
Na šalter možeš i s faksom, iako je dovoljna srednja. Međutim, nakon nekog vremena, ako se pokažeš ili imaš dobrog šefa koji će te preporučiti, možeš otići u pozadinu na bolje mjesto. Važno je biti na pravom mjestu u pravo vrijeme, i naravno, raditi.
I slažem se, dobro je i korisno krenuti sa šaltera - tu se najviše i radi, treba to osjetiti i sjetiti se ako jednog dana budeš na nekom 'višem' položaju.
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 10:28   #87
Quote:
nu_tela kaže: Pogledaj post
Iskreno, za početak bi radila bilo što...čisto da odradim pripravnički, ali banke mi se čine najzanimljivije...

Btw, također svi koje ja poznajem, dobili su posao priko veze... debele...

Tužno.
Radim u banci, imam VSS. Vjeruj mi, banka i zanimljivo nema veze jedno s drugim. To je prvenstveno stresan, naporan i nadasve dosadan posao, nerijetko radim dnevno po 9-10 sati. Iako sam prvo radila u stanovništvu, nisam bila na šalteru niti više ljude s VSS stavljaju na šaltere. To je bilo nekada tako. Uglavnom, ja se upravo spremam dati otkaz iako nemam alternativu za drugo radno mjesto. Banke su shit!!! Apropo zapošljavanja, uglavnom zovu ljude iz svoje baze koji su slali životopise na neviđeno, no računaj da životopise šalju i oni koji imaju veze. Tako da će te i zaposliti. Nađe se tu i tamo da pozovu nekog padobranca, ali to je rijetko. I često ti u banci rade nekompetentni ljudi. Meni je prva šefica imala SSS, a direktor VŠS. Toliko o potrebnoj stručnoj spremi.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 13:14   #88
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ja se upravo spremam dati otkaz iako nemam alternativu za drugo radno mjesto.
Da puno je bolje raditi kod privatnika za manju placu, koju mozda dobijes a mozda ne dobijes, takodjer za nekvalificiranog sefa i kada mozes dobiti otkaz jer ti se sefu ili sefici ne svidja tvoja frizura ili cipele.
Mislim svaka cast na hrabrosti, ali ti ocito nemas obitelj niti kakvih financijskih obaveza jer ako nemas rezervni posao ima te tko uzdrzavati.
jmurphy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 16:56   #89
Imam dijete i supruga s relativno malom plaćom. Da, svaka mi čast na hrabrosti. Čuj, nije mi banka prvo radno mjesto, pa ni zadnje. Apropo šefa, napisah da imam nekvalificiranog, a banka nije državna firma da si zaštićen ko lički medvjed. Mogu te frknuti van kad god zažele. Bar je u banci najlakše dokazati nepravilnosti u radu. Meni je moje psihičko i fizičko zdravlje važnije od posla gdje sam izložena velikom stresu i mobingu. Volim raditi, prilično sam kvalificirana, ne bojim se da neću naći posao. Dok tražim, radit ću nešto honorarno što sam prije radila i dosta dobro zarađivala. Nisam ipak s kruške pala da doma lakiram nokte i čekam bolju priliku.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 17:06   #90
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
...... I često ti u banci rade nekompetentni ljudi. Meni je prva šefica imala SSS, a direktor VŠS. Toliko o potrebnoj stručnoj spremi.
iskreno ne znam kakve veze ima stručna sprema s kompetencijama (općenito)...
ima masu ljudi VSS koji su na visokim radnim mjestima, a da nemaju pojma ni o čemu pa niti o načinu razgovoru s kupcima, klijentima, a da ne govorim o komunikaciji s podređenima (baš i ne volim tu riječ) i organizaciji posla
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 17:35   #91
Slažem se s frogy! Imam jako dobrog prijatelja koji radi u banci u gospodarstvenom sektoru, pa eto kad se vidimo izbjegavamo temu banke jer on o tome ne može pričati koliko ga muči. Inače oženjen je i bez djece, ali žena mu ne radi. Prije nekoliko dana ja ga napala da izmišlja da mu je posao težak, kad je stao pričat o poslu stvarno sam se skamenila. Iako je potpisao ugovor na 8h on radi i do 12h dnevno bez da mu se plaćaju prekovremeni, svaku grešku koju napravi plaća iz džepa, a banka ti izađe u susret pa ti odobri kredit, navodno ima pauzu od 30 minuta na koju je dosada bio samo 2puta u 1,5 goini što radi u banci, da ne kažem da je pod stresom i da mu to utječe na zdravlje pa je tako dobio depigmentaciju, a rekao mi je da je svima u prostoriji gdje rade skočila dioptrija. Rekao mi je da ne zna do kada će izdržat, ali da je za sada prisiljen radit tako i sve to trpi za 4300 kn.
Samo želim kazati da banka nije tako idealna kako se misli, no naravno nitko pa ni ja sama ne vjeruje dok ne pokuša.
Šećer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 17:39   #92
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
iskreno ne znam kakve veze ima stručna sprema s kompetencijama (općenito)...
ima masu ljudi VSS koji su na visokim radnim mjestima, a da nemaju pojma ni o čemu pa niti o načinu razgovoru s kupcima, klijentima, a da ne govorim o komunikaciji s podređenima (baš i ne volim tu riječ) i organizaciji posla
Jedno je što neki ljudi godinama rade i imaju iskustvo pa im fakultet nije ni potreban, a drugo je kad dođu na položaje nestručne osobe i još k tome nemaju ni potrebno obrazovanje. Oprosti, ali mislim da na viskom položaju ipak treba biti osoba s VSS. Reci mi, čemu onda obrazovanje? Pa ako je SSS dovoljan za sve moguće položaje i poslove, zašto sam onda ja uopće studirala? Mogla sam se zaposliti s 18, a ne gubiti vrijeme i novac na faksu. Slažem se da ima teladi koja diplomira, ali ipak mislim da su takvi u manjini.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 17:42   #93
Quote:
Šećer kaže: Pogledaj post
Slažem se s frogy! Imam jako dobrog prijatelja koji radi u banci u gospodarstvenom sektoru, pa eto kad se vidimo izbjegavamo temu banke jer on o tome ne može pričati koliko ga muči. Inače oženjen je i bez djece, ali žena mu ne radi. Prije nekoliko dana ja ga napala da izmišlja da mu je posao težak, kad je stao pričat o poslu stvarno sam se skamenila. Iako je potpisao ugovor na 8h on radi i do 12h dnevno bez da mu se plaćaju prekovremeni, svaku grešku koju napravi plaća iz džepa, a banka ti izađe u susret pa ti odobri kredit, navodno ima pauzu od 30 minuta na koju je dosada bio samo 2puta u 1,5 goini što radi u banci, da ne kažem da je pod stresom i da mu to utječe na zdravlje pa je tako dobio depigmentaciju, a rekao mi je da je svima u prostoriji gdje rade skočila dioptrija. Rekao mi je da ne zna do kada će izdržat, ali da je za sada prisiljen radit tako i sve to trpi za 4300 kn.
Samo želim kazati da banka nije tako idealna kako se misli, no naravno nitko pa ni ja sama ne vjeruje dok ne pokuša.
Potpisujem od riječi do riječi. Prekovremeni se ne plaćaju, a ako ideš na vrijeme doma onda s tobom nešto ne štima i ne možeš ni u ludilu napredovati. Jer nisi lojalan banci. Moje dijete gotovo da i nema ništa od mene, jer dok dođem kući, on ide spavati. I to sve za 4.500 kn. No i ja imam "pametne" prijatelje koji mi sole pamet da što ja to pričam, da izmišljam. Točno je da čovjek ne zna dok ne proba.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 12:21   #94
Quote:
nu_tela kaže: Pogledaj post
Dakle, nedavno sam završila Ekonomski fakultet - smjer turizam (stvarno ne znam di mi je pamet bila odlučit se za taj smjer, ali eto...da sam sad na početku, sigurno bi financije izabrala...no, šta je, tu je...).

Zanima me posao u banci. Nemam nikakvu vezu, a čujem da je za 'takva' radna mista itekako potrebna...

Kolege koje su poslale 'otvorene molbe' svim bankama u Hrvatskoj su mi rekle da im se nikad, niko nije ni mailom javio, tako da mi se ta mogućnost ne čini rješenje...

Zanima me - kako ste vi dobili posao?
Ajde nam molim te navedi tri razloga zašto bi željela raditi baš u banci, a ne recimo u turističkoj agenciji ili agenciji za istraživanje tržišta.
plavi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:21   #95
ja radim u banci i meni se stvarno dobro. u 4.00 idem doma, nitko me nista ne pita, ne prigovara, al ipak mi smo drzavna firma...
takooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 16:10   #96
Čitam i ne vjerujem.
1. svatko ima svoje iskustvo koje je točno i nema mogućnosti da bude drugačije
2. u pravilu hrpa gluposti i "urbanih" legendi (isprika onima koji zaista govore iz vlastitog iskustva i utemeljeno)

Većina banaka se ponaša onako kako im njihovi dioničari nalažu: kapitalistički ! A to vjerujte nema veze s primanjem preko veze svakog kandidata (ne kažem da toga nema, samo kažem da toga ima puno manje nego se misli ili piše po forumu), jer cilj je primiti najboljeg kako bi ti donosio najviše prihoda.
Dalje, da se radi puno..radi se...vi koji ste su, nije mi jasno gdje su vas učili da ćete neradom zaraditi puno love ili dovoljno za život?!?
Tko hoće, želi, zna i može (i ima malo sreće jer uvijek je dobro biti dobar s njom) može od šaltera do managerskog ugovora bez ikakve veze (nije često, jer bi bilo neprirodno da ima toliko managera - opet kapitalizam u igri, ali ima jako dobrih primjera).
Otvoreni natječaji služe tome da vas pozovu, a ne zezaju...i opet, naravno da se može dogoditi da nekog nisu pozvali...pa zamislite samo situaciju (i da ste šef): imate jedno slobodno radno mjesto, 100 prijava na otvorenom natječaju, a vi morate naći čovjeka čim prije, jer posao trpi...odmah ćete selektirati (po nekim svojim kriterijima) dio ljudi i pozvati ih na testiranje (slažem se da izgleda kao da će vas Nasa zaposliti) i uzeti najboljeg mogućeg (ili koji se pokaže takav) jer imate tako velik izbor...vi koji ne prođete...nije to nepravda učinjena prema vama, to je ŽIVOT...i treba pokušavati dalje, a ne donositi parcijalne zaključke o tome kako nešto ne valja a da niste do kraja ni probali....nemojte mi pitati otkud ja to sve znam, mudriji su shvatili
__________________
Gastić u Kazakhstanu
intrepidCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:03   #97
interpidCRO
U svojem postu si toliko toga naveo toliko neistina da boli glava. Dat ću ti info iz provjerenog izvora (čovjek radi na managerskoj poziciji u banci).
Preko 60% ljudi u bankama su propali studoši sa završenom gimnazijom, koji su došli preko debele veze. 20% su ljudi koji nisu znali što bi sa sobom, al su dovoljno pametni pa su ipak završili faks, no nisu puno dalje od ovih prvih. Ostalih 20% su ljudi koji su kvalitetni.
Napredovanje sa šaltera do managera je jeftina šefovska floskula, koju samo ljudi s inteligencijom jednakom broju cipela mogu prožvakat.
Odgovorno tvrdim da u gotovo sve banke u hr da bi upao trebaš vezu, jer ne trebaju kvalitetne nego podobne ljude, a taj glupi posao koji tamo obavljaš može naučit svatko ko zna čitat i pisat. Znam puno ljudi na dobrim pozicijama u različitim firmama, jedno je zajedničko u banke su gotovo svi došli preko veze. Preko 60% ljudi se prima preko veze, neki su plačali po 5k maraka za šalterske poslove.
Kapitalizam je prijatelju vrlo surov sistem u kojem MORAŠ bit koristan da bi bio plaćen, dakle moraš imat konkretna znanja i vještine jer ćeš vrlo brzo izgorit. Ako nemaš znanja onda prihvačaš posao referenta u banci. U bankama se za 90% poslova može priučit bilo koga, pa sukladno tome i takav kadar traže. Traže konformiste!!! Nije to bilo tako davno kad su banke propadale u bankarskoj krizi 98., samo ljudi brzo zaboravljaju. Misliš da su propale zbog sposobnog ili možda zbog podobnog kadra.

Jedan savjet tražiteljima posla: kad dolazite kod poslodavca tražiti posao morate imat viziju, stav i znat zašto bi baš taj posao, a ne prijavljivat se na natječaje bez jasno definiranog puta. Zapamtite posao vam nitko ne daje iz ljubavi nego iz interesa, mora postojati obostrani INTERES, ako ga nema zvisit ćete vrlo brzo. Sve se bazira na vrlo jednostavnoj činjenici od kakve koristi vi možete biti nekome. Ako imate više znanja, vjerojatno ćete biti i od veće koristi, ako nemate znanja bit ćete prisiljeni prodavat se jeftino ili radi na mjestima gdje su potrebni podobni ljudi.Banke su tipičan primjer firmi/sektora gdje su ljudi koji nisu znali što bi sa sobom pa su nekim slučajem završili u banci.
Tipičan primjer firmi gdje se ne primaju ljudi preko veze su proizvodne firme npr. dipl. ingovi elektrotehnike, strojarstva, obrtnička zanimanja tu se ljudi ne primaju preko veze. I tu vam ni neće postavljati stu...na pitanja na razgovorima za posao.
Sa dijelovima tvojeg posta se slažem: ako vas ne prime na natječaju to ne znači da vi ne valjate, nego možda jednostavno niste profil čovjeka koji traže.
plavi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:43   #98
Zašto na razgovorima ima po nekoliko ljudi koji te ocjenjuju+ psiholog koji detaljno seciraju nečiji život te da im objasnimo kako smo se osjećali u određenom trenutku kad smo nešto radili
Osjećala sam se poslije 1,5h razgovora ko da me pregazio vlak.
londres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 18:59   #99
Quote:
londres kaže: Pogledaj post
Zašto na razgovorima ima po nekoliko ljudi koji te ocjenjuju+ psiholog koji detaljno seciraju nečiji život te da im objasnimo kako smo se osjećali u određenom trenutku kad smo nešto radili
Osjećala sam se poslije 1,5h razgovora ko da me pregazio vlak.
U banci je 60% poslova kontakt s klijentima. U razgovoru oni žele vidjeti koliki je tvoj prag tolerancije na to da te netko kontinuirano pili. Tak kak si se osjećala na razgovoru osjećat ćeš se svaki dan na tom poslu. Pa vidi malo što pišu frogy i šećer. Od nekoliko poznanika sam čuo slične stvari-plaće malo iznad prosjeka, a stres ogroman.

Fala bogu da ja nisam imao takvih iskustava. Sjećam se jednog pitanja iz onih priručnika za posao; "Koje su vaše najveće mane?", a meni odma palo na pamet "To kaj mi pim...k nije dugačak 35 cm". Pozdrav svima i nemojte se živcirat.
plavi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:26   #100
Quote:
plavi5 kaže: Pogledaj post
interpidCRO
..ne trebaju kvalitetne nego podobne ljude, a taj glupi posao koji tamo obavljaš može naučit svatko ko zna čitat i pisat.
............
Kapitalizam je prijatelju vrlo surov sistem u kojem MORAŠ bit koristan da bi bio plaćen, dakle moraš imat konkretna znanja i vještine jer ćeš vrlo brzo izgorit.
Ovdje isto svačega ima. Ne razumijem, prvo kažeš da se traže podobni, a onda da moraš imati kvalitete.
I čini se da u banci nikad nisi radio.

Slažem se da posao može naučiti svatko, kao uostalom SVAKI posao, osim možda nuklearnog fizičara ili kirurga. E sad, govorimo li o poslu referenta na šalteru? Kad te nauče poslu, prate te i naravno očekuju s vremenom da napreduješ u smislu vještine 'prodaje', što znači da traže ono što si rekao, kvalitetu. Ne da ostaneš na onom stadiju kao kad ti je prošla obuka. To je i normalno, jer kako je netko rekao, moraš im donositi profit.

Slažem se da se plaća (i još uvijek je potplaćen) rad, rad i samo rad. Stres je ogroman, ali nije razlog da se pobjegne, osim ako ti je 'tolerancija na stres' vrlo niska.
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.