Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2005., 09:51   #1
Žbukanje ili knauf

Molim Vas da podijelite iskustva i znanja u odabiru između ove dvije opcije (u pitanju pregradni zidovi), a poglavito u vezi zvučne izolacije i cijene!
Hvala
frka31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 10:01   #2
Re: Ytong ili Knauf

Quote:
frka31 kaže:
Molim Vas da podijelite iskustva i znanja u odabiru između ove dvije opcije (u pitanju pregradni zidovi), a poglavito u vezi zvučne izolacije i cijene!
Hvala
Zvucna izolacija nikakva kod oba, cijena li-la, s knaufom se brze i jednostavnije radi.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 11:40   #3
Radio sam s Ytongom jer sam na taj zid vješao kuhinju pa mi se činilo jednostavnijim zbog potkonstrukcije.
Preporučam Ytong.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 01:50   #4
Ako radis pregradni zid od gipsanih ploca tada izmedju metalnih nosaca (ili kak ih vec zovete) - studs na engleskom - stavis izolaciju. Na rubovima metalne trake na stropu i podu stavis akusticni silikon i to je to.

Obicno je to i vise nego prihvatljivo rjesenje za stambene prostore.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:16   #5
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Ako radis pregradni zid od gipsanih ploca tada izmedju metalnih nosaca (ili kak ih vec zovete) - studs na engleskom - stavis izolaciju. Na rubovima metalne trake na stropu i podu stavis akusticni silikon i to je to.

Obicno je to i vise nego prihvatljivo rjesenje za stambene prostore.
YTONG=Siporeks kocke
Ako na novo uređuješ cijeli stan i u tom trenutku ne živiš u njemu, onda ti je jeftinije i bolje raditi da siporeksom, ipak je to nekakav zid. Međutim, ako radiš neke manje preinake u stanu i ne želiš imati previše smeća, onda je knauf bolje rješenje, brže i čišće.
Ja sam sve radio sa siporeksom, iz razloga jer sam imao zidara koji mi je radio kompletni stan tak da nisam moral još tražiti i majstora za knauf. On mi je zazidal zidove, žbukal, postavljal pločice...
__________________
"Nisam zgodna ko Sharon Stone, ne ševim se k'o Severina, al' zato pušim ko HAJDUK"
Moky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:25   #6
hajde molim te se sjeti i napiši što više podataka o zidanju siporeksom (jel majstor koristio gotov mort ili je sam mješao, kako je nanosio žbuku, odnosno kolika je debljina, uopće kako ide završna obrada...)
ja to namjeravam sam, i isto dvojim ytong ili knauf. radi se novogradnji (kad jednom bude gotova).
možeš li otprilike reći koliko te došlo po kvadratu gotovog zida, (s i bez majstora)...
bit će od koristi što god napišeš
developer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:28   #7
btw, meni se čini da je za podkonstrukciju kod knaufa jednostavnije i jeftinije koristit drvo, iako nemam iskustva s kanufom pa ne znam...
ima li tu nekih negativnih strana u odnosu na matalnu podkonstrukciju?
developer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:58   #8
Drvo radi pa su moguće pukotine kod većih površina bez obzira na ljepljenje traka po spojevima.
Kad sam sebi nešto radio s Ytongom koristi sam građevinko ljepilo,ali postoji originalni Ytongov mort.Nanosi se tanko,najbolje nazubljenom lopaticom(zubi oko 5mm) i kod ljepljenja svaki malo udari(slabo da ne pukne).Ako praviš pregradni zid ispod postoječeg stropa ostavi pri vrhu koji cent prostora i to zapuni purpenom.
Blokovi se režu pilom s vrlikim zubima.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 12:19   #9
Quote:
developer kaže:
hajde molim te se sjeti i napiši što više podataka o zidanju siporeksom (jel majstor koristio gotov mort ili je sam mješao, kako je nanosio žbuku, odnosno kolika je debljina, uopće kako ide završna obrada...)
ja to namjeravam sam, i isto dvojim ytong ili knauf. radi se novogradnji (kad jednom bude gotova).
možeš li otprilike reći koliko te došlo po kvadratu gotovog zida, (s i bez majstora)...
bit će od koristi što god napišeš
Zidanje siporeksom i nije neki naročiti problem, ali ipak malo vještine bi trebal imati. Bitno je da si kod postavljanja svakog reda, stalno provjeravaš metrom i libelom da ti zid ne ode u qrac. Siporeks se vrlo lako reže i s njim je inače milina raditi. Za zidanje siporeksom se koristi posebno tkz. ljepilo. Izgleda ko mort, ali ima u sebi nešto malo smolasto što bolje očvršćuje zid. Miješa se sa vodom. Žbuku nije potrebno nanositi jer nije potrebna. Nanosi se samo glet masa i to samo da se izravnaju prorezi između kockica i eventualne rupice. Poslije se samo ofarba sa gušćom smjesom jupola da se ne bi eventualno vidle crte od kocki. U siporeks možeš vrlo lako, bez nekakvog razbijačkog alata praviti rupe za štekere, kanale za cijevi i sl. Ako se na zidu od siporeksa nalaze kakva vrata, najbolje je kupiti gotove bangere od cigle i želj. mreže radi učvršćivanja. To ti se prodaje u svim dućanima sa građ. materijalom u raznim dužinama i širinama, isto ko i siporeks. Iznad vrata staviš banger obavezno ako nećeš da ti sve padne dole. Ne znam kolko dođe zidanje po kvadratu jer mi je to radio prijatelj od mog tate, inače, zidar koji mi je radio cijeli stan.
Sretno!
__________________
"Nisam zgodna ko Sharon Stone, ne ševim se k'o Severina, al' zato pušim ko HAJDUK"
Moky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 12:25   #10
Zaboravio sam napisati da se Ytong ne smije štemati(hvala Moky na podsječanju),nego samo stugati ili bušiti bez vibracija.
Kod sebe sam istim ljepilom navukao tanko žbuku.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 12:29   #11
Quote:
Heg kaže:
Kod sebe sam istim ljepilom navukao tanko žbuku.
Može, ništa ne smeta. Meni je već bilo žao majstora koji mi radi za sitnu lovu pa ga nisam htel više s tim zajebavati, a imal sam već drugog malera koji je rekel da bu on to bez problema zgletal.
Uostalom, to uvijek možeš naknadno napraviti.
__________________
"Nisam zgodna ko Sharon Stone, ne ševim se k'o Severina, al' zato pušim ko HAJDUK"
Moky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 10:57   #12
Super, odluka je pala!
unutarnje pregradne zidove ću zidat od siporeksa/ytonga.
nadvoji za vrata mi neće trebati jer ću stavljati vrata do stropa (gore staklo)...
ali ako neko zna kako se rade lukovi (volte) i takve stvari?
vidio sam da ljudi rade čuda od siporeksa...
developer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 11:35   #13
Poslažeš blogove na pod,nacrtaš na njih što želiš i reži pa slaži.Pošto je tankoslojni mort nema odstupanja od nacrtanog.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 22:56   #14
Quote:
Heg kaže:
Drvo radi pa su moguće pukotine kod većih površina bez obzira na ljepljenje traka po spojevima.
Kad sam sebi nešto radio s Ytongom koristi sam građevinko ljepilo,ali postoji originalni Ytongov mort.Nanosi se tanko,najbolje nazubljenom lopaticom(zubi oko 5mm) i kod ljepljenja svaki malo udari(slabo da ne pukne).Ako praviš pregradni zid ispod postoječeg stropa ostavi pri vrhu koji cent prostora i to zapuni purpenom.
Blokovi se režu pilom s vrlikim zubima.
Ovo s pur-pjenom je jako bitno! Naime, na taj način odvojiš zidove od ytonga pd ostale konstrukcije i daš im da rade. U protivnom dolazi do pucaja istih.
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 22:36   #15
treba li ipak zidove od siporeksa na neki drugi način pričvrstiti za nosive zidove i strop, npr. ako ću na njega stavljat kuhinjske elemente i sl. pretpostavljam da treba pomoću klinova od željeza, or somethin'...
developer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 18:49   #16
Samo sam ljepilom bočne stranice namazao i prislonio uz nosivi stup.Mortovi drže jače nego što je lomna čvrstoća bloka pa nemaš brige.Kuhinj visi na zidu i nema beda.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 11:02   #17
Quote:
Aragorn kaže:
Ovo s pur-pjenom je jako bitno! Naime, na taj način odvojiš zidove od ytonga pd ostale konstrukcije i daš im da rade. U protivnom dolazi do pucaja istih.
Potvrđujem. Meni puk'o cijelom dužinom
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 22:29   #18
Žbukanje ili knauf

Zanima me dali je bolje i jeftinije žbukanje ili postavljanje (ljepljenje) knauf ploča na zid, s tim da bi na vanjske zidove postavio i isover. Za žbukanje moram zvati majstora, a knauf postavljam sam, pošto imam nekakvog iskustva. Molim vas za komentare.
jas41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 23:02   #19
Jeftinije ljepit knauf, brze i cisce.
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 12:57   #20
Quote:
lego kaže:
Jeftinije ljepit knauf, brze i cisce.
jeftinije je žbukat ako žbukaš sam no ako uspoređuješ lijepljenje knaufa, i da ti rade žbukanje, jeftinije je lijepljenje knaufa. sve zajedno troškovi ispod 4 eur/m2 za lijepljeni knauf.

naravno, onda nemaš izolaciju iznutra, i bitno ti je koristiti ravnalice prave dimenzije za potuči ploče, u protivnom bi ispalo sve samo ne ravno...

također, pametno je nacrtati crte na podu i na stropu kako bi ti sve ploče držale isti smjer tj. spajale se pod 180 stupnjeva.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.