Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2015., 17:21   #21
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Google daje 97.700 rezultata za "antinatalism". Ima članak na wikipediji, tema na philosophyforums.com, jedan blog pod tim imenom na blogspot.com, citati na goodreads.com itd..

"Mrziti cjelokupno postojanje" nije uvjet za antinatalizam.
Zar se mrznja celokupne stvarnosti ne zove efilizam? Mislim da se tako zove,tako sam cuo da je efilizam.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 11:25   #22
To je teška glupost, Zemlja može primit još ljudi.
Tazoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 12:04   #23
Quote:
Tazoz kaže: Pogledaj post
To je teška glupost, Zemlja može primit još ljudi.
Ma cesto nije u tome stvar.Antinatalizam se vise povezuje sa negativnim pogledom na zivot i postojanje.Ja sam antinatalista.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 13:37   #24
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ma cesto nije u tome stvar.Antinatalizam se vise povezuje sa negativnim pogledom na zivot i postojanje.Ja sam antinatalista.
Onda to trebaš dublje proanalizirati i izdignuti se iznad situacije.
Negativnost ne gradi ništa, gledaj na osobne izazove ovako, što su teži nakon što se prevladaju uspjeh je slađi.
Mnogo toga je žalosno i teško, ali zašto bi bili duhovni mrtvaci?
Nije li prorok Ilija živo na kruhu kojeg su mu donosili gavrani i vodi kraj potoka? Pa je ipak bio najsretniji čovjek u izraelu.
Snaga duha ne ovisi o tome što imaš a što ne, nego o tome što želiš.
Tazoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 16:18   #25
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ljudi koji se protive rađanju,šta mislite o njima i da li među vama ima takvih? Negativan pogled na život kao surov i bezvredan i isticanje činjenice da su zemaljski resursi limitirani,razlozi su zašto neki zastupaju ovakav filozofski pogled.Da li mislite da je antinatalizam racionalan pogled ili neprirodan i neracionalan?
Zapravo je racionalan i "neprirodan".
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2018., 15:00   #26
Thumbs up



Al-Ma'arriwas an Arab philosopher who lived in the 11th century. He went blind at a young age due to smallpox, and was mostly known for his anti-religious views, rationalism, and pessimism, as well as writing poetry. He criticized all the major religions for not supporting themselves with evidence, and for adhering to dogmatism. He thought we could only come to conclusions from reason, and that no authority, tradition, or superstition could overrule reason. He believed that there was no afterlife, and that life itself wasn't really worth living, so he was an early antinatalist, thinking that we should not have children. He also supported a kind of secular ethics, being a vegan and pacifist.

Strip i tekst objavljeni su na sajtu http://existentialcomics.com/
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2018., 09:56   #27
Zgodno. 11. st. ... ista pitanja, iste teme, ništa što se događa nije od jučer. I te je misli već netko mislio.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 03:40   #28
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ljudi koji se protive rađanju,šta mislite o njima i da li među vama ima takvih? Negativan pogled na život kao surov i bezvredan i isticanje činjenice da su zemaljski resursi limitirani,razlozi su zašto neki zastupaju ovakav filozofski pogled.Da li mislite da je antinatalizam racionalan pogled ili neprirodan i neracionalan?
Ja sam mišljenja da treba težiti smanjenju patnje kroz selektivnu prokreaciju, samim tim povećati mortalitet. Potpuna anihilacija mi djeluje strašno i naivno. Mislim da ne znamo ni šta je život, ni da li može još nešto biti, a mi bismo da ga gasimo jer smatramo da je bezvrijedan i da je patnja.
Mislim da je neprirodan, a što se tiče racionalnosti, mislim da jeste racionalan promatrajući kroz trenutačnu bijednu paradigmu. Što se tiče ljudi s takvim stavovima, upoznao sam neke, uglavnom su mojih godina i očajni što se tiče svega, ništa im ne ide. Njima je postojanje jadno jer je njihovo jadno, pa su im antinatalizam, efilizam, pesimistički nihilizam itd., skroz racionalni. Dok kod ovih što žive život i nisu očajni stvari stoje skroz drugačije iako su im dostupne logičke mogućnosti te razine kojom ovi dolaze do pesimizma. Valjda je sve to uvjetovano emocijama i racionalno može biti subjektivno.
P.S. Malo više puta sam spomenuo riječ ''misliti'', ironija neka ?
Iblis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 23:38   #29
Ne razumijem zašto bi itko imao išta protiv Natali Dizdar. Osim što lijepo pjeva i djeluje kao draga osoba, ugodna je i oku.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.