Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2011., 22:57   #2001
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
U Istanbul uopće nije problem otići u vlastitom aranžmanu.
Turkish airlines leti iz Zagreba, a jeftini wizz air iz Budimpešte, no te ja na ovoj temi već prožvakano..
Rezerviraš hotel preko booking.com, mi smo našli sobu s doručkom za 65 eura, odmah do Aja Sofije, a imali su i prijevoz s aerodroma, pa su nas dočekali i dovezli ravno u hotel.
kad dođeš u Istanbul bitno je dobro rasporediti vrijeme i isplanirati za svaki dan po nešto jer inače nećeš sve uspjeti vidjeti.
Mi smo u tjedan dana obišli džamije, palače Topkapi i Dolmabahče, Grand Bazaar i egipatski bazar (meni osobno puno interesantniji od gran bazaara), cisternu, krstarenje po Bosporu, Galata Kulu, istiklal ulicu, Taksim, azijsku stranu - Uskudar, gledali ples derviša u Hodjapasa centru... Novu godinu čekali u nekom kurdskom restoranu na Galata Mostu i bilo je super, to smo bukirali usput. Pobjeglo nam je vrijeme pa nismo obišli Arheološki muzej, Miniaturk ni Ortakoy, ali ne možeš jednostavno sve stići jer se svugdje zadržiš malo više od planiranog i ode vrijeme...

Za turu po Bosporu (koja je mene iskreno malo razočarala) uzeli smo onaj glavni trajekt koji isplovljava svaki dan u 10:30, samo se spustiš u luku Eminonu i ne možeš ga promašiti. Ukrcaš se na brod i ko fol to je sad "krstarenje", a voziš se dva sata u najobičnijem trajektu.
OK, sretnu se veliki tankeri na putu prema crnom moru, vide se mala zanimljiva sela na obali, prolazi ispod famoznih mostova, ali nekako kad čuješ pojam "krstarenje po Bosporu" očekuješ nešto više od obične vožnje u zagušljivom trajektu.

Mi smo išli do kraja u Anadolu Kavagi i jako malo ljudi izlazi usput, ali možete se iskrcati gdje god želite, ali biti spreman na vrijeme za iskakanje jer brod jako kratko staje na pristaništu.

Ako idete na ribu u Anadolu Kavagi dobro pazite što naručujete jer su nas tamo oderali ko ovce, za dvije orade i dvije porcije lignji platili cca 800 kn mamicu im njihovu....
Hvala, hvala, hvala
Hesti is offline  
Old 28.04.2011., 16:35   #2002
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
jesu.
neka ti ne bude tesko javiti se mailom i naruciti karte. ili ako bas neces, kad dodjes prvo po karte pa ih imajkod sebe.
Mudro zboriš.

Quote:
ima tamo jedna presavrsena slasticarna
Pretpostavljam da si onda bila i u onom čuvenom pudding shopu Lale na Sultanahmetu? To će nam biti blizu hotela, kakva je tamo ponuda slastica?

Quote:
rado bih ti bila slijepi putnik
Nemoj dvaput reći, frendu je baš ovih dana baka nešto bolesna pa možda odustane od puta.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Old 28.04.2011., 17:25   #2003
Po mom misljenju, ono sto se nikako ne bi smjelo propustiti u Istanbulu je:

1. Ples dervisa
2. Yerenbatan
3. Aya Sofia
4. Plovidba Bosporusom
5. Topkapi Palace
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Old 28.04.2011., 18:17   #2004
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Po mom misljenju, ono sto se nikako ne bi smjelo propustiti u Istanbulu je:

1. Ples dervisa
2. Yerenbatan
3. Aya Sofia
4. Plovidba Bosporusom
5. Topkapi Palace
Slažem se i još bih dodala Plavu džamiju koja je samo 100m od Aje sofije, meni čak i ljepša, Spice bazaar, Grand Bazaar i Dolmabahče palaču.

Nije da je bazar nešto, ali to je simbol Istanbula i jedan od najpoznatijih svjetskih bazara i ne možeš otići u Istanbul i ne prošetati po njemu, makar ništa i ne kupiš.

Nova palača Dolmabahče je meni bila puno ljepša i interesantnija od Topkapi, iako nema onaj "duh prošlosti", ali svarno je prelijepa i svakako se isplati posjetiti.

vivax is offline  
Old 28.04.2011., 18:20   #2005
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
Slažem se i još bih dodala Plavu džamiju koja je samo 100m od Aje sofije, meni čak i ljepša, Spice bazaar, Grand Bazaar i Dolmabahče palaču.
Naravno, dodala bih ja jos mnogo toga, ali to gore je mojih TOP 5.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Old 28.04.2011., 20:09   #2006
Jaoj, te lampice su predivne. Već vidim da će sa mnom natrag doputovat ekstra kufer iz Istanbula.

Nego recite mi, koje su još džamije vrijedne posjeta osim one dvije glavne (Aja i Plava)? Pročitala sam u par dana cijeli topik i puno se tu džamija spominjalo, sve mi se pomiješalo više
Šteta što se balbocegi više ne javlja , sad bi mi dobro došla.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 28.04.2011., 23:27   #2007
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si onda bila i u onom čuvenom pudding shopu Lale na Sultanahmetu? To će nam biti blizu hotela, kakva je tamo ponuda slastica?
jesam. iskreno, nije me se dojmilo. al kako rekoh, sve to puno ljepse izgleda... načičkano, kremasto. osobno su mi kolači suviše slatki. ja sam tip od tamne čokolade...

joj probala sam onaj show sladoled. pa to je čista žvakaća al gušt ga je kupiti, samo radi predstave.

izvukli ste mi sjećanja...

slastičarna kod hodjapashe



dvije scene iz svakodnevnog života, ili što vidiš kad se makneš s glavne-kič-lampe-i-nasrtljivi-konobari ulice:





totalna suprotnost, istiklal:



sladoledar šoumen:







ja svakako preporučam odlazak na molitvu. ne zbog vjere nego osjećaja nečeg posebnog. mi smo se skompali s nekim dečkom pred beyazit džamijom dok je prao ruke i pripremao se, pozvao nas sa sobom i umolio čuvara da nas pusti. morali smo biti sasvim iza, blizu ulaza, skutrili se i na podu, u čudu popratili cijelu ceremoniju. to mi je svakako jedan od ljepših momenata.
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Old 28.04.2011., 23:45   #2008
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
ja svakako preporučam odlazak na molitvu. ne zbog vjere nego osjećaja nečeg posebnog. mi smo se skompali s nekim dečkom pred beyazit džamijom dok je prao ruke i pripremao se, pozvao nas sa sobom i umolio čuvara da nas pusti. morali smo biti sasvim iza, blizu ulaza, skutrili se i na podu, u čudu popratili cijelu ceremoniju. to mi je svakako jedan od ljepših momenata.
Odlično, i ja bi tako.
Koje si sve džamije obišla?
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 29.04.2011., 00:16   #2009
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Odlično, i ja bi tako.
Koje si sve džamije obišla?
aju (ok, nije u funkciji... ), neku pored hipodroma kojoj se imena ne sjećam, plavu, yeni, neku na samoj tram stanici na sultanahmetu, di samo valjda lokalci zalaze, beyazit, onu kod dolmabahče (vrlo vrlo neugodno iskustvo, ušli prije nego izašli. tam valjda nisu navikli na turiste...).
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Old 30.04.2011., 23:11   #2010
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Jaoj, te lampice su predivne. Već vidim da će sa mnom natrag doputovat ekstra kufer iz Istanbula.

Nego recite mi, koje su još džamije vrijedne posjeta osim one dvije glavne (Aja i Plava)? Pročitala sam u par dana cijeli topik i puno se tu džamija spominjalo, sve mi se pomiješalo više
Šteta što se balbocegi više ne javlja , sad bi mi dobro došla.
imas srece...tu sam! reci sta te zanima?
suleymaniye, sultanahmet, yeni i ortakoy dzamije - i to ti je dosta! imas jos dosta toga osim dzamija za proc.
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 01.05.2011., 20:13   #2011
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
imas srece...tu sam! reci sta te zanima?
suleymaniye, sultanahmet, yeni i ortakoy dzamije - i to ti je dosta! imas jos dosta toga osim dzamija za proc.
E pa upravo to "ostalo" me zanima. Bit ću u Istanbulu, kako sad stvari stoje, cca 5 cijelih dana. Volila bi vidit i malo "neturističkog" Istanbula pa mi predloži kojim putevima da se krećem? Kud si se ti najradije kretala po gradu?
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 01.05.2011., 21:20   #2012
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
E pa upravo to "ostalo" me zanima. Bit ću u Istanbulu, kako sad stvari stoje, cca 5 cijelih dana. Volila bi vidit i malo "neturističkog" Istanbula pa mi predloži kojim putevima da se krećem? Kud si se ti najradije kretala po gradu?
iako si pitala balbocegi... kad ujutro obiđeš palaču dolmabahče, odmah na izlazu je malo pristanište s kojeg ide brodić preko na azijsku stranu u Uskudar.

to je neturistički Istanbul... ljudi su nas gledali u čudu (stranci!), nitko te ne vuče za rukav, nema cjenkanja, neće niti da čuju za eure i dolare, a mjenjačnice nigdje u krugu od 2 km... prošetaš, popiješ kavu.. onda s dolmušem u Kadikoy, meni osobno nekako autentičniji kvartovi od sultanahmeta koji bi da nema džamije bio kao i u bilo kojem drugom europskom gradu, da ne spominjem Istiklal i Taksim

iz Kadikoya se onda trajektom vratiš do Eminonu. Za ovu azijsku stranu dovoljno je jedno popodne.
vivax is offline  
Old 01.05.2011., 21:26   #2013
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
iako si pitala balbocegi... kad ujutro obiđeš palaču dolmabahče, odmah na izlazu je malo pristanište s kojeg ide brodić preko na azijsku stranu u Uskudar.

to je neturistički Istanbul... ljudi su nas gledali u čudu (stranci!), nitko te ne vuče za rukav, nema cjenkanja, neće niti da čuju za eure i dolare, a mjenjačnice nigdje u krugu od 2 km... prošetaš, popiješ kavu.. onda s dolmušem u Kadikoy, meni osobno nekako autentičniji kvartovi od sultanahmeta koji bi da nema džamije bio kao i u bilo kojem drugom europskom gradu, da ne spominjem Istiklal i Taksim

iz Kadikoya se onda trajektom vratiš do Eminonu. Za ovu azijsku stranu dovoljno je jedno popodne.
E super, baš ti hvala.
Još ću probat ugurat vidikovac Čamliđa tu negdje, ako uspijem
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."

Zadnje uređivanje _Lolita_ : 01.05.2011. at 21:31.
_Lolita_ is offline  
Old 01.05.2011., 23:09   #2014
ej...ako pitas mene kud bih se ja najradije kretala - trebat ce ti vise od 5 dana - ja sam istanbul prosla od catalce do pendika, od sariyera do ada. ne mogu ti previse pomoci ste se tice javnog prijevoza, jer ga ne koristim previse otkad sam savladala voznju po istanbulu; ali o tome vec jako puno pise ovdje pa ces se lako snaci.

uz sve ove turisticke atrakcije (da ih vise ne nabrojamo) proseci uz bospor - od ortakoya do drugog mosta - sjedni na kavu ili kasni dorucak negdje na bebeku ili arnavutkoyu.
kadu budes isla do kiz kulesi - sjedni na caj negdje na heremu.
odi do fenerbahcea, bagdat caddesi i kadkoya.
posjeti stadion besiktasa (preko puta dolmabahce); s obzirom da je stadion koji ima najbolju lokaciju na svijetu, baci pogled jer nece jos dugo biti u tome izdanju (iz 1903.).
odi jesti ribu na kumkapi ili sariyer.
obavi shopping na nekom kvartovskom pazaru (preporucujem yesilkoy srijedom).
odi na kapali carsiju s donje strane a ne na glavni ulaz (pjesice od misir carsisi pa uzbrdo).
obavezno na camlicu - kafic balcoon (balkon) - pred sumrak - najboli zalazak i panorama na svijetu. popusi tamo nargilu.
od pjesice (ili metroom) od taksima do gayrettepe-a. posjeti shopping centar canyon. ne zbog shoppinga nego arhitekture.
spusti se od taksima preko cihangira na tophane. izgubi se na cihangiru.
i tak...nemrem se sjetiti vise.
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 01.05.2011., 23:14   #2015
hehe, ako uz sve osnovne znamenitosti još i ovo ugura u pet dana...ne znam, za Istanbul valjda treba najmanje dva tjedna
vivax is offline  
Old 01.05.2011., 23:43   #2016
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
hehe, ako uz sve osnovne znamenitosti još i ovo ugura u pet dana...ne znam, za Istanbul valjda treba najmanje dva tjedna

Upravo tako. Avionske karte već imam, 10 dana puta.
Najprije je bio plan koji dan u Istanbulu pa onda Kapadokija i Pamukkale. Možda i Efez. Onda smo skužile da je to prevelik zalogaj.
Na kraju je odluka pala da ćemo za Istanbul odvojiti koliko god treba i onda otići dva dana u Kapadokiju.

@balbocegi, hvala puno. Pišem ovo tvoje i odoh kopat po google maps jer pola od ovog ne znam di se nalazi.
I samo još da te pitam, kako do Camlice?
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 01.05.2011., 23:58   #2017
ma dva tjedna! meni i sve ove godine nisu dosta!
imas s uskudara bus 9U, jedini bus na kat koji tamo stoji. on ide prema camlici. samo kaj jos imas pjesice uz brdo. mozes i taksijem od uskudara-brze je.

sretno!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 02.05.2011., 00:02   #2018
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
ma dva tjedna! meni i sve ove godine nisu dosta!
imas s uskudara bus 9U, jedini bus na kat koji tamo stoji. on ide prema camlici. samo kaj jos imas pjesice uz brdo. mozes i taksijem od uskudara-brze je.

sretno!
Što bi da mi nije tebe .
Idem slagat raspored za 5 dana. Vidim da ću se napješačit.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 02.05.2011., 18:13   #2019
Angry Idem I ja...

Ja danas kupila avionske karte za 6. mjesec i sad me boli glava od pretraživanja hotela. Molim Vas preporuku nekog hotela, 4 zvjezdice, nepreskupog, blizu centra.
plocica7 is offline  
Old 02.05.2011., 18:25   #2020
Quote:
plocica7 kaže: Pogledaj post
Ja danas kupila avionske karte za 6. mjesec i sad me boli glava od pretraživanja hotela. Molim Vas preporuku nekog hotela, 4 zvjezdice, nepreskupog, blizu centra.
ako ti ne smeta malo manja soba, jako dobar "value for money" i moja topla preporuka: http://www.megarahotel.com/

hotel je mali, obiteljskog tipa, nema lifta, sobe su male.. ali je uredan, čist, ljubazno osoblje i fini restoran na krovu... neposredno ispod topkapi plača i aje sofije - dakle do glavnog ulaza u topkapi 2 minute, do aje sofije 5 minuta, do plave džamije 1o minuta....
mi smo proveli tamo 6 noći za 65 eura (dvokrevetna soba) s doručkom koji je sasvim solidan...
vivax is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.