Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2012., 13:58   #141
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Ma jest, ali sam ja vidjela gdje uz rub "tepiha" medvjeđeg luka uredno cvate mrazovac. I tamo više nisam brala (što je sigurno-sigurno je ), jer je kod nas isto prije desetak godina umro čovjek iz Opatije pa se to svima urezalo u pamćenje.
Možda se tako dogodilo. Da su jednostavno ubrali jedno i drugo . Kad bereš sve ti ionako počinje smrdjeti po njemu a u kući mirisati svaki list... ... ne padne ti na pamet ako si sigurrna u to što si ubrala.
Tak je... zivim na 300 m od sume u kojoj raste medvjedji luk, raste kao tepih, ali ima mjesta gdje je pomijesan sa djurdjicama i tu ni u ludilu ne bi brala... ima tako intenzivan miris da uopce od mirisa cesnjaka ne probija miris djurdjica koje takodjer imaju intenzivan miris... kad udjes u sumu cijela suma ima miris po lukocesnjaku, a za dobrih dana i cijeli kvart ... ja sam si lani uzela sjeme da cu si posijat ove godine, ali stjecajem okolnosti nsiam stigla... ove godine nist od medvjedjeg luka u mojoj kuci.. prodaju ga i u ducanu, ali mi je skupo dat 5-10 ojra za kilu drace koja mi raste na tristo koraka od kuce...
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 02:19   #142
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Tak je... zivim na 300 m od sume u kojoj raste medvjedji luk, raste kao tepih, ali ima mjesta gdje je pomijesan sa djurdjicama i tu ni u ludilu ne bi brala... ima tako intenzivan miris da uopce od mirisa cesnjaka ne probija miris djurdjica koje takodjer imaju intenzivan miris... kad udjes u sumu cijela suma ima miris po lukocesnjaku, a za dobrih dana i cijeli kvart ... ja sam si lani uzela sjeme da cu si posijat ove godine, ali stjecajem okolnosti nsiam stigla... ove godine nist od medvjedjeg luka u mojoj kuci.. prodaju ga i u ducanu, ali mi je skupo dat 5-10 ojra za kilu drace koja mi raste na tristo koraka od kuce...
kojem?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 12:03   #143
Malo sam čitala, pa reko da stavim ovaj noviji link sa fotkama razlika između medvjeđeg luka i mrazovca

http://www.mojarijeka.hr/vijesti/raz...edvjedeg-luka/

Veliki sam tamanitelj medvjeđeg i svake ga godine beremo, al mislim da ću se s njim zauvijek oprostiti. Ok, svi ga raspoznajemo, a i od đurđice se dosta razlikuje po debljini listova, no ne mislim više riskirati. Radije si zguštam domaćeg mladog češnjaka

Samo jedan list mrazovca u nabranoj hrpi i već je dovoljno za tragediju..Ako se i travar zeznuo, ne bih više, hvala
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 21:05   #144
Halo ljubitelji medoluka, di ste?

Samo da se pohvalim niknulo mi nekoliko mladica u sjeni u vrtu udaljenom 400-500 m od mora. Morala sam se pohvaliti. Sad moram luku titrati da se prosiri.

A kad pocnem tartufe saditi
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 23:18   #145
I ja presadila na mjesto u dvorištu gdje je takva sjena da samo mahovina i kupine rastu. Oporavil se je gad od transporta iz šume.
Hm, moram priznati da mi se čini da je razlika između luka i mrazovca skoro nikakva u obliku i boji lista, ali mrazovcu list raste iz gušćega kupčeka. Ok, ne znam jel mrazovac ima onu jaku liniju sa staržnje strane lista. Bilo bi super da nema. Plus, luk će sad u mom kraju u cvatnju, to stvarno trebaš biti bedast da ne vidiš razliku. Đurđa ima list debeli, to nije problem u prepoznavanju.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 08:02   #146
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
I ja presadila na mjesto u dvorištu gdje je takva sjena da samo mahovina i kupine rastu. Oporavil se je gad od transporta iz šume.
Hm, moram priznati da mi se čini da je razlika između luka i mrazovca skoro nikakva u obliku i boji lista, ali mrazovcu list raste iz gušćega kupčeka. Ok, ne znam jel mrazovac ima onu jaku liniju sa staržnje strane lista. Bilo bi super da nema. Plus, luk će sad u mom kraju u cvatnju, to stvarno trebaš biti bedast da ne vidiš razliku. Đurđa ima list debeli, to nije problem u prepoznavanju.
Čak bi i slijepac mogao razlikovati list Srijemuša od ostalog uvjetno sličnog listovja. Miris po češnjaku je toliko intenzivan da mi u autu smrdi još par dana nakon prijevoza punih vrećica Srijemuša. Danas opet berem, i navečer radim pesto od njega.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 17:05   #147
Naravno da je razlika u mirisu, ali kada biljke rastu jedna pored druge prevlada miris luka. Tako da ipak treba i gledati.
Danas krumpir salata od radiča/maslačka i medvjeđeg luka.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 02:03   #148
jako pazite kod branja budući da se može lako zamijeniti sa otrovnim đurđicama
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 10:11   #149
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Naravno da je razlika u mirisu, ali kada biljke rastu jedna pored druge prevlada miris luka. Tako da ipak treba i gledati.
Danas krumpir salata od radiča/maslačka i medvjeđeg luka.
Ali kad je ubereš i odneseš s mjesta di je rasla biljka i dalje širi taj miris taj miris.
Pa ako nisi ziher uzmi svaku stabljiku malo protrljaj i pomiriši.To je barem jednostavno.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 18:00   #150
u nedjelju sam našao ogromno stanište tražio sam lukove po okolnim šumetinama, nahodao se i onda skroz randomly naletio na njega u šumi u kojoj sam najmanje očekivao vozeći se na biciklu. vozim se šumskim putem i odjednom taj miris. nisam odmah pokopčao, ali mi je brzo postalo sumnjivo zašto luk miriše usred ničega. stao, osvrnuo se i vidio par desetaka metara početak zelenog tepiha. jako ga je puno, mislio sam da u manjim količinama raste. nažalost, ovaj mi se čini da je prestario, ali ću ga malo iščupati i posaditi u šumu kod sebe, a i za nagodinu pamtim stanište
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 11:00   #151
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Pa ako nisi ziher uzmi svaku stabljiku malo protrljaj i pomiriši.
Ok, to mirisanje šljaka prvih 15-20 stabljika, poslije sve miriši po luku jerbo se miris uvuče u prste. Zato kažem da treba gledati, a to znači optrgati biljku za koju si ziher kaj je (i ostaviti joj koji list). Gledam "karakteristične razlike" - sad je to cvijet, pa debljina lista, kožnatost, stabljika, način odvajanja lista od stabljike... Jako je puno razlika među biljkama kad znaš što treba tražiti.
Šuma mi nije daleko i berem količine od 2-4 pušleka tako da mi nije problem pogledati svaki list. Više me strah kad vidim da bakica srpom pobire luk i boktepitaj kaj još s njim.


Na slici, slijeva nadesno:
a - medvjeđi luk, b- đurđica, c - čemerika, d - mrazovac.
b, c i d su otrovni. Uoči razlike.

Zadnje uređivanje peronja : 24.04.2013. at 11:06.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 12:27   #152
E sad...medvjedji luk koji sam ja kupovao na tržnici nije baš izgledao kao na prvoj slici..ovdje izgleda kao da je uvenut...mislim da će ovo sad mnoge još više zbuniti
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 12:28   #153
Ako se bojite moguće zamjene s otrovnom đurđicom, na Kvatriću imate kumicu koja srijemuš kontrolirano uzgaja na svom zemljištu i bere ga vrlo mladog, dok je list svijelo zelen i upola manji od ovih koji je bran na divlje. Kumicu možete naći petkom i subotom, u sredini placa, prepoznatljiva je po tome što jedina ima crvenu i zelenu mizunu, trputac, tušt, kiselicu, divovsku crvenu gorušicu, razdvojene bunarku i potočarku i još neke egzote. Osim toga drži samo mladi luk i mladi češnjak. Srijemuš je po 50 kn/kg.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 12:36   #154
A ako nismo na Kvatriću
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 12:45   #155
Quote:
kiksy kaže: Pogledaj post
A ako nismo na Kvatriću
Onda ga jedi i misli na đurđice.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 14:00   #156
Quote:
kiksy kaže: Pogledaj post
E sad...medvjedji luk koji sam ja kupovao na tržnici nije baš izgledao kao na prvoj slici..ovdje izgleda kao da je uvenut...mislim da će ovo sad mnoge još više zbuniti
Priznajem da izgleda uvenuto, ali bar možeš usporediti s uvenulom đurđicom. Ako nemaš iskustva sa samoniklim biljem, možda je bolje otići na plac. Za 50 kn/kg dobiješ luka za dva puta za 10 kn.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 14:11   #157
Ili sa pouzdanim beracem imas dogovor o kompenzaciji.
A i posadis lukic i molis se da uspije.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:51   #158
meni je najsigurnije kad istjera pup. budući da pup istjera vrlo rano, nema opasnosti da bude prestar, a oblik pupa je najsigurniji detalj za razlikovanje od đurđice ili mrazovca.

evo sličica staništa koje sam našao

Zadnje uređivanje x-type : 24.04.2013. at 19:49.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 09:36   #159
počelo je jučer kupila pušlekić od 5kn na dolcu
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 16:37   #160
Kupio ga ja na Trešnjevačkom placu prije par dana,3 svežnja za 10 kn.
gorkyzg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:21.