Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2015., 21:02   #1
'94. u Domovinskom ratu

Rođen sam 1991 pa se ničega ne sjećam iako sam uvijek zapitkivao o bitkama, bojištima, oružju, a kroz maglu se sjećam euforije prije i nakon Oluje. Nekoliko sam puta zadnjih godina išao u Vukovar na dan pada. Sve u svemu znam vrlo dobro povijest u ratu i činjenice, ali niko ne pominje šta je bilo te '94. Znam da je naša vojska intervenirala u Bosni i da je NATO bombardirao zračnu luku u Udbini, ali šta je bilo na bojištu te godine? Koje su se operacije vršile tad? Internet je škrt o svemu što je povezano za ratom 1994, a i ovi što su doživljeli nemaju mnogo toga za reći. Ako netko zna neke bitke, ofanzive, itd bio bi zahvalan da mi kaže, unaprijed hvala.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 18:00   #2
1994 sam bio na ratištu u BiH kod Uskoplja (inače sam iz Osijeka), branili smo se od muslimana i nismo imali (bar moja postrojba) nikakvih napadačkih akcija. Sve što smo branili smo i sačuvali. Tamo smo bili 2 mjeseca dok nije potpisano primirje. I naša smjena isto iz Osijeka 2 mjeseca, svatko po mjesec dana u smjenama.
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 14:08   #3
1994. je u RH protekla relativno mirno, povremena puškaranja i stradali uglavnom od snajpera. Provodila se obuka i držala se linija, izviđanja itd. Većih akcija na teritoriju RH nije bilo, ali je zato krajem godine HV sudjelovala u akciji Zima 94 kojom je oslobođeno Livanjsko polje i u kojoj je neprijatelj potisnnut sa Dinare. Ova akcija je važna jer je to prva od akcija kojima je HV polako potiskivao neprijatelja sa strateških položaja i stvarali se uvjeti za Oluju, kraljicu svih akcija. HV je 04.08.1995. krenuo na Knin sa Dinare, sa položaja koji su osvojeni u akciji Zima 94.
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 10:40   #4
Početkom ožujka 94. je netko samoinicijativno od strane HVa napao položaje SVK u Lici na području LJubova, kote Repetitor, Trla itd.. Srbi su pokrenuli protunapad vratili položaje tako da je morala intervenirati 9.GBR. Nakon par dana situacija se smirila. To je bio najveći incident 94g. u Hrvatskoj a HV je nečiji hir platila sa desetak mrtvih i koliko ranjenih? O ovome se slabo i nikako ne priča kod nas pa ako netko ima koje bio nek nas malo prosvjetli.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 12:40   #5
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
1994. je u RH protekla relativno mirno, povremena puškaranja i stradali uglavnom od snajpera. Provodila se obuka i držala se linija, izviđanja itd. Većih akcija na teritoriju RH nije bilo, ali je zato krajem godine HV sudjelovala u akciji Zima 94 kojom je oslobođeno Livanjsko polje i u kojoj je neprijatelj potisnnut sa Dinare. Ova akcija je važna jer je to prva od akcija kojima je HV polako potiskivao neprijatelja sa strateških položaja i stvarali se uvjeti za Oluju, kraljicu svih akcija. HV je 04.08.1995. krenuo na Knin sa Dinare, sa položaja koji su osvojeni u akciji Zima 94.
to je bilo 95 . početak je bio 94 , završeno u proljeće 95
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 22:34   #6
Upoznat sam sa Zimom '94 i sam sam to rekao kao i da je NATO bombardirao zračnu luku Krajinaca. Inače, takve stvari kao to za Liku nisam znao i takve sam i priče tražio.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.