Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2013., 14:28   #2581
Vec duse vreme se grizem za jezik (citaj - prste) da ne napisem nesto zbog cega cu mozda biti krivo shvacen...elem...

Rat u Bosni je bio najprljaviji rat ikada, tri entiteta koji su mirno ziveli odjednom su postali neprijatelji.
Svako je sa svakim saradjivao, svako svakog ubijao, krao i silovao.
Nije tajna da su u Samcu po dolasku Arkana i ekipe pobijeni neki Srbi zbog pljacke ili cisto iz obesti, ali to valjda niko nece ni da cacka...a desavalo se na sve tri strane slicno.
To sam cuo od muslimanke koja je zivela u to vreme u Samcu, a sad je udata za Srbina ovde.
Nisam jugonostalgicar, ali mi fali ona "moja" Bosna pre svih ovih sranja.
Zasto moj Mirsad sad mora da zivi u svajcarskoj, Gabi u Osjeku, a ja u Zemunu?
I na kraju koga kriviti?
Zavedeni narod ili pastire koji nisu bili dorasli zadatku, uzgred definitivno i objektivno nisu ni smeli da ih puste da vladaju, vec da ih smeste u bajbok pa nek se biju u istoj celiji izmedju sebe do mile volje.
Opet, taj isti narod je najvise propatio, cak ne ni borci na prvim linijama, vec upravo narod jer se "oslobadjalo i osvajalo" kako je kome draze da se kaze i ono sto nikada nije pripadalo istorijski ili administrativno napadacu/oslobodiocu.
Imamo teme o Banjaluci, Mostaru...Srebrenici...i opet je narod taj koji je nahebao (nadam se da zbog ove reci necu biti banovan).
Ta Posavina je bila crem de la crem celog rata u Bosni, bas iz navedenih razloga.
I puca mi...kais...i za Gavru i za ostalu zgadiju koji su usrali sve sto se moze usrati u toj Modrici pod dobrom, ali za licne potrebe iskoriscenom idejom Pokreta za Jugoslaviju, ali me boli sto je narod to oberucke prihvatio jos pre pocetka otvorenih neprijateljstava.
Ja licno se secam parola u Garevcu i Kladarima, pa u samom gradu i ostalim okolnim selima gde je sve pocelo jos 1990 godine, a ne u prolece 1992.
I sve je na kraju isto kao sto je i bilo, sem sto u Drvaru nisu vise Srbi, u mnogim mestima u posavini vrlo malo Hrvata se vraca...muslimani jos i dolaze u svoje kuce...a izginuse silni ljudi...nizasta.

A sad odoh na miru da se jedim...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 15:29   #2582
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Vec duse vreme se grizem za jezik (citaj - prste) da ne napisem nesto zbog cega cu mozda biti krivo shvacen...elem...
.
Gle stari..nitko tebe neće krivo shvatiti nego točno onako kako si napisao.
O krađi,ubijanjima i silovanjima pogotovo u Posavini bi se dalo raspravljati jer ja sam prošao Posavinu uzduž i poprijeko i nisam vidio da je netko iz moje jedinice ubio nekoga bezveze a da o silovanjima ne govorim.
Ljudi su krali najčešće gluposti..pjenu za brijanje,sapune,stare sjebane videorekordere,lonce i poklopce.
Kakva je to pljačka..kokošarenje.
Arkan je fantom koji je radi interesa a to je lova ili općenito neka vrijednost ubijao tko god je stao ispred njega,svejedno koje nacionalnosti.
Hrvati,koliko sam ja upoznat a velikim dijelom jesam to nisu radili.
Jer kome kradeš..pa sebi,nikom drugom.Koga ubiješ..svoje ljude.Onda nema svrhe uopće ratovati.
Dao sam jednom zarobljeniku u Višnjiku kutiju cigareta,nije mi palo na pamet ubiti ga.
Kako misliš koga kriviti ?
Kome je bilo u cilju nedozvoliti da ljudi žive u svojim državama ?
Miloševiću.
Kako će to napraviti ako ne zavadi(i pobije)ljude,svejedno gdje.Posavina je bila jebeni dio rata jer je bilo malo čvrstih linija..svaki dan drugačije.
Da,narod je bio zaveden ali se mora imenom i prezimenom konačno reći tko ih je zaveo.
Tko je napao Vukovar ?
Moja baba?
Kakve svrhe sad ima neki srbin što je Posavina njegova kad umire od gladi ?
Negdje u G.Kolibama ratuje vojnik iz N.Sada.Pa kakve to logike ima ?
Isto kao da ja idem u Šabac ratovati,ne pada mi na pamet.
Stvari se znaju,tako se znaju i za Posavinu.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 15:39   #2583
Milosevic je definitivno kriv, a Vukovar mi se cini da je bila jako cudno koncipirana operacija, traljavo i neoprezno izvedena, bez konkretnog cilja i sa uzasno mnogo zrtava na obe strane.
Do duse takav je bio ceo rat u Hrvatskoj.
Bosna je bila, kao rat, prljavija...mnogo...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 15:58   #2584
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Milosevic je definitivno kriv, a Vukovar mi se cini da je bila jako cudno koncipirana operacija, traljavo i neoprezno izvedena, bez konkretnog cilja i sa uzasno mnogo zrtava na obe strane.
Do duse takav je bio ceo rat u Hrvatskoj.
Bosna je bila, kao rat, prljavija...mnogo...
Gle,svako misli tko je sudjelovao na nekim ratištima da je njemu bilo najteže i najgore.
I ja sam mislio da je Posavina ''balkanski Vijetnam'',možda i je ali po svjedočenjima ljudi koji su preživjeli Vukovar ipak se dobije jasna slika kome je bilo najteže.
Njima.
Nije to traljava operacija bila.JNA je bio dinosaur koji se teško pokreće i zna ratovati samo sa ogromnom količinom tehnike generalno.
Imaju jednu zastarjelu koncepciju napada koji im se obio od glavu.
Čak da je Vukovar i ranije pao takvom vrstom razmišljanja jna generala ne bi daleko stigli bez obzira na svu tehniku.
Taj sustav zapovijedanja je zastario,nisu to partizani na Neretvi.
Ovdje se pokazuje jedna zanimljiva činjenica-da je Jastreb bio u Posavini zapovjednik danas ne bi imali ovu temu.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 16:08   #2585
Jna nije bila stvorena za rat unutar zemlje, to je vrlo ocito prema desavaljima 1991 do 1995.
Da li bi bolje bilo rasputiti je nakon 1990 godine i formirati nacionalne vojske, bice vecno pitanje.
A Vukovar je sranje par excellence!
I ja to mislim.
Vojsku i dalje cini covek, koji je motivisan da brani svoj prag...ne ni sva ta tehnika, tenkovi, avioni...
Pa i dete iz Vinkovaca ce lako da nadmudri rezervistu iz Beograda na svom pragu, jer zna teren, poznaje svaku cuku, livadu, sumarak...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 23:29   #2586
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post

Ja licno se secam parola u Garevcu i Kladarima, pa u samom gradu i ostalim okolnim selima gde je sve pocelo jos 1990 godine, a ne u prolece 1992.
Kakvih parola se sjecas u Garevcu i Kladarima? Je li zbog toga izbio rat? Hoces reci da je rat poceo '90, a ne '92 kad su srbi krenuli u osvajanja posavskih gradova?
Kad si vec pomenuo ubijanje srba u Samcu ( doduse od arkanovaca) mogao si i pomenuti 16 ljudi, Hrvata i Muslimana , civila koje su odmah po okupaciji grada ubili i godinama se nije znalo gdje su sahranjeni. Bili su sahranjeni gotovo u centru crkvine(srpsko selo u blizini Samca) i nitko "nije znao" da im je u centru sela masovna grobnica.. ..dok jednome nije proradila savjest..
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 09:21   #2587
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Kakvih parola se sjecas u Garevcu i Kladarima? Je li zbog toga izbio rat? Hoces reci da je rat poceo '90, a ne '92 kad su srbi krenuli u osvajanja posavskih gradova?
Kad si vec pomenuo ubijanje srba u Samcu ( doduse od arkanovaca) mogao si i pomenuti 16 ljudi, Hrvata i Muslimana , civila koje su odmah po okupaciji grada ubili i godinama se nije znalo gdje su sahranjeni. Bili su sahranjeni gotovo u centru crkvine(srpsko selo u blizini Samca) i nitko "nije znao" da im je u centru sela masovna grobnica.. ..dok jednome nije proradila savjest..
Ne brini, dobro znam gde su Crkvina i Samac, Kladari, Kornica...
Aj sad mi reci zasto su na mom automobilu busene gume ispred skole u Kladarima samo zato sto mi majka nije hrvatica a radi tu, te 1990 godine?
I da, parola je bilo hteo da priznas ili ne, prolazio sam tim putem svaki dan!

Za to sesnestoro pobijenih nisam znao, inace bi ih pomenuo.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 10:26   #2588
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Ne brini, dobro znam gde su Crkvina i Samac, Kladari, Kornica...
Aj sad mi reci zasto su na mom automobilu busene gume ispred skole u Kladarima samo zato sto mi majka nije hrvatica a radi tu, te 1990 godine?
I da, parola je bilo hteo da priznas ili ne, prolazio sam tim putem svaki dan!

Za to sesnestoro pobijenih nisam znao, inace bi ih pomenuo.
sumnjam da su ti 90.u Kladarima bušene gume zbog nacionalnosti. Nisu ni Hrvatima u Skugriću, Miloševcu,...iako su im velikosrpski emisari svakih mjesec, dva, dolazili iz Knina, Banjaluke, Beograda, N. Sada,... Parole su Srbi počeli po cijeloj Yu lijepeći Miloševićeve slike po kamionima... Ako nisi znao za ubijanje u Šamcu, tad o Posavini ništa ne znaš. 5 Srba je osuđeno za zločine u Šamcu i okolici
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 11:31   #2589
Ok, nista ne znam...
Povlacim se sa ove teme.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 11:34   #2590
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Ok, nista ne znam...
Povlacim se sa ove teme.
nemaš razloga odmah se ljutiti i odustajati
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 12:17   #2591
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
nemaš razloga odmah se ljutiti i odustajati
Ma ne ljutim se, samo mi je krivo, jer ja sam u Modrici ziveo do 1991 godine i (isao u skolu 25. maj i kasnije u Kladarima u Vladimir Nazor) kada se zbog oceve sluzbe selim u Zemun, posle toga malo toga sam znao dok nisam pricao sa ljudima sta su sve proziveli i preziveli.
Ovde sam bas zato da bih saznao sta je sa mojim prijateljima i kako je zapravo bilo.
Pricam ono sto pouzdano znam, a ono sto vi pisete me zanima...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 13:16   #2592
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Ma ne ljutim se, samo mi je krivo, jer ja sam u Modrici ziveo do 1991 godine i (isao u skolu 25. maj i kasnije u Kladarima u Vladimir Nazor) kada se zbog oceve sluzbe selim u Zemun, posle toga malo toga sam znao dok nisam pricao sa ljudima sta su sve proziveli i preziveli.
Ovde sam bas zato da bih saznao sta je sa mojim prijateljima i kako je zapravo bilo.
Pricam ono sto pouzdano znam, a ono sto vi pisete me zanima...
primjetio sam da znaš više o predratnom životu u Posavini. Prijatelji su ti raštrkani po svijetu. I Srbi mnogi se ne vraćaju, već ostaju po zapadnim zemljama ako mogu. U Kladarima imaš Srba iz Zavidovića. Sad za popisa sam bio tamo, dvojica su pekli rakiju. Jedan u Kornici, drugi u Kladarima. Kažu da najradije rade s Hrvatima jer dolaze s novcima i odmah plaćaju. I to dobro....
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 15:45   #2593
Husky, iz tvoga posta o parolama u Kladarima i Garevcu se dade iscitati da bi to mogao biti razlog rata..Pa onda plus jos probusene gume.Naravno da su zbog toga zasluzili da se protjeraju , a sela im se spale
Ako tragas za istinom , otidji u ta sela pa malo pogledaj kako to izgleda..Procitaj ovaj topic od pocetka, naci ces opise borbi u MD i okolini, procitaj Lavove upise , covjek je iz Zivkova Polja, sela koje vise ne postoji.Samo groblje ostalo..

I te parole..Pretpostavljam da mislis na predizborne plakate. Dakle, nista "genocidno". Plakata je bilo u svim selima i gradovima. Problem je sto se vama projugo ljudima sve sto je tada imalo pridjev "hrvatski" cinilo ustaski i fasisticki..
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 16:31   #2594
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Husky, iz tvoga posta o parolama u Kladarima i Garevcu se dade iscitati da bi to mogao biti razlog rata..Pa onda plus jos probusene gume.Naravno da su zbog toga zasluzili da se protjeraju , a sela im se spale
Ako tragas za istinom , otidji u ta sela pa malo pogledaj kako to izgleda..Procitaj ovaj topic od pocetka, naci ces opise borbi u MD i okolini, procitaj Lavove upise , covjek je iz Zivkova Polja, sela koje vise ne postoji.Samo groblje ostalo..

I te parole..Pretpostavljam da mislis na predizborne plakate. Dakle, nista "genocidno". Plakata je bilo u svim selima i gradovima. Problem je sto se vama projugo ljudima sve sto je tada imalo pridjev "hrvatski" cinilo ustaski i fasisticki..
Pod parolama sam mislio i one prosrpske u Modrici i na one prohrvatske u Garevcu.
Pominjem te dve mesne odrednice jer mi je tako lakse...da ne nabrajam taksdativno.
Nije to bio uzrok rata naravno, ali je doprineo mrznji, bez ikakve potrebe.
Jer nije se radilo o dve stranke vec o dva naroda.
To je opet samo jedan od primera.
I dan danas Srbi pominju Jasenovac, Hrvati Krizni put i pat pozicija, ko je koga vise zahebo!
Znam i ja da su jos 1991 godine iz Bosne tukli Hrvatsku topovima, ali tek sad polako nazirem celu situaciju.
Citao sam recimo nesto o Burica stali, ali o tome se recimo nije pricalo u Garevcu, cak ni u vreme kad su svi bili mirni...
Ne mogu znati nesto ako ne procitam ili mi neko kaze, pa i to sve sto cujem i procitam uzimam sa rezervom, iz bilo kog izvora ili o bilo kom da se radi.
Burica stalu sam naveo kao nesto sto me je neprijatno iznenadilo jer nisam nista znao o tome, a u Garevcu sam boravio svaki hebeni vikend!
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 22:49   #2595
Kako bi u Posavini rekli: "kog su guje klale i gustera se boji", pa vjerovatno zbog toga i sutnja o Burica stali i zrtvama.

A pogledaj tek ovaj spisak stanovnika Kladara Donjih , Hrvata, koje besramno ubrajaju u zrtve Jasenovca :https://vh1.nethosting.com/~lituchy/...onji&submit=Go
Ja pouzdano znam da su cetnici iz Milosevca na Bozic '44 ubili 24 ljudi sa ovog spiska u Kladarima, i evo ih sad prikazuju kao "Jasenovacke zrtve"..Sigurno da ni ostali sa spiska nisu zrtve Jasenovca, prije ce bit da su zrtve Burica stale.

Inace ti isti cetnici se krajem rata presvukose u partizane i odose "ustase" po Odzaku ganjati.

Lijepo od tebe Husky ako zelis uciti..Raspitaj se malo i o zrtvama, zlocinima i zlocincima u gradu u kom si nekad zivio.Na zalost, mislim da do sad nitko nije kaznjen.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 23:07   #2596
Zato sam ovde...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 18:41   #2597
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Nije tajna da su u Samcu po dolasku Arkana i ekipe pobijeni neki Srbi zbog pljacke ili cisto iz obesti, ali to valjda niko nece ni da cacka...a desavalo se na sve tri strane slicno.
To sam cuo od muslimanke koja je zivela u to vreme u Samcu, a sad je udata za Srbina ovde.
Jesi li siguran da nisi pomiješao Šamac i Bijeljinu? U Bijeljini je sve bilo kako si rekao, baš sve Srbe koji su poginuli u "borbama" su ubili Arkanovci, neke slučajno, neke zbog pljačke a neke namjerno.

S druge strane, prvi put čujem da su bili u Šamcu.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 19:20   #2598
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da nisi pomiješao Šamac i Bijeljinu? U Bijeljini je sve bilo kako si rekao, baš sve Srbe koji su poginuli u "borbama" su ubili Arkanovci, neke slučajno, neke zbog pljačke a neke namjerno.

S druge strane, prvi put čujem da su bili u Šamcu.
Pouzdan podatak.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 19:24   #2599
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Pouzdan podatak.
Znači, svuda isti modus operandi. Znao sam da su još bili u Zvorniku na početku rata i ponegdje u istočnoj Bosni...
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 09:08   #2600
Želje i pozdravi premješteni na odgovarajuću raspravu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=159269
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:38.