Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2012., 18:03   #1
Tema o Hrvatskom turizmu

S obziom da svake godine u isto vrijeme..dakle pocinje se negdje oko Uskrsa pa zavrsava sa 9 mjesecom i godisnjim odmorima, sve nase TV kuce nas obasipaju na dnevnoj bazi statistickim podacima i procjenama o stanju turizma odlucila sam pokrenu temu, vise onako laganini ali dobrodosli su ljudi iz struke i sa "terena" da potkrijepe podacima,doztivljajima i slicno.

Mene fascinira stvar i pitam se kakav je to turizam kad imamo vremena da brojimo svakog gosta po na osob i 4 mjeseca u godini imamo kako bi ja rekla "krizno izvjestavanje" sa turistickih destinacija i javljamo koliko je upravo turista doslo, oslo,sjelo, podrignulo, umrlo, zjevnulo i tako.

Ja ne mogu zamislit niti jednu ozbiljnu tur destinaciju kako na dnevnoj bazi broji goste ko da su goveda.

Shvacam da je to mozda jos jedina grana u nasem propalom gospodarstvu u kojoj se 3 mj okrecu i krecu neki novci ali ako nam je to jedina slamka spasa onda nam se crno pise.

Mozemo li od 2 mjeseca sezone prehraniti, ne samo djelatnike u turizmu, nego i cjelu drzavu?

Turizam bi trebao biti popratna grana i djelatnost za extra zaradu.

Ajmo onda rec, da se nase gospodarstvo okrenulo turizmu kao najvaznijoj gospodarskoj grani(nek netko navede neku drugu ako sam u krivu) i da racunamo da mozemo zivjeti cjelu godinu od toga.

Sad bi voljela da se tu jave i ljudi koji su direktno u tim vodama pa da kazu koja je nasa strategija u turizmu i gdje se to krece(ja scu sad bit pristojna pa necu rec gdje)

I s obzirom da na TV u non stop javljaju kako je ova god cak i bolja od prosle, voljela bi cut ljude sa lica mjesta..ovi sta broje na granici ulaske i izlaske necu uzet u obzir, to nije relevantan pokazatelj.

Pisite..ako se budem jos neceg sjetila,dodam.
moloko* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 18:34   #2
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post
S obziom da svake godine u isto vrijeme..dakle pocinje se negdje oko Uskrsa pa zavrsava sa 9 mjesecom i godisnjim odmorima, sve nase TV kuce nas obasipaju na dnevnoj bazi statistickim podacima i procjenama o stanju turizma odlucila sam pokrenu temu, vise onako laganini ali dobrodosli su ljudi iz struke i sa "terena" da potkrijepe podacima,doztivljajima i slicno.
A o cemu da pisu ili informiraju?

kao sto u svakim vijestima izvjestavaju na kojem turniru su oni luzeri od tenisaca izgubili
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 18:59   #3
Pišu o turistima jer je to jedina pozitivna strana našeg gospodarstva
pinkskin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 19:18   #4
U Hrvatskoj se stalno palamudi kako strani gosti premalo troše no prema podacima Svjetske turističke organizacije to nije slučaj. Prema WTO-u Hrvatska po stranom gostu uprihodi $953( 2009.) odnosno $1165(2008.) što je, prema istim podacima, bitno više nego što po stranom gostu zaradi Francuska i nešto više od Austrije i Italije.
Zanimljivo, prema istom izvoru po stranom gostu najviši prihod ima Australija - 5115 dolara. Jaki su još i Novi Zeland, Indija, SAD, Švedska. Iako nisam siguran pretpostavljam da je glavni razlog tome što se na put u Australiju ne isplati ići na 2 dana budući da su emitivna turistička područja prilično daleko pa je onda i dužina boravka veća. Švedska mi je tu zagonetna i ne uklapa se u tu sliku. Možda je stvar u visokoj kupovnoj moći turista koji dolaze iz bogatih susjednih skandinavskih država i švedske cijene su im prihvatljive( podaci o potrošnji su nominalni, ne PPP).

Budući da se radi o prihodu, utjecaj na BDP nije isti zbog stranih inputa no to je sasvim druga tema.

http://mkt.unwto.org/sites/all/files...ghts11enlr.pdf
John D is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 20:12   #5
Quote:
John D kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj se stalno palamudi kako strani gosti premalo troše no prema podacima Svjetske turističke organizacije to nije slučaj. Prema WTO-u Hrvatska po stranom gostu uprihodi $953( 2009.) odnosno $1165(2008.) što je, prema istim podacima, bitno više nego što po stranom gostu zaradi Francuska i nešto više od Austrije i Italije.
Zanimljivo, prema istom izvoru po stranom gostu najviši prihod ima Australija - 5115 dolara. Jaki su još i Novi Zeland, Indija, SAD, Švedska. Iako nisam siguran pretpostavljam da je glavni razlog tome što se na put u Australiju ne isplati ići na 2 dana budući da su emitivna turistička područja prilično daleko pa je onda i dužina boravka veća. Švedska mi je tu zagonetna i ne uklapa se u tu sliku. Možda je stvar u visokoj kupovnoj moći turista koji dolaze iz bogatih susjednih skandinavskih država i švedske cijene su im prihvatljive( podaci o potrošnji su nominalni, ne PPP).

Budući da se radi o prihodu, utjecaj na BDP nije isti zbog stranih inputa no to je sasvim druga tema.

http://mkt.unwto.org/sites/all/files...ghts11enlr.pdf
ja sam zamolila da tema bude bez statistickih podataka..vise bi voljela da se javljaju ljudi "s lica mjesta"

prema statistickim podacima,ova sezona je za 30% veca od prosle
moloko* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 20:48   #6
Tu gdje sam trenutno svi već zadnje dvije godine govore kako im je lošije nego prije. Stranih turista baš i nema, a najviše je domaćih i istočnih susjeda.
Ove godine su ugostili i jedan glazbeni festival, ali to se osjetilo više po gužvi u gradu nego po prihodima.

Kada malo pogledam po plažama sve sam uvjereniji da Hrvatska nema budućnost sa turizmom kakav se do sada poticalo. Masovni turizam samo rezultira betonizacijom, gužvama i preopterećenom infrastrukturom. Jedino je prilika za autoceste da se bar 2 mjeseca u godini nađu u plusu.

Po meni, nama nedostaje neka sredina ponude. Imamo ili bogate i poznate svjetske zvijezde ili turiste manje platežne moći koji sa sobom na plažu vuku hladnjak s paštetama. Nema baš ljudi srednje platežne moći. Bar je to moj dojam zadnjih mjeseci.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 21:19   #7
Realni pad turizma ove godine je 10-15%.
Razgovarao sam sa jednim turističkim managerom, jako poznati lanac hotela...
Prije tjedan(20.7.) dana jedan hotel pun. Ostali iz lanca na 60%. Nije bilo ovako prošle godine(on je jako pesimističan...)

Pad turizma od 10% je pad bdpa 3-4%
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 22:24   #8
Pad turizma od 10% je pad BDP-a od teoretski max. 1,5%, a obzirom na uvoz koji prati turist. potrošnju i manje. Možda max. 1%.
No niti to nije malo. Dapače!

Glede turizma, isti je pomalo arhaičan. No ono što iritira je baš to krizno izvještavanje! Svaki dan idu mirišati prdac čeha po čemu "zvuči"..
Izvještaji koliko ima ljudi, umjesto koliki su prihodi je iz doba realsocijalizma. Inače, tko putuje po Svijetu može uočiti da smo mi prosječni, do ispod prosječni, po turist. usluzi.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 22:46   #9
Quote:
FED;40578018[/QUOTE kaže:
Inače, tko putuje po Svijetu može uočiti da smo mi prosječni, do ispod prosječni, po turist. usluzi.
tako je..a za to je kriv niz faktora.

mislim da u ovoj grani ima ljudi sa odlicnim potencijalom, samo oni uglavnom nisu bili podobni da budu na tim pozicijama..mediokriteti se postavljaju na odlucujuca mjesta i zato nam je i turizam postao ovo sta je postao-masovni turizam.

a sta je najgore, ove godine nema ni masovnosti.

uglavnom, dolaze nam turisti sve losije pšlatezne moci a tamo gdje dolaze takvi sigurno nece doci srednji i visi sloj(iako,srednjeg sloja ima sve manje nazalost).

Ali za srednji i visi sloj nemamo niti ponude..tako da se zapravo vrtimo u zacaranom krugu.

Sad kad ovo pisem, zapravo mislim da razmisljanje o nekom kvalitetnom turizmu u Hrvatskoj je zapravo iluzija i utopija.

Ima li ova tema zapravo uopce smsla?


moloko* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 22:56   #10
A kakav bi to ne-masovni turizam trebali imati? Ako mogu za određenu količinu novca ići u Španjolsku, Grčku, Tursku...zašto bi u Hrvatskoj trebao platiti više?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 22:59   #11
Mah, ovakve žalopojke se mogu čuti u svakoj turističkoj zemlji. Kad ih slušaš stekneš dojam da bi im bilo isplativije da nema turizma.
John D is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 02:26   #12
Quote:
Ferrari kaže: Pogledaj post
Realni pad turizma ove godine je 10-15%.
Razgovarao sam sa jednim turističkim managerom, jako poznati lanac hotela...
Prije tjedan(20.7.) dana jedan hotel pun. Ostali iz lanca na 60%. Nije bilo ovako prošle godine(on je jako pesimističan...)

Pad turizma od 10% je pad bdpa 3-4%
je prošlu subotu je bio masovan odlazak gostiju iz dalmacije i slab dolazak-50%.
nedostatak gostiju se vidi na čiovu i otocima.vidit čemo kako ova subota diše.
Split je plusu večinom mladi turisti velika večina alkoholičara,šta je dobro jer dosta troše a kako sam primjetia i ne zauzimaju puno mjesta na plaži.dođu smoče se i vračaju se u sobe.
da li se može živjeti cijelu godinu od turizma može
plača recimo turistički vodič s iskustvom

5-6 mjesec 7000-8000 kn 7-8 mjesec do 15000 kn 9-10 7000 kn
(pomagao ispunjavati poreznu prijavu pa znam brojke)
dobar konobar na dobrom mjestu dođe do 20000 kn sa bakšišem
a i loš konobar dobije 6000-7000 kn
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 12:54   #13
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post
S obziom da svake godine u isto vrijeme..dakle pocinje se negdje oko Uskrsa pa zavrsava sa 9 mjesecom i godisnjim odmorima, sve nase TV kuce nas obasipaju na dnevnoj bazi statistickim podacima i procjenama o stanju turizma odlucila sam pokrenu temu, vise onako laganini ali dobrodosli su ljudi iz struke i sa "terena" da potkrijepe podacima,doztivljajima i slicno.

Mene fascinira stvar i pitam se kakav je to turizam kad imamo vremena da brojimo svakog gosta po na osob i 4 mjeseca u godini imamo kako bi ja rekla "krizno izvjestavanje" sa turistickih destinacija i javljamo koliko je upravo turista doslo, oslo,sjelo, podrignulo, umrlo, zjevnulo i tako.

Ja ne mogu zamislit niti jednu ozbiljnu tur destinaciju kako na dnevnoj bazi broji goste ko da su goveda.

Shvacam da je to mozda jos jedina grana u nasem propalom gospodarstvu u kojoj se 3 mj okrecu i krecu neki novci ali ako nam je to jedina slamka spasa onda nam se crno pise.

Mozemo li od 2 mjeseca sezone prehraniti, ne samo djelatnike u turizmu, nego i cjelu drzavu?

Turizam bi trebao biti popratna grana i djelatnost za extra zaradu.

Ajmo onda rec, da se nase gospodarstvo okrenulo turizmu kao najvaznijoj gospodarskoj grani(nek netko navede neku drugu ako sam u krivu) i da racunamo da mozemo zivjeti cjelu godinu od toga.

Sad bi voljela da se tu jave i ljudi koji su direktno u tim vodama pa da kazu koja je nasa strategija u turizmu i gdje se to krece(ja scu sad bit pristojna pa necu rec gdje)

I s obzirom da na TV u non stop javljaju kako je ova god cak i bolja od prosle, voljela bi cut ljude sa lica mjesta..ovi sta broje na granici ulaske i izlaske necu uzet u obzir, to nije relevantan pokazatelj.

Pisite..ako se budem jos neceg sjetila,dodam.
Vrlo si blizu same poante...

Generički, turizam kao gospodarska grana ne postoji. Pogledaj si malo nacionalnu klasifikaciju djelatnosti i vidjeti ćeš da ne postoji niti jedna djelatnost koja je klasificirana kao turistička djelatnost. Turizam je u prvom redu potrošnja, a da biš mogao "hraniti" i imati korist od takve potrošnje onda moraš imati i gospodarstvo koje će znati apsorbirati tu potrošnju. Što naravno kod nas nije slučaj.

Zato i sam turizam je najbolji u onim zemljama koje uz određene komparativne prednosti imaju kakvo-takvo funkcionalno gospodarstvo ( primjeri Austrije, Italije ili Francuske) odnosno gdje turizam nije pitanje života i smrti. Svejedno, turizam ostaje bitan i za siromašnije zemlje iz dva razloga. Prvi razlog je da kako-tako zatvara deficit na robnoj VT bilanci. Drugi razlog je što zbog svog radno intenzivnog karaktera zapošljava dosta radne snaga uz relativno malo kapitalnog ulaganja.

Mi u sadašnjem modelu od turizma ne možemo očekivati nekakva čuda. Čak da postignemo i nekakvu veću operativnu efikasnost, ja ne vjerujem da bi bili bolji za nekih 5-10% od sadašnjeg stanja. Nedostaju nam investicije u smještajne kapacitete i infrastrukuru, nemamo veliko i bogato unutrašnje tržište, nemamo mogućnosti subvencioniranja određenih specifičnih vidova turizma i da ne nabrajam dalje. Realno, pravu zaradu od turizma dobiti ćemo tek kad ono postane neka vrsta extra-džeparca, a ne glavni izvor nasušno potrebnih deviza.

Strateški gledano, i dalje ćemo u velikoj mjeri ovisiti o našim komparativnim prednostima, te o događajima u našem okruženju. Dakle, vrijeme, očuvanost prirode, recesija na emitivnim tržištima i političke neprilike na receptivnim tržištima biti će još dugo vremena glavne odrednice kako će se kretati određena turistička sezona.
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 14:05   #14
ne vidim poantu u komentiranju rekla kazala priče od Mate iz Kaštela koji nije pun pa misli da je turistička sezona katastrofa. A jedini oglasni prostor mu je baba na kolodvoru s tablom u ruci.

Statističke metode su iste još od 2000. tako da su podaci usporedivi.

I po ovim nekim preliminarnim pokazateljima sezona je 4-5% bolja nego prošla.

Druga stvar je što su neka mjesta u modi pa imaju više gostiju, dok druga stagniraju iz razno raznih razloga.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 14:36   #15
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post
ja sam zamolila da tema bude bez statistickih podataka..vise bi voljela da se javljaju ljudi "s lica mjesta"

prema statistickim podacima,ova sezona je za 30% veca od prosle
To nije istinit podatak o hrvatskom turizmu.
Za lipanj 2012. imamo jednak broj noćenja na godišnjoj razini.
Standardni metodološki podaci o prihodima u sezoni nisu još dugo na redu.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 15:21   #16
Pokazatelj da li neka sezona bolja ili lošija na temelju noćenja je krivo razmišljanje. Bitna je potrošnja a u nemamo nikakvih pouzdanih pokazatelja.
Glavna boljka našeg turizma je spektar ponude. Mi nudimo krevet, sunce i more i ništa više. Od toga se ne može graditi turizam niti zaraditi tako da je broj noćenja malo bitan podatak. Bitnija su dva podataka a to je koliko smo u prosjeku izvukli love od pojedinačnog turista i koliko je te potrošene love otišlo na domaće proizvode.
Ja sam porijeklom iz Ravnih Kotara kod Zadra i vrlo mi je žao vidjeti gomilu neobrađenih polja niti 10km od obale a zaraditi se može vrlo lako. Nuditi turistima svježe povrće došlo direktno iz zaleđa ili kontinentalne Hrvatske. Katastrofa mi je vidjeti da npr. španjolski turisti kupuju španjolske nektarine ili mađare koji kupuju mađarski kukuruz na našem moru. Pa zar to nikoga ne bode u oči!? Gdje je tu zarada? Pa oni tako efektivno vraćaju lovu u svoju zemlju a nama ostaju mrvice. Zašto pobogu nitko od tih općina, gradova i sela ne koordinira direktnu prodaju naših poljoprivrednih proizvoda direktno na štandovima na obali? A ne da zadarska lubenica ode prvo do zagrebačke zelene tržnice pa se onda vrati na more!?!
I zašto se naše lijenčuge iznajmljivači (a lijenčuge jesu) ne prime malo motike kad nema turista pa da mu ponude malo smokava/lubenica/pršuta a ne samo čistu plahtu i krevet. Kad dođem dolje na odmor često vidim ljude kako iznajmljuju sobe i apartmane i više ništa a znam ih da imaju polja i polja koja neobrađena stoje jer su lijeni obrađivati ih. Jel to u mentalitetu ili što?
Pa mene bi bilo sram imati turiste u apartmanu i neobrađeno polje! Umjesto da mu ponude kompletan ručak (meso, krumpir, povrće, voće) iz vlastite proizvodnje po povoljnoj cijeni oni im pokušavaju podvaliti šaku preostalih smokava (koja raste u dvorištu bez brige oko nje) po astronomskim cijenama i čude se kako slabo ide!?!
Pa koji turist ne bi kupio domaće paradajze/krastavce za euro po kili? A ako imaš polje 100x30 metara (neka tipična mjera tamo od kuda sam ja) računajte koliko bi zaradili a distribucija je tipa uberi u dvije kante-stavi u gepek od auta-iskrcaj na štand. Da ne pričam o pršutu, kobasicama i ostalim suhomesnatim proizvodima gdje je dodana vrijednost viša.

Druga stvar su npr. uređene plaže sa toboganima, pedalinama i slično. Pa ja ne znam zaista kako nitko ne vidi da bi jedna tvornica tipa propale Jugoplastike itekako bila profitabilna samo da proizvodi plastične pedaline, tobogane i ostale stvar iza našu obalu. A ne da moram sa djetetom tražit plažu koja uopće ima pedalinu a onda i koja je slobodna. Od ručnika na plaži nema zarade a to najbolje osjete oni tamo kod Makarske gdje im dolaze jednodnevni turisti iz bosne koji ponesu svoj sendvič.

Sumirao bi to u tvrdnju da našem turizmu FALI PAMETI i ništa drugo.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 15:27   #17
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post

I s obzirom da na TV u non stop javljaju kako je ova god cak i bolja od prosle, voljela bi cut ljude sa lica mjesta..ovi sta broje na granici ulaske i izlaske necu uzet u obzir, to nije relevantan pokazatelj.
ma kakvi bolja.....trkeljaju bez veze i argumenata.......prije desetak dana sam imao raspravu sa Vladinim "volonterima" na temu uspješnosti ove sezone i moram reći da me čudi neinformiranost.......

po mojoj procjeni ( prema dostupnim spoznajama ) sezona će financijski biti slabija 10-20%.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 15:42   #18
jel možeš navesti koje su to tvoje spoznaje i na koji način si ocjenio da će godina biti finacijski 10-20% slabija?

Jebote koja naklapanja
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 15:47   #19
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Zato i sam turizam je najbolji u onim zemljama koje uz određene komparativne prednosti imaju kakvo-takvo funkcionalno gospodarstvo ( primjeri Austrije, Italije ili Francuske) odnosno gdje turizam nije pitanje života i smrti.
Jedan zanimljiv primjer ekonomski efikasnog turizma je i Turska. Tko je bio tamo može uočiti da je svaki zalogaj koji je pojeo "made in Turkey". Oprema njihovih hotela je također domaća, itd.
To je efikasan turizam, a odlično si naveo da je turizam ništa drugo doli - potrošnja. Uvijek višestruko korisna kada ju čine stranci, ali kod nas nedovoljno efikasna jer je dosta roba iz uvoza.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 15:53   #20
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
jel možeš navesti koje su to tvoje spoznaje i na koji način si ocjenio da će godina biti finacijski 10-20% slabija?

Jebote koja naklapanja

hahaha.....još jedan "volonter".........

evo ti jedan link na sličan slučaj "uspješnosti" kao što je i naš pa ga prouči, možda nešto naučiš....

http://www.business.hr/business-clas...lagajna-prazna

naši prihodi neće biti upola manji kao crnogorski nego samo 10-20%....

btw MUP je prije desetak dana objavio da je broj ulazaka turista u odnosu na prošlogodišnji isti vikend manji za 65.000.....
osim toga ja sam bio na moru i vidio sve iz prve ruke.......
http://www.poslovnipuls.com/2012/07/...vatska-minusi/
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............

Zadnje uređivanje KuciloOro : 27.07.2012. at 16:10.
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.