Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2004., 15:09   #21
kuzim da je logicnije da svemir nema kraja...jer kad bi imao kraj iza tog kraja mora jos nesto biti i tako u nedogled??::
__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 15:12   #22
??? a mozda svemira ni nema ..on je tu...ali ga nema..samo fikcija
__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 15:57   #23
Quote:
armix kaže:
kuzim da je logicnije da svemir nema kraja...jer kad bi imao kraj iza tog kraja mora jos nesto biti i tako u nedogled??::
zašto u nedogled... zašto misliš da je naš um sposoban razumjeti nešto takvo... nešto što nadilazi fizikalne zakone koji su nama poznati na ovoj planeti u ovom kutku svemira? uopće nije logičnije da svemir nema kraja... ništa ne može u tom smislu biti logičnije jer naša logika je tu naš najveći neprijatelj, naša granica... naše granice su granice naše logike, granice našeg izvođenja zaključaka. ali - to ne moraju nužno biti i granike logike kao Logike. kužiš? to je naš limit. baš kao što je naš limit i to kaj ne možemo letjeti jer nemamo krila. niti možemo disati ispod vode jer nemamo škrge, a ne možemo se niti hraniti fotosintezom jer nemamo klorofil.... itd... ali možemo shvatiti jednu veliku stvar - a ta je da ne moramo uvijek biti u mogućnosti shvatiti sve jer mi niti nismo sve... mi nismo bogovi, a još je manje netko od nas sam Bog.... mi možemo shvatiti da možemo shvatiti taman toliko koliko nam je potrebno. a shvatiti to je velika korist za malog čovjeka.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 17:14   #24
Re: Re: Re: Svemir

Quote:
Mljacko kaže:
Nije baš dobra usporedba jer Zemlja je u svemiru

I zemlja ima kraj, ima svoje konačne dimenzije

a u čemu je svemir?
Usporedba ide za tim da je prostor zakrivljen (naime prema teoriji na koju se poziva početno pitanje). Dakle, ako se gibaš po Zemlji nikad nećeš doći do kraja Zemlje. No to ne znači da je Zemlja beskonačno velika.
No tu se radi o dvodimenzionalnom zakrivljenom prostoru (naime o sferi). Ti možeš shvatiti da je Zemlja u nečemu (mada nema kraja, naime kao dvodimenzionalna zakrivljena površina) jer percipiraš taj 'prostor' iz više dimenzije, trodimenzionalne.
No, trodimenzionalni zakrivljeni prostor (a takav bi trebao biti naš svemir) je nepredočiv. Ali je moguće njime baratati matematički. Stoga, sve zdravorazumske predodžbe tu padaju u vodu, možeš se pouzdati samo u račun, ne u predodžbu. Da bi ga mogao predočiti morao bi precipirati četverodimenzionalni prostor.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 18:29   #25
Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
nitko i ništa kaže:
Usporedba ide za tim da je prostor zakrivljen (naime prema teoriji na koju se poziva početno pitanje). Dakle, ako se gibaš po Zemlji nikad nećeš doći do kraja Zemlje. No to ne znači da je Zemlja beskonačno velika.
da, ali vjerojatno ono što zanima postavljača topika, da kad ti skočiš u zrak na zemlji više nisi.

Što kad bi u svemiru išao stalno ravno? (a da se ne širi brzinom svjetlosti)

Jedino (meni) logično rješenje je da se vratiš od kud si došao
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 18:35   #26
Re: Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
Mljacko kaže:
da, ali vjerojatno ono što zanima postavljača topika, da kad ti skočiš u zrak na zemlji više nisi.

Što kad bi u svemiru išao stalno ravno? (a da se ne širi brzinom svjetlosti)

Jedino (meni) logično rješenje je da se vratiš od kud si došao
Kad skočiš u zrak ideš u dodatnu dimenziju - više nisi u samo dvije (na sferi) nego ideš i u treću.
Pošto je svemir trodimenzionalni zakrivljeni prostor - za razliku od sfere koja je dvodimenzionalni zakrivljeni prostor - 'skok bi bio u 'četvrtu dimenziju'.
Ponavljam, predodžbe ne vrijede, jer ne možemo zamisliti ni trodimenzionalni zakrivljeni prostor, niti četverodimenzionalni 'ravni'.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 22:36   #27
Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
nitko i ništa kaže:
U) Dakle, ako se gibaš po Zemlji nikad nećeš doći do kraja Zemlje.
hmm sve zavisi kako definiras kraj i pocetak...jer...

do kraja zemlje mozes doci..ustvari samim tim sto stojis na njenoj povrsini ti se nalazis na njenom kraju...jer zemlja ima svoj epicentar iz kojeg se formirala i dalje se sirila koncentricnim krugovima sve do danasnjeg oblika...a ti danas stojis na zadnjem koncentricnom krugu ..iz cega proizilazi da stojis na kraju zemlje....

__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 13:47   #28
Shady,
kod vremena i prostora nemreš zdravorazumskom logikom.

Po teoriji relativnosti, kad bi se gibao brzinom svjetlosti svako putovanje bi iz tvog kuta gledišta trajalo 0 sekundi

Dakle, prešo ti 100 metara ili 100 miljardi kilometara uvijek bi ti gibanje trajalo 0 sekundi.

to ti je, vidiš, meni totalno nelogično, ali jebiga, Einstein kaže da je tako...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 20:36   #29
Quote:
Mljacko kaže:
Shady,
kod vremena i prostora nemreš zdravorazumskom logikom.

Po teoriji relativnosti, kad bi se gibao brzinom svjetlosti svako putovanje bi iz tvog kuta gledišta trajalo 0 sekundi

Dakle, prešo ti 100 metara ili 100 miljardi kilometara uvijek bi ti gibanje trajalo 0 sekundi.

to ti je, vidiš, meni totalno nelogično, ali jebiga, Einstein kaže da je tako...
Pa sto da kaze...I papa kaze nesto, pa mu ne vjerujes.

Mozda razumijevanju moze pomoci to kako Einstein opisuje kako mu je palo to na pamet prvi put kad je imao sesnaestak godina.
Ovako je zamislio: gleda prema satu. Sat pokazuje tri sata za jednu sekundu. Zraka dolazi od zrcala do njegova oka,i on vidi tri za sekundu. Kazaljka se pomakne na tri tocno. Zraka svjetlosti dolazi do njegova oka i on zna: tri su sata. No sad se Einstein zapocinje gibati brzinom svjetlosti u smjeru od sata. Na satu se mijenja tri i jedna sekunda. Zraka na kojoj pise 'tri i jedna sekunda' ide prema Einsteinu, ali ga nikad ne sustize, jer se E. giba brzinom svjetlosti, kao i zraka. U E.ovom je oku i dalje ona zraka 'tocno tri'. Vrijeme Einsteinu stoji - stalno je tri sata.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 23:35   #30
Quote:
nitko i ništa kaže:
Pa sto da kaze...I papa kaze nesto, pa mu ne vjerujes.

Mozda razumijevanju moze pomoci to kako Einstein opisuje kako mu je palo to na pamet prvi put kad je imao sesnaestak godina.
Ovako je zamislio: gleda prema satu. Sat pokazuje tri sata za jednu sekundu. Zraka dolazi od zrcala do njegova oka,i on vidi tri za sekundu. Kazaljka se pomakne na tri tocno. Zraka svjetlosti dolazi do njegova oka i on zna: tri su sata. No sad se Einstein zapocinje gibati brzinom svjetlosti u smjeru od sata. Na satu se mijenja tri i jedna sekunda. Zraka na kojoj pise 'tri i jedna sekunda' ide prema Einsteinu, ali ga nikad ne sustize, jer se E. giba brzinom svjetlosti, kao i zraka. U E.ovom je oku i dalje ona zraka 'tocno tri'. Vrijeme Einsteinu stoji - stalno je tri sata.
Ma znam ja to, čitao sam onu knjigu Einstein za početnike, samo je mom razumu nepojmljivo zašto samim time što nas informacija o promjeni vremena neće nikad dostići znači da se promjena vremena neće desiti??

svejedno, vjerujem Einsteinu, a ne papi, jer inžinjeri most preko rijeke grade pod preptostavkom da neće nestati i stvoriti se na Marsu...

Zadnje uređivanje Mljacko : 20.02.2004. at 08:36.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 10:48   #31
Quote:
Mljacko kaže:
Ma znam ja to, čitao sam onu knjigu Einstein za početnike, samo je mom razumu nepojmljivo zašto samim time što nas informacija o promjeni vremena neće nikad dostići znači da se promjena vremena neće desiti??

svejedno, vjerujem Einsteinu, a ne papi, jer inžinjeri most preko rijeke grade pod preptostavkom da neće nestati i stvoriti se na Marsu...
a tko kaže da se neće desiti ako nas neće dostići? pa to einstein nije rekao. desit će se - ali ne tebi koji bi se tako gibao. einstein govori upravo suprotno - tj. kada bi otišao na put brzinom svjetlosti samo za tebe bi vrijeme stalo. i kad bi se vratio - ne bi se vratio na isto - već bi tamo gdje si se vratio vrijeme išlo svojim tokom... pa bi teoretski tvoj brat blizanac mogao postati puno stariji od tebe.... kužiš? ne?
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 11:14   #32
Quote:
djidjimidji kaže:
a tko kaže da se neće desiti ako nas neće dostići? pa to einstein nije rekao. desit će se - ali ne tebi koji bi se tako gibao. einstein govori upravo suprotno - tj. kada bi otišao na put brzinom svjetlosti samo za tebe bi vrijeme stalo. i kad bi se vratio - ne bi se vratio na isto - već bi tamo gdje si se vratio vrijeme išlo svojim tokom... pa bi teoretski tvoj brat blizanac mogao postati puno stariji od tebe.... kužiš? ne?
Mislim da ste obojica zanemarili činjenicu da se i oni koji ostaju udaljavaju također brzinom svjetlosti. Naime, nije stalo vrijeme, već se samo "zamrzla" slika s početka udaljavanja. Sa svjetlom nam dolazi slika, a ne vrijeme. Zar ne?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 11:18   #33
Quote:
djidjimidji kaže:
a tko kaže da se neće desiti ako nas neće dostići? pa to einstein nije rekao. desit će se - ali ne tebi koji bi se tako gibao. einstein govori upravo suprotno - tj. kada bi otišao na put brzinom svjetlosti samo za tebe bi vrijeme stalo. i kad bi se vratio - ne bi se vratio na isto - već bi tamo gdje si se vratio vrijeme išlo svojim tokom... pa bi teoretski tvoj brat blizanac mogao postati puno stariji od tebe.... kužiš? ne?
ajde mi molim te ukaži na razliku od onog što sam ja napisao

rekoh da koliki god put prevališ brzinom svjetlosti vrijeme će iz tvog kuta gledišta uvijek biti 0.

a ti kažeš da je kažem da nije tako nego jevrijeme stalo...

Pa naravno da je stalo, samo mi objasni ZAŠTO
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 11:20   #34
Quote:
slavko kaže:
Sa svjetlom nam dolazi slika, a ne vrijeme.
pa to i ja kažem i neznam kako bi uklopio u onaj primjer kojeg je nitko i ništa naveo
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 19:09   #35
Quote:
Mljacko kaže:
pa to i ja kažem i neznam kako bi uklopio u onaj primjer kojeg je nitko i ništa naveo
A sad cemo opet o tome sto je vrijeme.
Ali ovoliko je jasno: u fizici su realne velicine one koje su mjerljive. Dakle vrijeme je ono sto pokazuje sat.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 20:15   #36
Ne znam jeste li razjasnil problem, ali stvar je u tome da za dvjetlost udaljenost ne postoji. Niti vrijeme. Ona se trenutno transformira u drugi oblik energije.

Odnosno, svjetlosti od Sunca do zemlje treba 0 sekundi, isto ko sto joj treba do bilo kojeg drugog djela svemira.

Cini mi se da je to interesantno polaziste za upoznavanje principa prostor-vremena.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 22:53   #37
Quote:
nitko i ništa kaže:
A sad cemo opet o tome sto je vrijeme.
Ali ovoliko je jasno: u fizici su realne velicine one koje su mjerljive. Dakle vrijeme je ono sto pokazuje sat.
sat kaže da svjetlost ide 300.000 km/s (iz kuta gledišta onoga tko miruje)

opet, da sam ja svjetlost nije tomu tako
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 14:09   #38
Quote:
illegale kaže:
Ne znam jeste li razjasnil problem, ali stvar je u tome da za dvjetlost udaljenost ne postoji. Niti vrijeme. Ona se trenutno transformira u drugi oblik energije.

Odnosno, svjetlosti od Sunca do zemlje treba 0 sekundi, isto ko sto joj treba do bilo kojeg drugog djela svemira.

Cini mi se da je to interesantno polaziste za upoznavanje principa prostor-vremena.
Ne, svjetlost ima konačnu brzinu. To kako ti opisuješ bi značilo da ima beskonačnu. Svjetlu od Sunca do Zemlje treba oko osam minuta.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 15:56   #39
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ne, svjetlost ima konačnu brzinu. To kako ti opisuješ bi značilo da ima beskonačnu. Svjetlu od Sunca do Zemlje treba oko osam minuta.
Svjelosti vrijeme ne ide na isti nacin kao tebi na zemlji koji cekas svjetlost. Svjetlosti vrijeme ne postoji. Zbog tog relativnog dozivljavanja vremena, mozes idejno otici na kraj svemira, za svoga zivota. Naravno, vratit se na zemlju neces moci, jer ce zemlja vec davno nestati. A ti ces ostariti recimo 10 godina.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 17:40   #40
Quote:
illegale kaže:
Svjelosti vrijeme ne ide na isti nacin kao tebi na zemlji koji cekas svjetlost. Svjetlosti vrijeme ne postoji. Zbog tog relativnog dozivljavanja vremena, mozes idejno otici na kraj svemira, za svoga zivota. Naravno, vratit se na zemlju neces moci, jer ce zemlja vec davno nestati. A ti ces ostariti recimo 10 godina.
što misliš pod 'idejno otići'?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.