Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2011., 19:50   #201
Evo sad na HRTu prilog o Dioklecijanu. Novinarka je očito iz Splita.
I izgovara diokleCIjan, a ne dioKLEcijan
Tarapanaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 19:51   #202
Quote:
Tarapanaaa kaže: Pogledaj post
Svaki Dalmatinac kojega sam u životu upoznao (nekoliko desetaka osoba vrlo dobro) mi je naglašavao razliku u govoru i izgovoru između "pravih" Dalmatinaca i vlaja
Ja ne znam koji vam je, ikada nisam čuo da se ljudi u Slavoniji dijele na šokce i bosance/hercrgovce niti da netko ružno govori o jednima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:07   #203
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Dakle ti tvrdiš da u Dalmaciji govore BAlun a ne baLUN.
Upravo tako,vecina Dalmatinaca ce reci BAlun,a ne baLUN,kao sto je i gramaticki ispravan naglasak PROgram,a ne proGRAM,KONcert, a ne konCERT.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:19   #204
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Većina Dalmatinaca koje ja znam kažu dalMAcija, a ne DAlmacija...govorim naravno o Dalmatincima s obale i bodulima, a ne vlajima...
A ti mi znas sto su Vlaji,a sto Dalmatinci s obale?Koliko ti ponizavas ljude,to je prosto nevjerojatno.Pun si gorcine i fobija.Nije ti to dobro za mentalno zdravlje.Fobican si prema Dalmatincima,Vlajima,Srbima,vjerojatno i Eskimima,Marsovcima,bakterijama,plavookima,vozacim a tramvaja,izgleda podulji je popis objekata mrznje i nesnosljivosti u tebe.Psihjatri bi rekli uzrok:"kompleks vise vrijednosti, iskrivljeno poimanje sustava vrijednosti.(npr.iz Zagreba sam,iako nisam rodjeni Zagrebcanin,no zbog toga sam ljepsi,pametniji,mudriji,vrijedniji,ono fakat IN,u odnosu na sve ostale,s djetetom svaki dan sat vremena pricam na nasem dijalektu...)koja gomila floskula i patetike...jel ulovis koji srbizamu djeteta?Kakav je kazan ako slucajno kaze "mada"ili "hvalisanje"?
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:23   #205
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Upravo tako,vecina Dalmatinaca ce reci BAlun,a ne baLUN,kao sto je i gramaticki ispravan naglasak PROgram,a ne proGRAM,KONcert, a ne konCERT.
A budući da su prije sto godina govorili drukčije, jedino logično objašnjenje je da su vlaji počeli dominirati i da se većina Dalmatinaca asimiliralo u vlaje, barem jezično. Navedeni su ti linkovi iz Velog mista gdje se jasno govori baLUN, hajDUK i dalMAcija.
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
A ti mi znas sto su Vlaji,a sto Dalmatinci s obale?
Kako ne bih znao? Pa pravi Dalmatinci su toliko opterećeni vlajima da svakom putniku namjerniku, čak i mrskim purgerima, objasne da oni nemaju ništa s vlajima koji žive iza brda.
Tarapanaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:23   #206
Quote:
marwin kaže: Pogledaj post
Nekako mi se čini da bi malo opleo po metropoli, vidiš to "nisu čuli sirenu" nije toliko ključno jer je Zagreb dao 12 brigada u Domovinskom ratu, mislim nije to sada ono "mi ovo, mi ono", nego činjenica jebi ga, nek se zna kad god netko priupita, a sad ako je Pauletić u pravu moramo mijenjat zakon o privatnim tvrtkama, nema druge, a Pauletić nek određuje kako i kome!
Aj stoj dobro!


Ajme krivo si me skuzio,nista uopce to rekao u tom kontekstu.To se odnosilo na pojedince iz gradova u kojima ni zracne uzbune nije bilo,koji se nadju pozvani pametovati nekome zasto je sjedio u sklonistu,ili otisao u izbjeglistvo.Boze sacuvaj da sam time htio umanjiti doprinos Zagreba u DR.
Krivo si me razumio skroz!
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:28   #207
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja ne znam koji vam je, ikada nisam čuo da se ljudi u Slavoniji dijele na šokce i bosance/hercrgovce niti da netko ružno govori o jednima
pda, ni ja ne znam što ji je to spopalo. ''ba te, u nas je hercegovac formirao hdssb npr.
u slavoniji se najviše dijelimo na ljude, žene i p**de. ja sam u dvije zavičajne udruge - ličkoj i zagorskoj iako sam ličanin samo po mami, a od zagorca ni c.
žena mi pola šokica, četvrtinu slovakinja i četvrtinu mađarica. susjedi sve moguće što se u hr i bih može roditi.
neka šarena livada bude još šarenija, a pauletić neka svoju dicu uči divaniti kako hoće.
Hrvatska - uzdigni se iznad sitnih duša i uskogrudnih i sebičnih gluposti!
 
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:28   #208
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Ako smatraš da ne postoji razlika u izgovoru rijči u pjesmama i govoru onda....

Tko govori da je dopustivo bilo koje narječje? Kad bi svi voditelji iole ozbiljih emisija govorili kao oliver mlakar, bilo bi taman. Samo šta se tada vodilo računa o tome, a danas se voditeljem postaje nakon BB showa.

A alergični smo jer je omjer višestruko u vašu korist.
Ovdje se nema sto dodati.Pogadja u "sridu".
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:30   #209
Quote:
Tarapanaaa kaže: Pogledaj post
A budući da su prije sto godina govorili drukčije, jedino logično objašnjenje je da su vlaji počeli dominirati i da se većina Dalmatinaca asimiliralo u vlaje, barem jezično. Navedeni su ti linkovi iz Velog mista gdje se jasno govori baLUN, hajDUK i dalMAcija.

Kako ne bih znao? Pa pravi Dalmatinci su toliko opterećeni vlajima da svakom putniku namjerniku, čak i mrskim purgerima, objasne da oni nemaju ništa s vlajima koji žive iza brda.
Jesi ti siguran da si uopce bio nekada u Dalmaciji?
I ja bih ti sada mogao na to uzvratiti recenicom,da i u ZG mnogi ti objasnjavaju,kako je pravih Zagrebcana jako malo,sve dosljaci od Hercegovine do Like,pa su oni kao "upropastili"grad.Te ta "stara gospoda"nema nista s njima.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:39   #210
Tu se malo brkaju pojmovi bodul i dalmatinac.
Sto se tice I na kraju glagola se dosta koristi u obalnim mjestima sjeverne Dalmacije.
Danasnji splitski govor nije baš milozvucan, a i zadrani nisu daleko.

Sent using Tapatalk
marinnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 20:46   #211
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Jesi ti siguran da si uopce bio nekada u Dalmaciji?
Ako Brač, Hvar, Split, Zadar, Vir, Prvić, Vodice, Šibenik i okolica nije Dalmacija, onda ne, nisam nikad bio u Dalmaciji. Malo si glup?
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
I ja bih ti sada mogao na to uzvratiti recenicom,da i u ZG mnogi ti objasnjavaju,kako je pravih Zagrebcana jako malo,sve dosljaci od Hercegovine do Like,pa su oni kao "upropastili"grad.Te ta "stara gospoda"nema nista s njima.
Točno. A kako to opovrgava moju tvrdnju da velika većina Dalmatinaca ima potrebu svakom strancu objasniti razliku između njih i vlaja?
Ti bi se samo svađao ili kaj?
Tarapanaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:02   #212
Quote:
Tarapanaaa kaže: Pogledaj post
Ako Brač, Hvar, Split, Zadar, Vir, Prvić, Vodice, Šibenik i okolica nije Dalmacija, onda ne, nisam nikad bio u Dalmaciji. Malo si glup?

Točno. A kako to opovrgava moju tvrdnju da velika većina Dalmatinaca ima potrebu svakom strancu objasniti razliku između njih i vlaja?
Ti bi se samo svađao ili kaj?
Ne bih se svadjao,nego cisto iz lokal-patriotizma sam reagiraona ocite gluposti.Jer tvoj upis ima intenciju pokazati kako Dalmatinci imaju "Vlaj kompleks",pa onda svima idu objasnjavati nesto.To su najobicnije gluposti,mi nemamo komplekse "vise vrijednosti"niti ponizavamo ljude njihovim zavicajnim podrijetlom.Dakle nije tocno to sta si rekao,naravno iznimki ima,a to ne potvrdjuje pravilo.Tko kaze da i u Dalmaciji nema iskompleksiranih osoba,kao i svuda u svijetu.Ali sad tu izvoditi neke generalne zakljucke na temelju 5 osoba koje si ti upoznao pa su ti cakulali o Vlajima je smijesno.
Isto kao sto je tebi svetinja tvoj Zagreb,meni moj GRAD,tako je i Vlaju svetinja njegovo mjesto,i imalo ono 5 ili 500 stanovnika njegov je zavicaj i nema ga se tu sto ponizavati.Trebao bi shvatiti da je svakom Dalmatincu i onaj kamen svet,koliko i tebi Dugave ili Jordanovac
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:06   #213
I evo vam svima koji imate nesto kontra Dalmacije,da se idite jos i vise..
http://www.youtube.com/watch?v=ZGBeMzijcMs
http://www.youtube.com/watch?v=3LzYRnl2BWo
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:08   #214
alo, dosta više s tim kako dalmatinci govore, izgovaraju i slično... to nije bitno, bitno je kako se izgovara i di je naglasak u hrvatskom književnom jeziku... bitno je da oćemo taj jezik u nacionalnim medijima, a ne zg sleng... u lokalnim medijima nek se govori kako god želi, ali u nacionalnim medijima mora biti hrvatski književni jezik...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:09   #215
Misliš i na filmove i serije ili samo na informativne i zabavno-mozaične emisije?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:13   #216
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
I evo vam svima koji imate nesto kontra Dalmacije,da se idite jos i vise..
Ajme, ne volin ni ovakav tip kurčevitosti i samoviktimizacije. To što netko kaže da mu se nešto kod Dalmatinaca ne sviđa ne znači da ima nešto kontra Dalmacije ili da mrzi Dalmatince. Ima vjerojatno i takvih pacijenata, ali generalno su margina. Ima ih i kod nas.

Pojedincima se ne sviđa dalmatinski dijalekt, točnije cila lepeza dijalekata koji se govore u Dalmaciji. OK, ne sviđa se ni meni njihov novokomponirani peškasto-pederkasto-redkarpetovski izričaj, pa KAJ BUMO SAD

Ne triba stvarati animozitete tamo di ih nema. Svi smo iste krvi...
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:14   #217
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Crtići možda jesu kajkavizirani, ali reklame nisu. Jako je malo reklama u kojima je prisutan kajkavski.

Uputio bih ljude na čitanje knjige "Čiji je jezik?" Mate Kapovića, pa da se informiraju o tome kaj je pravilno, a kaj nije.
I da je prilično bezobrazno govoriti kako ljudi govore nepravilno, jer tako se jezik razvija i zato ne govore ljudi danas latinski, nego romanskim jezicima; španjolskim, francuskim, talijanskim itd. I stari Rimljani su se zgražavali nad tim kak njihovi mladi govore. Samo kaj nisu imali fejsbuk.

Nitko od nas nije autoritet da govori kaj je ispravno, a kaj nije, osobito ne ići učit klince koji si ne znaju guzicu obrisat da ne govore ispravno, i da su neke riječi koje koriste iz druge regije u Hrvatskoj, ili ne daj Bože iz Srbije. To smeta roditeljima, a ne djeci.
spominješ reklame... meni su pojam reklame erste banke, "s kim vi bankAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAArite?"... grozno...

dijalekti i slengovi nisu krivi, ali ako želiš medijski poslovati na nacionalnoj razini, zna se: hrvatski književni jezik...

btw vulgarni latinski se razbio u romanske jezike jer nije bilo škola...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:17   #218
A kako bi se književno reklo "bankarite" ?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:18   #219
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A kako bi se književno reklo "bankarite" ?
BANkarite, a ne banKArite...
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:19   #220
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
alo, dosta više s tim kako dalmatinci govore, izgovaraju i slično... to nije bitno, bitno je kako se izgovara i di je naglasak u hrvatskom književnom jeziku... bitno je da oćemo taj jezik u nacionalnim medijima, a ne zg sleng... u lokalnim medijima nek se govori kako god želi, ali u nacionalnim medijima mora biti hrvatski književni jezik...
Pa zašto se onda toleriraju "štekati" u dnevniku HRT-a? A čuo sam i za "pituranje rive"...
HRT plaćaju svi građani, a Continental je ipak privatna firma.
Tarapanaaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.