Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2015., 17:54   #41
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Na temi 'Slobodna volja - iluzija' si rekao: "subjekt (taj jedan subjekt - 'ja'), jedini je neupitan." Jesi li do toga došao posrednom ili neposrednom svjesnošću? Ako neposrednom onda je to 'naprosto falšna, običan wishful thinking'.
Ne, odakle ti to? To je i stvar logike.

"Mislim, dakle nisam." - nije logična konstatacija za razliku od one "Mislim, dakle jesam."

S druge strane, opcija da je svijest u kontekstu pitanja odlučivanja zavarana - uopće nije izvan logike i na konkretan način je potvrđeno u onom eksperimentu.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 18:26   #42
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, odakle ti to? To je i stvar logike.

"Mislim, dakle nisam." - nije logična konstatacija za razliku od one "Mislim, dakle jesam."
Znači, ti si logički zaključio da postojiš.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 18:53   #43
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Znači, ti si logički zaključio da postojiš.
Može se i tako reći, svijest o postojanju proizlazi iz činjenice da sam sposoban misliti.

Sve ostalo je upitnije od toga... svijest može biti zavarana na različite načine, a neke sam i spominjao...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 18:53   #44
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Taj dojam je stupanj tvoje uvjerenosti. Kad bi ti bio apsolutno siguran da si neslobodan, onda ne bi mogao imati taj dojam. S druge strane, ako si siguran u postojanje slobodne volje nemaš samo dojam, nego jednostavno znaš da si slobodan. Dojam se javlja onda kad nismo potpuno sigurni ni u jedno ni u drugo. Normalno je da puno puta ne možeš ostvariti ono što želiš, ali to ne dokazuje da nemaš slobodnu volju. Sada se možda pitaš: a što dokazuje da je imam? Ona se ne može dokazati. Jednostavno si je svjestan kao što si svjestan i svog postojanja. Nekad se postojanje slobodne volje pokušava dokazati ukazivanjem na besmislice koje proizlaze iz njenog nepostojanja, ali tvrdi determinist će radije prihvatiti besmisao nego odreći se svog stava. To je stvar koju svatko mora sam sa sobom riješiti, što ne znači da ne trebamo o tome razgovarati.
Tim postom nisi pobio to sto sam naveo. Isto tako ako zamjenis rijeci dojam neslobode sa zatvorom ispada kad bi ja bio apsolutno siguran da sam cijeli zivot u zatvoru nebi mogao imati dojam da sam u zatvoru?
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 21:25   #45
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Isto tako ako zamjenis rijeci dojam neslobode sa zatvorom ispada kad bi ja bio apsolutno siguran da sam cijeli zivot u zatvoru nebi mogao imati dojam da sam u zatvoru?
Ako si apsolutno siguran, što će ti onda dojam?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 00:26   #46
Ne znam kakve veze ima determinizam i sućut. Sućut je prirođena osobina koja se spontano pojavljuje. Kada bi se Bog sada pojavio i rekao da smo svi samo meso za vanzemaljce, sućut ne bi nestala. Ne biraš hoćeš li imat ili nemat sućut.

Ovo pitanje me podsjeća na religiozne izjave tipa "ako nemaš univerzalni autoritet morala nemaš razloga biti moralan".
Moj odgovor je Misliš li da majka treba nekoga pitat kako se treba ponašat prema svojoj bebi?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 01:19   #47
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Može se i tako reći, svijest o postojanju proizlazi iz činjenice da sam sposoban misliti.
Svijest o vlastitom postojanju iz ničega ne 'proizlazi'. Nema to veze s logikom. Ti si sebe neposredno (intuitivno) svjestan. Tvrdiš da svijest o tvom postojanju proizlazi iz činjenice da si sposoban misliti. A iz čega proizlazi ta činjenica? Nečega moraš biti neposredno svjestan, inače nemaš na čemu graditi logiku. Čim si rekao 'Ja mislim' već si neposredno svjestan postojanja i sebe i svog mišljenja, pa ono 'dakle postojim' ne donosi neku novu spoznaju o nama, već se samo izriče ono čega smo neposredno bili svjesni u 'Ja mislim'. Descartesov 'Cogito, ergo sum' se ne može tumačiti kao logičko zaključivanje. Prena tome,
tvoja tvrdnja da je 'postojanje subjekta neupitno' ne zasniva se na logici, nego na intuiciji. A ti, ako hoćeš, i dalje misli da je neposredna svjesnost 'naprosto falšna'.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 11:55   #48
Čisto postojanje je aksiom. Ne izvodi se ni iz čega. Konkretno postojanje ove tu određene stvari je već druga priča.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 20:54   #49
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Svijest o vlastitom postojanju iz ničega ne 'proizlazi'.
Je li muha 'svjesna svojeg postojanja'?

A ameba? Bakterija?

Ako misliš da nisu, zašto nisu?

Je li čovjek koji je doživio teško oštećenje mozga ili lobotomiju i nesposoban je misliti - svjestan svojeg postojanja?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 00:37   #50
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Je li muha 'svjesna svojeg postojanja'?

A ameba? Bakterija?

Ako misliš da nisu, zašto nisu?

Je li čovjek koji je doživio teško oštećenje mozga ili lobotomiju i nesposoban je misliti - svjestan svojeg postojanja?
Kakve veze imaju ta pitanja s onim što sam ja napisao? Jesmo li prešli na biologiju? Raspravljamo o tome je li svijest o vlastitom postojanju (kao neupitna spoznaja - u čemu se slažemo), prozlazi iz intuicije ili logičkog zaključivanja, a ti o muhama, amebama, bakterijama, lobotomiji... Ako želiš pitati da li neko biće može biti svjesno svog postojanja iako ne misli, onda je moj odgovor - ne. Mora postojati neko mišljenje makar na minimalnom nivou. A kako je to biti muha - nemam pojma.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 12:57   #51
Quote:
codingshaman kaže: Pogledaj post
Dali ljudi koji svijet gledaju deterministički manje osuđuju i više suosječaju?
Nope, vrlo vjerojatno taj sud o tome kako svijet funkcionira ne utječe značajno na izvor osjećanja.

Naravno, jednom kad ti bude žao možeš racionalizirati "da, tako je i dalje trebalo biti", ali se i dalje osjećaš loše kad netko umre te si i dalje ljut ako je netko nešto loše napravio.

Osjećaji ne pitaju centar za procjenu realnosti što misli o determinizmu prije nego što se pojave u tebi.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.