Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2006., 08:41   #41
Quote:
Ljelja kaže:
ot: maglice, javi rezultate!


Ostavljam taj "sretni" zadatak za vikend, jer se bojim da bi sad završio na mjestu gdje ne bi trebao.

(je li u ovih 2 dana forum zaštekao, ili je moj komp zaštekao? od doma ga ne mogu otvoriti)
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 12:12   #42
Quote:
Ljelja kaže:
@ Atlantis:

to s Corelom nalazim kao veliku manu. nekad sam i pitala dobre ljude na "help" odsjeku kako i da li se to može prebaciti na materinje pismo. ne sjećam se odgovora.
tools --- options --- automatic swich keyboard (tak nekak, u desetki ne radim vach jako dugo)

:frajerica:
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 15:19   #43
Quote:
atlantis kaže:
tools --- options --- automatic swich keyboard (tak nekak, u desetki ne radim vach jako dugo)

:frajerica:
bogami jesi :frajerica: hvala!

maglice, forum je zaštekao, tvoj komp je vjerojatno u redu.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 14:21   #44
Danas bila analiza učinjenog/neučinjenog, odnosno propuštenog od prošlog pokušaja:
- sve staklenke sa smokvama (kuhane 2,5 sata) su dobile plijesan
- jabuke koje su duže kuhane (2,5 sata) - dobre
- jabuke koje su kuhane samo 1 sat (mislila ih tako pripremiti za nadjev za kolače) - plijesan.

Danas uredila sve po ps-u. Dodala šećera da bude omjer 2:1. Staklenke se grijale u pećnici. Eno ih se hlade naopako pokrivene debelim ručnicima.

Kada se budem sladila mislit ću na sve vas.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 07:52   #45
Quote:
maglica0624 kaže:
Dobila sam domaće neprskane jabuke i probala napraviti đem. U mixeru isjeckala 4-5 kg jabuka, 1 kg šećera, cimeta i ruma i kuhala cca 1,5-2 sata. Stavila napunjene staklenke u toplu pećnicu, uhvatila se korica, ohlađene zatvorila i mislim to je to. Okus - pravi!! Isto tako i od smokava, samo što sam umjesto cimeta dodala malo limontusa i kuhala 2,5 h. Okus-fenomenalan, samo takav!!!

8 dana sam se hvalila pothvatom (prvi put kuham đem) i počela darivati staklenke naokolo. Sva važna otvorim jednu, kad gore plijesan!! Za 8 dana??!! Istina, mala, paučinasta, ali prava pravcata plijesan! Skoro da sam tražila nitroglicerin.

Nisam dodavala ništa od kemije jer htjedoh da sve bude ZDRAVO.

Što sad? Kako da SPASIM stvar? Ima li pomoći?

Gdje je su znalci? Znalice??!

Čitao sam šta su ti ovi dole napisali.
To su gluposti. PA normalno je da se napravi malo pljesni na vrhu. To mora bit tamo.
I nije istina šta pišu da ako se gore uhvatilo malo pljesni, da će pljesan uhvatiti sve.
Tu pljesan možeš bez ikakvog bada pojesti.
Najbolje da sa žlicom promiješaš cjelokupni sadržaj. I pljesni ni traga.
Ako ti se baš gadi, sa žlicom uzmi pljesan i baci je.
OStalo pojedi.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 09:37   #46
Quote:
Ri§ kaže:
Čitao sam šta su ti ovi dole napisali.
To su gluposti. PA normalno je da se napravi malo pljesni na vrhu. To mora bit tamo.
I nije istina šta pišu da ako se gore uhvatilo malo pljesni, da će pljesan uhvatiti sve.
Tu pljesan možeš bez ikakvog bada pojesti.
Najbolje da sa žlicom promiješaš cjelokupni sadržaj. I pljesni ni traga.
Ako ti se baš gadi, sa žlicom uzmi pljesan i baci je.
OStalo pojedi.
a ako ti se uopće ne gadi, uzmi plijesan žlicom i pojedi je.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 10:40   #47
Maglice, ne znam hoce li ti pomoci moj savjet, ali svake godine redovito pravim dzem od smokava i to sa vrlo malom kolicinom secera (20% na tezinu smokava), jer su smokve toliko slatko voce da veca kolicina secera ucini dzem preslatkim, tako da se izgubi okus smokava od prevelike slatkoce. Nikada mi se nije pokvario, niti mi se ikada ista pokvarilo od zimnice (a radim vise vrsta dzemova, ciklu, gljive, articoke i dr.) jer apsolutno sve steriliziram. Teglice prije punjenja prokuham, a kad ih napunim dzemom zatvorene ih steriliziram u pecnici. Poklopci najprije "nabubre", a kada se ohlade "sjednu" tako da se pri otvaranju cuje onaj "klik". Jedne godine imala sam puno sljiva i marmelada mi je bila savrseno ocuvana i nakon godinu dana, bez ikakvih dodataka osim secara i limunovog soka.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 19:07   #48
Quote:
Donata kaže:
Maglice, ne znam hoce li ti pomoci moj savjet, ali svake godine redovito pravim dzem od smokava i to sa vrlo malom kolicinom secera (20% na tezinu smokava), jer su smokve toliko slatko voce da veca kolicina secera ucini dzem preslatkim, tako da se izgubi okus smokava od prevelike slatkoce. Nikada mi se nije pokvario, niti mi se ikada ista pokvarilo od zimnice (a radim vise vrsta dzemova, ciklu, gljive, articoke i dr.) jer apsolutno sve steriliziram. Teglice prije punjenja prokuham, a kad ih napunim dzemom zatvorene ih steriliziram u pecnici. Poklopci najprije "nabubre", a kada se ohlade "sjednu" tako da se pri otvaranju cuje onaj "klik". Jedne godine imala sam puno sljiva i marmelada mi je bila savrseno ocuvana i nakon godinu dana, bez ikakvih dodataka osim secara i limunovog soka.
Imaš pravo, presladak džem od smokava je

Prva varijanta sa cca 17-20% šećera mi je bila puno bolja nego ova sad sa cca 50% šećera. Presladak je. No ja toliko volim smokve da ću na to zaboraviti nakon nekoliko dana.

Na koliko stupnjeva steriliziraš tegle? I koliko dugo? Moja pećnica ima najmanju
temperaturu 125 stupnjeva. Hoće li mi izdržati moji lijepi plastični poklopci?
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 19:08   #49
Quote:
Ri§ kaže:
Čitao sam šta su ti ovi dole napisali.
To su gluposti. PA normalno je da se napravi malo pljesni na vrhu. To mora bit tamo.
I nije istina šta pišu da ako se gore uhvatilo malo pljesni, da će pljesan uhvatiti sve.
Tu pljesan možeš bez ikakvog bada pojesti.
Najbolje da sa žlicom promiješaš cjelokupni sadržaj. I pljesni ni traga.
Ako ti se baš gadi, sa žlicom uzmi pljesan i baci je.
OStalo pojedi.
Prvo ti, poslije ću ja.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 19:20   #50
Quote:
maglica0624 kaže:
Hoće li mi izdržati moji lijepi plastični poklopci?
Na zalost nece. Ja iskljucivo koristim teglice s metalnim poklopcem.
Staklenke steriliziram oko 40 min na temperaturi do 120°. Ostavim ih ohladiti u pecnici.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 21:35   #51
Quote:
Donata kaže:
Na zalost nece. Ja iskljucivo koristim teglice s metalnim poklopcem.
Staklenke steriliziram oko 40 min na temperaturi do 120°. Ostavim ih ohladiti u pecnici.
tenks
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 22:02   #52
Quote:
maglica0624 kaže:
Prvo ti, poslije ću ja.

Ja to radim cijeli život i još sam živ i zdrav!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 22:15   #53
nazalost
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 23:03   #54
Kad sam vidio naziv ovog topica pomislio sam da je nešto ozbiljno.. ne, ali fakat. Ono, džem se pokvario...kajčemo sad?!??? lol
Mjuzik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 17:32   #55
Quote:
Mjuzik kaže:
Kad sam vidio naziv ovog topica pomislio sam da je nešto ozbiljno.. ne, ali fakat. Ono, džem se pokvario...kajčemo sad?!??? lol
Nego da je problem! Da si ga ti kuhao bi znao što je muka.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 17:54   #56
Quote:
maglica0624 kaže:
Nego da je problem! Da si ga ti kuhao bi znao što je muka.
jooj, sad si me podsjetila na dunje..uskoro stižu! pa da vidiš krvavih ruku kad se uhvatiš guljenja tog kamenja!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 22:26   #57
Quote:
Ljelja kaže:
jooj, sad si me podsjetila na dunje..uskoro stižu! pa da vidiš krvavih ruku kad se uhvatiš guljenja tog kamenja!
Dunje mi nisu nešto posebno. Spremam se napast na šljive.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2006., 09:13   #58
dunje je odlično pasirati kao dodatak u neki džem koji hoćeš raditi s malo šećera. pune su pektina! mada opet, iako je čvrst, lako se kvari ako ima malo šećera. inače, pretprošle godine pravili smo sir od dunje - genijalna stvar. posložiš u kutiju između papira i imaš za Božić uz mošt iz zamrzivača...luda kuća!

a berba šljiva je ovih dana!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 13:13   #59
totalno sam nov u ovim pričama pa jel mi netko može reć zašto je bitno da DŽem ima omjer voća šećera 2:1 i zašto je bitno dodati limunov sok?

meni je ovaj sa smokvama totalno presladak makar sam stavio duplo manje šećera nego je predviđeno po receptu. jel bi se "zgusnuo" da se uopće ne stavi šećera?

inače radim džem u pekaču za kruh, manje posla i pranja nakon pravljenja

thx
xball is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 16:02   #60
Stara radi pekmez od raznih stvari, šljive, kruške, breskve i slično i dodaje jako malo šećera, tek da ne bude kiselo, omjer ne veći od 10:1 u korist voća, ovisno o sladoru.
Kuha oko 2 sata, teglice prije punjenja detaljno opere i sterilizira u pećnici na 200 stupnjeva do 5 minuta, ali morate pazit da vam ne puknu, ovisno o teglicama.

Puni pekmez u vruće teglice i onda opet idu u pećnicu na par minuta na 120-150 stupnjeva i postepeno se hlade pokrivene krpom.

Pekmez se ne kvari niti nakon godinu dana, nikad nema plijesni niti mijenja okus. Samo je bitno teglice držati na tamnom i hladnom prostoru, tipa podruma.

Poklopci - ili metalni koji se mogu 100% sigurno zatvoriti ili 2 sloja plastične folije zatvorene sa jakim gumicama.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.