Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 17:24   #1
elekričari pomagajte?

naime nisam znao gdje drugdje da postam topic, ali u ovom podforumu sam našao par topica o žicama, pa sam mislio da bi mogao dobit dobar savjet ovdje...

ne radi se o kučanstvu, več o instalaciji električnog podešavanja retrovizora, ugl. stigli retrovizori, skinuo originalne, i instalacija odnosno konektor od originalnih retrovizora ima tri žice kao i ovi koje sam naručio samo me muče boje.

konektor ima jednu zelenu žicu sa bijelom trakom, i dvije žute jedna ima crvenu traku druga crnu (što pretpostavljam da je plus i minus), a ovi retrovizori koje sam dobio imaju također tri žice, jednu zelenu, jednu žutu, i jednu bijelu??? apsolutno mi ne pada na pamet ikoja kombinacija, a elektrika mi nije jača strana, pgobao sam google, i nisam našao poveznicu tih žica...

Hvala za pomoć unaprijed, i ispričavam se ako sam postao u krivom podforumu...
biver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 17:37   #2
Sumnjam da će ti Google baš reći koja boja žica ide na koju!

Kao prvo trebaš shemu spajanja novih retrovizora, a onda bi trebalo po toj shemi i spojiti.

Jesu retovizori original za to vozilo ili ne?!
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 18:17   #3
Quote:
in@ kaže: Pogledaj post
Sumnjam da će ti Google baš reći koja boja žica ide na koju!

Kao prvo trebaš shemu spajanja novih retrovizora, a onda bi trebalo po toj shemi i spojiti.

Jesu retovizori original za to vozilo ili ne?!
jesu, baš su za moj auto, mislim ne kužim se baš u elektriku, pa sam mislio da če mi netko stručniji moć ovdje napisat koja boja je za kaj, us lučaju da su žice iste namjene ali različito označene odnosno ako neka namjena varira više boja...jer ja osobno neznam ništa osim pozitiva i negativa, bar što se tiče boja...
biver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 18:39   #4
čekaj jel je na novom retrovizoru konektor?
postoji li konektor na šasiji auta..
odnosno kak spajaš žice....
ako ih spajaš odvijačem na nekoj klemici, definitivno si na krivom pdf-u.
Tebi treba autoelektričar....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:18   #5
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
čekaj jel je na novom retrovizoru konektor?
postoji li konektor na šasiji auta..
odnosno kak spajaš žice....
ako ih spajaš odvijačem na nekoj klemici, definitivno si na krivom pdf-u.
Tebi treba autoelektričar....
konektor viri iz instalacije od postoječih retrovizora, serijskihg koje sam odspojio, novi retrovizori nemaju konektor identičan, znači nisu plug 'n play, iako su oem fitment, neznam zakaj su štedili na tom konektoru, al su stavili tri individualne žice koje završavaju sa stopicama, dakle ja sam moram odlučit koja ide u koji utor, bez konektora, i ako su trižice na serijskom konektoru od instalacije, i ako su tri žice na novim retrovizorima pretpostavljam da ih je moguće odnosno mora ih bit moguće spojit...pošto sam sdosad bzvz isprobavao kombinacije skurio sam dva osigurača, pa mislio nema smisla isprobavat jer osigurača više nemam , pa potražio stručniju pomoč ovdje...
biver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:20   #6
Jesi dobio shemu spajanja ili ne?
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:27   #7
pa ja ti mogu pomoći jedino razmišljajući....
kod auta je žica minusa uvjek spojena na masu auta..
uzmeš unimer, i izmjeriš koja je na masi auta..
na retrovizoru mjeriš prema motoru pretpostavljam...
kad si skužio koje je minus, ostale dvije moraju biti promjena smjera....
i to je to
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:35   #8
Nije baš tako jednostavno! Postoje dva servo motora (vertikalno i horizontalno podešavanje). Određene kombinacije daju željeno kretanje.
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:40   #9
Quote:
in@ kaže: Pogledaj post
Nije baš tako jednostavno! Postoje dva servo motora (vertikalno i horizontalno podešavanje). Određene kombinacije daju željeno kretanje.
e hebiga onda...
nek pita na automobilima, ovdje mu baš teško može netko pomoći......
a motori imaju zajednički minus ?
ili nemaju...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:52   #10
Nemaju! Svaka žica može biti i minus pol i plus pol. Trenutni polaritet žice određuje prkidač.
A možda on na retrovizorima i nema dva motora. Sve je moguće, samo nemamo od njega tražene podatke.
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 21:26   #11
Zelena je očito zajednička, a ostale dve su prema motorićima kojih bi trebalo biti dva.
Koliko mi logika govori, tu se ne bi smjelo ništa loše desiti ako se krivo spoji osim da krivo radi ili ne radi, a onda bi trebalo probati novu kombinaciju.
Ako imaš unimer ili neki voltmetar, tada bi se tebalo malo poigrati s ispitivanjem.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 22:48   #12
Pa to je bar jednostavno !
Zelena ti je com. a žuta i bijela su ti invertne tj. sva elektrika u autu ti ide preko releja što ti znači sljedeće:
Ti svi spojevi su u beznaponskom stanju dok ih ti ne pokreneš a kad ih ipokreneš ne moraju se ponašati "normalno" po pisanim pravilima struke (kad mjeriš instrumentom)
Savjet : uzmi unimer (stavi na DC) spoji zelenu i jednu žutu (stari spoj ) (izlaz ne retrovizor) i pritisni prekidač za pogon u jednom smjeru . Kad si našao smjer prekidača (unimer u pozitivi) nađi negativu . To ti je tek jedan smjer (gore-dole ili lijevo-desno) pa ponovi za drugi smjer i to je to !
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:06   #13
Ako imas instrument (voltmetar) jednostavno mjeri napon dok pomices retrovizor i skuzit ces koje us za koju kombinaciju...
Nakon toga na novom retrovizoru preko akumolatora (mozes u seriju spojiti i zarulju 20-40W za svaki slucaj) ustanovis koja kombinacija zica igra i to je to...
Mislim ako fulas spajanjem na pamet nista strasno, samo ces imati dolje umjesto gore ili horizontalno umjesto vertikalno jer cini se da na sve zice dolaze sve kombinacije polariteta (na tri zice moras spojit 2 motora kod kojih se polaritet mjenja ovisno da li ogledalo zekreces u jednom ili drugom smjeru)...
Igranjem ces i sam na kraju to dobro pospajat...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:43   #14
Quote:
in@ kaže: Pogledaj post
Nemaju! Svaka žica može biti i minus pol i plus pol. Trenutni polaritet žice određuje prkidač.
A možda on na retrovizorima i nema dva motora. Sve je moguće, samo nemamo od njega tražene podatke.
čekaj malo...
prekidač određuje polaritet žice prije konektora..
na retrovizoru su polariteti zadani...
imaš tri žice i samo dvije kombinacije.
Broj motora nije bitan.
znači jedno je masa, a druge dve su dva različita smjera.
No, ta moja pretpostavka ne vrijedi ako su pokreti u četiri smjera.
Zar ne?
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 08:51   #15
Upratvo tako!
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 11:10   #16
Gledaj prekidači okidaju releje koji invertiraju napon na žicama što znači da kroz dvije žice svaki put prolazi drugi napon:
1. zelena - ; žuta +
2. zelena + ; žuta - ....a izvedba prekidača je takva da ne dopušta uključenje dva smjera odjednom.
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 11:19   #17
AH da ne možeš Fulat jer ako ne spojiš dobro neće raditi i to je to ništa nećeš skuriti
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 11:49   #18
Evo i jedan link za takve stvari !
Vjerujte puno pomaže.
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 17:19   #19
ok, ok, puno hvala na toliko odgovora, i čitavoj polemici, a sad ovako...

ne, nisam dobio shemu spajanja, inače vrlo vjerovatno nebi bilo ove teme ovdje...
radi se o kopiji spoonovih retrovizora, koji su inače isključivo manualni i koštaju 2000kn, a ja sam ove, električne platio 400kn plus poštarina, dobio sam dva retrovizora u kutiji i vijke...
čovjek preko kojeg sam naručio mi je još izašao u susret i sada poslao zahtjev za šemu spajanja tom dučanu, ali nisam siguran kolko če to biti to , odnosno dal če imat kaj poslat, jer su oni vjerovatno samo preprodavači.

nastojat ču pročitat cjeli topic još dva tri puta, pa pokušat neki od savjeta, pošto nažalost neke od savjeta nemogu isprobat, jer niti mi nije jasna neka terminologija gore navedena....al svejedno puno hvala na pomoći...

i da skurio sam dva osigurača pri pokušaju spajanja krivim kombinacijama, i sad nemam ni grijanje u autu... pošto su na istom osiguraču retrači i grijanje...
biver is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 22:07   #20
Daj javi kad riješiš problem jer mi nije jasno kako ti se moglo desiti da skuriš osiguralec
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.