Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2008., 16:09   #41
preporučam se za priju
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 16:18   #42
Djetetu se ne bi smjelo ni na koji način "pomagati" da se posjedne, sama će to napravit kad bude mogla, a 5 mjeseci je još rano za to (osim ako sama može), a kamoli stajati.

Nama je pedijatar kad smo bili na kontroli sa 6 mj. rekao da ga stavljamo da sjedi (još nije bio mi približno pravom sjedenju) i mi ga počeli stavljati...
Sad mi je žao jer sam prekasno saznala da se to ne smije raditi. A sam se posjeo tek sa 9 mj. i sjedi pravilno i uspravno. Valjda nema nekih posljedica.

Roditelji se previše petljaju u prirodan razvoj djece, u svemu bi im htjeli pomoći (okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje) kao da bez takvog "uplitanja" ne bi nikad prohodali. Možete ih poticati npr. igračkama na drugom kraju sobe da puzi ili na kauču da se počne dizati, ali sve ostalo...
Pustite bebane da se razvijaju i vježbaju kako oni žele.
_Candy Candy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 17:22   #43
Quote:
_Candy Candy_ kaže: Pogledaj post

Roditelji se previše petljaju u prirodan razvoj djece, u svemu bi im htjeli pomoći (okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje) kao da bez takvog "uplitanja" ne bi nikad prohodali.

mi imamo nećaka koji je 10 dana stariji
njega mama već od 2 mjeseca drži u nekakvom sjedećem položaju sebi u krilu...e, sad, naravno da bake/dede/tetke/stričevi/prijatelji se svi dive kako 'on već sjedi' i mene ispituju jel ona to može i zašto ja nju ne stavim da malo sjedi...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 17:30   #44
kako točno ga drži?I ja F držim,kad sjednem,pa je on na meni,ali držim ga za gornji dio tijela,da ne prebacuje težinu na guzu
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 17:40   #45
a ne znam točno
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 18:09   #46
Ako ga drži u sjedećem položaju,stvarno je prerano,a što se oni dive,pa sjedila bi i beba od mjesec dana da ju se stavi u sjedeći položaj i pritom drži sa svih strana
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 18:42   #47
Precious, nama je stari pedijatar izrazito rekao da to ne radimo, to drzanje za rukice.
Kao, trbusna stijenka u bebe je jako osjetljiva i ne treba tu nis forsirat.


Ja sam medju onima koji vjeruju da bebi samo treba dat prilike da sama vjezba, i da ce vec sve savladat.
Puno sam ga stavljala na trbuh, volio je to.
I radila sam one vjezbice s njim s CD-a Prve 3 su najvaznije... obozavao ih je, posebno onu kad ga na glavu okrenes (ta ide tek s 5 mj).

Okrenuo se s ledja na trbuh (to ide prvo) s jedno 4-4,5 mj, ne sjecam se vise.
Prvo je propuzao s 7 mj, a onda se posjeo
I inace mu sjedenje nije nit bila nit ostala neka ljubav.
Okretanje s trbuha na ledja je savladao...uf, tek tu negdje s 9-10 mj.
Prohodao tjedan dana prije 1. rodjendana.

Nista vodanje, nista stajanje s pridrzavanjem. Samo pljesak i odusevljenje kad nesto savlada
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 19:41   #48
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Ma negdje sam procitala da se prvo okrecu sa trbuha na ledja.. No nebitno, bitno da se okrece
Pomazem mu sa tom zaglavljenom rucicom, samo mi je smjesan kojom brzinom se okrene pa slozi zbunjenu facu.. Kao.. Vidi ovo..


i ja sam to negdje pročitala"prvo okrecu sa trbuha na ledja.."
Moj ima 3mjeseca i odiže se pogotovo kada ga zoveš ali prije 3dana počeo se s leđa okretati na stranu,skupi nogice i gurne se na stranu
nefertiti27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 20:16   #49
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

mi imamo nećaka koji je 10 dana stariji
njega mama već od 2 mjeseca drži u nekakvom sjedećem položaju sebi u krilu...e, sad, naravno da bake/dede/tetke/stričevi/prijatelji se svi dive kako 'on već sjedi' i mene ispituju jel ona to može i zašto ja nju ne stavim da malo sjedi...
Vidiš ja sam svoju stariju držala u krilu u sjedećem položaju ali sam je pridržavala tako da ona nije nosila nimalo svoje težine. Onda su se svi zgražali da beba ne smije u sjedeći položaj prije 6 mjeseci.

Naravno, ne smije ju se staviti da sama sjedi al neće joj ništa biti ako joj ti nosiš težinu.

Ja sam curu rodila u Engleskoj i kod njih su ti principi znatno drugačiji. Općenito se manje dramatizira. Ali što se položaja tiče izričito sam pitala što se smije, a što ne. Rekli su mi dozovljen je svaki položaj u kojem je beba zadovoljna (kod držanja, ne da sama tako stoji). Dapače žena mi je tumačila razvoj kralježnice koja je prije 6 mjeseci izuzetno elastična- dakle, ne može se iskriviti, a nakon toga dijete samo drži svoju težinu u sjedećem pa nema problema (okvirno 6 mj.)

Međutim, ovdje govore da pazimo radi kukova, jer Slaveni imaju nekakvu genetsku predispoziciju za probleme sa kukovima. Zato i radimo uzv kukova i široko povijanje i sl. Englezi to ne rade. Znači prije trećeg mjeseca beba ne bi smjela kukovima nositi težinu tijela. Jer su nakon 3. mjeseca tek sigurno razvijene zglobne čaške.
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 21:05   #50
u novim bebama ima super tablica po mjesecima što bi beba trebala raditi, što rade naprednije i jako napredne bebe!
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 21:19   #51
Mi smo se negdje oko trećeg mjeseca počeli opirati o rešetke od kindaća i okretati se na sve strane.
Sa sedam mjeseci je počeo trpati nogice u usta i 15 dana kasnije se počeo dizati u sjedeći.
Sa osam se počeo dizati na noge u kindaću (stariji sa 10mj) i hodati uz pridržavanje. Sad ima 9,5mj i hoda po kući uz pridržavanje za jednu rukicu. Nekad može malo sam stajati ako pravilno postavi nogice. Sad je krenuo i sa pincetnim hvatanjem raznoraznih jestivih i nejestivih mrvica koje naravno završavaju u ustima, ako mama prije ne otme. Namrvim mu malo plazme i stavim u plast. tanjurić i onda ga gledam kak palcem i kažiprstom gađa mrvice i trpa u usta
Stariji je po tablicama radio sve na vrijeme, u okviru srednjih vrijednosti, i prohodao sa 13mj.
__________________
al ja volim guguguglati
petra593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:17   #52
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
e, da.. nama je liječnica pokazala tu vježbicu, da joj damo da se drži za naše ruke, pa se sama diže koliko voli, želi... pa se utrenirala valjda s tim, ali da joj nismo dali prste, nebi to radila, jer kako za šta

nađu oni za šta..Miha počeo sa dizanjem u kolicima držeći se za stranicu od košare....na prematalici isto držeći se za povišenu stranicu..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:29   #53
Nama na Goljaku rekli veliko NE drzanju djeteta za ruke kao poticanje hodanja. Pokazali su nam par vjezbica uz koje se ona jako brzo pocela posjedati i puzati. Sada hoda uz namjestaj, pa se pusti i sama stoji, ali ne zeli hodati. I rekli su nam ( i to vise puta) da je najbolje bebu drzati sto dulje u horizontali, nama cak preporucili da je spustimo dok se digne ( inace, ona nema nikakvih problema sa motorikom). Kao da nije dobro kada nesto rade prerano.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 23:58   #54
Quote:
leola kaže: Pogledaj post
Kada bi se beba trebala početi okretati s leđa na trbuh?
to i sa trubuha na ledja...
moja je to radila vec u rodilistu, stoga smo joj uzeli kolijevku jer smo vidjeli da bi cak i u dubokoj sofi bila u opasnosti.
istina da su nam rekli da to djeca nakon šest tjedana zaborave i kasnije opet nauce, ali naša nije zaboravila..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 11:23   #55
Nama je pedijatrica rekla da je stavljamo sjediti pa je ja i stavim i ona sjedi po nekoliko minuta i skorz može držati ravnotežu i lipo se igrati u vrtiću. Baš čvrsto može sjediti, a sad kad ovo čitam sam se zabrinula.
Eh da i, primjerice dok se vozimo, tj. dok ju vozim u kolicima ona je u poluležećem položaju (na nekih 45 stupnjeva) i gospođica se uhvati za strane kolica i sama se podigne u sjedeći stav i onda lipo sidi i vozi.
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 12:58   #56
u tom je stvar ako se sams podigne neka....(pridržavanje za nešto se podrazumijeva) onda je ok...al nije ok da je ti staviš negdje, ogradiš pa da sjedi..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:18   #57
Moj mališa će za tjedan dana napuniti 3 mjeseca i već jedno 20 dana trpa u usta sve što mu se nađe u vidokrugu, počeo si je sam uzimati igračke u ruku (ja držim u svojoj, on pruži ruku i uzme igračku od mene). Isto tako već 20 dana slini kao lud i cokče jezikom i trlja jezik o desni (pedijatrica rekla da su to zubi, ali da može proći i do 3 mjeseca prije nego što neki izviri van, a može i za tjedan-dva). Na trbuhu "vozi avion", okreće glavu na sve strane, pokušava puzati pa se sav izokrene (ode ili nalijevo ili nadesno). Inače, sve uzima prvo s lijevom rukom i orijentiran je na lijevo. Tek ako mu baš nešto stavim na desnu stranu onda uzme s desnom rukom. I da, primijetili smo da je fasciniran televizijom, pogotovo kada su reklame, pa slike se slike jako brzo izmjenjuju. To mu je u zadnja dva-tri dana hit. A i obožava se gledati u ogledalo, onda "priča" kao lud. Ne znam koliko vaše bebe guguču, cijuču, smiju se i općenito "pričaju", ali moj kada je budan gotovo da i ne staje.
__________________
Ruka koja ljulja kolijevku je ruka koja vlada svijetom
Parallel Universe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:49   #58
trebao bi sve hvatati s obje ruke,tj koristiti obje strane jednako,nema kod beba da je lijevak ili dešnjak. Što se tiče tv i moj voli gledati reklame,jer su brze i zvučne,a nogomet mu se posebno sviđa,samo što mu ne dam da gleda tv,radije se igram s njim
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:52   #59
Quote:
_Candy Candy_ kaže: Pogledaj post
Djetetu se ne bi smjelo ni na koji način "pomagati" da se posjedne, sama će to napravit kad bude mogla, a 5 mjeseci je još rano za to (osim ako sama može), a kamoli stajati.

Nama je pedijatar kad smo bili na kontroli sa 6 mj. rekao da ga stavljamo da sjedi (još nije bio mi približno pravom sjedenju) i mi ga počeli stavljati...
Sad mi je žao jer sam prekasno saznala da se to ne smije raditi. A sam se posjeo tek sa 9 mj. i sjedi pravilno i uspravno. Valjda nema nekih posljedica.

Roditelji se previše petljaju u prirodan razvoj djece, u svemu bi im htjeli pomoći (okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje) kao da bez takvog "uplitanja" ne bi nikad prohodali. Možete ih poticati npr. igračkama na drugom kraju sobe da puzi ili na kauču da se počne dizati, ali sve ostalo...
Pustite bebane da se razvijaju i vježbaju kako oni žele.
to je meni isto rekao doktor da je pustim kad sama bude spremna za puzanje i sjedenje da će to napraviti i da možemo samo više napraviti štete nego koristi ako je dižemo za ruke u sjedeći položaj ili je stavljamo da sjedi a samostalno još nezna sjediti... i nikako da je vučem za ruke da ustane jer su ti zglobovi jako osjetljivi i mogu lako uvrnit joj ručicu

moja djevojčica ima 9,5 mjeseci i još samostalno ne sjedi ali kad je ja stavim da sjedi sjedi bez problema i ne ruši se ali je nestavljam u taj sjedeći položaj a pravilon još ne puže, diže se na sve četir ponekad ali ne krene još nego se samo vuće sa rukama po podu...

bila sam zabrinuta zbog toga što samostalno još ne sjedi i ne puže pa sam se išla informirati i stručna osoba mi je rekla da je sa motorikom sve u redu i da je pustim da će sve ona to napraviti kad bude spremna za to...od tada sam mirnija i ne forsiram ništa
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 16:15   #60
imam ja jedno pitanje vezano uz sjedenje i posjedanje..
curka se uspije posjesti tako što se povuče za bočnu stranu kolica, ali samo ako je naslon malo podignut (za sad je dižem do max 45°, ima skoro pa 6 mj), isto kao i curica od Abilan. ali, ako je u skroz ležećem položaju, ne uspije se posjesti sama.. ja to ne računam pod posjedanje, jer uspije samo ako je napola podignuta, bez obzira što kad uspije sjedi. ja je obavezno odmah vratim nazad.
e, sad, pitanje je, jel bitno da se posjedne iz skroz ležećeg položaja, na ravnoj površini, bez povlačenja za bilo što, ili se računa i ovakvo švercanje?
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.