Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2010., 19:08   #1641
Ne znam na što točno misliš, ali jedan čovjek koji zivi u KSA je rekao mom ocu , kako u Medini puca zemlja i zemljotresi se javljaju..
tako da je to alamet ( predznak ) Sudnjeg Dana, buduci da je Medina "Siguran grad".
A ima takodje i to, da ce neki lik, pred Sudnji dan, srusiti Kabu, vadeci kamen po kamen iz nje...
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 01:29   #1642
Hoće prije zemljotresi razrušit Mekku i Medinu, ili će prije Italija potonuti u more?

Moguće da je uzrok potresa u neprestanom crpljenju miliuna tona nafte, svakodnevno, iz dana u dan, iz godine u godinu... u pitanju su ogromne količine i možda to uvjetuje stanovite ''rupe'' u zemljištu (ako stalno vadiš a ništa ne ubacuješ unutra, normalno je da će do toga neminovno doć). Interesantno bi bilo sagledavanje premještanja svete Kabe na bezbjednije mjesto, u slučaju predviđenih katastrofa.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 11:58   #1643
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Hoće prije zemljotresi razrušit Mekku i Medinu, ili će prije Italija potonuti u more?

Moguće da je uzrok potresa u neprestanom crpljenju miliuna tona nafte, svakodnevno, iz dana u dan, iz godine u godinu... u pitanju su ogromne količine i možda to uvjetuje stanovite ''rupe'' u zemljištu (ako stalno vadiš a ništa ne ubacuješ unutra, normalno je da će do toga neminovno doć). Interesantno bi bilo sagledavanje premještanja svete Kabe na bezbjednije mjesto, u slučaju predviđenih katastrofa.
Ovo je protiv pravila Foruma i nema veze sa temom.
Dali si ti i dalje moderator pa zato si dan i noc na forumu?
Ili nema vise dovoljno kartona jer su svi podjeljeni na neistomisljenike?
Hvala na odgovoru.
Bog je ljubav is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.03.2010., 14:06   #1644
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Ne znam na što točno misliš, ali jedan čovjek koji zivi u KSA je rekao mom ocu , kako u Medini puca zemlja i zemljotresi se javljaju..
tako da je to alamet ( predznak ) Sudnjeg Dana, buduci da je Medina "Siguran grad".
A ima takodje i to, da ce neki lik, pred Sudnji dan, srusiti Kabu, vadeci kamen po kamen iz nje...
Ovo je pomalo slično SF-u....ali tko zna....

teško je reči...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 14:52   #1645
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Ne znam na što točno misliš, ali jedan čovjek koji zivi u KSA je rekao mom ocu , kako u Medini puca zemlja i zemljotresi se javljaju..
tako da je to alamet ( predznak ) Sudnjeg Dana, buduci da je Medina "Siguran grad".
A ima takodje i to, da ce neki lik, pred Sudnji dan, srusiti Kabu, vadeci kamen po kamen iz nje...
Zemljotresi su ili opomena ili kazna ili nagrada.
Osim toga zemljotresi se najčešće dešavaju i iz razloga što je na tom području zavladao nemoral ili blud; ili se čini zulum-nepravda; a sufije kažu da kad se povrijedi srce nekog od evlija zadrhti zemlja.
ibn arebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:26   #1646
Što je činiti muslimanu ako se član njegove uže (ili šire) obitelji odluči preobratiti s Islama na neku drugi vjeru, recimo hinduizam, katoličanstvo, voodoo, itd.
A što ako postane ateist/agnostik? Koje je bolje ili gore? :P Jel bi rađe sina ateista ili sina pravoslavca?
Treba li poštovati njegovu odluku?



Quote:
ibn arebi kaže: Pogledaj post
Zemljotresi su ili opomena ili kazna ili nagrada.
Osim toga zemljotresi se najčešće dešavaju i iz razloga što je na tom području zavladao nemoral ili blud; ili se čini zulum-nepravda; a sufije kažu da kad se povrijedi srce nekog od evlija zadrhti zemlja.
Jel ti zaista vjerujes da nemoral ili blud uzrokuju potrese, ili sam ja nesto krivo shvatio?
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:30   #1647
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Hoće prije zemljotresi razrušit Mekku i Medinu, ili će prije Italija potonuti u more?

Moguće da je uzrok potresa u neprestanom crpljenju miliuna tona nafte, svakodnevno, iz dana u dan, iz godine u godinu... u pitanju su ogromne količine i možda to uvjetuje stanovite ''rupe'' u zemljištu (ako stalno vadiš a ništa ne ubacuješ unutra, normalno je da će do toga neminovno doć). Interesantno bi bilo sagledavanje premještanja svete Kabe na bezbjednije mjesto, u slučaju predviđenih katastrofa.
A kako bi premjestio vrelo zamzam?

Kjaba se ne može premjestati, može se samo srušiti i to je to, kraj dunjaluka. Bio jednom jedan dunjaluk
i na njemu sunca tračak i maleni maslačak.

Zadnje uređivanje Derviš : 22.03.2010. at 15:37.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:35   #1648
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Esselam alejkum!

Evo malo o osobinama kod životinja.

Strast-je osobina magarca i krmka,

Osveta-je osobina deve,

Gibet-je osobina gavrana,

Škrtost-je osobina miša,

Zavidnost-je osobina vuka,

Nasrtljivost-je osobina lava,

Selam!

Oholost-je osobina leoparda,

Podozrenje-je osobina muhe,

Neprijateljstvo-je osobina zmije,

Pohlepa-je osobina mrava.

ima li za mačku šta?
crnooooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:38   #1649
Quote:
ibn arebi kaže: Pogledaj post
Zemljotresi su ili opomena ili kazna ili nagrada.
Osim toga zemljotresi se najčešće dešavaju i iz razloga što je na tom području zavladao nemoral ili blud; ili se čini zulum-nepravda; a sufije kažu da kad se povrijedi srce nekog od evlija zadrhti zemlja.

istina je, baš sam o tome razmisljala zadnjih dana, pa i u Bibliji to piše, ja sam katolkinja i zanimalo me jeli i Muhamed nesto o tome govorio...
evo ja mogu rec da gdje god se gospa ukazala ona je govorila da ce doci to vrijeme potresa, poplava i da moramo imati vjeru u Boga... i da ce doc novi svijet, kao raj na zemlji
crnooooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 19:41   #1650
Quote:
crnooooka kaže: Pogledaj post
ima li za mačku šta?
Koliko znam, nije dobro, ako ti prođe ispred tvoga puta!
Šalim se!
Za mačku sam čuo da je uvijek" nezadovoljna"!
Sve ovo navedeno kod životinja je njihova narav-osobina,koja i kod ljudi nije puno u odstupanju!
Poz...!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 08:03   #1651
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Jel ti zaista vjerujes da nemoral ili blud uzrokuju potrese, ili sam ja nesto krivo shvatio?
Nisi krivo shvatio. Zaista mnoge nepravde koje čini čovjek na zemlji potresu i nju samu.
ibn arebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 14:46   #1652
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Fantastično je kako se taj blud i nemoral događa najviše na mjestima kontakta tektonskih ploča.

Pretpostavljam da vjerujes da su bolesti također uzrokovane grijehom?
veza izmedju covjeka i zemlje je tijesna. Mi vjerujemo , tj znamo da je covjeku sve podredjeno na zemlji (kako bi njom ovladavao i kultivisao je, trudom i znanjem koje mu je dato u potencijalu). Ako cijelo covjecantvo gledamo kao Covjeka, veza biva josh ocitija (pogledajte sto se dasava sa prirodom otkako se nekontrolirano trose resursi i steti prirodi)
Tako da svakako postoji veza izmedju sveopce pojave nemorala (i nemira medju ljudima) i onoga sto se desava u prirodi(tj 'priroda' je podlozna emru, naredbi Boga, shodno tome i ona hajmo reci na svoj nacin uzvraca udarac). U kolikoj tijesnoj vezi (vremenski) je odnos Covjeka i Svijeta , sve ovisi koliko je vremena dato da se to shvati, ne bili se stalo sa silovanjem prirode a samim tim i ljudi, a ako se ne shvati sasvim sigurno katastrofa vecih razmjera je na pomolu .
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:51   #1653
Uz odličan reply Bostana (posebno u dijelu gdje kaže da priroda uzvraća svoj udarac), nadovezao bih se sa tvrdnjom da ne treba neozbiljno shvatiti ovo njegovo upozorenje. Jer, priroda uvijek nađe način da se obračuna sa štetočinama, sa svim onim što remeti ravnotežu života i širi nemoral, koji se u slučaju Saudije očituje u enormnom bogaćenju pojedinaca iz kraljevske obitelji i njima lojalnih poluga vlasti.

Sadaka (milostinja) i molitva drže svijet - sa islamskog aspekta ovo je istina. A kada je molitva formalna a sadaka i zekaat ne idu tamo gdje trebaju ići, onda je opći moral drastčno narušen. I povlači ispostavu ''računa''.

Saudijski šeici koriste zlatne wc šolje; neki bogatun je čak naručio da se za njegove potrebe izradi ''leteći zamak'', avion na dva kata, gdje bi na II katu bio bazen. Po Evropi troše miliune u evropskim hotelima sa maksimum zvjezdica; neki bogatun je čak plaćao miliune Maradoni, da mu sina uči igrati fudbal (umjesto da ga je platio npr. da vodi npr. državnu reprezentaciju).. Kud bi nas navelo nabrajanje. Cijelo društvo je tako ustrojeno da je vlast parazitska i da lagodno živi zahvaljujući ogromnim količinama godišnjeg priliva novca. Dok makar trećina čovječanstva živi ispod minimuma ekzistencije (ne samo muslimana, već čovječanstva uopće) što će reć da je humanitarna djelatnost zapostavljena, a to je jedan od osnovnih poziva islama. Muslimanu je npr. zabranjeno nositi zlatan prsten sve dok na zemlji bude i jedan gladan čovjek ili dijete. Dakle, ono kako živi saudijska kraljevska porodica je očito kršenje morala. Osobno bih volio da im drastilno ponestane nafte (i nadam se da nećemo dugo čekati na to) pa da ih to natjera da umjesto vlastitog bogaćenja usmjere narodne novce u naobrazbu, u izgradnju naprednih tvornica, u znanost, u tehnologiju, medicinu...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 00:52   #1654
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Uz odličan reply Bostana (posebno u dijelu gdje kaže da priroda uzvraća svoj udarac), nadovezao bih se sa tvrdnjom da ne treba neozbiljno shvatiti ovo njegovo upozorenje. Jer, priroda uvijek nađe način da se obračuna sa štetočinama, sa svim onim što remeti ravnotežu života i širi nemoral, koji se u slučaju Saudije očituje u enormnom bogaćenju pojedinaca iz kraljevske obitelji i njima lojalnih poluga vlasti.

Sadaka (milostinja) i molitva drže svijet - sa islamskog aspekta ovo je istina. A kada je molitva formalna a sadaka i zekaat ne idu tamo gdje trebaju ići, onda je opći moral drastčno narušen. I povlači ispostavu ''računa''.

Saudijski šeici koriste zlatne wc šolje; neki bogatun je čak naručio da se za njegove potrebe izradi ''leteći zamak'', avion na dva kata, gdje bi na II katu bio bazen. Po Evropi troše miliune u evropskim hotelima sa maksimum zvjezdica; neki bogatun je čak plaćao miliune Maradoni, da mu sina uči igrati fudbal (umjesto da ga je platio npr. da vodi npr. državnu reprezentaciju).. Kud bi nas navelo nabrajanje. Cijelo društvo je tako ustrojeno da je vlast parazitska i da lagodno živi zahvaljujući ogromnim količinama godišnjeg priliva novca. Dok makar trećina čovječanstva živi ispod minimuma ekzistencije (ne samo muslimana, već čovječanstva uopće) što će reć da je humanitarna djelatnost zapostavljena, a to je jedan od osnovnih poziva islama. Muslimanu je npr. zabranjeno nositi zlatan prsten sve dok na zemlji bude i jedan gladan čovjek ili dijete. Dakle, ono kako živi saudijska kraljevska porodica je očito kršenje morala. Osobno bih volio da im drastilno ponestane nafte (i nadam se da nećemo dugo čekati na to) pa da ih to natjera da umjesto vlastitog bogaćenja usmjere narodne novce u naobrazbu, u izgradnju naprednih tvornica, u znanost, u tehnologiju, medicinu...
Nisam bio u Saudijskoj Arabiji, nesto sam malo citao od onih koji su bili tamo. Nema im se sta reci , sami vec pokazuju (mislim na vlesnike naftnih polja) sta su i ko su i to je i ticama na grani jasno, pa i u njihovim redovima .
Al na stranu averzija prema Saudiji, globalno je problem poremecaja u prirodi znatan, a to sve utice na mnogo sta.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 10:43   #1655
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nisam bio u Saudijskoj Arabiji, nesto sam malo citao od onih koji su bili tamo. Nema im se sta reci , sami vec pokazuju (mislim na vlesnike naftnih polja) sta su i ko su i to je i ticama na grani jasno, pa i u njihovim redovima .
Al na stranu averzija prema Saudiji, globalno je problem poremecaja u prirodi znatan, a to sve utice na mnogo sta.
Čovjek je dio prirode i on je najviše remeti. Bog je sve stvorio s mjerom. Čovjek uništi jednu životinjsku vrstu i napravi čitav nered u tom lancu.
Ljudi su glavni uzroci mnogih nedaća. I samo iskopavanje rudnog bogatstva iz zemlje ili bušenje tunela ili vađenje nafte i sl. mora "odjeknuti" kadli-tadli.
Da ne govorim o nekontrolisanoj sječi šuma a svi kažu da su one pluća zemlje.
ibn arebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 01:15   #1656
Quote:
ibn arebi kaže: Pogledaj post
Čovjek je dio prirode i on je najviše remeti. Bog je sve stvorio s mjerom. Čovjek uništi jednu životinjsku vrstu i napravi čitav nered u tom lancu. Ljudi su glavni uzroci mnogih nedaća. I samo iskopavanje rudnog bogatstva iz zemlje ili bušenje tunela ili vađenje nafte i sl. mora "odjeknuti" kadli-tadli. Da ne govorim o nekontrolisanoj sječi šuma a svi kažu da su one pluća zemlje.
Mislim da je zemlja više devastirana u zadnjih stotinak godina,
nego od svoga nastanka do početka dvadesetog stoljeća.
Zbog onoga šta ljudi rade, pojavio se metež i na kopnu i na moru,
da im On dadne, pa da iskuse kaznu zabog onoga što rade, ne bi li se popravili. (K, 30:41)
Da se Milostivi smiluje nama ljudima; da nas složi i usmjeri;
da nas izbavi iz tmina na svjetlo i da nam ukaže na put iskrenosti i pažnje. Amin
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 01:16   #1657
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Mislim da je zemlja više devastirana u zadnjih stotinak godina,
nego od svoga nastanka do početka dvadesetog stoljeća.
Zbog onoga šta ljudi rade, pojavio se metež i na kopnu i na moru,
da im On dadne, pa da iskuse kaznu zabog onoga što rade, ne bi li se popravili. (K, 30:41)
Da se Milostivi smiluje nama ljudima; da nas složi i usmjeri;
da nas izbavi iz tmina na svjetlo i da nam ukaže na put iskrenosti i pažnje. Amin
Amin!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 12:02   #1658
Pomozi prvo sebi ubogi zemljanine pa će ti se vrata otvoriti.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 21:40   #1659
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Pomozi prvo sebi ubogi zemljanine pa će ti se vrata otvoriti.
Opet si tajanstven,daj brate malo lakše konstatacije,da se pokušamo razumijeti,
Kitim!
poz.....
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 12:20   #1660
Imam jedno pitanje vezano uz moral. Naime, nekoliko sam se puta susreo sa stavovima pojedinih muslimana (ne samo njih, ali konkretno me sada zanima muslimansko stanovište) da ateisti nemaju morala, tj da ako ne vjeruješ u Allaha ne možeš biti i moralan čovjek. Ne želim se naravno sada upuštati u debatu oko toga, jer me zanima jedan konkretan primjer. Naime, jedan čovjek takvog stanovišta je izjavio da te ako ne vjeruješ u allaha ništa ne spriječava da piješ, bludiš itd. E sada, na to si ja mislim sljedeće: Ja sam zadrti antialkohioličar. Količina alkohola koju sam u životu konzumirao teško bi napunila naprstak. Nakon što ste to saznali, evo (napokon) i pitanja - Jeli moja averzija prema alkoholu, sa stanovišta islama, moralna? Odnosno, jeli takvo moje ponašanje moralno, iako ne proizlazi iz božjih zakona, već iz moje vlastite volje i uvjerenja, pa makar se oni u tom konkretnom slučaju podudarali sa dijelom muslimanskog moralnog kodeksa?
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.