Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2003., 10:03   #1
Arrow Podstanarstvo - najmodavci / najmoprimci / stanovi

Ja imam dosta dugacak staz podstanarstva i nagledala sam se svega i svacega.

Najgore iskustvo koje imam bilo je u mom prvom stanu gdje sam zivjela s deckom.

Unajmili mi jednosoban stan u kuci u kojoj su zivjeli i vlasnici (greska koju vise nikada nisam ponovila).
Ja sam tada radila posao koji je zahtjevao 3 smjene tako da sam ponekad spavala danju kad bih dosla iz nocne.

I tako jedno prijepodne ja spavam da me odjednom trgne nesto iz sna, otvorim oci a "gospodin" vlasnik stoji u sobi i gleda me.
Poludila sam tada a on ce na to "nisam znao da je netko doma" ja sam tada poludila i pocela se derati na njega.

Isto tako u istom stanu slavili mi moj rodjendan, skupilo se malo drustvo ali smo bili stvarno tihi, ono tiha muzika, mi pricamo...

Oko 23 sata lupanje na vratima, decko otvara a ovaj pocinje urlati nek se vise stisamo, da jel smo mi normalni i sl.

Ne moram govoriti da samo se odselili vrlo brzo?!

S drugim gazdama nisam uglavnom imala nikakvih problema.
Ali nikad vise u kucu gdje zivi i vlasnik!!!

Kakva su vasa iskustva sa vlasnicima stanova koje ste unajmili?
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 17:39   #2
ovdje nisam iznajmljivala od privatnih osoba. Cesce se nude stanovi koji pripadaju nekim firmama, korporacijama, drz. organizacijama i onda je za bilo kakvu diskusiju zaduezn Hausverwaltung iliti kucni savjet.

Svaja zgrada ima kucnog majstora i on je ukljucen u cijenu najma ( dakle sitne popravke vrsi besplatno ). Mora posjedovati znanje elektricara i vodoinst.

Prvo iskustvo ovdje - taj kucni majstor ( neka tipicna lokalna seljacina , ono po kliseju, nausnica u uhu, odmori na Malorci i kobasica za svaki obrok i medju obrok ) je ulazio u stan dok me nije bilo.

Tad sam jos k tome zivjela i sama. Iako je bilo protivno ugovoru , promjenila sam bravu, on mene pita za par dana zar sam promjenila bravu ja ono ups a kako vi to znate ?

Nestale mi neke krasne stvari u stanu, smjenjen prije mog odlaska iz stana
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 19:02   #3
Ja sam svoj stan unajmila kroz agenciju (tako uglavnom svi iznajmljuju ovdje).
Vlasnika nikad vidjela nisam jer zivi na Cayman Islands.
Ovi iz agencije isto samo dodju ako nesto treba popravit il tak. Novac ide direktno iz mog racuna u njihov....nikad nikog ne vidim, nikad me nitko nis ne pita.
Bas mi pase tako.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 20:05   #4
Ajmo malo pogledati cijelu stvar s druge strane. Ja bi uskoro iznajmio manji stan u Zagrebu i ne znam kako se postaviti prema buducim stanarima (ili stanaru).

Kakvi su obicaji? Cuo sam da im se uzme lova za tri mjeseca kao garancija, koja se vrati kad se stanari isele ako su ostavili stan u istom stanju kakav je bio kad su se useljavali. U suprotnom, ta lova se zadrzava.

Inace, spreman sam napisati ugovor kod javnog biljeznika, prijaviti stanare i placati porez sve samo da se osiguram. Bojim se da mi se ne useli netko tko ce demolirati stan, tko nece placati stanarinu ili racune i tko ce jednog dana samo ostaviti kljuc u postanskom pretincu i preko noci iseliti.

Kakva su vasa iskustva?
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 21:22   #5
Ni ja nebi vise nikad stan u kuci s vlasnicima!

Ovaj gazda mi je super, zivi u Slavoniji i javlja se samo kad treba stanarina . Dodje na 2 minute (ako i tolko), uzme novac, pita jel sve uredu i ne vidim ga do sljedeceg mjeseca.

Zivila sam neko vrijeme kod neke ultra pobozne babe, jer je ona upisala postdiplomski vani pa je izdavala svoj stan. Em je rekla da ce bit navise tjedan dana u stanu (a bila je cijelo ljeto+kojih mjesec dana prije) em je nes srala da mi nesmije padati ni kap vode izvan sudopera ma kad se je samo sjetim.

Onda jedan gazda kreten koji je dolazio svake tolko u stan a grijanje nije radilo kak spada (to sam ofkors skuzila tek kad je dosla zima) kad sam imala termostat na 28 temperatura je bila 19! Bilo mi je zima nonstop, racuni za grijanje ogromni a on je tvrdio da je nesto u termostatu pokvareno pa kad je on na 28 to je zapraavo 20. Jes ofkors .Iselila se za 3 mjeseca.

Slavkec ja sam dala polog od jedne stanarine to je 250 € i sad necu trebat platit zadnju stanarinu (vidio gazda da mi je sve oke).
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 22:12   #6
Quote:
slavkec kaže:


Kakvi su obicaji? Cuo sam da im se uzme lova za tri mjeseca kao garancija, koja se vrati kad se stanari isele ako su ostavili stan u istom stanju kakav je bio kad su se useljavali. U suprotnom, ta lova se zadrzava.
Ja nikad nisam naisla da se lova uzima za tri mjeseca. Vani je obicaj platit depozit, ali to je ili jedan ili maksimalno dva mjeseca (dva mjeseca ako je stan ultra lijep).
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 22:31   #7
Quote:
Kakvi su obicaji? Cuo sam da im se uzme lova za tri mjeseca kao garancija,
novac se stavi na banku i ti stanarima na kraju isplatis njihov novac + kamate.

Naravno kamata ce se nakupiti samo ako su zaista par godina u tom stanu, inace ne ispadne bog zna sto.

Ako demoliraju stan, tebi kamate
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 22:34   #8
ovdje je zakon - tri "hladne" mjesecne stanarine ( dakle bez rezija vode, grijanja i to )

Mnogim mladim ljudima to zna biti puno ( jer naravno placaju i stanarinu za tekuci mjesec kad se useljavaju ) pa dodje kao 4 stanarine odjednom
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 01:14   #9
slavkec::.. ja sam iznajmio svoj stan u zagrebu... uzel sam im 200€ kao polog (nikakve kamate i slična sranja...) ... to mi je zaštita da ne odu nekam, a da je npr. puklo staklo, wc-kotlić curi i bla....
a princip iznajmljivanja je bil.... daš oglas... i od jutra do sutra si tam, jer je konstantna navala..... svima kažeš da je prva bila jedna majka s djetetom i da je zaintersirana, te joj čuvaš stan do sutra u podne.... do tada ti svi koji su zainteresirani prodefiliraju kroz stan, a ti ih dobro odšacaš.... i izabereš ljude kojima po izgledu najviše vjeruješ....
to je bilo za prvi put (jer još nisam mijenjao podstanare).... ali mi frend kaže (on je više puta unajmljivao stan) da kod ljudi koji imaju staža s iznajmljivanjem, čim on dođe odmah se sve sredi.. odnosno, ne mora čekati da gazda vidi druge interesente.... navodno kasnije odmah skužiš na prvu loptu nekog ko je miran, poslovan i tak....

a iskustvo iz dubrovnika (gdje unajmljujem stan) je bilo slično.... u meni svi prepoznali neku 'normalnu' personu i htjeli odmah zaključiti deal.... a ja sam htio prvo pogledati sve stanove koji se nude i tek onda izabrati najbolji.....

savjet u oba slučaja.... ne brzaj! i dobro proučavaj sve detalje... kod iznajmljivanja pazi na obleku... i to ti je sigurnost da će tata, ili ko god, moći plaćati.... a ak ćeš morati unajmljivati, onda gledaj sitnice (iza ormara, ispod kreveta, ispod tepiha, i tak... ne samo odfrlje reći da ti je stan ok)....

eto.. puno sam pisao....
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 10:08   #10
Quote:
slavkec kaže:
Ajmo malo pogledati cijelu stvar s druge strane.
Iznajmljujem stan treću godinu, širi centar Zgb.
Do sada su kroz njega prošla dva para studenata, u njemu je trenutno treći par. Inače ne radim nikakva ograničenja, mogu muški, ženski, parovi, mala djeca, pesi, mački,...
Polog nisam uzimala, žal mi ih je derat ipak treba djeci platiti studij u Zgb.
Svi su uredno podmirili sve svoje troškove i nisu radili nikakve probleme.
Naravno da sam si od svakog uzela podatke od roditelja, zlu ne trebalo.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 11:29   #11
ja bih rekla da je u vecini slucajeva odnos podstanar - vlasnik usko povezan
jer ako se vlasnik ne ponasa kako bi trebao ni podstanar nece biti savrsen
kazem u vecini slucajeva jer ima i iznimaka

ako vlasnik vec unaprijed ide sa stavom "vi cete mene prevariti, demolirati mi stan...." vjerujem da nece ni dobiti ne znam kako dobre podstanare

ja znam da ako je vlasnik stana bio fer prema meni i ja sam bila prema njemu, sve se moze dogovoriti, sve se moze napraviti samo ako si fer

mene uzasno zivcira sto kod nas status podstanara nije jasno definiran
trebalo bi biti kao vani, potpisujes ugovor, placas i onda si zasticen kako stanar imas sva prava a ne kod nas
vlasnici su stanova (cast izuzetcima) sretni ako placas a ni ne dises u tom stanu
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 11:53   #12
Kad sam bila mala, bili smo podstanari i stalno se selili. Uvijek su to bile kuce u kojima su i vlasnici zivjeli ili bar u istom dvoristu.
Neki su se petljali u nas zivot. Jedna gazdarica je ulazila kad nas nije bilo i mazala se maminom kremom, a ja sam dobila batina po principu:"Ako nisam ja - ti si, drugog nikog nema!" i jos jer lazem i necu priznati da sam ja potrosila. Mozda bi tajna ostala zauvijek nerijesena da baba nije jednom staru pitala jel ima jos one kreme, bas je bila dobra...
Druga gazdarica je stalno trcala na stednjak i otvarala poklopce da vidi sto se kuhalo, pa sam joj jednom rekla da prestane njuskati po nasim loncima - rezlutat: otkaz...
Jedna me napala da kako sam mogla pustiti maminog prijatelja u kucu, a mame nije bilo doma... Ne smije curica biti sama s muskim. Rekla sam joj da kaj ju briga, pa je to jako zamjerila i bila neko vrijeme prema nama neprijateljski raspolozena. Poslije je ispalo da me planirala udati za svog sina i brinula je za moj dobar glas.
Onda smo jednom iznajmili malu kucicu, pa je odnekud u podrum dosla voda. Stara je trazila vlasnika da to sredi, on se oglusio, pa nije platila stanarinu. Odmah je dozujao, ali ne da nesto poduzme, nego da trazi lovu. On i stara su se svadjali na dvoristu, a cula to nasa lesinarka-kokos i skocila mu na glavu, zakacila se kandjama u vrlo gustu kosu i iskljucala ga do krvi prije nego smo je uspjeli ispetljati. Taj vise nikad nije dosao.
Ma svugdje je bilo neko sranje... Uzas je stanovati u blizini vlasnika.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 19:04   #13
Sad cu ispast totalni paranoik. Hvala vam svima na odgovorima, narocito Terkesu, ti si mi bio najkonstruktivniji.

Naime, ja znam dobro kakve se sve rupe u Zagrebu iznajmljuju, ali moj stan nece biti takav. Ja radim totalnu rekonstrukciju svega, tako da ce moj novi podstanar (ili podstanari) dobiti sasvim novu kupaonu i kuhinju, ves-masinu, frizider, ne sasvim novi, ali odlican stednjak, skroz novi sudoper, bestek, cak i posteljinu! Sve ce biti novo, sto mene dosta kosta, pa me bi htio da mi dodu dva studenta koji ce napravit par zestokih tuluma, nakon kojeg cu ja morat ici u novu rekonstrukciju (i za tu rekonstrukciju mi nece biti dosta ni tih 200-300 € koje bi uzeo kao depozit.

Osim toga, imat cu totalno fer odnos prema njima - vec sam rekao da cu ih i prijavit ako treba, samo da odnos bude ok.

Zbog svih navedenih razloga mi je jako, jako bitno da se dobro zastitim. Bojim se da mi netko ne napravi veliki racun za telefon i iseli se prvog u mjesecu, a racun za telefon dolazi sredinom mjeseca. Ima takvih otvorenih pitanja ko u prici. Sta jos? Da ja prvog u mjesecu uzmem od njih lovu (stanarinu), a njima prepustim placanje racuna, ili da umem i lovu za stanarinu i lovu za racune, pa da ih sam platim (da mi se ne dogodi da mi pricaju da placaju, a nakon par mjeseci odsele, a ja imam na vratu Elektru, Plinaru i Telekom). Sta bi vi napravili?

Imao sam do sad puno losih iskustva s ljudima kad sam prema njima bio posten.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 19:37   #14
Meni kad gazda dodje po stanarinu moram mu dati i potvrde da sam platila racune. Najlakse! Znas da su platili i ne zezas se ti s placanjem .
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 20:14   #15
Quote:
Bluegirl kaže:
Meni kad gazda dodje po stanarinu moram mu dati i potvrde da sam platila racune. Najlakse! Znas da su platili i ne zezas se ti s placanjem .
Takav dogovor imam i ja sa svojim podstanarima. 20. u mjesecu moraju mi dati najamninu za idući mjesec i plaćene režije za prethodni.
U ostalom se vodim onim što je napisala sunshine. Ili ponašam se prema njima onako kako bi željela da se neki stanodavac ponaša prema meni. Ne bi ni meni bilo ugodno da mi neko ruje po stvarima dok me nema ili da neki ljigavac ulazi u sobu mojim kćerima.
Kako se radi o studentima zatražim i imena roditelja. Ipak za svaki slučaj i to je moje jedino uplitanje u njihov privatni život.
Sada imam dvije djevojke u stanu i stan je, bumo rekli, polizan. Sve se blista i sjaji.
Opusti se malo, nisu svi ljudi gadovi. Evo, nek ti bude kao meni.
A da te neko može prevarit, sigurno da može, nikad ne možeš biti 100% siguran.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 22:50   #16
djevojke ili muški.... pitanje je sad.... dvosjekli mač.. djevojke su po prirodi mirnije i nježnije... ali! znaju i prevariti... jer, sudeći prema mojim studentskim danima, najbolji tulumi su bili kod cura.... nadalje, ak ti bilo kaj rikne u stanu, one te odmah zovu.... i možda i za neku banalnu stvar moraš dolaziti u stan....
muški su pak drčniji, glasniji... i bla.,... možda češće rade tulume, ali su zato blaži tulumi (drugo je kaj susjedima smeta)... a ak nekaj rikne, sami ti to poprave i tebi samo pokažu račun....
ipak, ima izuzetaka i kod jednih i kod drugih....

dalje, s plaćanjem.... ja uzimam prvoga, za naredni (tj. tekući) mjesec.... i tad pokupim sve račune od prošlog mjeseca.... prije nego sam iznajmio stan sam otišel na elektru i iznivelirao struju (da imam plin, učinio bih i to).... i rekao podstanarima da mi jave kad dojdu računu za prošli mjesec (voda, telefon....)... i od onda oni sve plaćaju...... na kraju će biti opet isto.... otići ćemo iznivelirati struju i pričekat ću sve račune.... ak ih ne plate, još uvijek imam 200 €.. ali vjerojatno će platiti, i onda im vrnem polog.. i odemo na pivu (jer fakat su mi super dečki!)

gazda u dubrovniku mi je izašao u susret i rekao da mu plaćam kad mi sjedne plaća..... što sam ja odmah odbio i rekao mu da ću mu plaćati prvoga u mjesecu (baš kao što i uzimam u zagrebu)...

i to je to....

btw, mali savjet kod procjenjivanja ljudi.... snimi im cipele!!! ak su one nove, imaju para ko blata.... nemoj ih procjenjivati po tome jer netko došao u trenirci ili u odijelu.... ovaj moj je došel s bejzbol kapom okrenutom naopak :o))) svako bi zinuo... ali imal je tenisice kaj koštaju bar 800 kn :o)))) i nove dizelice.... pretpostavio sam da ima para... kad sam mu upoznao i cimera, uvidio sam da su dečki fakat potkovani :o))))))))

budale prati sreća :o)))
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 23:46   #17
Re: Iskustva s gazdama - podstanarstvo

Quote:
sunshine kaže:

Kakva su vasa iskustva sa vlasnicima stanova koje ste unajmili?
losa losa losa


a definitivno najgori su oni koji bi iznajmili stan i onda i dalje u njemu povremeno zivjeli.
recimo, da si dodju par puta mjesecno u zagreb kod doktora, u razne posjete itd, pa onda da imaju gdje prespavati "par dana".



ma svega ima, mucno mi je o tome pisati. kada bih znala da je ovo stanje privremeno, nekako bih to lakse podnosila, ali s ovim placama i kreditima ... nemam pojma.
 
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 23:50   #18
Quote:
polly kaže:

Kako se radi o studentima zatražim i imena roditelja. Ipak za svaki slučaj i to je moje jedino uplitanje u njihov privatni život.
slazem se da moraju postojati neki elementi osiguranja stanodavca.

ali da mi netko dize stanarinu za 50 maraka zato jer imam mini liniju????
da. to mi se desilo.


nema mene nitko sta procjenjivati prema cipelama. stan kosta toliko i toliko i to bi trebao biti amen. nazalost, cesto se sve skupa svodi na subjektivnu procjenu stanodavca, sto je prilicno ponizavajuce.
sad ja imam mini liniju i mikrovalnu, pa me treba odrat do koze.

 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 01:54   #19
Ok, a koliko bi ja mogao traziti za moj stan,vec opisani? Nalazi se u zoni tramvaja, circa 100 m od stanice, siri centar Zagreba. Stan je jednosobni, 32 kvadrata, i ponavljam da ce biti skroz novoureden kad u njega dodu stanari (radim totalnu rekonstrukciju).

Da li je 200€ plus rezije previse?

Malo sam zvoa po Oglasniku stanove u tom kvartu i oni koji se uopce nikad nisu renovirali (kuce su stare oko trideset godina) kostaju od 150 do 200 € plus rezije. To mi se cini dosta, a s obzirom na to da su ti stanovi u stvarno losem stanju, mislim da ja ne bi isao ispod 200€.

Sta mislite o tome?
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 01:56   #20
Moram samo jos reci da ti stanovi za koje sam nazivao imaju istu kvadraturu, raspored prostorija i sve drugo isto kao i moj stan. A pouzdano znanm da su prilicno raspadnuti.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.