Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2017., 23:31   #21
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Da, kako sam ja skuzio, povoljnija kamata se odnosi samo na prvih 6 godina. Poslije toga si na istom. Ali ni 6 godina nije malo, kada je normalna kamata skoro 5.
Isplati se uhvatiti ovu subvenciju, ali kamate na stambene viae nisu visoke, recimo rba nudi 4.5 fiksno na kune cijeli rok otplate.
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 06:19   #22
Kada znam za ljude koji plaćaju 1-2% (naravno ne kod nas), onda mi je 4.5% puno
Ali istina je naravno da je poanta ove šeme da država plaća pola anuiteta. Što može značajno smanjiti vrijeme otplate, ili omogućiti veću štednju ili kakve god kombinacije hoćemo.

Nažalost, meni će veći problem biti uopće dobiti hipotekarni kredit
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 17:04   #23
Žena u banci mi je danas rekla da je moguća prijevremena otplata, nakon 4 subvencionirane godine.
Lookin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 21:55   #24
Quote:
Lookin kaže: Pogledaj post
Žena u banci mi je danas rekla da je moguća prijevremena otplata, nakon 4 subvencionirane godine.
Krivo ti je rekla, procitaj si zakon. Ak vratis prije 15 g vracas subvenciju drzavi.
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 20:29   #25
Da li netko ima provjerenu informaciju (od ministarstva/APN-a) da li će se subvencionirati stanovi u izgradnji?
dzizs1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 13:26   #26
Quote:
frosty840 kaže: Pogledaj post
Krivo ti je rekla, procitaj si zakon. Ak vratis prije 15 g vracas subvenciju drzavi.
Članak 24.
(1) Ako korisnik kredita prestane s otplatom subvencioniranoga kredita, ili odabrana kreditna institucija na temelju članka 29. ili 30. ovoga Zakona proglasi kredit dospjelim u cijelosti, ili stan ili kuću proda tijekom otplate kredita, kreditna institucija je dužna sredstva uplaćena na ime subvencioniranja kredita prenijeti na račun APN-a u roku od mjesec dana od nastupa takvog događaja, a koji ta sredstva uplaćuje u proračun Republike Hrvatske.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ako se kredit proglašava dospjelim po isteku roka od dvije godine nakon roka subvencioniranja kredita, niti ako se stan ili kuća prodaje radi kupnje većeg stana ili kuće.

Da li ima još nešto osim ovog članka, ja ne mogu naći? I da li se ovo "kredit proglašava dospjelim" uopće odnosi na prijevremnu otplatu?

PLZ help
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:34   #27
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Članak 24.
(1) Ako korisnik kredita prestane s otplatom subvencioniranoga kredita, ili odabrana kreditna institucija na temelju članka 29. ili 30. ovoga Zakona proglasi kredit dospjelim u cijelosti, ili stan ili kuću proda tijekom otplate kredita, kreditna institucija je dužna sredstva uplaćena na ime subvencioniranja kredita prenijeti na račun APN-a u roku od mjesec dana od nastupa takvog događaja, a koji ta sredstva uplaćuje u proračun Republike Hrvatske.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ako se kredit proglašava dospjelim po isteku roka od dvije godine nakon roka subvencioniranja kredita, niti ako se stan ili kuća prodaje radi kupnje većeg stana ili kuće.

Da li ima još nešto osim ovog članka, ja ne mogu naći? I da li se ovo "kredit proglašava dospjelim" uopće odnosi na prijevremnu otplatu?

PLZ help
Iz zakona se da iščitati jedino da se kredit može "prebijati" dvije godine nakon kraja subvencioniranja od strane države. Dakle nakon 6 g. u slučaju da se ne rode djeca.
__________________
RB foto
clyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:45   #28
Quote:
clyde kaže: Pogledaj post
Iz zakona se da iščitati jedino da se kredit može "prebijati" dvije godine nakon kraja subvencioniranja od strane države. Dakle nakon 6 g. u slučaju da se ne rode djeca.
Tako sam i ja razumijela, ali frosty840 kaže 15 godina, apa mi nije jasno...
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:09   #29
Bumo vidli sta ce banke reci na prebijanja, ali po ovome nakon minimalno sest godina imas pravo prebit kredit il ga zatvorit
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 18:06   #30
A ako nema imovinskog praga nego svi "mladi" imaju pravo na to, onda mi nema ni smisla da ih ima zanimati hoćeš li ti pokupiti pare na stolu i onda zatvoriti.

Iako, pošto je namjera pomoći mladima da riješe stambeno pitanje, a ne da zarade 100-200 000kn, onda bi opet bilo glupo da nije nekako to ograničeno.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 18:21   #31
Ma, ovdje se najvise pomaze bankama, graditeljima, agencijama i samoj drzavi, a najmanje mladima.
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 08:08   #32
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A ako nema imovinskog praga nego svi "mladi" imaju pravo na to, onda mi nema ni smisla da ih ima zanimati hoćeš li ti pokupiti pare na stolu i onda zatvoriti.

Iako, pošto je namjera pomoći mladima da riješe stambeno pitanje, a ne da zarade 100-200 000kn, onda bi opet bilo glupo da nije nekako to ograničeno.


Proces subvencije je tako koncipiran da je nerazumno ulaziti u subvenciju ako nisi spreman ući i u financiranje bez subvencije. Na taj način tih 100-200 tis. kuna, koje spominješ, ljudi nisu zaradili već su uštedili. Iz takve uštede najlogičnije je zatvoriti obvezu čiji je godišnji trošak 3,75%.

Što se tiče same mjere, kad se pogleda ukupno plaćanje po kreditu od 100 tis eura, s kamatom 3,75% u 15 godina otplate sa subvencijom i bez subvencije, ispada kako je sa subvencijom ukupno plaćeno 130 tis. kuna manje. Ta ušteda gledana kroz trošak kamate impicira da je kamata 1.7%. Zanimljivo je da je to upravo razina prosječne kamate koju stanovnici eurozone plaćaju za stambene kredite.

Čak je u Sloveniji, primjerice, prosječna kamata na nove dugoročne stambene kredite u svibnju 2017. bila 2,69%, a kod nas 4,32%. Drugim riječima, kod nas tek sa subvencijom osjetite kako je to živjeti u razvijenoj državi poput, primjerice, Slovenije. To je otprilike kao kad na Kubi država subvencionira kupnju namirnica pa ne morate odvajati cijelu plaću za kilu kruha već uživate luksuz imati kruh svaki dan.
dzizs1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 10:35   #33
Upravo tako.

Samo sam htio reći.. Teoretski, ako netko ima 100 000€ sada u sebe, može dići kredit, plaćati 6-8 godina pola anuiteta i onda zatvoriti kredit sa novcima koje je već imao. Na taj način "uzeti" tih 100 000+ kuna.

Inače, nemam ništa protiv da i imućniji i prosječniji ostvare povoljnije uvijete kreditiranja, dapače, pogtovo što su ti imućniji okosnica gospodarstva i treba i njih rasteretiti. Ali pošto je ovdje riječ samo o, koliko, 1000 takvih kredita, i ako se nađe dosta takvih, onda se nekako gubi poanta koju vladajući ističu cijelo vrijeme, a to je "pomoć mladima da riješe stambeno pitanje".

Naravno da za takav kredit moraš biti spreman jednako kao i za neki bez toga. Ali to nije naša briga, jer banka svakako neće ni odobriti takav kredit ako nisi za njega sposoban.

Ugl, nije ovo dovoljno, ni blizu. Bacili su nam koščicu, a porezom na prvu nekretninu uzeli sebi.. ribeye. Užas. Svakom danom mi se sve više čini da ću, ako kredti i dobijem i uzmem, zarađivati za njega na bauštelama u CH
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:07   #34
Zakon o subvencioniranju stambenih kredita

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Naravno da za takav kredit moraš biti spreman jednako kao i za neki bez toga. Ali to nije naša briga, jer banka svakako neće ni odobriti takav kredit ako nisi za njega sposoban.

Ugl, nije ovo dovoljno, ni blizu. Bacili su nam koščicu, a porezom na prvu nekretninu uzeli sebi.. ribeye. Užas. Svakom danom mi se sve više čini da ću, ako kredti i dobijem i uzmem, zarađivati za njega na bauštelama u CH

Ako si fizička osoba za banku si sposoban vraćati kredit ako ti je rata kredita pola primanja. S druge pak strane, ako si firma za banku si sposoban vraćati kredit ako ti rata kredita ne prelazi 70% keša koji ti ostaje nakon što si podmirio sve troškove poslovanja. Kad bi i fizičke osobe na taj način promatrale svoju kreditnu sposobnost shvatile bi da ako pola primanja daješ za ratu kredita za stan, nisi sposoban za takav kredit. Banku boli dupe za tvoju sposobnost vraćanja kredita, njoj je bitno da ti može sjest na plaću kad ga prestaneš vraćati, a da ne zadire u egzistencijalni minimum jer joj zakon ne dozvoljava.

Btw, porez na na promet nekretnine ionako ne plaćaš na novogradnju na koju je plaćen PDV, tak da...

Zadnje uređivanje dzizs1 : 06.08.2017. at 11:45.
dzizs1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:27   #35
Pola od 20 000 i pola od 10 000 nije isto. Ja računam sebi otprilike kao i firme, podmirim sve troškove poslovanja (tj života), uključujući tjedan dana godišnjeg na moru, servis za auto, malo sa strane, štednjica neka, svakih par godina implantat zuba.. U svakom slučaju i 40% mi je puno, radije bih 35%.

Banka ima instrumente osiguranja. Hipoteke, jamce.. Ne mogu ja veliki kredit dobiti na temelju plaća bez toga. Sumnjam ja da je njima bitna plaća toliko, osim da na temelju nje odrede anuitet/ratu. Jer, ako ja radim za Peru Perića majstora iz Nać Kaniže, koliko je to siguran posao, da bi oni mogli sjedati na plaću sljedećih 20+ godina, kada takve firme i firmice rijetko požive 20 godna?

Pošto smo disciplinirani sa novcima, i poslovi su nam sigurni koliko je to moguće i hrvatistanu, ja bi najradije da mi odobre na temelju plaće. Ali ne, moram založiti 3-4 druge kuće, ili dobar polog staviti.

Pa, mene konkretno taj porez ne dira toliko, jer ću graditi (nadam se), ali platio sam na zemljište. Ode jedna plaća samo tako
I svi koji grade će tako, a koliko će ih dobiti subvenciju u postotcima?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.