Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2016., 22:05   #2761
Meni je odlican falafel po ovom receptu:
http://www.seriouseats.com/recipes/2...om-new-yo.html

No, obzirom da ide malo vode i ne ide brasno, potreban je ili jaki blender ili dugo blendanje.
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 17:42   #2762
Cime radite maslac od orasastih plodova?
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 14:10   #2763
Sto ima?
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 11:59   #2764
Početničko nesnalaženje...

Pokušavam biti vegan već nekih mjesec dana, ali mi baš ne ide.
Nailazim na neke početničke probleme, pa si mislim da možda ovdje priupitam za pokoji savjet.

Problem 1. MLIJEKO za u kavu
Isprobavam raznorazna biljna mlijeka i sva su mi toliko odbojnog okusa, da ne uspijem progutati niti jedan gutljaj.
Vjerujem da u zapadnijim zemljama imaju bolji izbor, ali ja se moram odlučiti za neko sa našeg tržišta.
Koje mlijeko za u kavu koristite vi kao najsličnije kravljem po okusu?

Problem 2. Rasprave
Koliko ste prijatelja izgubili otkako ste vegan?
Imam osjećaj da mi ne gine gubitak nekih osoba koje sam voljela.
U pravilu biram prijatelje koji su rječiti i zanimljivi za rasprave, međutim otkad sam obznanila da više ne mogu podržavati mučenje životinja radi svog gušta, nailazim na tako teške napade od strane ljudi koje volim i poštujem, da mi se dogodi da nakon takve rasprave se zatvorim u sobu i plačem.
Imam prijateljicu koju jako volim i koja mi inače dođe kao melem za dušu u razgovorima, ali kad se potegne pitanje mog vegetarijanstva (veganstva wannabe), rasprava postaje tako mučna da se stvarno poslije osjećam loše. Ona ima potrebu uvjeriti me nešto u stilu da ako ne radim sve za pravdu u svijetu (gladna djeca, potplaćeni kinezi, GMO vs.bio etc) da mi dodje na isto kao da ne radim ništa. Ja se naravno s tim ne slažem, pa ulazimo u bolne rasprave.

Problem 3. Kuhanje za obitelj
Imam muža i kćer od 12 godina. Oni za sada odbijaju slijediti moj primjer.
Kako sam ja ta koja u pravilu priprema obroke za nas troje, počela sam i njima kuhati veganski. Rekla sam im da kada žele jesti meso, neka se sami organiziraju, dovoljno su sposobni da to mogu, ali neka od mene ne očekuju više da im radim pljeskavice i da im pacam meso za roštilj. Postalo mi je problematično čak i otvoriti konzervu tune da ju ubacim u umak za tjesteninu.
Za sada mi nitko ne prigovara, sretni su valjda da im uopće ikako kuham.
Nisam inače ljubitelj kuhanja i ne pada mi ionako na pamet kuhati duplo.
Koliko je u redu od mene da ih na neki način odbijanjem baratanja s mesom prisiljavam na veganstvo/vegetarijanstvo?

Inače kad nešto radim po doma, pustim govore Garyja Yourofskog na glas i koliko vidim muž dobro reagira . Sa kćeri sama razgovaram o razlozima odluke za veganstvo. Nisam ih (još) izlagala filmovima tipa Earthlings, malu niti neću. Njoj sam samo rekla da svaki vegan svojim izborom godišnje prosječno spasi 30 životinja.

Sama u sebi se borim sa činjenicom da mi je trebalo skoro 40 godina da spoznam koliko zla u svijetu je uzrokovano mojim izborima.

Kakvi su bili vaši počeci i kako se nositi s problemima?
malahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 13:21   #2765
Za početak samo udahni i nađi mir u svojoj odluci.

Ja sam postala vegetarijanka još u teen godinama, bila je isključivo moja odluka, roditelji jedu meso oduvijek i dan danas(imam 42 godine, znači godinama sam vegetarijanka, više se niti ne sjećam praktično kako je bilo prije).
Počeci su mi bili grozni u obitelji jer je kod mene bila obrnuta situacija, roditelji su svejedi i nisu podržavali vegetarijanstvo pa su me dosta ugnjetavali zbog toga, zvali to fiks idejama, glupostima itd.
Dan danas u ovim godinama me tata zna bocnuti kad god se prehladim kao svaka normalna osoba, to je zbog moje ishrane.

Što se tiče drugih - ne obaziri se na društvo, kolege, jer tebe ne definira ono što drugi misle o tebi, čak ne o tebi, nego tvom načinu prehrane.
Ti znaš što osjećaš, zašto si vegetarijanka ili veganka i to je dovoljno.

U društvu pak dok sam odrastala ja nisam imala previše problema jer se nisu jednostavno obazirali na to, znali su da ne jedem meso i nisu radili neki problem oko toga. Više sam imala problem s roditeljima i širom obitelji i neshvaćanjem.


Savjet za biljno mlijeko - morala bi probati više njih. Niti meni nisu baš sva biljna mlijeka fina, probaj više njih pa ćeš vidjeti da ima dosta razlika u okusu, nađi ono što ti najviše odgovara. Ima više proizvođača, pa čak i jedno te isto tipa bademovo, može imati finiji ili manje fini okus ovisno o proizvođaču. Trebaš probati.


E sad za tvoju situaciju doma, to znaš ti najbolje sama.
Ja osobno ne bih forsirala muža ili dijete da jedu kao ja, ali bih nastavila jesti po svom. Ako ti se gadi raditi meso, ribu... nemoj, nisi jedina, suprug ti je odrasla osoba i može si pretpostavljam skuhati ili naučiti ako želi jesti meso i ribu.
Teško je reći nekome za tako osobne stvari, evo ja ti kažem samo kako bih ja.
Dan danas na nekim obiteljskim okupljanjima svi znaju da ne moraju ništa kuhati za mene ako ne žele(većina se ne želi potruditi pa niti ne očekujem) ali niti ja njima odavno ne pomažem u spremanju, nabavci ili serviranju mesa.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 22:46   #2766
Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Pokušavam biti vegan već nekih mjesec dana, ali mi baš ne ide.
Nailazim na neke početničke probleme, pa si mislim da možda ovdje priupitam za pokoji savjet.

Sve će doć na svoje, samo nemoj smetnut s uma svoje razloge za veganstvo.

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Problem 1. MLIJEKO za u kavu
Alpro soja original 3+1 gratis. Nema sličan okus, ali rashlađeno nema šmek kuhanih mahunarki.

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Problem 2. Rasprave
Otkrit ćeš nove dimenzije prijateljstva. Budi smirena i ne napadaj njihov izbor/nedostatak brige. S vremenom, kad se uhodaš i budeš sigurnija u sebe možeš krenuti u argumentirane rasprave. Opaska: budi spremna na puno "i biljke imaju osjećaje" i "ali u biljkama nema proteina" argumenata, čak i od obrazovanih ljudi. Neki drugi će te ugodno iznenaditi!

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Problem 3. Kuhanje za obitelj
Imam muža i kćer od 12 godina. (...) Rekla sam im da kada žele jesti meso, neka se sami organiziraju, dovoljno su sposobni da to mogu, (...)
Koliko je u redu od mene da ih na neki način odbijanjem baratanja s mesom prisiljavam na veganstvo/vegetarijanstvo?
Kažeš i sama da su sposobni sami kuhati, ne vidim u čemu je problem. Oboje mogu sami pripremiti barem dio ručka, ako je taj mesni dio već potreban/željen.
Kad dijelim kuhinju s mesojedima znamo imati npr. zajedničke priloge (veganske), a odvojeni proteinski dio (npr. vege pljeskavice u jednoj tavi, a oni svoje speku u drugoj). Obitelj ste, volite se, kuhajte zajedno, eksperimentirajte i otkrivajte nove okuse. Učite o veganskim kombinacijama namirnica. Svojim veganstvom im ništa ne uskraćuješ, dapače, otvaraš im novu perspektivu i usmjeravaš ih prema samostalnosti.

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Sama u sebi se borim sa činjenicom da mi je trebalo skoro 40 godina da spoznam koliko zla u svijetu je uzrokovano mojim izborima.
Kakvi su bili vaši počeci i kako se nositi s problemima?
Teško je izaći iz zone ugodnosti, posebno ako te okolina odvraća od promjene. Nemoj misliti na prošlost nego radi na budućoj, održivoj sebi.

Uživaj!

http://www.veganhealth.org/

http://jacknorrisrd.com/

http://www.posnajela.rs/recepti/ narodna jela, a veganska

buzzfeed
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 17:00   #2767
Hvala vam cure na podršci i ohrabrenju.

Ne poznajem osobno niti jednog vegana i drago mi je da ovdje vidim da ipak imam puno istomišljenika.

Postoji li neki poluslužbeni barem podatak o tome koliko je u HR veganstvo zastupljeno?
Kad čujem da su u nekim zemljama i preko 10% stanovništva vegani, to mi se čini kao nemogući san.

Još uvijek nisam našla mlijeko koje mi paše za u kavu, tako da mislim da ću morati od kave odustati. I nije da mi baš treba.

Kakvi su sada stavovi sa uzimanjem B12 nadomjestka?
Ja bih to najradije izbjegla, apetit mi je i ovako ogroman, a ako bi mi se dodatno povećao, ne znam gdje bi mi bio kraj. Za sada još ništa ne uzimam.
Također, apsolutno ne osjećam još da mi fali išta u prehrani. Pretpostavljam da niti neću.
__________________
...our core similarities are far deeper than our surface differences...
http://www.befairbevegan.com/
malahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 18:43   #2768
^ Meni osobno dobro ide zobeno mlijeko uz kavu, stavljam hladno Alpro ili Oatly mlijeko (inace mislim da je Oatly zobeno najneutralnije okusom)

Sto se tice B12, svakako uzimati jer kad je on u pitanju, kad "osjetis da ti nesto fali" znaci da je vec kasno. Ne znam kakve veze mislis da ima s apetitom? Meni ne utjece na apetit.
modelmanija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 22:43   #2769
Negdje (valjda nije bitno.hr) sam citala da je u RH 3 % vegetarijanaca. Od toga bih slobodnom procjenom njih 10-50 % nazvala veganima. Ima ih dosta u ormaru, ljudima se ne da ulazit u rasprave pa dijele svoje sklonosti samo s familijom. Vec sam upoznala nekoliko tih "tajnih vegana", bas me iznenadilo.

B12 obavezno uzimat, mozes kupit drazeje s visokom dozom (topiv je u vodi i nece ti nis bit od viska, prodje kroz bubrege) koje cuclas jednom ili dvaput tjedno, ako ti je problem svakodnevno. Steta od deficita je trajna/ireverzibilna i pogadja zivcani sustav. Ne bih se bas s time zezala.

Eda, prvih mjesec dana se ne moras opterecivat s tim da pravilno sve kombiniras i uzimas sve dodatke. Iskoristi slobodno vrijeme na ucenje o posebnostima u veganskoj prehrani. Vidjet ces da je zapravo vrlo jednostavno, uz nekoliko posebnosti.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:24   #2770
A čuj, da li je negdje tri ili deset posto, nebitno.
Bitno da si ti nešto odlučila i želiš se hraniti i živjeti na ovaj način.
Uvijek ima ljudi koji misle drukčije, evo ti primjer najpoznatije veganke i gay osobe Ellen DeGeneris, kad je rekla na poslu davno da je gay dobila je otkaz.
A kao bajna Amerika, ona poznata osoba bla bla... ali ju to nije spriječilo da sada bude uspješna i jaka žena.
Isto je za veganstvo, iako zbog toga ljudi ne dobivaju otkaze niti trpe takve posljedice, pa je u biti puno lakše.
Za B12 treba uzimati, to su i meni svi rekli dok sam bila veganka, no meni nije odgovaralo biti vegan pa sam se kasnije vratila vegetarijanstvu.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 15:05   #2771
Sve ste vec rekle.
Dodala bih da ces se zamjeriti svojima ako ih pokusas "preobratiti" na veganstvo. To je tvoj izbor a njihov moze jednog dana biti ili ne mora.
Ja bih na tvom mjestu kuhala obroke za sebe, koji bi tvojima mogli biti prilog, a oni nek si ispeku jaja, meso ili sto vec. Ako im tvoja hrana odgovara, nakon godinu ili dvije mozda je prihvate, ako ne, njihov odabir.

Ni van obitelji ne moras isticati svoj izbor. Kad bi me vec pitali znala sam, znam reci da ne jedem svoje prijatelje, ali vise na saljiv nacin. Ne upustam se u rasprave. Prijatelje mesozdere nisam izgubila jer ih ni nisam nagovarala da jedu kao i ja. Znaju sto jedem i postuju moje veganstvo a ja njihov izbor.

U poslovnom okruzenju je to prije bilo cudno, sad je manje, ali sve ovisi o tome kako se postavis.

Na biljno mlijeko ces se naviknuti. Probaj staviti u kavu i mrvicu cimeta i kap kokosovog ulja. Meni je dobro rizino mlijeko iz DM-a i skuplje varijante iz Bio-Bio. Vecina ljudi ne primjeti razliku u kavi izmedju obicnog mlijeka i sojinog od Alpra.

Imas sad u DM-u vitamin B12. Ne znam koji mu je sastav, ali ako ne sadrzi kvasac nece ti otvoriti apetit.

Stranicu s ukusnom veganskom hranom dobit ces ako uguglas Deliciously Ella.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 17:38   #2772
Baš dobro kaže tiziana.
I ja sam s godinama prestala ulaziti u rasprave, danas je to i više prihvaćeno nego ranije pa nema niti potreba.
Pa samo koliko lijepih restorana i fast food mjesta imamo, meni favorit je bistro Zrno.
Ne namećem nikome svoj odabir, svejedi u mom okruženju jedu svoje, ja svoje i svi sretni.

Isto ovo što kaže tiziana, treba se znati postaviti pa te neće ljudi većinom niti gnjaviti niti postavljati tvoj način ishrane kao nešto za raspravu.
No, nemojte mi zamjeriti na ovome, ne dam da me netko forsira ili mi pametuje ali niti ja ne podržavam vegane i vegetarijance koji nameću i pametuju drugima.
Mislim da će drugi promijeniti ishranu vremenom ako si im primjer i svidi im se takva ishrana, ako ne, ostat će pri svom što god netko forsirao.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 23:37   #2773
Super mi pomažete, hvala. Probala sam Oatly zobeno i da, stvarno je najblaže od svih koje sam probala. Problem riješen. Hvala!!!
Dakle sad sam i sluzbeno vegan.:klap:

B12 da uzmem u tabletama? Sad sam se sjetila da moram i tu paziti na sastav zbog želatine i kvasca. Vidjet cu sto se nudi.

Ja nekako nikada nisam bila presklona brizi za vlastito zdravlje, pogotovo sto se tiče prehrane. Dosta sam sklona junk foodu. Morat ću pripaziti na kombinacije namirnica, da mi ne bude prekasno.
Počela sam si npr umjesto parmezana kojeg sam jako voljela po svemu živome stavljati kikiriki. Sam po sebi on i nije loš, ali sklona sam pretjerivanju, pa ću i tu morati ustuknuti malo. Npr na poslu za doručak pojedem šnitu raženog kruha sa namazom od maslina i onda si pametnica gore posložim i kikiriki.

I htjela sam vas pitati još jedete li palmino ulje ili i to izbjegavate po deklaracijama?
Jer jučer sam u Lidlu pronašla čokoladni namaz koji je po sastavu veganski, jedino me muči to palmino ulje. Choco nussa lactose frei. 15 kn.
Jedina deklarirano veganska čokolada koju sam vidjela je ona iz biobio 100g-20 kn. A ne mogu baš ukinuti čokoladu.

Kolege na poslu mi sada uglavnom ok reagiraju na moju odluku. Sama sam rekla smao najbližim kolegama, neki drugi su skužili po mlijeku u zajedničkom frižideru. Jedna kolegica, koja mi je u stvari i prijateljica, počinje i sama razmišljati o promjeni, jer ju je malo više zanimalo o mojim razlozima, pa je prosurfala malo i sama. I pogadja ju to što vidi.
Odlučila sam da neću raspravljati s ljudima previše. Ako me pitaju zašto, reći ću, ako ih zanimaju detalji, neka si prosurfaju sami. Ako mi krenu pametovati, pokušat ću zaustaviti raspravu u početku.

Za muža mi je moram priznati žao što još uvijek odbija vidjeti što stoji iza mesa, jaja, sira, kože i ostalog, jer znam koliko iskreno i duboko voli životinje i drži do svih i da će mu jednog dana biti žao što to nije shvatio ranije. Kao što je žao i meni.
__________________
...our core similarities are far deeper than our surface differences...
http://www.befairbevegan.com/
malahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 10:21   #2774
Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
B12 da uzmem u tabletama? Sad sam se sjetila da moram i tu paziti na sastav zbog želatine i kvasca. Vidjet cu sto se nudi.
B 12 se prodaje u sublingvalnim dražejama. Imaš opciju uzet nešto za svaki dan (npr. ove iz dm-a, s 25 mcg) ili neke za jednom tjedno (npr. ove s 2000 mcg). Osobno naručujem s iherba, čak i kad uračunam poštarinu bude jeftinije. Eda, kad uzimaš biljno mlijeko, biraj ono obogaćeno s B 12 i s dodanim kalcijem.

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Ja nekako nikada nisam bila presklona brizi za vlastito zdravlje, pogotovo sto se tiče prehrane. (...)
Samo otkrivaj čudesan svijet mahunarki i ne možeš pogriješiti.
Generalno, svaki dan ubaci leću, grah ili soju (postoje razne vrste) i lisnato povrće tamnog lista (blitvu, brokulu, kelj, samoniklo) u čim većim količinama. Mahunarke su bjelančevine i željezo, zelenjava je kalcij.

Preporuke za zdravu prehranu Harvard School of Medicine.

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
I htjela sam vas pitati još jedete li palmino ulje ili i to izbjegavate po deklaracijama?
Izbjegavam.

Quote:
malahana kaže: Pogledaj post
Jer jučer sam u Lidlu pronašla čokoladni namaz koji je po sastavu veganski, jedino me muči to palmino ulje. Choco nussa lactose frei. 15 kn.
Jedina deklarirano veganska čokolada koju sam vidjela je ona iz biobio 100g-20 kn. A ne mogu baš ukinuti čokoladu.
Proizvodi bez laktoze nisu nužno veganski. Najbolje ti je pročitat sastav i vidjet sadrži li sirutku, mlijeko u prahu, mliječnu mast, sirutku u prahu, vrhnje u prahu ili mliječne bjelančevine.

S druge strane, postoji priličan broj slatkiša koji jesu veganski, premda nisu deklarirani kao veganski. Imamo i cijelu temu o tim slatkišima. To su obično tamne čokolade, čokolade za kuhanje i proizvodi iz BiH i Srbije. Treba čitati deklaracije.

Prođi malo kroz teme na podforumu, o puno toga se već pisalo.

Sretno!
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 19:58   #2775
ne mogu složiti dnevni jelovnik koji će biti veganski a sadržavati 100g proteina (koji nisu prašak proteini) i max.100g ugljikohidrata
ne želim više ugljikohidrata jer se zašlaufim u struku a toliko proteina bih jednostavno htjela unositi zbog održanja mišićnog dijela mase
a zbog visokog kolesterola u krvi bih pokušala test period od cca mjesec dana da vidim da li će neunošenje kolesterola (namirnica životinjskog porijekla) imati utjecaja na nalaze
nisam debela( 51-54kg) i mogu podnjeti asketsku prehranu neki kraći period ali mi ideja da miksam samo prah nikako ne sjeda
eto, ako ima netko neki prijedlog???
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 17:53   #2776
Koliko znam, to je nemoguce. Mogla bi probat s nekom LCHF varijantom (puno orasastih, jako puno zelenjave, ubacit tofu/tempeh), al ako se opterecujes s UH najlakse ti je izbacit rafinirane, voce i skrob. Za kolesterol ti je bitna i fizicka aktivnost pa si i tu mozes pomoc.

Ajd uslast!
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 19:45   #2777
https://www.youtube.com/watch?v=xxZm9M6inaE#t=57
Djevojcica otkrila da meso dolazi od zivotinja pa ga vise ne zeli jesti.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 19:51   #2778
Jos jedan stariji video s malim deckicem koji ne zeli jesti meso:
https://www.youtube.com/watch?v=OZCXCBKPogc
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 00:38   #2779
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Koliko znam, to je nemoguce. Mogla bi probat s nekom LCHF varijantom (puno orasastih, jako puno zelenjave, ubacit tofu/tempeh), al ako se opterecujes s UH najlakse ti je izbacit rafinirane, voce i skrob. Za kolesterol ti je bitna i fizicka aktivnost pa si i tu mozes pomoc.

Ajd uslast!
da, jedino tofu ima više proteina nego uh i masti
nije vegansko ali tek sad skužih da bjelanjak uopće nema kolesterol
eto, s tim ću se nekako krpati
u kombinaciji sa fizičkom aktivnošću, valjda bi trebalo biti nekakvog pomaka
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 08:40   #2780
Imas bjelanjke za kupit u tetrapaku od litre (spar, kaufland, oko 20 kn?). Mozes ih posirat (skuhat u vodi, bez ljuske) u porcijama pa tak cuvat u frizideru u zatvorenoj posudi oko tjedan dana. Tak zaobilazis problem sto i kamo sa zutanjcima.

Svjezi tofu je najjeftiniji u dm-u i konzumu, cinimise.

E, a zast je bitno ogranicit uh (ne mislim na saharozu)? Jer s njima se odrices i vlakana i vitamina.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.